Kreativ

ŠTÍTEK: objev

Šest mladých Němců zemřelo při soukromé oslavě. Příčina? Nejasná

Šest mladistvých, jedna dívka a pět chlapců, zemřelo v noci na dnešek při soukromé oslavě v bavorském městečku Arnstein. Příčina jejich úmrtí není zatím zcela jasná, násilnému činu ale podle policie zatím nic nenasvědčuje. Při vyšetřování by měly pomoci nařízené pitvy, jejichž výsledky se očekávají za několik dní, napsala agentura DPA.

Nejslavnější mumie světa jedla před smrtí špek

„Ledový" muž, který zemřel před více než 5300 lety, zřejmě naposledy jedl tyrolský špek. Fenomenální objev vědci uveřejnili ve čtvrtek. Zajímavostí je i to, že lidé, kteří se kolem mumie pohybují, často z ničeho nic zemřou.

Nový objev vědců z ÚOCHB je další nadějí pro výzkum léků

Praha - Novou naději pro výzkum léků by v budoucnosti mohl přinést výzkum českých vědců z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR. Vyvinuli novou metodu, která umožňuje jednodušeji pozorovat léčiva přímo ve chvíli, kdy působí na živé buňky. Je zatím otázkou, kdy a zda se vůbec metoda dostane z laboratoří do praxe. Pokud by se to ale podle vedoucího týmu Milana Vrábela povedlo, mohla by pomoci při vývoji léků s mírnějšími vedlejšími účinky, řekl ve středu.

Nový objev vědců z ÚOCHB je další nadějí pro výzkum léků

Praha - Novou naději pro výzkum léků by v budoucnosti mohl přinést výzkum českých vědců z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR. Vyvinuli novou metodu, která umožňuje jednodušeji pozorovat léčiva přímo ve chvíli, kdy působí na živé buňky. Je zatím otázkou, kdy a zda se vůbec metoda dostane z laboratoří do praxe. Pokud by se to ale podle vedoucího týmu Milana Vrábela povedlo, mohla by pomoci při vývoji léků s mírnějšími vedlejšími účinky, řekl ve středu.

Barokní menu nabídne na festivalu milovníků jídla sedm brněnských restaurací

Brno /FOTOGALERIE/ – Pudink ze spáleného chleba nebo kaštanový knedlík vyzkoušejí lidé na Grand Restaurant Festivalu. Na jižní Moravě se ho zúčastní devět podniků, sedm z nich jen v Brně. Organizátoři degustační akce očekávají od osmého ročníku rekordní zájem. První festivalová jídla nabídnou restaurace již tuto neděli a akce skončí až s posledním únorovým dnem.

Barokní menu nabídne na festivalu milovníků jídla sedm brněnských restaurací

Brno /FOTOGALERIE/ – Pudink ze spáleného chleba nebo kaštanový knedlík vyzkoušejí lidé na Grand Restaurant Festivalu. Na jižní Moravě se ho zúčastní devět podniků, sedm z nich jen v Brně. Organizátoři degustační akce očekávají od osmého ročníku rekordní zájem. První festivalová jídla nabídnou restaurace již tuto neděli a akce skončí až s posledním únorovým dnem.

V Kamenném Zboží je skokan skřehotavý

Kamenné Zboží -Obec si vedla v minulém roce velmi úspěšně z hlediska dotačních žádostí. Uspěla hned třikrát, a to v případě dětského hřiště, obecní knihovny a obnovy parku a zeleně. V souvislosti s poslední akcí byl objeven vzácný skokan skřehotavý, kriticky ohrožený živočich.

Hejného metoda si našla cestu také do Opavy

O nestandardní postupy při výuce matematiky tzv. Hejného metodou projevuje zájem téměř tisíc základních škol po celé České republice. Studentům tento systém nabízí více motivace, učí je samostatnosti a klade důraz na jejich vlastní poznatky.

