FOTOGALERIE: Bronzové vědro přepisuje historii východních Čech
Nález vzácné nádoby na Pardubicku archeologové označují za objev století. Nic podobného se dosud u nás totiž nenašlo.
Nález vzácné nádoby na Pardubicku archeologové označují za objev století. Nic podobného se dosud u nás totiž nenašlo.
/VIDEO/ Jedno z posledních pláten umělce Leonarda da Vinciho se ve středu večer v New Yorku vydražilo za rekordních 450,3 miliony dolarů (9,8 miliardy korun). Obraz Ježíše Krista pojmenovaný Spasitel světa je považován za největší umělecký objev století, jeho nález vyvolal doslova senzaci. Včerejší dražba ho katapultovala na místo nejdražšího obrazu světa vydraženého v aukci.
Chomutov - Mimořádný hudební zážitek mohou posluchači získat v pondělí 18. prosince v chomutovském divadle.
/VIDEO/ K převratném objevu došli vědci na jihovýchodě Gruzie. Nalezli zde totiž zbytky vína z období neolitu, tedy mladší doby kamenné, jehož stáří se odhaduje na osm tisíc let. Potvrdily se tak původní předpoklady, že je Gruzie nejstarší vinařskou oblastí na světě.
Libice nad Cidlinou - Před několika dny se na akropoli libického slavníkovského hradiska objevili hledači pokladů. Už poosmé se tady pod dohledem odborníků z Archeologického ústavu Akademie věd uskutečnil netradiční archeologický výzkum.
Plaňany – Zpoždění stavby obchvatu asi o tři měsíce. To předpokládá starosta městyse Plaňany Martin S. Charvát. Ačkoli na počátku šlo všechno podle plánu, nyní po téměř půl roce od předání stavby je jasné, že vše nebude úplně ideální. V současné době zhotovitelská firma pracuje hlavně v Pražské ulici.
/VIDEO/ Egyptské pyramidy zůstávají i po mnoha tisících let stále opředeny řadou záhad. Jednou z nich je nyní i nově objevená místnost uvnitř Cheopsovy pyramidy. Záhadná dutina o délce 30 metrů se podle serveru BBC nachází nad tzv. Velkou galerií. K čemu tato místnost sloužila, se však zatím neví.
Výjimečná výbava lukostřelce. Takřka neporušené keramické nádoby či pazourkové hroty. To je jen zlomek jedinečného nálezu pravěkého sídliště několika archeologických kultur s pohřebištěm z konce doby kamenné a počátku bronzové, jež našli ústečtí archeologové v Hrbovicích poblíž Ústí nad Labem.
Třeboň – Jak se po více než 25 letech ve funkci třeboňského kastelána se svým panstvím rozloučí Pavel Hofman?
Havlíčkův Brod – Manželé z Chotěbořska, kteří ve svém domě loni náhodou objevili poklad čítající 776 stříbrných mincí, dostanou za svou poctivost větší odměnu, než jaká by jim náležela podle zákona. Kraj Vysočina jim vyplatí rovných 47 tisíc korun, což je 15 procent odhadované finanční hodnoty nálezu. Podle zákona mají nálezci právo na desetinu ceny nálezu.
Hrbovice - Staveniště v Hrbovicích vydalo řadu výjimečných nálezů.
FOTOGALERIE / Při zkoumání stovky milionů let starých chodeb v jeskyni Za Hájovnou v Javoříčku objevili jeskyňáři zcela nové, neprobádané prostory. S bohatou krápníkovou výzdobou.
Plzeňský kraj - Hlavní festivalové město nabídne tři artové projekce v rámci nesoutěžní sekce nazvané "V hlavní roli dítě 14+”.
Dosud neznámé a nepublikované snímky z přelomu 19. a 20. století ukazuje výstava, která je ode dneška přístupná v pražském Clam-Gallasově paláci. Fotografie jsou ze sbírky archivu hlavního města a identifikovat je pomohl nedávný objev inventářů negativů ateliéru H. Eckert, nalezených při stěhování sbírky do budovy archivu na Chodově.
O udělení Ceny města rozhodlo zastupitelstvo na svém jednání 12. října. Ocenění dostane hudebník, pedagog a kulturní činovník Bronislav Ludmila a také Jaroslav Sedláček, který se angažoval nejen v oblasti rozvoje města, ale i ve sportu. Slavnostní předání proběhne ve středu 15. listopadu od 16 hodin ve Velké zasedací místnosti Městského úřadu.
Pardubice - Zájemci o raný středověk by měli zbystřit. Na pardubickém zámku ve středu večer proběhne přednáška Výběr raně středověkých pohřebišť.
