V centru italské metropole byly při stavbě nové linky metra objeveny zbytky zřejmě nejstaršího římského akvaduktu. Podle italských archeologů, jde o výjimečný objev. Kromě části vodovodního potrubí starého přes 2300 let se při stavbě římského metra našla i hrobka z doby železné.
Objev vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) v Klecanech u Prahy pomůže lépe porozumět schizofrenii. Při experimentu za využití magnetické rezonance zjistili, jaké oblasti mozku jsou aktivní při prožívání vlastního já. Dnes o tom informoval mluvčí NUDZ Jan Červenka. První výsledky vědecké studie byly publikovány v prestižním časopise Schizophrenia Bulletin.
Honba za safíry přivedla do odlehlých dešťových pralesů východního Madagaskaru desítky tisíc lidí, kteří ničí chráněnou oblast. Ekologická organizace i někteří místní obyvatelé vyzývají vládu k vojenskému zásahu v oblasti.
Vrchlabí - Vrchlabští rybáři vypustili po třiceti letech rybník Kačák ve Vejsplaších. Město ho odbahní a zušlechtí tak, aby dále sloužil jako bezplatné přírodní koupaliště.
Blansko – Chemik, metalurg, geolog. Průkopník speleologie a vynálezce. Úspěšný průmyslník, který se zasloužil o rozvoj Salmových podniků. Zejména železáren. Záběr Karla Ludwiga von Reichenbacha byl impozantní. Bezmála dvacet let jeho života je spojeno s Blanskem a okolím.
Helsinky, Brno - Brněnský krasobruslař Michal Březina je na mistrovství světa po krátkém programu patnáctý. O čtverný skok se ve čtvrtek v Helsinkách nepokusil. Vede Španěl Javier Fernández, který díky preciznímu programu s dvěma čtvernými skoky útočí na třetí titul za sebou. Má více než čtyřbodový náskok před Japoncem Šomou Unem, třetí je před sobotními volnými jízdami Kanaďan Patrick Chan.
Lipnice nad Sázavou – Měl to být docela obyčejný výkop pro kanalizační potrubí. Jenže pak se propadl kus podloží a ukázalo se, že přímo pod výkopem se nachází pět metrů starobylého sklepení.
Věra Ingrová je od školního roku učitelkou v montessori třídě ve Vápenné. Je maminkou 4 dětí a již před založením třídy se intenzivně 3 roky snažila spolu se skupinou rodičů podpořit vznik montessori třídy na venkově. Tento typ vzdělání je běžně dostupný jen ve velkých městech. Pro obyvatele Jeseníků je nejbližší taková škola 2, 5 hodiny daleko.
Restaurátor a sochař Jaroslav Šindelář se už stará v Plzni o vzácný nález, který se objevil při zazdívání průchodu rohového domu na náměstí Republiky a Rooseveltovy ulice.
Slaný - Velká historická vzácnost, kterých už na světě mnoho není, byla po letech vynesena na světlo. Smírčí kámen, který se před lety ztratil neznámo kam, byl náhodně objeven mezi harampádím. Historikové zaplesali a Slaňáci jsou na objev náležitě pyšní.
Jižní Čechy – Dávivý kašel, vykašlávání krve, horečky, noční pocení, nechutenství, ztráta váhy, v lepším případě náročná a dlouhá léčba, v horším invalidita či smrt. To vše může pro pacienty znamenat nákaza bacilem tuberkulózy.
Nadbytečné informace, které se během dne nahromadily v paměti, zmizí, aby daly prostor novým zkušenostem a optimalizovaly energetickou spotřebu mozku. Ten si "zdřímne" i v bdělém stavu. Vědci to poprvé pozorovali u myší, u nichž se větší část spojení mezi neurony (synapse) během spánku zmenšuje v průměru o 20 procent.
Jižní Morava – Když se prvního dubna otevřou pro návštěvníky dveře zámku Bučovice na Vyškovsku, přivítá je vůně květin. Historické místnosti zkrášlí květinová aranžmá v renesančním stylu.
Praha - Přes 200 miliónů diváků z celého světa každoročně sleduje tradiční Eurovision Song Contest. Jde tak o nejpopulárnější nesportovní událost v televizním vysílání. V letošním roce se soutěž uskuteční v ukrajinském Kyjevě a Českou republiku zde bude reprezentovat zpěvačka Martina Bárta s písní My Turn.
