/FOTO, VIDEO/ Desítky nových pracovních míst vzniknou v Žacléři. Firma Köster tam investuje několik milionů eur do rozšíření a modernizace továrny na výrobu kovových svorníků. Strategické rozhodnutí mateřské společnosti sídlící v Německu znamená, že se bude výroba pro celou firemní skupinu centralizovat do českého příhraničního města na Trutnovsku. Výrobky ze Žacléře, které se používají při technologii svorníkového svařování, se budou přímo expedovat zákazníkům do více než 70 zemí světa.
Nezaměstnanost ve Středočeském kraji se zvýšila na 3,4 procenta. Vyplývá to z analýzy Úřadu práce. V lednu 2024 vzrostl celkový počet uchazečů o zaměstnání ve Středočeském kraji na 33 368, volných pracovních míst je v kraji 54 975.
Trh práce ochlazuje, v lednu vrostl v Královéhradeckém kraji počet lidí bez práce, nabídka volných míst přitom zeštíhlila. Krajská pobočka evidovala k poslednímu lednu 12 895 uchazečů o zaměstnání, o 863 více než na konci roku 2023 a také ve srovnání s loňským lednem jich bylo o 771 více.
Vedení šestitisícových Dubňan jedná v posledních týdnech o plánech, jak oživit přední část bývalých skláren a rozšířit tak na domácí půdě nabídku zaměstnání. Městu se totiž naskytla možnost koupit část areálu zaniklého podniku, jehož výrobky směřovaly v minulosti do Německa nebo ještě dál, až do indické Bombaje. Radní tak mají na stole nabídku budov a pozemků na ploše zhruba hektaru a čtvrt, tedy pro srovnání bezmála dvou hracích ploch fotbalové Sparty. A to za cenu sedmnácti milionů korun. „Jednáme o tom, zřejmě v únoru by se mělo definitivně rozhodnout,“ řekl Deníku místostarosta Michal Švagerka.
/FOTO/ Nejdříve byl odhad více než sedmdesáti zaměstnanců, nyní už jich má být až sto. V nejbližších letech je chce nabídnout firma Betonbau, která nově přichází do průmyslové zóny ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku.
Úřad práce v Karlovarském kraji evidoval na konci roku 2023 celkem 8910 uchazečů o zaměstnání. Vykazoval třetí nejvyšší podíl nezaměstnaných (4,38 %) v rámci celé ČR. Na jedno volné pracovní místo připadalo 1,52 uchazeče o zaměstnání. Z okresů Karlovarského kraje vykazoval největší nezaměstnanost okres Sokolov. Informovala o tom Jana Špačková z Krajské správy ČSÚ v Karlových Varech.
Když bylo Lukášovi 21 let, přežil velmi vážnou autonehodu. Dnes je na vozíku, sotva mluví a sám se o sebe nepostará. Nikdo přesně neví, co se tenkrát přihodilo, ale nejspíš nezvládl řízení a naboural do stromu. Že už nikdy nebude jako dřív, řekli jeho mamince lékaři hned na začátku. Ona to ale nevzdává a snaží se, aby syn jednou mohl žít plnohodnotný život.
Vyrazit na vlak, autobus nebo sednout do auta a po skončení pracovní doby zase zpět domů. Doprava do zaměstnání je jednou z rutinních záležitostí statisíce Čechů. O volných víkendech pak spousta lidí vyráží na výlet do přírody, za poznáním a podobně. I když se cestování může zdát jako drahý „špás“, Deník přináší několik tipů, jak při něm ušetřit. A není rozhodně nutné jezdit stopem nebo chodit pěšky po svém nejbližším okolí.
Ke 30. dubnu evidoval úřad práce v budějovickém okrese celkem 3 370 uchazečů o zaměstnání. To je o 130 uchazečů méně než na konci března a o 675 nezaměstnaných více než v loňském dubnu.
Každý majitel psa musí občas svého čtyřnohého přítele nechávat doma samotného. Většina psů však nemá samotu rádo, jde o smečková zvířata. V posledních měsících na mnoho zvířat separační úzkost dopadá více, protože se jejich páni po dlouhé době práce z domova kvůli covidovým opatřením vrátili do zaměstnání a oni se tak opět ocitli sami doma. Deník přináší rady, jak psům pomoci snášet samotu co nejlépe.