Aktuální zpráva o pokračujícím poklesu výkupních cen plastů je informací, kvůli které bychom asi měli panikařit. Vypovídá o tom, že se plastů produkuje výrazně víc, než se jich recykluje. Tím pádem přibývá plastového odpadu, který zamořuje přírodu.
Ústí nad Labem, Egypt - U nálezu komplexu staroegyptského faraona byl také geodet a pedagog z ústecké univerzity Vladimír Brůna.
Bohdaneč /FOTOGALERIE, AUDIO, VIDEO/ - Přičiněním Jana Mičánka dostal kostel v Bohdanči novou tvář. Po podrobném průzkumu specialistů v různých oborech byly objeveny nové skutečnosti týkající se kostela.
Svá tajemství odhalil poslední pozůstatek opavského hradu – Müllerův dům. Objeveno bylo třeba také pravěké sídliště a pohřebiště v Loděnici.
Po demolici Dubicka si fotbalisté Přerova vybrali pořádnou porci smůly na půdě Dolan. V nedělním utkání 11. kola krajského přeboru nastřelili v prvním poločase hned čtyřikrát břevno, nevyužili ani další možnosti a museli se spokojit s bezbrankovou remízou. Alespoň bod navíc si zajistili po závěrečných pokutových kopech.
Hrádek nad Nisou – Kdo by před pár lety řekl, že vcelku nenápadná Kostelní ulice se stane místem objevu, který Hrádek nad Nisou dostane až na stránky fenomenálního časopisu National Geographic.
Po práci památkářů se na místě, kde ještě do začátku srpna postával dřevěný kostelíkv Gutech, usídliliarcheologové. Ti již objevili velký počet starodávných hrobů.
V Planetáriu Ostrava se ve středu 11. října 2017 uskuteční přednáška Vladimíra Wagnera z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR na téma Nové objevy s pomocí největšího urychlovače LHC.
Pardubice - Nesmírně vzácný a nečekaný poklad mají v rukou archeologové Východočeského muzea Pardubice.
Milevsko /ROZHOVOR/ - Milevskému spisovateli, držiteli ceny Egona Ervína Kische za literaturu faktu a ceny Číše Petra Voka za celoživotní dílo Vladimíru Šindelářovi vyšla minulý týden nová, v pořadí už 22. kniha.
/FOTOGALERIE/ Při výstavbě suché nádrže bylo v místní části Holasovic v Loděnici objeveno sídliště a pohřebiště z konce eneolitu a z počátku dobry bronzové.
Bronzová paže a zkorodovaný disk s býkem, který zapadá do mozaiky takzvaného Antikythérského mechanismu, neboli prvního "počítače". Takové skvosty nalezli podmořští archeologové v torzu vraku nalezeného u řeckého ostrova Antikythéra. Většina pokladu plně naložené antické obchodní lodi stále ještě čeká v mořské hlubině.
Litomyšl – Vychová astronomický kroužek nového Zdeňka Kopala? Možná ano. Každopádně v nově otevřené hvězdárně bude mít možnost objevovat vesmír každý. Je osazena dalekohledem, který měl k dispozici při svých prvních objevech i výše zmíněný významný litomyšlský rodák, jenž je dodnes celosvětově uznávanou kapacitou v oblasti astrofyziky.
Australští vědci potvrdili opětovný výskyt vzácného druhu strašilky, která žila před bezmála sto lety na Ostrově lorda Howea. Dosud se předpokládalo, že ji nevratně vyhubily krysy, které se na ostrov dostaly z lodního vraku. Vědci doložili její "znovuvzkříšení" za pomoci DNA.
Havlíčkův Brod – Zajímavé příběhy o historii odhalování vesmíru v sobotu zazní v kavárně U Notáře v Havlíčkově Brodě. Akci pořádá Okrašlovací spolek Budoucnost v rámci volného cyklu „Svět okolo nás“.
Začátkem února vyjde v češtině nový román spisovatele Dana Browna, autora slavné Šifry mistra Leonarda. Oznámilo to dnes nakladatelství Argo, které jeho knihy v Česku vydává. Ke slovu v knize opět přichází Robert Langdon, který se věnuje záhadám. Čtenář se s ním tentokrát setkávají v Guggenheimově muzeu v Bilbau.
Kutnohorsko - Když před časem začala vznikat publikace o dějinách Bohdanečska, netušili mnozí, kam až tato iniciativa povede a že na jejím konci bude unikát republikového měřítka.
Národní památkový ústav (NPÚ) v úterý ocenil významné loňské počiny v oblasti památkové péče. Ve všech čtyřech kategoriích porota ocenila zásahy a péči spojené se sakrálními stavbami. Cenu Patrimonium pro futuro (Dědictví pro budoucnost) dostaly obnova kostela v Úštěku, objev roubené konstrukce v kapli v Odrách, záchrana kostela v Horním Maršově a zpřístupnění rotundy sv. Václava v Praze.
