Kreativ

ŠTÍTEK: objev

Žatecký lev se našel ve Starých Splavech po sedmdesáti letech

Žatec, Staré Splavy /FOTOGALERIE/ – Socha byla součástí pomníku obětem první světové války v místech dnešní chmelničky. Mělo se za to, že socha zmizela po druhé světové válce ve sběrných surovinách. Nyní se znovu našla, objevu pomohla náhoda.

Na Marku začaly stavební úpravy, nálezy spatří turisté už v červnu

Přerov – Stavebníci zahájili tento týden práce v lokalitě Na Marku, kde před lety archeologové odkryli základy bratrské školy a kostela svatého Marka. Místo, kudy kráčely dějiny, čeká už brzy výrazná proměna. Turisté se na cestě do Muzea Komenského zastaví u originální venkovní prezentace, jež má přiblížit historii jednoty bratrské v Přerově. V plné kráse se odkryje také historická ulička z kamenného štětu.

Buňky rakoviny? Některé jsou nezničitelné, tvrdí brněnští vědci

Už se mu několikrát i přes urputný boj vrátila. Stále neví, jestli někdy rakovinu porazí a bude úplně zdravý. Pro Miroslava Hájka mají lékaři nyní dobrou a zároveň i špatnou zprávu. Vědci z brněnské Masarykovy univerzity přišli na jeden z důvodů, proč se rakovina lidem vrací. Některé nádorové buňky totiž nezničí ani chemoterapie.

V hrobce Tutanchamona jsou skryté místnosti, oznámili Egypťané

Káhira - Je téměř jisté, že za zdmi hrobky faraona Tutanchamona v egyptském Luxoru jsou dvě dosud neznámé místnosti. Oznámil to dnes egyptský ministr pro památky Mahmúd Damátí. Posílil tak tvrzení britského egyptologa Nicholasa Reevese, že takový utajovaný prostor existuje a mohl by skrývat hrobku královny Nefertiti. Pokud by se teorie prokázala, bylo by podle Reuters objevení místa posledního odpočinku Nefertiti nejvýznamnějším egyptským archeologickým objevem tohoto století.

Karel Erben bude přednášet o biochemickém zdraví

Před pár lety poslankyně parlamentu Jiřina Fialová (KSČM) interpelovala na ministry zdravotnictví, aby metoda MUDr. Karla Erbena byla státem uznána jako účinná prevence i léčba chorob, aby ji mohly proplácet zdravotní pojišťovny. Se stejným požadavkem přišel i Svaz pacientů.

U kasáren si v úterý připomeneme hrdiny druhého odboje

Mladá Boleslav - „Snažíme se, aby to setkání bylo poučné a inspirativní," říká Tomáš Pilvousek, předseda mladoboleslavské jednoty Československé obce legionářské o připravované pietní akci za umučené důstojníky odbojové organizace Obrana národa, která proběhne v úterý 15. března, v den výročí nacistické okupace Československa, od 17 hodin u kasáren na Jičínské ulici

Studentské náměstí zůstane Studentské

Kadaň - Je to oficiální. Nově vznikající veřejné prostranství vedle centra historické Kadaně ponese název Studentské náměstí. Pracovně mu tak říkali od samého začátku. Název ale oficiálně posvětili na doporučení radních až zastupitelé na svém posledním únorovém zasedání.

Emotikon aneb pocity a emoce skupiny UDG

Praha /ROZHOVOR/ - Jedna z nejúspěšnějších českých rockových kapel vydává novinku, na níž zpívá duety s Mirkou Miškechovou, objevem Rinou a Jakubem Děkanem. Republiku teď brázdí na turné s Xindlem X a Voxelem.

Biologickou léčbu nádorů ledvin lze na čas vysadit, zjistili vědci

Praha - Čeští vědci zjistili, že při biologické léčbě nádorů ledvin lze léky bez následků pro pacienta na čas vysadit. Omezením vedlejších nepříznivých účinků se zlepší kvalita života pacienta a zdravotnictví ušetří. O objevu informoval hlavní řešitel projektu přednosta onkologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice Tomáš Büchler. Závěry studie zveřejnil časopis European Urology.

