Kreativ

ŠTÍTEK: příroda

Děti z Koberov sázely stromky na Malou Skálu

Ekologie ve školních lavicích

Současná škola dávno neučí děti jen češtinu a matematiku. Environmentální výchova je vede k ochraně ekosystémů, vysvětluje klimatickou krizi a ukazuje, jak chránit planetu v době globálního oteplování. Přečtěte si víc v článku, který vyšel v časopisu Vlasta.

Petr Kočárek

Entomolog Petr Kočárek: Bez hmyzu by mi bylo smutno

Petr Kočárek si život bez hmyzu neumí představit. Brouky zkoumal už jako dítě a jako vědec objevil několik desítek nových druhů. Hmyzem se zabývá pětatřicet let, učí o něm na univerzitě a jezdí za ním i do exotických zemí. Entomologie je jeho životní vášní. O to víc ho trápí, jak hmyz jako živočišná skupina mizí z naší planety. Přečtěte si zajímavý rozhovor, který s ním vyšel v časopisu Receptář.

Rys z polského reintrodukčního programu v oblasti Jeseníků.

Polský rys v Jeseníkách má dohru. Jde o velký problém, varují odborníci

Jako neškodná kuriozita působil letos na jaře výskyt rysa na Šumpersku. Ochočený jedinec se několik týdnů potuloval v podhorských vesnicích, občas si ulovil ovci či srnku. Toto zvíře a desítky dalších vypustili do volné přírody Poláci. Podle českých odborníků jde ve skutečnosti o velký problém.

Rys z polského reintrodukčního programu v oblasti Jeseníků.

Polský rys v Jeseníkách má dohru: Velký problém, varují odborníci

Jako neškodná kuriozita působil letos na jaře výskyt rysa na Šumpersku. Ochočený jedinec se několik týdnů potuloval v podhorských vesnicích, občas si ulovil ovci či srnku. Toto zvíře a desítky dalších vypustili do volné přírody Poláci. Podle českých odborníků jde ve skutečnosti o velký problém.

Švandovo divadlo na Smíchově ve středu večer uvádí hru Lady Macbeth z Újezdu.

Tipy na středu 6. října

Je tu první středa letošního října. Přemýšeli jste už o tom, jakou akcí si dnešek zpestříte? Pokud ne, podívejte se na pár našich tipů.

Beskydy

Pokochejte svou duši přírodou Beskyd

Poměrně malé a nízké Beskydy byly po roce 1938 turistickým hitem mnoha našinců – ostatní pohoří spolklo po Mnichově Německo. I proto se sem posléze soustředilo prakticky veškeré naše alpské lyžování, pro jehož potřeby byla v Trojanovicích v rekordním čase postavena první sedačková lanovka v Evropě. Tato visutá dráha, vedená ještě po dřevěných sloupech, je ovšem už jen vzpomínkou: nyní na Pustevny ve výšce 1018 m n. m. vyjedete lanovkou veskrze moderní.

Herec David Kraus se zachráněným výrem

David Kraus: Dceru chci vychovávat v přírodě

Už patnáct let vídáme Davida Krause v čele kapely, s níž doprovází televizní show svého otce. Jeho další aktivity stojí tak trochu ve stínu. Ne každý ví, že je zpěvákem i mimo kamery, že hraje divadlo, občas popustí uzdu svému výtvarnému talentu a věnuje se charitativní činnosti. V neposlední řadě jeho život naplňuje zvelebování domu a zahrady, kam se odstěhoval z Prahy, kde zkouší chovat slepice, pěstovat zeleninu a kde chce vychovávat svou nedávno narozenou dceru. 

Vizualizace budoucího Domu přírody, ve který se promění lovecký zámeček Tři Trubky.

Lovecký zámeček Tři Trubky se promění v Dům přírody

Projekt za 80 milionů v katastru Strašic bude realizovaný během dvou let. V letech 1888 až 1890 nechal lovecký zámeček vystavět dobříšský kníže – hrabě Jeroným Colloredo-Mannsfeld. Ve 30. letech 20. století zde krátce pobýval prezident Tomáš Garrigue Masaryk, v roce 1938 jeho nástupce Edvard Beneš. 

Slavnostní položení základního kamene

Lovecký zámeček Tři Trubky se promění v Dům přírody

Projekt za 80 milionů v katastru Strašic bude realizovaný během dvou let. V letech 1888 až 1890 nechal lovecký zámeček vystavět dobříšský kníže – hrabě Jeroným Colloredo-Mannsfeld. Ve 30. letech 20. století zde krátce pobýval prezident Tomáš Garrigue Masaryk, v roce 1938 jeho nástupce Edvard Beneš. 

Podzim v horách je nejkrásnější

Vzhůru za poklady podzimu

Pro mnoho lidí je podzim nejoblíbenější roční dobou – vlídné babí léto, vůni a chuť švestek i burčáku a příjemné teploty si užívají v sedle bicyklu, na pěších túrách či při objevování památkových pokladů naší země. Nemusejí se tísnit v letních davech turistů, mohou se těšit ze zpomalení a zklidnění přírody i lidí: vždyť není kam spěchat. Jde o to vychutnat si krásu života dříve, než nás zima zažene pod střechu.

Tomáš Matys, výrobce rýžových brček

Ekobrčka můžete i sníst

Plastová brčka sice na poli ekologickém nehrají žádnou velkou roli, ale jejich odbouráním přírodě přece jen aspoň trochu pomůžeme. Pustil se do toho Tomáš Matys se svojí firmou RiceTime. Rozhovor s ním vyšel v časopise Květy.

