Kreativ

ŠTÍTEK: objev

V Římě našli při stavbě metra část nejstaršího římského akvaduktu

V centru italské metropole byly při stavbě nové linky metra objeveny zbytky zřejmě nejstaršího římského akvaduktu. Podle italských archeologů, jde o výjimečný objev. Kromě části vodovodního potrubí starého přes 2300 let se při stavbě římského metra našla i hrobka z doby železné.

Objev vědců pomůže lépe porozumět schizofrenii

Objev vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) v Klecanech u Prahy pomůže lépe porozumět schizofrenii. Při experimentu za využití magnetické rezonance zjistili, jaké oblasti mozku jsou aktivní při prožívání vlastního já. Dnes o tom informoval mluvčí NUDZ Jan Červenka. První výsledky vědecké studie byly publikovány v prestižním časopise Schizophrenia Bulletin.

Místo zlata vylovili kajak

Vrchlabí - Vrchlabští rybáři vypustili po třiceti letech rybník Kačák ve Vejsplaších. Město ho odbahní a zušlechtí tak, aby dále sloužil jako bezplatné přírodní koupaliště.

Krasobruslař Březina je na MS zatím patnáctý, vede obhájce Fernández

Helsinky, Brno - Brněnský krasobruslař Michal Březina je na mistrovství světa po krátkém programu patnáctý. O čtverný skok se ve čtvrtek v Helsinkách nepokusil. Vede Španěl Javier Fernández, který díky preciznímu programu s dvěma čtvernými skoky útočí na třetí titul za sebou. Má více než čtyřbodový náskok před Japoncem Šomou Unem, třetí je před sobotními volnými jízdami Kanaďan Patrick Chan.

O sklepení na Lipnici se dlouho nic nevědělo

Lipnice nad Sázavou – Měl to být docela obyčejný výkop pro kanalizační potrubí. Jenže pak se propadl kus podloží a ukázalo se, že přímo pod výkopem se nachází pět metrů starobylého sklepení.

Věra Ingrová, učitelka

Věra Ingrová je od školního roku učitelkou v montessori třídě ve Vápenné. Je maminkou 4 dětí a již před založením třídy se intenzivně 3 roky snažila spolu se skupinou rodičů podpořit vznik montessori třídy na venkově. Tento typ vzdělání je běžně dostupný jen ve velkých městech. Pro obyvatele Jeseníků je nejbližší taková škola 2, 5 hodiny daleko.

Tuberkulóza je na jihu Čech výjimkou

Jižní Čechy – Dávivý kašel, vykašlávání krve, horečky, noční pocení, nechutenství, ztráta váhy, v lepším případě náročná a dlouhá léčba, v horším invalidita či smrt. To vše může pro pacienty znamenat nákaza bacilem tuberkulózy.

Spánek eliminuje neužitečné vzpomínky

Nadbytečné informace, které se během dne nahromadily v paměti, zmizí, aby daly prostor novým zkušenostem a optimalizovaly energetickou spotřebu mozku. Ten si "zdřímne" i v bdělém stavu. Vědci to poprvé pozorovali u myší, u nichž se větší část spojení mezi neurony (synapse) během spánku zmenšuje v průměru o 20 procent.

VIDEO: Nová píseň pro Eurovision Song Contest

Praha - Přes 200 miliónů diváků z celého světa každoročně sleduje tradiční Eurovision Song Contest. Jde tak o nejpopulárnější nesportovní událost v televizním vysílání. V letošním roce se soutěž uskuteční v ukrajinském Kyjevě a Českou republiku zde bude reprezentovat zpěvačka Martina Bárta s písní My Turn.

Archeolog Schenk: Předmostí je naše srdeční záležitost

ROZHOVOR/ Je to tak trochu paradox. Bádání v cenné lokalitě v Předmostí je v posledních dvaceti letech spjato hlavně se dvěma jmény - přerovskými archeology Zdeňkem Schenkem a Janem Mikulíkem. Záchranný archeologický výzkum v trase dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem bude ale provádět Archeologické centrum v Olomouci.

Mladík nalezl v Kladně válečnou munici

Kladno - Zbytek granátu a čtyři kusy nábojnic. Takový nález překvapil v úterý odpoledne jedenadvacetiletého mladíka z Kladna. Munici, která na místě ležela patrně od druhé světové války, našel muž v lese za stanicí technické kontroly za Vašíčkovou ulicí. To, co v zemi objevil si muž nenechal pro sebe a objevu neprodleně informoval policii.

Čeští vědci objevili a připravili první nekovový magnet na světě

Vědci z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Univerzity Palackého v Olomouci připravili s využitím grafenu první nekovový magnet. Chemicky upravený magnetický grafen otevírá dveře k novým aplikacím například v biomedicíně nebo elektronice. Práce olomouckých vědců nedávno vyšla v prestižním časopise Nature Communications.

V kostele u Salvátora bude večer tradiční Popelec umělců

Praha - Tradiční Popelec umělců se dnes večer bude konat v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze u Karlova mostu. Začne uvedením loutkové divadelní hry, kterou napsal v roce 1943 čtrnáctiletý vězeň terezínského ghetta a již nastudovali studenti pražského gymnázia. Bohoslužbu s udílením popelce bude poté sloužit farář Tomáš Halík. Závěr setkání bude patřit představení gotického fragmentu reliéfu Krista v Getsemanské zahradě.