Moravskoslezská mysteria: Varující přízrak

Chrám Prozřetelnosti Boží v Šenově je nazýván Perlou Slezska. Je to skutečně ojedinělá rokoková stavba, která slouží věřícím již více než dvě a půl století. Nad její vcelku poklidnou historii se ale vznáší temný stín. V roce 1773 se v kostelních zdech odehrálo drama, které je dodnes zahaleno tajemstvím. Nad šlechtickou emporou se objevil přízrak bílé ruky.

Turnaj mužů v halové kopané

V sobotu se uskutečnil v bruntálské sportovní hale už 9. ročník halového dvojturnaje mužů a dorostenců v kopané s mezinárodní účastí fotbalistů z Bratislavy.

Dva tisíce let starou sochu římského lva spatřila žena po jedenašedesáti letech

Moravská Nová Ves – Rok 1889: Rolník a později starosta Moravské Nové Vsi Pavel Filipovič se chystá na zakládání vinohradu. Po chvíli naráží v zemi na překážku. Několik desítek centimetrů pod povrchem nachází kamennou sochu lva… Rok 2016: Milada Filipovičová je pamětnicí z Moravské Nové Vsi. Vdala se za vnuka muže, jenž před lety našel sochu. Svůj příběh povypráví milovnici historie Lence Topolanské z Lanžhota. A ta začala po osudu lva pátrat.

Jasný důkaz z fotopasti. V Jeseníkách žije rys

Jeseníky – Jedinečný objev se podařil ochranářům ze Společnosti přátel Jeseníků. Jejich fotopast zachytila živého rysa. „Po mnoha letech je to poprvé, kdy byl rys v Jeseníkách takto jasně zdokumentován," konstatoval předseda spolku Ondřej Bačík.

Nová kniha o Velkých Bílovicích: zaujme upír hozený do studny

Velké Bílovice – Dát knize finální podobu. To byl úkol, který od velkobílovické starostky Marie Vlkové dostal vystudovaný historik Jaroslav Čech. Na jeho splnění měl půl roku. Podařilo se. Novou knihu nazvanou Velké Bílovice – město v kraji vinohradů pokřtil kolektiv autorů v neděli v tamním kulturním domě. „Strávil jsem nad ní nejenom veškerý volný čas, ale i bezesné noci, aby se to za ten půlrok stihlo. Idea byla připomenout patnácté výročí povýšení Velkých Bílovic na město, které je letos," vysvětluje Čech.

Plzeň si připomene Loosovy narozeniny

Plzeň – Jak vypadal souboj mezi otcem moderní architektury Adolfem Loosem a spisovatelem Peterem Altenbergem o srdce jedné ženy? Jak se Peter Altenberg vyrovnával s faktem, že jeho 'objevy' ze světa něžného pohlaví nezřídka končily v Loosově náručí?

Jasný důkaz: v Jeseníkách žije rys

Jeseníky – Jedinečný objev se podařil ochranářům ze Společnosti přátel Jeseníků. Jejich fotopast zachytila v nejvyšších moravských horách živého rysa. „Po mnoha letech je to poprvé, kdy byl rys v Jeseníkách takto jasně zdokumentován," konstatoval předseda sdružení Ondřej Bačík.

Při přístavbě školy v Novém Strašecí objevili středověkou pec

Nové Strašecí - Postup prací na přístavbě základní školy v Novém Strašecí na Rakovnicku, zahájené na konci září zbrzdily archeologické nálezy odhalené při zemních pracích. V budově pod bývalými šatnami a družinou byl objeven klenutý sklep domu, který tam dříve stával. Ve dvoře pak studna, a dvě keramické pece.

Ztracený vzácný portrét malého šlechtice se našel v Třebíči

Třebíč - Odborníci ve fondech Muzea Vysočiny Třebíč znovuobjevili a restaurovali vzácný obraz Švýcara Arnolda Böcklina, předního evropského malíře 19. století. Portrét malého šlechtice z rodu Salm-Reifferscheidt se v polovině prosince stane ozdobou výstavy Aristokracie vkusu v Místodržitelském paláci Moravské galerie v Brně.