Tři američtí vědci Rainer Weiss, Barry Barish a Kip Thorne převzali v neděli Nobelovu cenu za fyziku. Získali ji za svůj objev gravitačních vln, jímž zahájili novou éru astronomie. Gravitační vlny, jejichž existenci předpověděl před sto lety Albert Einstein, zjistili na detektoru Ligo.
Jižní Morava – Při zpáteční cestě ze Svatého kopečku v Mikulově na Břeclavsku našla před nedávnem Jitka Sobotková kriticky ohroženou kudlanku nábožnou. „Přítel ji měl najednou na ruce. Zpočátku jsem se její velikostí vyděsila. Na člověku jsem ji viděla vůbec poprvé,“ řekla Sobotková.
Hluboká nad Vltavou - Větší množství vojenské munice našel v pátek večer v lese severně od Českých Budějovic muž, který objev ohlásil policistům.
Skica „nahé Mony Lisy“, která byla dříve připisována umělci z řad studentů Leonarda Da Vinciho, je pravděpodobně dílem samotného mistra. Shodují se na tom odborníci, kteří dílo několik měsíců pečlivě zkoumali. Informaci přinesla agentura AFP.
Nedávné stavební úpravy v budově bývalého národního výboru v meziříčské části Podlesí přinesly zajímavý objev. Dělníci tam našli zvon, na jehož lemu je čitelný letopočet 1728.
Blansko /FOTOGALERIE/ - Převratnou novinku k nejstarším dějinám Blanska vydal v těchto dnech kostel svatého Martina v Blansku. Odborníci tam odkryli střepy keramiky z první poloviny jedenáctého století. To znamená, že jsou zhruba o sto let starší než první písemná zmínka o městě.
Všestary - První podzimní tematický víkend ve všestarském archeoparku právě přichází. Po oba víkendové dny se může veřejnost seznámit s tím, jaký význam hrál pro naše dávné předky objev bronzu, tedy slitiny mědi a cínu.
Vzrušující průlom v boji proti HIV. Tak označila novou protilátku Mezinárodní společnost pro AIDS. Nový způsob léčby dokáže napadnout 99 procent viru HIV v těle, oslabit ho a zabránit infekci. Protilátky, která se dosud používají, dokáží zlikvidovat „pouze“ 90 procent viru. Vyplývá to z vysledků výzkumu prováděného na opicích. S testováním na lidských pacientech se počítá od příštího roku.
Skupině vědců spojených s Observatoří Pierra Augera v Argentině, s nimiž spolupracují i čeští badatelé, se podařilo najít odpověď na otázku o původu kosmického záření. Nad tímto problémem si odborníci lámali hlavu od 60. let 20. století, kdy byla potvrzena existence částic kosmického záření.
Nedali by jste si šest tisíc let starého Merlota? Možná budete mít příležitost ho ochutnat. Přesně takhle staré víno totiž objevili italští archeologové v jeskyni na Sicílii. Stáří nádob s vínem datují do čtvrtého milénia před naším letopočtem. Objev dokazuje, že staří Italové znali technologii výroby vína mnohem dříve, než se dosud myslelo.
Louny – V muzeu pohovoří na začátku října Miroslav Verner.
Hradec Králové - Doposud vládnou českým polím žluté květy řepky olejky. To by se však do budoucna mohlo změnit a na úrodné půdě by mohli zemědělci pěstovat rostlinu, která má proti řep-ce daleko větší význam – lupinu.
Ústí nad Labem – Ústecké muzeum objevilo jedinečnélehokolo z roku 1880.
/VIDEO/ Americká vesmírná sonda Cassini dnes po dvaceti letech ukončila svou výzkumnou misi. Cassini zkoumala planetu Saturn a její četné měsíce. Na svém kontě má mnoho průlomových objevů, které vědce z NASA i Evropské kosmické agentury překvapily. Sonda již vyčerpala své zásoby paliva a byla by tak nadále neovladatelná. Svou misi tak zakončila destruktivním letem do Saturnových oblaků.
Hrádek nad Nisou – Před deseti lety vzbudil v Hrádku velkou senzaci nález kostry muže pohřbeného za hřbitovní zdí obličejem k zemi. Hlavu a nohy měl navíc zatížené kameny.
Byl to on, kdo kdysi dvěma góly v bitvě o všechno poslal juniorku Vsetína do první ligy. Jihlava tehdy slavila záchranu extraligy a David Březina byl hrdinou. Ten samý klub se ho nyní po návratu do nejvyšší soutěže mužů v létě zbavil. Už byl nepotřebný. Hádejte, kam zamířil? Jistě, na Lapač.