Blansko /FOTOGALERIE/ – Ve světě se proslavil především objevem pohřebiště v Býčí skále. Nálezy i z dalších míst Moravského krasu významného moravského archeologa Jindřicha Wankla si prohlédnout zájemci v Blansku. Tamní muzeum získalo část jeho vzácné sbírky.
Jilemnice – Pro historiky nevídaná událost. Genetické testy prokázaly, že jde skutečně o kosterní ostatky Valdštejnů. Nález dokladuje, že Jilemnice byla už ve 13. století významným centrem regionu.
Jilemnice - Církevní obřad doprovázel na místě bývalého kostela sv. Alžběty v jilemnickém zámeckém parku uložení ostatků pánů z Valdštejna, někdejších majitelů panství.
Hradec Králové - Jak se podnikalo za první republiky a jaké věděcké objevy toto období přineslo? Dobou první republiky ve středu zájemce provede Šimona Šimonová.
Skuteč – Městské muzeum završí ve středu od 18 hodin třídílnou sérii archeologických přednášek. Posledním tématem bude Pohřbívání na Chrudimsku ve středověku a novověku.
Vroutek, Divice - Ke dvěma nálezům munice vyjížděli o víkendu policisté v okrese Louny. U Vroutku našel „hledač pokladů“ dělostřelecké granáty, mezi Divicemi a Brlohem na Lounsku žena objevila minu.
Petrovice - Jednoduše přátelské jsou mateřinky z Petrovic a nedalekého lázeňského městečka Bad Gottleuba Berggießhübel. Úzce spolupracují už čtvrtým rokem a vzájemné kontakty si pochvalují.
Jablonec nad Nisou – Jablonecké kino Radnice pokračuje v přímých přenosech z Metropolitní opery. V sobotu je na programu L’elisir d’amore od Gaetana Donizetti.
My i naše životní prostředí jsme tvořeni miliony chemických sloučenin a každý den jsme s řadou z nich také konfrontováni. Některé jsou dílem přírody, jiné pochází z chemických laboratoří. Ty sice na první pohled umí neuvěřitelné divy, ovšem důsledky jejich používání mohou být mnohdy zlé. Pro člověka i přírodu.
Přelomový objev učinili během stavebních úprav na zámku v Dřevohosticích přerovští archeologové. Podařilo se jim odkrýt pozůstatky původní gotické tvrze, která se kdysi nacházela na místě dnešního zámku.
Egyptští archeologové v sobotu oznámili, že nedaleko Káhiry objevili více než čtyři tisíce let starou hrobku. Ta zřejmě patřila Hetpet, která sloužila jako kněžka bohyně plodnosti Hathor a ve své době byla velmi váženou osobou.
Ústecký kraj - Pochoutky z čerstvých hub si většina z nás spojuje s obdobím pozdního jara, léta a podzimu. Zima by měla být pro houbaře obdobím klidu. Chyba lávky!
Úporné bolesti zad a potíže s chůzí. Takové problémy trápí lidi s degenerativním onemocněním páteře. A právě jim může pomoci unikátní meziobratlový implantát, jehož podobu navrhl primář Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Lumír Hrabálek.
Kašperk – Kvalitu středověkého stavitelství dokládá objev, který učinili pracovníci při stavbě kanalizace pro hrad Kašperk. Během prací byla odkryta část původní gotické zdi.
Záhřeb - Pohádka, úspěch, fičák… Podobné asociace napadaly trenéra házenkářské reprezentace Jana Filipa, když hodnotil mistrovství Evropy v Chorvatsku. S kolegou Danielem Kubešem dovedli národní tým k šestému místu a vyrovnali tak 22 let staré české maximum. Deník vypíchl šest bodů o mužstvu, které bojovalo na Euru.
/VIDEO/ Vědci ze švýcarské Basileje po čtyřiceti letech konečně identifikovali záhadnou mumii – a zjistili, že žena byla dávnou příbuznou současného britského ministra zahraničí Borise Johnsona. Podle testů DNA byla Anna Catharina Bischoffová Johnsonovou pra-pra-pra-pra-pra-pra-pra-prababičkou.
„Někdy už zvažuji, že nebudu používat červenou. Dětem se to nelíbí. Ale když si mají samy dělat opravu, tak hledají, co mají špatně. Tápou. A proto červená je jasnější,“ usmívá se nad písemkami svých malých svěřenců třídní učitelka Helena Uhříková. Děti z 5. B základní školy ve Fryštáku psaly pololetní písemku z českého jazyka. Blíží se konec prvního pololetí.