ROZHOVOR/ Je to tak trochu paradox. Bádání v cenné lokalitě v Předmostí je v posledních dvaceti letech spjato hlavně se dvěma jmény - přerovskými archeology Zdeňkem Schenkem a Janem Mikulíkem. Záchranný archeologický výzkum v trase dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem bude ale provádět Archeologické centrum v Olomouci.
Kunštát – Středověký komiks. Tak charakterizoval kastelán zámku v Kunštátě Radim Štěpán historickou nástěnnou malbu, kterou našli při stavebně historickém výzkumu v jedné z místností v nejstarší části zámku. Památkáři ji poprvé veřejně představili ve čtvrtek.
/FOTOGALERIE/ - Středověký komiks. Tak charakterizoval kastelán zámku v Kunštátě Radim Štěpán historickou nástěnnou malbu, kterou našli při stavebně historickém výzkumu v jedné z místností v nejstarší části zámku. Památkáři ji poprvé veřejně představili ve čtvrtek.
Kladno - Zbytek granátu a čtyři kusy nábojnic. Takový nález překvapil v úterý odpoledne jedenadvacetiletého mladíka z Kladna. Munici, která na místě ležela patrně od druhé světové války, našel muž v lese za stanicí technické kontroly za Vašíčkovou ulicí. To, co v zemi objevil si muž nenechal pro sebe a objevu neprodleně informoval policii.
Vědci z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Univerzity Palackého v Olomouci připravili s využitím grafenu první nekovový magnet. Chemicky upravený magnetický grafen otevírá dveře k novým aplikacím například v biomedicíně nebo elektronice. Práce olomouckých vědců nedávno vyšla v prestižním časopise Nature Communications.
Praha - Tradiční Popelec umělců se dnes večer bude konat v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze u Karlova mostu. Začne uvedením loutkové divadelní hry, kterou napsal v roce 1943 čtrnáctiletý vězeň terezínského ghetta a již nastudovali studenti pražského gymnázia. Bohoslužbu s udílením popelce bude poté sloužit farář Tomáš Halík. Závěr setkání bude patřit představení gotického fragmentu reliéfu Krista v Getsemanské zahradě.
Brno – Ostrými zuby a nebezpečně vyhlížejícími klepety se může chlubit tvor, kterého objevili paleontologové zkamenělého v lomu na brněnských Hádech. V mořích se proháněl před 300 miliony let, a pokud se prokáže jeho jedinečnost, ponese jméno po místě nálezu. Do učebnic se tak může zapsat jako Hadydontus.
Praha /FOTOGALERIE/ - Jedním z nejvýznamnějších objevů středověkého umění za posledních deset let je malý fragment zobrazující Ježíše Krista. Našel se náhodně loni v pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora, kde si patnácticentimetrový reliéf budou moci od středy lidé prohlédnout. Kousek umělecky opracovaného kamene zobrazuje Krista v Getsemanské zahradě, ve chvíli usebrání a rozjímání před blížícím se utrpením. Pro věřící by mohl podle faráře pražské akademické farnosti Tomáše Halíka být průvodcem letošního postního období.
Brno - Polární expedice vědců z brněnské Masarykovy univerzity se chýlí ke konci. Větší část výpravy, která na Antarktidě působila od 10. ledna, se ve čtvrtek vydala zpátky domů. Na místě zkoumala ledovce, klima či rozšíření rostlin.
Brno /INFOGRAFIKA/ – Neustálé denní světlo i teploty hluboko pod bodem mrazu překonávají vědci při expedicích na polární stanici Masarykovy univerzity v Antarktidě. Jejich bádání přineslo už několik významných objevů. Ve středu od počátku fungování stanice uplynulo přesně deset let.
Ve středu 22. února slaví desáté výročí založení Mendelova polární stanice v Antarktidě. Pavel Kapler z Bruntálu ji zná jako své boty. Je jejím správcem.