Před 120 lety se v Praze narodil Carl Cori, nositel Nobelovy ceny

Praha - Nositel Nobelovy ceny za lékařství Carl Ferdinand Cori se narodil před 120 lety, 5. prosince 1896, v Praze. Americký biochemik byl oceněn v roce 1947 spolu se svou manželkou Gerty za objev významu hormonu předního laloku hypofýzy v látkové přeměně cukrů. Absolventi pražské medicíny, kteří zde od roku 2000 mají pamětní desky, přesídlili před válkou do USA.

Nestlé prý sníží obsah cukru ve svých výrobcích o 40 procent

Curych (Švýcarsko) - Výzkumníkům firmy Nestlé se prý podařilo vyvinout technologii, která sníží obsah cukru v některých jejích výrobcích až o 40 %, aniž by se změnila chuť. Švýcarská nadnárodní firma oznámila, že si objev nechá patentovat a postupně jej od roku 2018 začne zavádět do výroby.

Na zámku v Náměšti nad Oslavou zazní Loutna česká v nové úpravě

Náměšť nad Oslavou - Nově nastudované hudební dílo Loutna česká uslyší návštěvníci adventního koncertu na zámku v Náměšti nad Oslavou. Ucelený soubor obsahující 13 skladeb od českého barokního skladatele Adama Michny z Otradovic z roku 1653 přednese v barokní knihovně těleso Ensemble Inégal. Koncert se uskuteční o druhé adventní neděli 4. prosince.

Při srážce mezihvězdných bublin vznikají hvězdy, naznačil výzkum

Brno - Hvězdy mohou vznikat v místech srážek takzvaných mezihvězdných bublin. Astrofyzičky z Masarykovy univerzity v Brně a Akademie věd mechanismus popsaly v práci, kterou publikoval vědecký časopis Astronomy & Astrophysics. Informace k novému objevu poskytla Ema Wiesnerová z tiskového odboru univerzity.

NASA objevila na Marsu obrovskou podzemní zásobárnu vodního ledu

Washington - Obrovské ložisko vodního ledu ukryté nehluboko pod povrchem Marsu objevili vědci s pomocí amerického satelitu Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Odhaduje se, že by mělo obsahovat tolik vody, jako má Hořejší jezero v Severní Americe. Na svých stránkách o tom informovala americká vesmírná agentura NASA.

Nový sborník Podbrdsko je na světě

Příbram - Vražda v Žežicích, z historie příbramské MHD nebo osudy Wallenfelsů. To a mnohem více najdete v novém Podbrdsku. I letos se vydavatelům sborníku podařilo sestavit pestré číslo, kde čtenáři naleznou velice zajímavé články z různých oborů regionální historie. Vzhledem k objevu středověké malby v sedlčanském kostele svatého Martina je třeba hned v úvodu zmínit dvanáctistránkovou barevnou přílohu, ve které je i studie její možné původní podoby.

Vědec: Snad pomohu léčit neplodnost

Praha /FOTOGALERIE/– Bazilišek je tvor s kohoutí hlavou, orlím tělem a hadím ocasem. Teoreticky nám dnes nic nebrání v tom, abychom zvíře ze středověkých bestiářů vyšlechtili. Cestu k mezidruhovému křížení otevřel genetik Jiří Forejt, který v úterý získal Národní cenu vlády Česká hlava.

OBRAZEM: Nový svatostánek zdobí symbol ze Soluně

Chlístov – Nový svatostánek, ve kterém je uchovaná takzvaná nejsvětější svátost, se od neděle nachází v kapli v Chlístově. I když jde na první pohled o nepatrnou skříňku, význam kostelíku se tím podstatně zvýšil.