/VIDEO/ Ve vzdálené deltě řeky v zálivu u Alabamy je možná ve vodě a bahnu ukrytá odpověď na tajemství, které je záhadou pro vědce už více než 150 let. Pokud je odhad odborníků správný, jedná se o dlouho pohřešovaný vrak lodi Clotilda, poslední známé plavidlo přivážející otroky z Afriky do Spojených států.
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Ostravský muzikant a díky Kabaretu Bo! také úspěšný bavič a komik vydává se svou kapelou Nedivoč debutové album s názvem Vale pletichám.
/VIDEO/ Jednu z posledních zbývajících částí slavných svitků od Mrtvého moře se podařilo složit izraelským vědcům. Po roce spojili šedesát drobných fragmentů pergamenu a papyrusu starověkého hebrejského textu. Jednalo se o doslova mravenčí práci, protože některé části byly menší než jeden centimetr čtvereční.
Unikátní obranný mechanismus bakterií vůči nanočásticím stříbra, které se již používají v antibakteriální léčbě, odhalili vědci z Univerzity Palackého (UP) v Olomouci.
Peníze spojené s Cenami Neuron za vědu budou moci od letošního roku využít jejich laureáti na jakékoli účely, nejen na další výzkum. Nově se ceny budou rozdělovat mezi méně lidí, zato ale budou spojené s finanční odměnou i v kategoriích, kde dosud ocenění vědci získávali jen skleněnou sošku. Změny oznámil v dnešní tiskové zprávě Nadační fond Neuron, který ceny uděluje.
Více času na prozkoumání cenné lokality v Předmostí požadují archeologové, kteří bádají v úseku trasy dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem. Zachytili totiž výjimečnou lokalitu, bohatou na nálezy, a potřebují na dokončení výzkumu půl roku navíc. Ředitelství silnic a dálnic nyní analyzuje, jestli je požadavek oprávněný.
Objev světového významu. Mexičtí speleologové našli systém podvodních jeskyní s celkovou délkou 347 kilometrů, který je zatím největší zatopenou jeskyní na světě. Podle archeologů objasňuje některé momenty historie Mayské civilizace.
Stekník - Veřejnosti se otevře další část zámku. Restaurátoři pracují na nástěnných malbách, opravují se kachlová kamna i vitráže. Chystá se i výstava.
/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Naskočil si a levou rukou přesně zamířil. Tak se dá popsat typická akce pravé spojky českých házenkářů Stanislava Kašpárka v prvním poločase úvodního duelu proti Španělům na Euru v Chorvatsku. V jedenadvaceti letech hraje pravidelně maďarskou ligu a v sobotu nasázel dvojnásobným mistrům světa pět gólů.
Těžaři objevili diamant s 910 karáty. Drahý kámen o velikosti přibližně dvou golfových míčků je podle nich pátým největším diamantem, který byl kdy dosud objeven. Pochází z hor v království Lesotho na jihu Afriky. O jeho ceně se spekuluje.
Varaždín /OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE/ – Naskočil si a levou rukou přesně zamířil. Tak se dá popsat typická akce pravé spojky českých házenkářů Stanislava Kašpárka v prvním poločase úvodního duelu proti Španělům na Euru v Chorvatsku. V jedenadvaceti letech hraje pravidelně maďarskou ligu a v sobotu nasázel dvojnásobným mistrům světa pět gólů. Jde o největší talent české házené. „Spíš si to nepřipouštím. Kdyby ano, tak se zblázním,“ smál se hráč celku Balatonfuredi.
Unikátní nález se podařil archeologům ve východopolském Lublinu. Nalezli základy mešity, o které až do té doby nikdo nevěděl. Na svůj objev přišli při historicky první odborné údržbě hřbitova bývalé osady Studzianka, kde leží ostatky Tatarů bojujících kdysi dávno v polských službách.
Brno /FOTOGALERIE/ – Unikátní nález ohlásili archeologové v Brně. Vykopali pozůstatky pochodového tábora římských vojáků ve Vojtově ulici. Stanoviště pochází z konce druhého století našeho letopočtu. Podle odborníků se jedná o první podobný objev na území města.
Teplicko - Rok 2017 předává žezlo svému následníkovi. Pojďte si s námi připomenout nejdůležitější události, které se na Teplicku staly v uplynulých dvanácti měsících.
Brno - Většina lidí před pavouky utíká. Třicetiletá výzkumnice Lenka Sentenská z Masarykovy univerzity zkoumá jejich sexuální život. Špatná reputace osminožců jí mrzí. Co se týče námluv a rozmnožování, je prý jejich chování fascinující. A v mnoha ohledech se podobá tomu lidskému.
