Tip Deníku: Na přednášce představí objevy z Titanicu
Kotvrdovice - Kotvrdovická orlovna v úterý 26. března hostí přednášku na téma Titanic. O osudu lodi i cestujících bude mluvit Dana Šimková.
Kotvrdovice - Kotvrdovická orlovna v úterý 26. března hostí přednášku na téma Titanic. O osudu lodi i cestujících bude mluvit Dana Šimková.
Desítky dosud neznámých druhů živočichů z ranných prvohor (kambrium) objevili archeologové na čínském nalezišti, které si díky tomu vysloužilo označení „pokladnice fosilií“. Nález by mohl přinést cenné poznatky o životním prostředí z období před více než půl miliardou let, které je pro odborníky dosud z velké části záhadou.
Archeologům z čínského Pekingu se podařil historický objev. Vůbec poprvé v historii se jim odkryli fosilii ptáka s nesneseným vejcem v útrobách. Zvíře o velikosti vrabce, které žilo v oblasti severozápadní Číny před zrhuba 110 miliony lety, zřejmě zabila choroba rozmnožovacího ústrojí. Jedná se navíc o zcela nový druh živočicha, o jehož existenci neměli vědci až doposud tušení.
Nepomyšl – Při stavbě bytového domu v blízkosti kostela v Nepomyšli na Podbořansku našli archeologové při záchranném výzkumu zcela nečekané nálezy z počátku vrcholného středověku.
Objevy nových druhů hmyzu či mořských živočichů jsou poměrně běžným jevem. Oproti tomu nové druhy savců nebývají odhaleny každý den. O to vzácnější je nález kosterních pozůstatků na Kajmanských ostrovech. Ty dokazují, že se tudy před stovkami let procházely hned tři dosud neznámé druhy hlodavců, jejichž příbuzní dodnes žijí převážně na 250 kilometrů vzdálené Kubě. Vyhynulé tvory ve svých poznámkách popsal slavný mořeplavec Francis Drake.
Americkému archeologovi se podařil překvapivý objev. Nedošlo k němu totiž na žádném historickém nalezišti, ale v univerzitním archivu. V desítky let zapomenuté zaprášené krabici objevil dva tisíce let starý nástroj, který domorodí obyvatelé Severní Ameriky používali k tvorbě tetování.
/VIDEO/ Patřili k prvním obyvatelům světových moří a za stovky milionů let se téměř nezměnili. Přesto však primitivní vodní členovci ostrorepi, kteří se vzdáleně podobají krabům, stále nepřestávají překvapovat. Podle nové studie ve skutečnosti patří mezi pavoukovce a jsou tak blízkými příbuznými pavouků, štírů nebo například roztočů.
Starověký kamenný lom v britském hrabství Cumbria poskytl archeologům unikátní pohled na „graffiti“ staré více než 1800 let. Římští dělníci, kteří okolo roku 207 těžili v oblasti kámen na výstavbu slavného Hadriánova valu, vyryli do skály nápisy, obličeje, ale také kresbu pánského přirození, které v té době podle vědců sloužilo jako symbol štěstí. Historickou lokalitu, kterou ohrožuje eroze, má uchovat pro budoucí generace technologie 3D skenování.
Na planetě Mars bylo poprvé zaznamenáno obrovské podzemní jezero, takže je možné, že se tam vyskytuje víc vody, než se předpokládalo - a možná dokonce život. Toto překvaůpivou informaci zveřejnili ve středu 25. července mezinárodní astronomové.
Neobvyklý objev z džungle v oblasti ústí řeky Amazonky zamotal hlavu brazilským vědcům. V zalesněné části ostrova Marajó se totiž objevilo tělo keporkaka, kytovce, který může dosahovat délky až 15 metrů a hmotnosti přes 25 tun. Jak zvíře zemřelo a jak se na ostrov dostalo zatím zůstává otázkou.
/VIDEO/ Po šesti letech je jasno. Astronomové z SETI Institutu v americké Kalifornii přišli s informací, která opět posunula vesmírné bádání o kousek dále. Neptun má čtrnáctý měsíc. Tento přirozený satelit osmé planety naší sluneční soustavy sice odhalil již v roce 2013 astronom Mark Showalter díky fotografiím z Hubbleova teleskopu, až nyní však byla existence malého měsíce pojmenovaného Hippocamp (mořský koník) potvrzena.
Tým astronomů zjistil pomocí soustavy radioteleskopů ALMA u velmi mladé hvězdy Orion Source I něco zcela nečekaného. V jejím protoplanetárním disku objevil obyčejnou kuchyňskou sůl neboli chlorid sodný. Podle odhadů se zde nachází stejné množství soli jako ve všech pozemských oceánech dohromady.
Italským archeologům se podařil na místě, kde se nacházelo starověké město Pompeje, další unikátní objev. V troskách jedné ze zdejších budov odkryli fresku, která zobrazuje hrdinu z řecké mytologie Narkissa, známého u nás spíše jako Narcis. Jméno mladíka, který se podle legendy zamiloval do vlastního odrazu na vodní hladině, se dodnes používá jako označení pro samolibého člověka.