Eso na nádory i astrofyzik Grygar. Špičkoví vědci budou přednášet v Olomouci

Olomouc – Co spojuje astrofyzika Jiřího Grygara, molekulárního biologa Jiřího Bártka, biochemika Jiřího Šponera a rostlinného genetika Jaroslava Doležela? Čtyři velké objevy české vědy posledního desetiletí. Sami jejich autoři je představí v Olomouci v letošním ročníku přednáškového cyklu Současná chemie.

Kostel skrývá nečekaný skvost

Radošov - V radošovském kostele sv. Václava, který má obec Kyselka v majetku teprve několik měsíců, objevili skvost. Přes 400 let starý zvon. Starosta nyní konzultuje s památkáři, jestli je datum napsané na zvonu pravé a co by to znamenalo, kdyby kostelní věž skutečně skrývala takto starý unikát.

U hořících odpadků našli hasiči mrtvého muže

Praha - Zjišťováním všech souvislostí úmrtí muže zatím neznámé totožnosti, jehož ohořelé tělo našli hasiči, kteří v pondělí vpodvečer přijeli zlikvidovat požár odpadu ve třech místnostech opuštěné budovy někdejší tiskárny v Grafické ulici na Smíchově, se zabývají pražští kriminalisté.

V muzeu hudby se našla ztracená skladba Mozarta a Salieriho

Praha - Ztracenou skladbu, kterou společně napsali Wolfgang Amadeus Mozart a Antonio Salieri, našli po více než 200 letech pracovníci Českého muzea hudby v Praze. Ve sbírkách muzea je také libreto od italského básníka Lorenza Da Ponte, řekla v pátek Šárka Dočkalová z Národního muzea. Objev představí muzeum v úterý 16. února na tiskové konferenci.

V muzeu hudby se našla ztracená skladba Mozarta a Salieriho

Praha - Ztracenou skladbu, kterou společně napsali Wolfgang Amadeus Mozart a Antonio Salieri, našli po více než 200 letech pracovníci Českého muzea hudby v Praze. Ve sbírkách muzea je také libreto od italského básníka Lorenza Da Ponte, řekla dnes Šárka Dočkalová z Národního muzea. Objev představí muzeum v úterý na tiskové konferenci.

Bezpečnější kraj. Míň se krade, džunglí je web

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Právě před rokem čekal na policisty v Dolních Dunajovicích na Břeclavsku hrůzný objev. V rodinném domě našli mrtvoly tří novorozeňat. Postupně je zabila jejich matka a v říjnu ji soud poslal na čtyřiadvacet let do vězení. Navzdory vesnické tragédii se však lidé v Jihomoravském kraji mohou cítit bezpečněji. Kriminalita byla nejnižší za deset let.

Welzlovi následovníci běhali s kufrem, beranicí a doutníkem

Zábřeh – Kufr v ruce, beranice na hlavě a v ústech doutník. Tři nezbytné propriety, které nesměli chybět účastníkům recesistického závodu Welzlův kufr, jenž se konal v sobotu 6. února na kopci Humenec nad Zábřehem. Účastníci tak zavzpomínali na zábřežského rodáka Jana Eskymo Welzla, kterého přesně takto zachytil fotograf při jeho návratu do rodného města.

Stezku hrdelního práva v Tišnově zpestří hřiště na pétanque

Tišnov - Lámání v kole, setnutí, oběšení. I takové tresty dostávali hříšníci odsouzení v Tišnově před několika staletími. Cestu na někdejší šibeniční vrch lemovanou kamennými stélami si už brzy projdou i současníci. Investici do takzvané Stezky hrdelního práva už zahrnulo město i do svého rozpočtu. „Z vlastní kasy do projektu dáme milion korun. Zbylé tři chceme získat od soukromého investora a z dotací ministerstva pro místní rozvoj," uvedl starosta Tišnova Jiří Dospíšil.

Bystré oko ornitologů. Na Nových Mlýnech zimuje vzácná berneška

Nové Mlýny /FOTOGALERIE/ – Až dvacet tisíc severských husí našlo zimoviště u novomlýnských nádrží. Ornitologové mezi nimi spatřili několik vzácných druhů, které se v České republice vyskytují jen zřídka. „V hejnech jsme objevili čtyři bernešky rudokrké, dvě bernešky bělolící a dokonce i jednu bernešku tmavou," uvedl Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku.