Na Hádech objevili mořského netvora s klepety starého 300 milionů let

Brno – Ostrými zuby a nebezpečně vyhlížejícími klepety se může chlubit tvor, kterého objevili paleontologové zkamenělého v lomu na brněnských Hádech. V mořích se proháněl před 300 miliony let, a pokud se prokáže jeho jedinečnost, ponese jméno po místě nálezu. Do učebnic se tak může zapsat jako Hadydontus.

Zbytek gotického reliéfu Krista provede věřící postní dobou

Praha /FOTOGALERIE/ - Jedním z nejvýznamnějších objevů středověkého umění za posledních deset let je malý fragment zobrazující Ježíše Krista. Našel se náhodně loni v pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora, kde si patnácticentimetrový reliéf budou moci od středy lidé prohlédnout. Kousek umělecky opracovaného kamene zobrazuje Krista v Getsemanské zahradě, ve chvíli usebrání a rozjímání před blížícím se utrpením. Pro věřící by mohl podle faráře pražské akademické farnosti Tomáše Halíka být průvodcem letošního postního období.

Zlaté okamžiky budějovického fotbalu

České Budějovice – Fotbalový klub SK České Budějovice byl založen již 2. března 1900, tedy o pět let dříve, než se do té doby všude uvádělo!

Mendelova polární stanice v Antarktidě slaví deset let

Desáté výročí slaví Mendelova polární stanice, kterou na ostrově Jamese Rosse nedaleko Antarktického poloostrova provozuje brněnská Masarykova univerzita (MU), fungovat začala 22. února 2007. Vystřídalo se v ní devět desítek vědců z 25 oborů. Mezi významné objevy patří světově první důkaz existence fosilních živočišných hub v Antarktidě či objev pozůstatků vodního ještěra plesiosaura. Řekl to Pavel Kapler z Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty MU, který v uplynulých letech působil jako vedoucí stanice.

Musíme se nastartovat hned na začátku zápasu, nabádá Lukáš Klimeš

Prostějov, Přerov - /ROZHOVOR/ Byl jedním z objevů minulé sezony. V té letošní to měl brankář v dresu Zubrů Lukáš Klimeš složité. Nepříjemná zranění, příchod zkušeného Luboše Horčičky a ne úplně povedené výkony, když už se mladý gólman Komety do branky dostal.

V národním parku objevili vzácně zbarvenou sýkorku

České Švýcarsko - Na zvláštní druh neobvykle zbarveného ptáka poukázala v tomto týdnu obyvatelka Janova v národním parku České Švýcarsko. S objevem se obrátila na ornitology, kteří pak spolu se specialisty dospěli k tomu, že se jedná o takzvaně melanisticky zbarvenou sýkoru modřinku.

Ve farnosti u Salvátora našli fragment gotického Krista

Praha - Šest století starý gotický reliéf zobrazující Ježíše Krista v Getsemanech, který byl objeven v loňském roce, se stane průvodcem postní dobou v akademické farnosti při kostele Nejsvětějšího Salvátora. Fragment z portálu někdejšího dominikánského kostela sv. Klimenta byl náhodně objeven loni pod schodištěm jižní věže kostela Nejsvětějšího Salvátora u Karlova mostu. Podrobnosti objevu farnost představí 28. února na tiskové konferenci, sdělil v pátek za organizátory Aleš Pištora.

Před rokem se v Praze našlo společné dílo Mozarta a Salieriho

Praha - Společné dílo skladatelů Wolfganga Amadea Mozarta a Antonia Salieriho představilo před rokem, 16. února 2016, České muzeum hudby v Praze. Dílo, o němž odborníci věděli, ale považovali ho za ztracené, ztotožnil ve fondech muzea německý muzikolog a skladatel Timo Jouko Herrmann. Na skladbě s názvem Per la ricuperata salute di Ophelia z roku 1785 spolupracoval s údajnými rivaly ještě skladatel, který se jmenoval Cornetti.

Martin Hanzl: Musíme totálně změnit přístup, jinak se nám to vymstí

Litvínov – Kdyby působil v zámořské NHL, aspiroval by na Calder Memorial Trophy, tedy cenu pro nejlepšího nováčka soutěže. Třiadvacetiletý útočník Martin Hanzl patří ve své první extraligové sezoně k tahounům Litvínova. „Jsem spokojený, nemůžu si stěžovat. Sezona se pro mě vyvíjí výborně a jsem za to rád," vykládá litvínovský objev.

Před 30 lety zemřel politik a propagátor psychotroniky Kahuda

Praha - Před 30 lety, 12. února 1987, zemřel fyzik, politik František Kahuda. V letech 1954-1963 působil jako ministr školství a v letech 1967-1985 jako jeden z hlavních propagátorů psychotroniky, vytvořil dokonce vlastní školu, kterou nazval psychoenergetika. Známý je jeho objev, že při myšlení létají lidem z hlavy hmotné částice, takzvané mentiony. Jejich existenci Kahuda „potvrdil" legendárním výrokem: „Mentiony existují, protože dosud nikdo nedokázal opak." Pro kombinaci těchto teorií a dlouhodobé politické angažovanosti v komunistickém režimu se mu říkalo hanlivě „bolševický čaroděj".

Geniální vynálezce Roučka podle Edisona předběhl dobu

Blansko /PO STOPÁCH OSOBNOSTÍ/ – Od mládí se zajímal o fyzikální pokusy a technické modely. V deseti letech zhotovil jednoduchý ampérmetr. V sedmnácti akumulátor, elektromotor a rozvaděč s měřicími přístroji. „Erich Roučka přihlásil k patentování na 850 vynálezů," informovala Pavlína Lesová z Muzea Blanenska.