Český Krumlov - Nečekaný objev učinil v pondělí muž při vyklízení sklepa v domě v Českém Krumlově. Našel munici.
Egyptští archeologové si mohou připsat další zajímavý objev. V provincii Minjá totiž nalezli starověké hrobky se zhruba padesátkou mumií. S odkazem na egyptské ministerstvo památek o tom informovala agentura Reuters. Mumie by měly pocházet z období dynastie Ptolemaiovců, tedy z doby před více než dvěma tisíci lety.
/VELKÁ FOTOGALERIE/ Padesát let, je v životě člověka úctyhodná meta. Půlstoletí existence skupiny Speleo Prostějov je zanedbatelný věk, v kontrastu s tím, co vlastně jeskyňáři dělají. Při odkrývání tajů podzemí, totiž navštěvují místa, která jsou stará i miliony let. Pro prostějovské jeskyňáře to platí dvojnásob, protože jsou podepsáni pod celosvětově uznávanými objevy v oblasti Javoříčka.
Kyjov /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Záběr na náměstí, projíždějící vlak, děti na hřišti či panoramatický výhled na celé město. Tyto výjevy nabízí unikátní černobílý film, který přibližuje život v Kyjově před bezmála padesáti lety.
České Budějovice – Třetí ročník cyklu folkových, country koncertů a příbuzných žánrů Večery S začal v pátek 25. ledna.
/VIZUALIZACE/ Obchvat Krnova měl řadu podporovatelů i odpůrců, ale jen málokdo si dokázal podle map a výkresů představit, jak bude vypadat.
Kadaň /FOTO/ - Kadaňský hradební systém prochází opravou. Práce doprovázejí historické nálezy.
Poslední opice, nebo první člověk? Nález dvou poměrně zachovalých koster, ke kterému došlo v roce 2008 v jihoafrické jeskyni Malapa, vyvolal ve vědeckém světě rozruch. Ostatky nového druhu pojmenovaného Australopithecus sediba byly během následujících let podrobovány detailním výzkumům a rozborům.
Jarošov nad Nežárkou – Expedice Hodov a Josefovka 2018 kráčely po stopách jindřichohradeckého 75. pěšího pluku na Ukrajině.
Významný objev učinili vědci z České geologické služby. Nedaleko Karlových Varů objevili a popsali další vyhaslou sopku. Její jméno je Krásný vrch a lze ji nalézt v obci Hroznětín. Je stará necelých dvacet milionů let a na jejím úpatí byl i lom na těžbu kamene. Horníci sice věděli, že se jedná o sopečné horniny, ale až nyní se povedlo dokázat, že jde o relikt malé sopky.
Po ročním kopání se před nimi objevil třicet metrů dlouhý jeskynní dóm. S obrovskými krápníky celý stříbrně zářil. Dnes je tomu přesně padesát let, co Jan Vít a dalších sedm amatérských speleologů poprvé spatřili unikátní podzemní prostory v Moravském krasu.
Po ročním kopání se před nimi objevil třicet metrů dlouhý jeskynní dóm. S obrovskými krápníky celý stříbrně zářil. Dnes je tomu přesně padesát let, co Jan Vít a dalších sedm amatérských speleologů poprvé spatřili unikátní podzemní prostory v Moravském krasu.
Jižní Morava – Po ročním kopání se před nimi objevil třicet metrů dlouhý jeskynní dóm. S obrovskými krápníky celý stříbrně zářil. Dnes je tomu přesně padesát let, co Jan Vít a dalších sedm amatérských speleologů poprvé spatřili unikátní podzemní prostory v Moravském krasu.
Karlovarský kraj - Krásný vrch je malý vulkán nedaleko Hroznětína u Karlových Varů. Jeho stáří je necelých dvacet milionů let.
Znojmo – Nový projekt s názvem Až zařve lev představili na znojemské radnici režisér a producent v jedné osobě Jan Svatoš a kameramanka Romi Straková. Informoval o tom místostarosta Znojma Jakub Malačka.
Plzeň - Plzeňský folkový muzikant Jan Eret vydal na sklonku roku nové album, které nazval „Neruším?“.
Benešov - Na střechu domu jednoho ze studentů benešovského gymnázia zavál balonek, na němž byla zavěšena kartička se zprávou od novomanželů z bavorského Geisenfeldu, ve které vyzývali nálezce, aby připsal místo dopadu a poslal ji zpět na uvedenou adresu. Neváhal a svůj objev přinesl na hodinu němčiny.
Turnov – V Muzeu Českého ráje v Turnově připravili po deseti letech čistě „archeologický“ výstavní projekt, kterým představí výsledky nejdůležitějších archeologických výzkumů. Od 24. ledna do 31. března tak návštěvníci budou moci obdivovat vše, co se podařilo najít.
Broumov - Zdejší benediktinský klášter oslaví 20 let od objevení unikátní kopie Turínského plátna.