V kostce z regionu: Ojedinělá geoexpozice se bude ucházet o evropské dotace

Královéhradecko /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Na více než 24 milionů vyjde novopackou radnici realizace projektu Paleopark Balka s geostezkou, který má za cíl přiblížit veřejnosti geologické dědictví města, jenž je součástí Geoparku Český ráj. Ten je díky svoji rozmanitosti nejpestřejším na světě.

V Thajsku objevili zbytky vraku letadla, k MH370 prý nepatří

Bangkok – Zbytky vraku neidentifikovaného stroje, které v sobotu vyplavilo moře na jižním pobřeží Thajska, s vysokou pravděpodobností nepatří pohřešovanému Boeingu 777 společnosti Malaysia Airlines, který zmizel před dvěma lety i s 239 lidmi na palubě. Uvedla to dnes s odvoláním na letecké odborníky a thajské úřady agentura Reuters. Havarovaný letoun se dosud nepodařilo najít a jedinou stopou je vztlaková klapka, kterou loni objevili obyvatelé na břehu ostrova Réunion v Indickém oceánu.

Na Colours přijede i australská kapela Tame Impala

Ostrava /VIDEA/ - Mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava přidává do programu letošního ročníku další velká a různorodá jména současné světové hudby. Chybět nebudou špičkoví sólisté a skupiny z afrického kontinentu.

Na Colours přijede i australská kapela Tame Impala

/VIDEA/ Mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava přidává do programu letošního ročníku další velká a různorodá jména současné světové hudby. Chybět nebudou špičkoví sólisté a skupiny z afrického kontinentu.

František Križík zemřel před 75 lety. Nyní by v Plzni svou dílnu již nenašel

Plzeňský kraj – Se jménem František Křižík jsou spojeny mnohé objevy, ale i první elektrárny, tramvaje a také elektrifikovaná železniční trať. Dnes je to přesně 75 let, co tento vynálezce spjatý s Plzeňským krajem zemřel (22. ledna 1941). Bylo mu 93 let a byl tehdy jednou z nejpopulárnějších osobností české společnosti.

Co řekl Trpišovský na výprodej Liberce? "Štve mě to, krvácíme"

Liberec /ROZHOVOR/ - Když mu voláte, místo nudného vyzvánění se ozve slavná Gottova klasika Lady Carneval: „Páni a paní, vím, jak se ruší žal." Jak se ruší žal? Tohle téma je aktuální i pro trenéra libereckých fotbalistů Jindřicha Trpišovského: šéfové mu prodali reprezentanty Josefa Šurala a Davida Pavelku.

Uzavřený skanzen se podepsal na celkové návštěvnosti muzea

Kolínsko – Návštěvnost Regionálního muzea v Kolíně zaznamenala během uplynulého roku opět nárůst. V porovnání s rokem 2014 přišlo vloni více lidí nejen do expozic v Červinkovském domě, Dvořákově muzeu pravěku a Staré farní škole v Kolíně, ale i do poboček muzea v Českém Brodě a Kouřimi. Přesto je to v součtu pokles, protože je uzavřený kouřimský skanzen, který vždy tvoří podstatnou část návštěvnosti.

Německá komise v Gurlittově sbírce našla pět děl ukradených Židům

Berlín – Z 500 obrazů ze sbírky zemřelého Němce Cornelia Gurlitta, které byly považovány jako možná nacistická kořist, bylo u pěti z nich zjištěno, že je nacisté skutečně ukradli židovským majitelům. Dnes to v závěrečné zprávě oznámila zvláštní komise, která se původem děl zabývala, uvedla agentura DPA.

Knihu o hradu Lukově pokřtili ve Zlíně netradičně. Pivem

Zlínsko – Jiří Holík, Dalibor Janiš, Jana Langová a Radim Vrla. To jsou jména autorů, kteří se podíleli na sepsání knihy o hradu Lukov. Ve středu ji slavnostně pokřtili v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně. Povídání o knize Hrad Lukov proměny opevněného sídla si přišly poslechnout desítky lidí.