Čtvrtý nejvyšší podíl nezaměstnaných v České republice, tedy 4,39 procenta, vykazoval na konci letošního února Úřad práce v Karlovarském kraji. Evidoval 8 714 uchazečů o zaměstnání, z okresů byla největší nezaměstnanost okres Sokolov.
Kamila byla od dětství nadšená sportovkyně. Pak ji ale potkalo to, co se stává spoustě z nás, když nastoupíme do zaměstnání, a to je převážně sedavé. S aktivním sportem navíc skončila. Tělo, které bylo zvyklé na pohybovou zátěž, ji najednou zradilo, a to bylo špatné. Kila šla pomalu, ale jistě nahoru, dokud se Kamila nerozhodla, že to už stačí. A vyhledala odbornou pomoc, protože s tou jde hubnutí nejlépe.
/FOTO/ Nebudu na nic odpovídat. Obraťte se našeho tiskového mluvčího. Tak reagovaly ve středu odpoledne ve Bzenci zaměstnankyně před areálem, kde zatím pokračuje výroba zavedených značek konzervované zeleniny včetně známých okurek Znojmia. Podle vyjádření od mateřské společnosti Orkla Foods Česko a Slovensko může totiž ještě letos odstartovat ukončení provozu zdejšího závodu Pika a s tím související propouštění. „Pokud opravdu zavřou, tak sehnat práci v podobném oboru v Bzenci bude asi hodně těžké. Vzhledem k tomu, že tam některé holky pracovaly od vyučení až do svých čtyřiceti i padesáti roků, tak tuto práci umí a jde jim. Jenže třeba v pětapadesáti si na novou práci budou zvykat velice těžko,“ řekla Simona Vlašicová, která v blízkém podniku ve Bzenci dříve pracovala.
Zdrojem peněz může být také umělecká činnost, které se někdo ze začátku věnuje pouze jako svému hobby. Se svou kariérou takto začínala řada tvůrců. Jak se vypořádat s tím, když se z koníčku stává práce? Co je na tom nejtěžší? Deník se zeptal stand-up komika Tigrana Hovakimyana a fotografky Soni Šeré.
Úřad práce v Karlovarském kraji evidoval na konci ledna 2023 celkem 8 837 uchazečů o zaměstnání. Vykazoval tak čtvrtý nejvyšší podíl nezaměstnaných, konkrétně 4,48 %, v rámci celé České republiky. Na jedno volné pracovní místo připadalo 1,46 uchazeče o zaměstnání. Největší nezaměstnanost je už tradičně na Sokolovsku.
Pětapadesátiletá Hana z Prahy dvacet let úspěšně pracovala jako office manažerka. Zajišťovala zdárný chod kanceláře, administrativy a koordinovala činnost asistentek. Když její pracovní pozice zanikla a hledala nové místo, dostávala stále stejnou odpověď: Je překvalifikovaná. Firmy se totiž často zdráhají přijmout někoho, kdo má na dané místo vyšší kvalifikaci nebo příliš zkušeností. Bojí se, že by se nudil a brzy by odešel za lepším, nebo že by se nedokázal slepě řídit pokyny a o věcech by diskutoval na základě svých zkušeností.
Nezaměstnanost v Česku v prosinci stoupla na 3,7 procenta, zatímco předchozí tři měsíce stagnovala na 3,5 procenta. O práci se prostřednictvím úřadů práce ucházelo 271 803 lidí, o 14 616 více než o měsíc dříve. Současně o zhruba 3300 oproti listopadu ubylo volných pracovních míst, kterých zaměstnavatelé na konci loňského roku nabízeli 288 647. Jejich nabídka byla přesto dál vyšší než počet uchazečů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR.