Desáté výročí slaví Mendelova polární stanice, kterou na ostrově Jamese Rosse nedaleko Antarktického poloostrova provozuje brněnská Masarykova univerzita (MU), fungovat začala 22. února 2007. Vystřídalo se v ní devět desítek vědců z 25 oborů. Mezi významné objevy patří světově první důkaz existence fosilních živočišných hub v Antarktidě či objev pozůstatků vodního ještěra plesiosaura. Řekl to Pavel Kapler z Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty MU, který v uplynulých letech působil jako vedoucí stanice.
Prostějov, Přerov - /ROZHOVOR/ Byl jedním z objevů minulé sezony. V té letošní to měl brankář v dresu Zubrů Lukáš Klimeš složité. Nepříjemná zranění, příchod zkušeného Luboše Horčičky a ne úplně povedené výkony, když už se mladý gólman Komety do branky dostal.
České Švýcarsko - Na zvláštní druh neobvykle zbarveného ptáka poukázala v tomto týdnu obyvatelka Janova v národním parku České Švýcarsko. S objevem se obrátila na ornitology, kteří pak spolu se specialisty dospěli k tomu, že se jedná o takzvaně melanisticky zbarvenou sýkoru modřinku.
Praha - Šest století starý gotický reliéf zobrazující Ježíše Krista v Getsemanech, který byl objeven v loňském roce, se stane průvodcem postní dobou v akademické farnosti při kostele Nejsvětějšího Salvátora. Fragment z portálu někdejšího dominikánského kostela sv. Klimenta byl náhodně objeven loni pod schodištěm jižní věže kostela Nejsvětějšího Salvátora u Karlova mostu. Podrobnosti objevu farnost představí 28. února na tiskové konferenci, sdělil v pátek za organizátory Aleš Pištora.
Praha - Společné dílo skladatelů Wolfganga Amadea Mozarta a Antonia Salieriho představilo před rokem, 16. února 2016, České muzeum hudby v Praze. Dílo, o němž odborníci věděli, ale považovali ho za ztracené, ztotožnil ve fondech muzea německý muzikolog a skladatel Timo Jouko Herrmann. Na skladbě s názvem Per la ricuperata salute di Ophelia z roku 1785 spolupracoval s údajnými rivaly ještě skladatel, který se jmenoval Cornetti.
Litvínov – Kdyby působil v zámořské NHL, aspiroval by na Calder Memorial Trophy, tedy cenu pro nejlepšího nováčka soutěže. Třiadvacetiletý útočník Martin Hanzl patří ve své první extraligové sezoně k tahounům Litvínova. „Jsem spokojený, nemůžu si stěžovat. Sezona se pro mě vyvíjí výborně a jsem za to rád," vykládá litvínovský objev.
Praha - Před 30 lety, 12. února 1987, zemřel fyzik, politik František Kahuda. V letech 1954-1963 působil jako ministr školství a v letech 1967-1985 jako jeden z hlavních propagátorů psychotroniky, vytvořil dokonce vlastní školu, kterou nazval psychoenergetika. Známý je jeho objev, že při myšlení létají lidem z hlavy hmotné částice, takzvané mentiony. Jejich existenci Kahuda „potvrdil" legendárním výrokem: „Mentiony existují, protože dosud nikdo nedokázal opak." Pro kombinaci těchto teorií a dlouhodobé politické angažovanosti v komunistickém režimu se mu říkalo hanlivě „bolševický čaroděj".
Izraelští archeologové objevili další jeskyni, která v minulosti ukrývala svitky od Mrtvého moře. Informovala o tom ve středu Hebrejská univerzita v Jeruzalémě. Nálezy byly z období druhého chrámu, který byl zničen roku 70.
Blansko /PO STOPÁCH OSOBNOSTÍ/ – Od mládí se zajímal o fyzikální pokusy a technické modely. V deseti letech zhotovil jednoduchý ampérmetr. V sedmnácti akumulátor, elektromotor a rozvaděč s měřicími přístroji. „Erich Roučka přihlásil k patentování na 850 vynálezů," informovala Pavlína Lesová z Muzea Blanenska.
Krásný Dvůr - Gotický templ v zámeckém parku v Krásném Dvoře se otevře v dubnu. Oprava stála 21 milionů. „Trvali jsme na kvalitě. Chtěli jsme, aby vše bylo uděláno co nejlépe," říká vedení zámku.