Jablonec n. N. - Jeden z nejlepších fotbalistů podzimní části slovenské ligy a slovenský reprezentant do 21 let Andrej Fábry posílil Jablonec. Talentovaný záložník přestoupil do severočeského klubu z Nitry a v sobotu s novým týmem zahájí přípravu. Podle webu jabloneckého klubu se ještě dolaďují poslední detaily víceleté smlouvy.
Mexickým archeologům se při vykopávkách v centrálním státě Puebla nedaleko Tehuacánu podařil jedinečný objev. Narazili totiž na středověký chrám indiánského kmene Popoluca, zasvěcený bohu plodnosti jménem Xipe Totec. Jeho kněží podle odborníků stahovali lidské oběti z kůže.
Kabaret v Dejvickém divadle, desítky pořadů v rozhlase a televizi. Výstavy a v neposlední řadě také nečekané objevy. Takový je závěr roku, v němž si připomínáme 80 let od smrti světoznámého spisovatele.
Karlovy Vary – Vánoce jsou pro většinu lidí výjimečnou událostí, ty letošní pak byly pro Annu Heřmánkovou ještě mimořádnější.
Hradec Králové – Archeologům se v minulých týdnech podařili zasadit další střípek do mozaiky hradecké historie. Při rekonstrukci schodiště Bono publico se jim podařilo nalézt pozůstatky opevnění, které zdejší návrší chránilo před 5 tisíci lety.
Radnicko – Patrioti severní části okresu si dnes připomínají 180 let od úmrtí Kašpara Mária Šternberka.
/VIDEO/ Má poněkud fádní dočasné oficiální jméno 2018 VG18. Přesto je planetka, kterou v listopadu objevili američtí astronomové, výjimečná. A nejedná se pouze o její nápadné růžové zbarvení. Jde totiž o nejvzdálenější známý objekt naší sluneční soustavy. Od Slunce je třiapůlkrát dále než Pluto. Objev tento týden zveřejnil americký Carnegie Institution for Science.
Jižní Morava - Archeologové našli pod zámkem v Břeclavi zbytky dřevěné stavby zřejmě z raného středověku. Může upřesnit nejstarší dějiny města. Letos se v kraji pochlubili řadou dalších zajímavých objevů.
Archeologové v Egyptě ohlásili poslední významný objev tohoto roku. V oblasti Sakkára nedaleko Káhiry totiž nalezli hrobku kněze starou více než 4400 let. Podle ministra památek jde o jediný nález svého druhu za poslední dekádu. Informoval o tom server BBC.
Jablonec n. N. – Nová kniha publicisty Marka Řeháčka právě přichází na knižní trh. Pod názvem Jablonecké maličkosti čtenáři najdou sbírku zajímavých příběhů, často doplněných o nové poznatky, objevy či vzpomínky pamětníků. Slavnostní křest knížky za přítomnosti autora proběhne 12. prosince od 18 hodin v sále jablonecké ZUŠ.
Vědci americké vesmírné agentury NASA objevili na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) několik dříve neznámých kmenů bakterie odolných vůči lékům. Ve zprávě zveřejněné v časopisu BMC Microbiology uvedli, že tyto kmeny nyní nepředstavují hrozbu pro lidské zdraví, ale je třeba jim věnovat pozornost.
Archeologové objevili na území Izraele další jeskyně, které by mohly ukrývat dosud neodhalené náboženské texty, označované podle místa nálezu svitky od Mrtvého moře. Ty by podle expertů mohly změnit moderní pohled na události, ke kterým došlo zhruba před dvěma tisíci lety.
Předchůdci moderního člověka, kteří byli schopni vyrábět kamenné nástroje, se rozšířili do oblastí severní Afriky dříve, než se doposud předpokládalo. Archeologové na území Alžírska objevili předměty, které dokazují přítomnost lidí druhu homo již před zhruba 2,4 miliony let.
Ten příběh zná snad každý. Z bezvýznamného faraona udělal světovou celebritu, jenže jak se ukazuje, s objevem Tutanchamonovy hrobky to bylo trochu jinak, než nám dlouhá léta tvrdili.
Branka – O tom, že Český les ještě zdaleka neodhalil všechna svá tajemství, se přesvědčili pracovníci správy chráněné krajinné oblasti.
Egyptské úřady v sobotu odhalily dobře zachovanou mumii ženy, která byla uložená v dosud nedotčeném sarkofágu. Otevřený sarkofág byl jeden ze dvou, které od začátku měsíce objevili francouzští archeologové v nekropoli El-Asasef na západním břehu Nilu. Informovala o tom agentura Reuters.
Opočno - Ten skutečný archeologický výzkum trasy budoucího obchvatu Opočna ještě nezačal. Přesto už archeologové hlásí několik nálezů.
Vanilka patří mezi nejdražší a zároveň nejoblíbenější koření současnosti. Až doposud se předpokládalo, že byla objevena zhruba před tisíci lety na území Mexika. Nejnovější vědecký objev však naznačuje, že ji používali již před více než 3600 lety obyvatelé dnešního území Izraele.