
Řada druhů vymizela. Vzácného travaříka našli u Nesytu po skoro sto letech
Břeclavsko – Velká vzácnost. Tak označují odborníci objev slanomilného motýlka travaříka Pediasia aridella na Slanisku u rybníka Nesyt na Břeclavsku.
Břeclavsko – Velká vzácnost. Tak označují odborníci objev slanomilného motýlka travaříka Pediasia aridella na Slanisku u rybníka Nesyt na Břeclavsku.
Více než rok pohřešovaná ponorka argentinského námořnictva ARA San Juan, jejíž vrak se o víkendu podařilo objevit v hloubce 900 metrů nedaleko poloostrova Valdés, zřejmě na mořském dně zůstane. Argentina nemá podle ministra obrany Oscara Aguada dostatek financí ani technických prostředků na její vyzvednutí. Pozůstalí se bouří.
V Atlantském oceánu byla nalezena rok pohřešovaná argentinská ponorka A.R.A. San Juan. Plavidlo se nachází asi 800 metrů pod mořem v argentinské části Patagonie u poloostrova Valdés, informovala agentura AP s odvoláním na argentinské námořnictvo. Posádka ponorky nejspíše zahynula při výbuchu, ke kterému došlu na palubě ponorky 15. listopadu 2017.
ANKETA/ Prostor mezi Labužníkem a kinem Centrum v Havířově dozná změn. Důvodem je ochrana ojedinělého stromořadí čínských metasekvojí.
Tým vědců nalezl na severu Grónska pod vrstvou ledu kráter o průměru 31 kilometrů, který vznikl po pádu meteoritu o průměru jeden kilometr. Ten Zemi zasáhl pravděpodobně před 12 tisíci lety. Jedná se o první velký kráter objevený na naší planetě pod ledem.
Nová Paka - Od roku 2007 se tradičně slaví Den diabetu i v Nové Pace. Z původní party nadšenců, kteří nevěděli do čeho jsou se postupem času vytvořilo regionální centrum dětí s diabetem vyhledávané desítkami rodin nejen z našeho regionu.
Při rekonstrukci Svatomikulášské městské zvonice na pražském Malostranském náměstí objevili dělníci barokní točité schodiště do podzemních prostor. Kam chodba vede a jakému účelu sloužila by mohlo být známo v dalších týdnech. Uvedla to Adéla Petříčková z Muzea hlavního města Prahy, které má zvonici ve správě. První o objevu informoval server iRozhlas.cz. Zvonice byla postavena v 18. století.
Egyptští archeologové si připsali další zajímavý objev. Na nalezišti v Káhiře objevili kamenné desky s nápisy, které by podle nich mohly být staré 4000 let. S odvoláním na egyptské ministerstvo památek o tom informoval zpravodajský server Al-Džazíra.
Až do neděle mají zájemci možnost navštívit festival Týden vědy a techniky, jehož letošním tématem je Století české vědy. Většina akcí pro rodiny s dětmi se uskuteční ke konci týdne a o víkendu. V nabitém programu nechybí ani úniková hra, jejímž cílem je otevřít během 50 minut 15 zámků. Nutnou podmínkou úspěchu je ovšem znalost národních dějin.
Po celé zemi se v rámci Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR (AV ČR) ode dneška konají přednášky, prohlídky laboratoří, filmová promítání či výstavy. Celkem jde o 627 akcí v 50 městech. Tématem festivalu je Století české vědy. Slavnostního zahájení v Knihovně AV ČR se dopoledne zúčastnil premiér Andrej Babiš (ANO). Vstup na všechny akce je bezplatný, u většiny je ale třeba rezervace. Kompletní program je na webu www.tydenvedy.cz.
Vědcům z univerzity v Manchesteru se nyní podařilo objevit nový druh archaeopteryxe, který má blíže k ptákům a byl lépe přizpůsobený k letu než jeho starší příbuzní.