„Odvoláváme se,“ říká pro Deník Jan Dobiáš, provozovatel českobudějovické restaurace Zlatá hvězda, když hovoří o aktuálním vývoji v kauze pokuty za inzerát s pracovní nabídkou. Před pár týdny totiž vyvěsil do výlohy své restaurace výzvu, že hledá účtující servírku. Neviděl v tom nic špatného. Do té doby na této pozici pracovala žena, tak se jednoduše napsalo servírka.
Nedaleko pražské Florence funguje už osmý rok pozoruhodný charitativní obchod s příznačným názvem Restart Shop. Má totiž lidem pomoci zrestartovat jejich život a nasadit ho do těch správných kolejí. Dostat v životě druhou šanci. Někdy i třetí. Jedná se o tzv. tréninkové zaměstnání, určené lidem ze složitých sociálních podmínek, jimž se těžko shání práce na volném pracovním trhu. Jde o prototyp sociálního podniku, který však zatím nemá oporu v zákoně.
Ani s ukončením sezonních prací se zatím nezaměstnanost ve středních Čechách nezměnila, zůstává tříprocentní. Což mimo jiné znamená, že na úřadech práce je v kraji registrováno 27 a čtvrt tisíce osob jako uchazeči o práci. V Praze je míra nezaměstnanosti nepatrně nižší, avšak prakticky srovnatelná.
Výš, líp, rychleji. K úklidu si pustit podcast, večer sednout k rozvojové knížce a o víkendu nejlíp absolvovat nějaký kurz. Být úspěšný v zaměstnání? To je málo; potřeba je k tomu pracovat aspoň na několika vlastních projektech. A výsledek? Jen pocit, že by stále šlo dělat víc a být lepší. Zní vám to povědomě? Pak zbystřete. Je velmi pravděpodobné, že jste „feťákem osobního rozvoje“.
Slibovaná profesionální rybářská stráž na Nechranicích a okolních revírech včetně Ohře mezi přehradou a Žatcem letos nebude. Severočeský územní svaz Českého rybářského svazu prodloužil termín pro podání přihlášek do výběrové řízení, zájemci se mohou hlásit do konce ledna. Profesionální strážce tak začne svou práci vykonávat až na jaře příštího roku.
Česko má pracovní trh sešněrovaný složitými předpisy a požadavky. Pro cizince je nesmírně obtížné, aby pronikl na kvalifikované místo. Přitom vysokoškoláků v poslední uprchlické vlně z Ukrajiny bylo 35 procent.
Odbory nesouhlasí s plány ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) na snížení podpory v nezaměstnanosti. Podpora je už nyní v evropském srovnání nízká a pobírá ji jen asi třetina všech uchazečů o zaměstnání, uvedl na dotaz ČTK Jiří Vaňásek z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Podle něj je i špatné načasování, když nyní kvůli hospodářskému vývoji panují obavy z propouštění.
Koktavostí trpí podle odborníků každý stý dospělý Čech. Mívají problémy v práci, kdy je kolegové tzv. neberou, někdy se jim i posmívají, jindy dokonce i šikanují.
/FOTO, VIDEO/ V Brodci na Lounsku, jako jediné obci v Ústeckém kraji, na konci září komunální volby neproběhnou. Nikdo tam nepodal kandidátku. Jakmile nynějšímu vedení vyprší mandát, správy obce se ujme státní úředník. A ministerstvo vnitra vypíše termín dodatečných komunálních voleb, pravděpodobně proběhnou v lednu příštího roku.
Správný člověk na správném pracovním místě. To je cílem libereckého Centra Kašpar, který primárně pomáhá rodičům dětí a lidem starším padesáti let najít vhodné zaměstnání s ohledem na jejich rodinnou situaci. Už podeváté proto centrum vyzvalo zájemce z celé republiky, aby ušili tašky. Velké, malé, nákupní, batohy, kosmetické, dětské, háčkované či pletené. Kreativitě se meze nekladou.
Nezaměstnanost v Česku v červenci stoupla na 3,3 procenta z červnových 3,1 procenta. Pracovní místo si na konci sedmého kalendářního měsíce hledalo prostřednictvím úřadů práce přes 240 tisíc lidí. Na jedno volné místo připadá v Česku v průměru 0,8 uchazeče. Údaje zveřejnil Úřad práce ČR, podle kterého je červencový nárůst nezaměstnanosti očekávaným sezonním výkyvem.