Nejvíce si cením toho, že mé jméno nese planetka, říká František Koukolík

Praha - Zkoumání vztahu mozku a chování lidí zasvětil neuropatolog František Koukolík svoji kariéru. Překvapilo ho, jak vysoký podíl neúplných psychopatů v populaci je. Kromě svého působení na Oddělení patologie a molekulární medicíny Fakultní Thomayerovy nemocnice přednáší medikům, učitelům, vede kurzy pro kouče a píše knihy, které mají vědecké objevy přiblížit laikům. Za popularizaci vědy získal Koukolík, který v těchto dnech oslaví 75. narozeniny, mnohá ocenění. Nejvíce si ale cení toho, že jeho jméno dostala planetka. Řekl to v rozhovoru.

Objev vědců z Brna: živočichům pomáhá v orientaci protein v oku

Brno – Když člověk potřebuje zjistit, kde je sever, použije kompas. Zvířata jsou na tom stejně. Jen jejich kompas je založený na vlastní schopnosti vnímat geomagnetické pole Země. To prokázali vědci už dávno. Posun v poznání, jak vnitřní kompas zvířat funguje, přinesl nyní tým vědců vedený biologem Martinem Váchou z Masarykovy univerzity v Brně. Po šestiletém výzkumu na švábech, rusech a potemníkovi moučném vědci z Brna a Českých Budějovic prokázali, že vliv na vnímání směru magnetického pole má protein kryptochrom v oku živočichů.

Moravskoslezská mysteria: Tajemství jeskyně Šipka

/SERIÁL DENÍKU/ Když 26. srpna roku 1880 středoškolský profesor Karel Jaroslav Maška vstoupil do jeskyně Šipka u Štramberka, jistě nečekal, že ho čeká fenomenální objev. A už vůbec netušil, že zároveň přispěje ke zrodu jedné velké pravěké hádanky.

Lidé se prošli Labyrintem záhad

O tom, že je i Opava a její okolí opředeno množstvím záhadných jevů, historek a artefaktů, se mohli místní dozvědět na přednášce badatele, ufologa a zastánce archeoastronautických teorií Arnošta Vašíčka.

Čeští vědci zjistili, čím zvířata vnímají magnetické pole Země

Praha - Čeští vědci objevili, jakým způsobem se zvířata orientují podle magnetického pole Země. Doposud se vědělo, že někteří živočichové mají schopnost reagovat na geomagnetické pole, nebylo ale známo díky čemu. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně přišli na to, že za orientaci podle magnetického pole může takzvaný protein kryptochrom v oku. Je to významný mezinárodní objev, který přesahuje do neurověd, ekologie, molekulárních věd i fyziologie, uvedla Grantová agentura ČR.

Česká televize chystá několik rozsáhlých dokumentárních cyklů o české vědě

Praha - Česká televize (ČT) připravuje několik rozsáhlých dokumentárních cyklů a filmů, které se věnují české vědě, jejím objevům i osobnostem. První z nich, sedm dokumentárních pořadů České zázraky, představí příběhy slavných českých vědců, jejichž objevy zásadně změnily život a společnost. Další pětidílný dokumentární cyklus Dobrodružství archeologie se bude věnovat práci českých archeologů ve světě. Zpěvák a entomolog Dan Bárta provede diváky cyklem o záchranných programech ohrožených živočišných druhů, které v zahraničí řeší Češi. Nové programy dnes vedení ČT představilo na tiskové konferenci.

Čeští astronomové objevili už tisící proměnnou hvězdu

Praha - Čeští astronomové se radují z jubilejního úspěchu, ve vesmíru objevili už tisící proměnnou hvězdu. Pořadové číslo 1000 získala hvězda, kterou objevil astronom Pavel Cagaš na hvězdárně ve Zlíně, v tiskové zprávě informovaly Česká astronomická společnost a Astronomický ústav Akademie věd.