Potápěči objevili na dně Černého moře vrak řecké obchodní lodi, který je starší více než 2400 let. Jedná se tak o nejstarší dosud objevený vrak lodi na světě, který je v celku. Jeho délka je 23 metrů a připomíná plavidlo, které je vyobrazené na starověkých řeckých nádobách na víno.
Vamberk - Výjimečný objev se podařil v nedávné době archeologům. Zatímco z dřívějších dob zaznamenali pouze jednu hrnčířskou pec v Kostelci nad Orlicí, hned několik jich leželo pod povrchem jedné z ulic ve Vamberku.
/FOTOGALERIE/ Díky rozsáhlé rekonstrukci na zámku ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku objevili majitelé několik zajímavých historických nálezů. Posledním objevem je pět oken z období baroka.
Světlá nad Sázavou – Díky rozsáhlé rekonstrukci na zámku ve Světlé nad Sázavou objevili majitelé několik zajímavých historických nálezů. Posledním objevem je pět oken z období baroka.
Vykašlávání krve, horečka, úbytek na váze, dušnost, smrt. Tuberkulóza (TBC) je jednou z nejnebezpečnějších chorob lidské historie, proti které dlouhou dobu neexistovala účinná léčba. Zvrat přinesl přesně před 75 lety tým profesora Selmana Waksmana. Tomu se mu podařilo izolovat antibiotikum, které se pod názvem streptomycin proslavilo jako vůbec první lék proti zákeřné nemoci.
Objevem nové rostliny v deštných lesích ostrova Borneo se chlubí tým biologů z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Hvězdnatka kelabitská (latinsky thismia kelabitiana) je už desátým druhem objeveným olomouckými biology na největším ostrově světa.
Historicky mimořádně cenné nálezy přinesl archeologický výzkum ve Vrchlabí. Provázel rekonstrukci náměstí Míru a odkryl zajímavá tajemství.
Vrchlabí - Historicky mimořádně cenné nálezy přinesl archeologický výzkum ve Vrchlabí. Provázel rekonstrukci náměstí Míru a odkryl zajímavá tajemství.
Před 115 tisíci lety si na území dnešního Polska vybralo jedno neandrtálské dítě pravděpodobně vrchovatou porci smůly. Ta však byla štěstím pro archeology z Jagellonské univerzity v Krakově, kteří články prstů dítěte, částečně strávené velkým ptákem, objevili v jeskyni Ciemna v Malopolském vojvodství na jihu země.
Jablonec nad Nisou – Slušně zaplněné ochozy s početným táborem ukrajinských fandů a šokující úvod, ve kterém během pár minut se zdálo, že favorit s jabloneckým týmem snadno zamete. Takové chyby se jen tak nevidí, David Lischka je objevem podzimu, dokonce je náhradníkem české fotbalové reprezentace, ale na těch 14 minut s Dynamem Kyjev bude asi vzpomínat celý život.
Významný objev se podařil teprve osmileté dívce na jihu Švédska. Ta objevila v jezeře Vidöstern v kraji Jönköping 1500 let starý meč, který podle odborníků pochází z předvikingského období. Nález vzbudil mezi archeology a historiky velký zájem. Informoval o tom server BBC.
Je to téměř třicet let, co astronomové objevili první exoplanetu, tedy planetu obíhající kolem jiné hvězdy než je Slunce. Zatím se jim ale nepodařilo prokázat, že by kolem některé z nich obíhal měsíc. Vědci Kolumbijské univerzity ale nyní předběžně oznámili objev exoměsíce planety Kepler-1625b, jež se nachází asi čtyři tisíce světelných let daleko.
Restaurovaná zámecká kaple v Návarově na Jablonecku a zámek v Třebešicích na Benešovsku dostaly cenu Národního památkového ústavu (NPÚ) za významný počin v památkové péči. Cena Patrimonium pro futuro (Dědictví pro budoucnost) se udílí ve čtyřech kategoriích, památkáři vyzdvihli také objev hradby středověkého opevnění pod domem v Praze a vytvoření prohlídkové trasy Pod střechami chebských domů.