Podíl nezaměstnaných lidí na Prachaticku se v červnu ve srovnání s květnem letošního roku nezměnil. Zůstal na 2,1 procenta. Číslo je naprosto shodné jako ve stejném období loňského roku. Po Jindřichohradecku (1,6) je na Prachaticku spolu s Píseckem druhá nejnižší nezaměstnanost v Jihočeském kraji, který má po Pardubickém kraji druhou nejnižší míru nezaměstnanosti v republice.
Nezaměstnanost v Česku znovu klesla. Ke konci června činil podíl nezaměstnaných v Pardubickém kraji 2,11 procenta, což bylo nejméně v mezikrajském srovnání. Tuto pozici kraj drží už 26 měsíců v řadě. Zaměstnání na úřadu práce nyní hledá 7 602 lidí. Váleční uprchlíci trh prozatím výrazně neovlivnili, obsazují dlouhodobě volné pozice. Těch přes příliv uprchlíků nadále v Pardubickém kraji zbývá 18 tisíc, většina z nich je pro nekvalifikované pracovníky.
Těžká doba přinášející i hospodářské nesnáze ani masivní příchod uprchlíků z Ukrajiny, z nichž mnozí u nás hledají pracovní uplatnění, se na nezaměstnanosti ve středních Čechách zatím viditelně neprojevily. Patrný je pouze vývoj typický pro letní měsíce: nezaměstnanost se drží na nízké úrovni – a proti květnu se její míra nepatrně snížila. Konkrétně počet uchazečů o zaměstnání evidovaných úřady práce během června v kraji poklesl o 209.
Těžká doba přinášející i hospodářské nesnáze ani masivní příchod uprchlíků z Ukrajiny, z nichž mnozí u nás hledají pracovní uplatnění, se na nezaměstnanosti v kutnohorském okrese zatím viditelně neprojevily. Patrný je pouze vývoj typický pro letní měsíce: nezaměstnanost se drží na nízké úrovni - a proti květnu se její míra nepatrně snížila.
Těžká doba přinášející i hospodářské nesnáze ani masivní příchod uprchlíků z Ukrajiny, z nichž mnozí u nás hledají pracovní uplatnění, se na nezaměstnanosti ve středních Čechách zatím viditelně neprojevily. Patrný je pouze vývoj typický pro letní měsíce: nezaměstnanost se drží na nízké úrovni – a proti květnu se její míra nepatrně snížila. Konkrétně počet uchazečů o zaměstnání evidovaných úřady práce během června v kraji poklesl o 209.
Těžká doba přinášející i hospodářské nesnáze ani masivní příchod uprchlíků z Ukrajiny, z nichž mnozí u nás hledají pracovní uplatnění, se na nezaměstnanosti ve středních Čechách zatím viditelně neprojevily. Patrný je pouze vývoj typický pro letní měsíce: nezaměstnanost se drží na nízké úrovni – a proti květnu se její míra nepatrně snížila. Konkrétně počet uchazečů o zaměstnání evidovaných úřady práce během června v kraji poklesl o 209.
Těžká doba přinášející i hospodářské nesnáze ani masivní příchod uprchlíků z Ukrajiny, z nichž mnozí u nás hledají pracovní uplatnění, se na nezaměstnanosti ve středních Čechách zatím viditelně neprojevily. Patrný je pouze vývoj typický pro letní měsíce: nezaměstnanost se drží na nízké úrovni – a proti květnu se její míra nepatrně snížila. Konkrétně počet uchazečů o zaměstnání evidovaných úřady práce během června v kraji poklesl o 209.
Těžká doba přinášející i hospodářské nesnáze ani masivní příchod uprchlíků z Ukrajiny, z nichž mnozí u nás hledají pracovní uplatnění, se na nezaměstnanosti ve středních Čechách zatím viditelně neprojevily. Patrný je pouze vývoj typický pro letní měsíce: nezaměstnanost se drží na nízké úrovni – a proti květnu se její míra nepatrně snížila. Konkrétně počet uchazečů o zaměstnání evidovaných úřady práce během června v kraji poklesl o 209.