/FOTOGALERIE/ U severního pobřeží Papuy-Nové Guiney byl ve čtvrtek nalezen v hloubce 300 metrů vrak australské ponorky AE1, která se zde potopila pouhý měsíc po začátku první světové války. Její zmizení desítky let obestíralo tajemno, nestala se totiž terčem žádného nepřátelského útoku.
Vědci přišli s převratným zjištěním: anestetika, která se běžně využívají v medicíně, působí i na rostliny. Potvrdila to studie mezinárodního týmu, jehož členem je i jeden Čech. Jde o biofyzika Andreje Pavloviče z olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum.
Další letošní zajímavý historický objev si připsali v minulých dnech v Holešově: k nálezu gotického sklepa se stropem z 15. století a odkrytí unikátních omítek z původní výstavby tamního zámku se tentokrát přidala zajímavost v souboru staveb, kterému se ve městě od nepaměti říká masné krámy.
Další části projektu Národního památkového ústavu se v minulých týdnech zúčastnili žáci páté třídy Církevní ZŠ v Kroměříži pod lektorským vedením Petra Hudce a Gabriely Čechové. Pod názvem Putování za kořením se tentokrát setkání konalo v Květné zahradě v Kroměříži.
Vědci z Akademie věd ČR (AV ČR) letos získali dva prestižní granty Evropské rady pro výzkum, v biologii a v ekonomii. Další badatelé se podíleli na světově významných objevech, například na vysvětlení původu kosmického záření nebo na vyvinutí metody, která umožní přenos léčiv velmi odolných typů rakoviny. Letošní úspěchy vědců dnes shrnula na zasedání Akademického sněmu předsedkyně této instituce Eva Zažímalová. Zmínila se také o rozpočtu, který se má v roce 2018 zvýšit o 550 milionů korun na více než 5,6 miliardy.
Lék na alkoholismus funguje v boji s rakovinou. S průlomovým zjištěním přišli výzkumníci z Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM ) Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Plaňany – Bylo možno očekávat, že se něco najde – a nakonec se našlo více, než se čekalo. Takové jsou zprávy z archeologického průzkumu na staveništi budoucího obchvatu západní části městyse Plaňany na Kolínsku. Tamější nálezy a objevy již od konce předminulého století ukazují, že osídlení oblasti má opravdu velmi dávné kořeny: od pravěku. Archeologové tak velmi pozorně sledovali už přípravné práce. A od konce léta je jasné, že narazili na skutečný poklad.
Plaňany – Bylo možno očekávat, že se něco najde – a nakonec se našlo více, než se čekalo. Takové jsou zprávy z archeologického průzkumu na staveništi budoucího obchvatu západní části městyse Plaňany na Kolínsku.
Národní muzeum plánuje rok po svém otevření uspořádat výstavu Sluneční králové věnovanou objevům českých egyptologů v egyptském Abúsíru. Na její uskutečnění žádá ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) vládu o 43 miliony korun. Výstava má v roce 2019 mapovat dějiny jedné z nejstarších civilizací světa od 3. do 1. tisíciletí před naším letopočtem i půl století práce největší české vědecké expedice v zahraničí.
Karlovarský kraj - Mezi takové památky, jako je sbírka středověkých rukopisů z dob české reformace, světelná pantomima nebo sbírka časopisů českého a slovenského samizdatu, se nově zařadí Kynžvartská daguerrotypie.
Žďár nad Sázavou – Oblíbená publikace Žďárský uličník, popisující jednotlivé ulice Žďáru nad Sázavou, se dočkala pokračování. Po Městě Žďáru zmapoval historik Miloslav Lopaur za přispění dalších pomocníků i Zámek Žďár. Svou nepřehlédnutelnou roli „hraje“ v nové publikaci i legendární místní strašidlo – vrchní Jan Alois Ulrich.
V tureckém městě Van byly pod hladinou místního jezera objeveny starobylé hradby. Podle názoru archeologů jde o pozůstatky města, jež bylo postaveno v devátém století před naším letopočtem.
Českolipsko – Vrtem pod Děvínem u Hamru potvrdili těžaři před 55 lety, že se v oblasti nachází uran. Další průzkum prokázal nebývalé množství strategické suroviny a začala nová kapitola v dějinách regionu.
Aby v Nových Heřminovech mohla začít stavba nádrže, musí být nejdřív dokončena miliardová přeložka silnice do Zátoru. Podle původního harmonogramu se měla přeložka silnice Zátor - Nové Heřminovy realizovat v letech 2013 až 2015, ale zatím ještě nezačal ani výkup pozemků.