České Budějovice - V roce 1987 se otrávili hosté restaurace v kanadském Zálivu svatého Vavřince slávkou jedlou, která, jak se později ukázalo, byla kontaminovaná neurotoxinem pocházejícím z mořských řas. Ze 107 otrávených pacientů tehdy dokonce tři zemřeli.
Významný objev činili archeologové u pobřeží Portugalska. Nalezli zde totiž přes 400 let starý vrak lodi i s cennými artefakty. Odborníci nález označili za „objev desetiletí.“ Informoval o tom server BBC.
Kralupy /FOTOGALERIE/ - Dvoudenní třiadvacátý ročník Festivalu poezie a přednesu Seifertovy Kralupy 2018 fakticky slavnostně zakončilo vyhlášení autorské literární soutěže v sobotu 22. září v tamním městském muzeu.
Oblast Klondike na severozápadě Kanady proslavila zejména zlatá horečka na konci 19. století. Tamní půda však ukrývá i historické poklady nevyčíslitelné hodnoty. Skupině zlatokopů se podařilo odkrýt více než 50 tisíc let staré zachovalé mumie vlčího a sobího mláděte.
Podzemí egyptských chrámů vydalo další svědectví. Archeologové při odčerpávání vody z komplexu u města Asuán našli pískovcovou sochu sfingy. K nálezu v chrámu Kom Ombo se dostali díky údržbářským pracím, při kterých zabraňují pronikání spodních vod do starověkých památek. Informoval o tom server BBC.
Obří nelétaví ptáci rodu Aepyornis vymizeli z ostrova Madagaskar přibližně před tisícovkou let. Za vyhubení největších ptáků, kteří kdy žili na planetě Zemi, mohou pravděpodobně lidé. Ti totiž takzvané „sloní ptáky“ lovili a zabíjeli pro zábavu. Dokazují to řezné stopy, které vědci identifikovali na ptačích fosíliích.
Významný objev učinili vědci v jeskyni v Jihoafrické republice. Nalezli totiž pravděpodobně úplně nejstarší kresbu v historii lidstva. Shluk červených čar podle nich vznikl už před 73 tisíci lety, což je o více než třicet tisíc let dříve, než dosud nejstarší kresby pocházející ze Španělska či Indonésie. Informoval o tom server The Guardian.
Havlíčkův Brod – V pondělí 17. září se v Havlíčkově Brodě zaměří na vesmír. Okrašlovací spolek Budoucnost si pro zájemce připravil přednášku a následnou besedu na téma Nejnovější astronomické objevy. Přednášet bude známý astrofyzik a popularizátor astronomie Jiří Grygar.
Italským archeologům se podařil vzácný objev. V podzemí bývalého divadla Cressoni v severoitalském městě Como nalezli nádobu z mastku, ve které bylo ukryto více než 300 zlatých mincí z dob Římské říše.
Analýza zbytků tuku v keramice z dalmatského pobřeží Chorvatska přinesla překvapivý objev. Zdejší obyvatelé vyráběli fermentované mléčné výrobky, jako jsou měkké sýry a jogurty, už před přibližně 7200 lety. Předchozí nejstarší nalezený sýr objevený v Egyptě byl o čtyři tisíciletí mladší.
Unikátním nálezem s neobvykle velkým hrobem, s kosterními ostatky příslušníka velkomoravské elity-velmože v deskové rakvi završili archeologové tříměsíční výzkum v zahradě Na Valách, v historické části Starého Města na Slovácku.
Archeologové objevili v severní Číně nový druh dinosaura. Na tom by nebylo nic výjimečného, kdyby nalezený pravěký ještěr neobýval východ Asie o 15 milionů let dříve, než se ve zbytku světa objevil první známý příslušník jeho podskupiny. Objev proto může přepsat dějiny dinosaurů, informovala BBC.
Na planetě Mars bylo poprvé zaznamenáno obrovské podzemní jezero, takže je možné, že se tam vyskytuje víc vody, než se předpokládalo - a možná dokonce život. Toto překvaůpivou informaci zveřejnili ve středu 25. července mezinárodní astronomové.