Západ slunce na Borneu

Divočina jako lék. Pobyt v přírodě doporučují i psychologové

Za těch pár desítek tisíc let, co člověk pracuje na tom, aby byl člověkem, toho na sobě zas tak moc nezměnil. Rád se podívá na krásný obraz anebo si projde půvabný zámek – nejuvolněnější a nejspokojenější se však cítí, když ulehne do voňavé trávy na nějaké zapadlé loučce a jen tak se dívá do nebe. Víte, že ve Skotsku, Dánsku a několika dalších zemích už pobyt v lese přímo předepisují jako lék? Text vyšel v časopise Květy.

Červorovec splývavý.

Novinky v brněnské zoo: prvochov vzácného plaza i unikátní ryby

Dvaceti jedinci halančíkovce dlouhohřbetého se nově pyšní brněnská zoo. Tyto vzácné ryby, které se už nevyskytují ve volné přírodě a chová ji pouze šest zoologických zahrad v Evropě, dorazily minulý týden z Nizozemska. „Jsme nyní jediná zahrada v České republice, která tento v přírodě vyhynulý druh chová a doufáme v jeho rozmnožení,“ sdělil kurátor chovu ryb a plazů Petr Šrámek.

Podzim v horách je nejkrásnější

Míříte do hor? Nepodceňujte oblékání ani slunce za mraky, s plány se svěřte

Horská turistika je v našich podmínkách s nízkými vrcholky snadno zvládnutelná. Jiné to je u velehor se špičkami v mracích. Tam musíte být na výkon dobře připraveni. Zaskočit vás může náročný terén, ale i změna počasí. Pokud se chystáte do Tater nebo Alp, zbystřete. Podzim v horách je nejkrásnější a s našimi radami si zde barevné období vychutnáte v bezpečí.

I ze vzdálenosti několika kilometrů je nad horami vidět kouř, který stoupá z vulkánu.

Libor Tomek z La Palma: Sopka zničila na 350 budov, domovy opustilo 6 tisíc lidí

Krásný ostrov, kde je stále vládcem příroda - i tak popisují návštěvníci La Palmu, jeden z vulkanicky nejaktivnějších Kanárských ostrovů. A příroda tu v posledních dnech také ukázala, jak mocnou silou vládne. Svět obletěly záběry sopky chrlící lávu a pohlcující vše, co jí stojí v cestě. Do té doby poslední erupci přitom La Palma zažila v roce 1971 při výbuchu sopky Teneguia na jihu ostrova. Doma tu je už třetím rokem i rodina Libora Tomka z Týniště nad Orlicí.

Letecký pohled na Kunčice pod Ondřejníkem.

Kunčice pod Ondřejníkem. I v práci jste jak na dovolené, říká starostka Šebelová

/SERIÁL, ROZHOVOR/ Redakce Deníku postupně navštěvuje obce na Frýdecko-Místecku a Třinecku, aby zjistila, jak se v nich lidem žije. Starostka Kunčic pod Ondřejníkem Michaela Šebelová v rozhovoru mluví o tom, že se jedná o pěknou a zároveň nenápadnou vesnici. Zmiňuje také fakt, že v obci funguje Galerie Karla Svolinského či že pro školu zrovna hledají nového ředitele.

Za devastací části turisticky vyhledávané rezervace Plakánek u hradu Kost v jižní části CHKO Český ráj stojí těžba kůrovcového dřeva.

Hrozivý pohled. Podle ekologů lesníci zničili část vzácné rezervace Plakánek

Část turisticky vyhledávané rezervace Plakánek u hradu Kost v jižní části CHKO Český ráj se změnila k nepoznání. A to kvůli těžbě kůrovcového dřeva. Při kácení a dopravě asi 150 starých smrkových souší těžkou lesnickou technikou po zamokřeném dnu pískovcového „kaňonu“ došlo podle ekologů k vážnému a částečně nevratnému poškození údolní nivy Veseckého potoka a nezákonnému poškození vzácné chráněné přírody.

Přírodovědný kroužek v Havlíčkově Brodě

Pojďte spolu s námi pozorovat, poznávat a chránit přírodu

Pozorovat, poznávat a chránit přírodu. Tak se dá ve stručnosti popsat náplň našeho přírodovědného kroužku v Havlíčkově Brodě. Scházíme se u Základní školy Nuselská každé úterý v patnáct hodin. Schůzka trvá hodinu a půl.

Procházky přírodou na Vyškovsku

Vyražte do přírody. Babí léto je v plném proudu

Využijte nádherné dny začínajícího podzimu pro toulky přírodou. Zkuste si ho pořádně užít. Tak jako naše čtenářka paní Lucie Stehlíková, která se s námi podělila o snímky ze svých procházek na Vyškovsku. Za poskytnuté fotky děkujeme.

Samice supa mrchožravého Bojana kroužící nad svahy východního Rodopu. Bojana je prvním supem mrchožravým odchovaným v lidské péči, který se po své cestě do Afriky vrátil zpět na Balkán.

Samice supa mrchožravého ze Zoo Praha je nadějí pro budoucnost svého druhu

/FOTOGALERIE/ Spolupráce Zoo Praha na ochraně supů mrchožravých v Bulharsku přináší nadějné výsledky. Nyní čtyřletá samice Bojana, která byla v roce 2017 odchována v Zoo Praha a v následujícím roce jako jedno z prvních čtyř mláďat vypuštěna do přírody metodou delayed release, úspěšně překonává všechny nástrahy a po dlouhém pobytu v Africe se na letošní léto vrátila zpět do Bulharska. Připsala si tak jedinečné a důležité prvenství - a nyní se opět vydala do Afriky.