Těžká doba přinášející i hospodářské nesnáze ani masivní příchod uprchlíků z Ukrajiny, z nichž mnozí u nás hledají pracovní uplatnění, se na nezaměstnanosti ve středních Čechách zatím viditelně neprojevily. Patrný je pouze vývoj typický pro letní měsíce: nezaměstnanost se drží na nízké úrovni – a proti květnu se její míra nepatrně snížila. Konkrétně počet uchazečů o zaměstnání evidovaných úřady práce během června v kraji poklesl o 209.
Žen v domácnosti je čím dál více. Často jsou do této pozice natlačeny okolnostmi. Nelibují si, naopak spíše trpí, potvrzují odborníci. Zájem o zaměstnání neztrácejí.
/FOTO/ Desítky milionů korun a desítky nových pracovních míst má přinést využití dnes zarostlé části průmyslové zóny Vojánky v Blansku. Jde přibližně o čtyři hektary nevyužívané plochy ve vlastnictví města. Získaná částka může posloužit ke vzniku krytých lázní.
Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje (KHK KK) pořádá další kurzy češtiny pro obyvatele Ukrajiny, kteří si na Chebsku našli zaměstnání. Aktuálně je spuštěno šest kurzů, které navštěvuje víc než stovka lidí z 12 firem.
Pondělí, úterý, středa. Už jen výjimečně ale chodí do práce i ve čtvrtek nebo pátek. Dvaašedesátiletá Lada Košnarová z Jirkova na Chomutovsku v dubnu odešla do penze, budík každé ráno ale ještě nemlčí. Ke starobnímu důchodu si dál přivydělává v bývalém zaměstnání, malé firmě na výrobu nábytkových doplňků. „Důvody byly dva. Požádal mě sám zaměstnavatel, protože si vážil mých zkušeností a v kolektivu by zatím ještě chyběly. Druhý je ten, že se necítím ani tak stará, ani tak unavená a jsem ráda za peníze k důchodu i za to, že se doma nenudím,“ vysvětluje.
Slibovaná úleva pro zaměstnavatele na odvodech z pojistného, která má pomoci některým ohroženým skupinám lidí na trhu práce, dostala přesnější obrysy. Firmám by se v případě zaměstnání pracovníka na zkrácený úvazek, tedy na osm až 32 hodin týdně, měly odvody na sociální pojištění snížit o pět procent. Celkem by tak firmy měly ročně ušetřit 1,9 až 3,2 miliardy korun. Detaily nového opatření se již objevily ve legislativní knihovně vlády.
Žádný dramatický výkyv nepřinesla v dubnu míra nezaměstnanosti ve Středočeském kraji. Proti březnu se snížila o 0,06 procentního bodu a podíl nezaměstnaných osob se podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí zastavil na hodnotě 2,81 procenta. I tak to znamená, že během dubna v kraji ubylo 846 uchazečů o zaměstnání evidovaných na úřadech práce; jejich celkový počet spadl pod pětadvacet tisíc: 24 625.
Na 1 400 uprchlíků z Ukrajiny našlo nové zaměstnání v Olomouckém kraji. Nejčastěji nastoupili na volná místa pro pomocné a nekvalifikované profese. Jsou z nich uklízečky, pomocní skladníci či montážní dělníci. Na humanitárních dávkách bylo válečným běžencům v kraji doposud vyplaceno téměř 53,5 milionu korun.
Kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR v Opavě eviduje velký zájem občanů Ukrajiny o získání zaměstnání u zaměstnavatelů v regionu. Od začátku válečného konfliktu se bylo na možnost svého uplatnění informovat zhruba 320 ukrajinských občanů.
Vlastní portál nabídky pracovních příležitostí, který poslouží pro zprostředkování zaměstnání válečným uprchlíkům z Ukrajiny, chystá Středočeský kraj. Svědčí o tom memorandum o spolupráci čerstvě podepsané zástupci kraje, krajské hospodářské komory, zastoupení Úřadu práce ČR a společností Grason Solutions a Nelisa.