Jižní Čechy - O cenu Památky děkují usiluje v Jihočeském kraji kostel v Zátoni a divadlo novohradského Nového zámku
Podle nových arecheologických nálezů z oblasti amerického Texasu se zdá, že první lidé se v oblasti objevili o několik tisíc let dříve, než se dosud předpokládalo. Informoval o tom tamní zpravodajský portál Texas Standard.
Překvapivý objev čekal na všechny, kteří se v těchto týdnech věnují rekonstrukci hranické knihovny. Po shození omítky na stropě pod ní totiž vykoukly staré stropní malby. Na určení jejich stáří se pracuje.
/VIDEO/ Zajímavý objev učinili vědci na severovýchodě Jordánska. Nalezli zde totiž spálené zbytky chlebových placek, o kterých se domnívají, že jsou 14 500 let staré. Překvapivé podle nich je, že lidé pravděpodobně pekli chleba nejméně pět tisíc let před tím, než se došlo ke vzniku zemědělství a kultivaci obilovin. Informoval o tom server BBC.
Stříbro – Kostel Nanebevzetí Panny Marie je již delší dobu v rukách dělníků, kteří zde provádějí plánované opravy včetně nové podlahy celého objektu. Právě práce na podlaze přinesly několik zajímavých objevů.
Archeologické vykopávky nedaleko chámu boha Dia ve starověké Olympii vynesly na světlo hliněnou tabulku, která může být nejstarším zápisem Homérova eposu Odyssea, který kdy byl v Řecku nalezen. Oznámil to řecký ministr kultury.
Egyptšní archeologové učinili vzácný objev. Během vykopávek totiž narazili na obrovský sarkofág z černé žuly, který je pravděpodobně největší, jaký se kdy v egyptské Alexandrii podařilo nalézt. Vědci přitom nevědí, kdo nebo co se uvnitř sarkofágu nachází, uvedla americká společnost CNN.
Investice města a připravované letní akce představila radnice v Holešově. Aktuální je hlavně dění kolem stavby dopravního terminálu a křižovatky u gymnázia.
/FOTOGALERIE/ Univerzita Karlova získala vzácné listiny ze 14. století, které se vážou k jejímu založení. Oba dokumenty jsou z roku 1347 a předcházejí vzniku školy, kterou založil o rok později císař Karel IV. První písemností je souhlas papeže Klimenta VI. s vybudováním pražského učení a druhou notářský opis tohoto souhlasu s podpisy svědků.
Pracovníci Muzea regionu Valašsko mají za sebou významný objev. Na základě výzkumu přírody v Přírodní rezervaci Makyta v Huslenkách potvrdili výskyt nočního motýla šedovníčka horského (Gesneria centuriella) po více než sto letech na Moravě.
/VIDEO/ O víkendu 22.-23. června se v pražském Karlíně odehraje 15. ročník multižánrového open air festivalu United Islands of Prague. Na 90 000 metrech čtverečních a více než patnácti podiích spolu s Davidem Kollerem, Buty a Vypsanou Fixou vystoupí 100 zahraničních vycházejících hvězd a nových česko-slovenských objevů. Divákům se představí i nejlepší interpreti ze soutěže Objevy United Islands, která se letos uskutečnila poprvé. Hlavní zahraniční hvězdou letos budou britští rockeři Arcane Roots. Vstup na celý festival bude tradičně zdarma.
Linec – Dlouhodobé sucho vedlo v Altenbergu u Lince k objevu starých podzemních chodeb na louce u selského stavení Unterweitrag, napsaly OÖN.
Dělníci, kteří v obci Slatina na Kladensku kousek před odbočkou na Zvoleněves pracovali na rozšíření polní cesty, se nestačili divit. Pod nánosem zeminy narazili na osm pravěkých hrobů s lidskými ostatky. Objev, který se opravdu nevidí každý den, okamžitě oznámili archeologům. Srdce vědců zaplesala. Hroby totiž ukrývaly lidské kostry v polohách v jakých se pohřbívalo v dobách nejméně 2500 až 2200 před naším letopočtem.