Zoo Olomouc se před nedávnem pochlubila příjezdem Akena, sličného samce levharta mandžuského. Ten se nyní dočkal nevěsty – roční samice Cora za ním přicestovala až Kadaně. V těchto dnech jí končí karanténa a návštěvníci zoo mohou vzácnou krasavici zahlédnout ve venkovním výběhu.
/FOTOGALERIE/ První česká indiánská zbrojovka z Velké Polomi na Ostravsku. je podle všeho největším tuzemským výrobcem lukostřeleckých potřeb. Záliba v lukostřelbě je navíc na vzestupu, během covidu firma zvýšila výrobu o polovinu.
Ve čtvrtek jsme se s žáky vypravili do přírody v okolí naší školy a naším úkolem bylo vytvořit umělecká díla z přírodních materiálů tak, abychom okolní krajinu nijak nenarušovali.
/FOTOGALERIE/ První česká indiánská zbrojovka z Velké Polomi je podle všeho největším tuzemským výrobcem lukostřeleckých potřeb. Záliba v lukostřelbě je navíc na vzestupu, během covidu firma zvýšila výrobu o polovinu!
Dům přírody Ždárských vrchů v obci Krátká u Sněžného obstál v konkurenci osmnácti staveb a rekonstrukcí v soutěži, kterou každoročně pořádá Spolek Stavba Vysočiny [1]. V tomto týdnu totiž získal Cenu hejtmana Kraje Vysočina [2] a Cenu veřejnosti, kdy lidé hlasovali pomocí sms. Investorem návštěvnického střediska Dům přírody je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, provozovatelem Český svaz ochránců přírody Kněžice ve spolupráci s Chaloupky o.p.s.
Zámek ve Žďáru nad Sázavou není pouze oblíbeným turistickým cílem, ale také místem, kde se už od 13. století kontinuálně věnují udržitelnému hospodaření v okolních lesích nebo rybnících. Zámečtí organizátoři zde již počtvrté připravili den, který patří přírodě, celospolečensky diskutovaným ekologickým tématům i lidské tvořivosti. Vodní ateliéry, pokusy s vodou, hra na skleněnou harfu nebo odborná konference pro veřejnost. To je jen stručný výčet z „vodního“ programu Dne venkova, který se zde uskuteční v sobotu 25. září.
V době koronavirové pandemie hodila vláda žáky ve školách takzvaně přes palubu. Děti na dlouho rázem ztratily kontakt s ostatními nejen ve třídách, ale i v zájmových kroužcích či na sportovních trénincích.
Titulem Stavba roku Kraje Vysočina se letos bude honosit čtyřkilometrový obchvat Velkého Beranova. Ale ani další stavby přihlášené do devatenáctého ročníku soutěže, kterou pořádá Spolek Stavba Vysočiny, nezůstaly zkrátka.
Pokud se někdo nechová slušně v přírodě a porušuje pravidla, měl by za to být potrestán. Říká to herec Pavel Nový. V neděli mu bylo 73 let. "Pravidla jsou daná, přesná a přísná, protože národní park je chráněný kus území. A ten stojí za to si udržet pro budoucnost," tvrdí. K přírodě má rodák ze Šumavy velmi blízko, pozorně sleduje situaci v lesích. Vyprávěl také o novém seriálu České televize Osada, ve kterém hraje s Janou Švandovou manželský pár v chatařské oblasti. Co o ní řekl?
Laurencia Helásková z Podbořan fotografuje téměř celý svůj život. Pořizuje portréty, rodinné i svatební fotografie. Nejvíc ji ale baví fotit přírodu, zvířata a zátiší. A jde jí to. Alespoň soudě podle úspěchů v největší fotografické soutěži v Česku a na Slovensku. Stejně jako loni, i letos vyhrála jednu z kategorií soutěže Fotograf roku, kterou řadu let pořádá časopis FotoVideo.
Terénní auta jezdící v mokřadech budou pomáhat přírodě. Tradiční dvoudenní akce Pístovské mokřady v bývalém vojenském areálu na okraji Jihlavy bude letos největší v historii a návštěvníci se mohou těšit na bohatý doprovodný program.
Poslední prázdninové vypouštění uzdravených zvířat ze záchranné stanice na Huslíku se uskutečnilo těsně před začátkem školního roku. Netradiční bylo v tom, že tentokrát záchranáři za asistence dorazivších rodičů s dětmi vraceli do přírody zejména sovy a některé druhy netopýrů. Tedy zvířata aktivní především po soumraku.
S tou situací se u dítěte setkala velká řada rodičů. „A když se budu učit, můžu si pak odpočinout a hrát na tu střílečku na telefonu.“ „Nooo,“ může odpovědět rodič. „Bojové to bude, akorát tak trochu jinak,“ může odpovědět rodič. Má totiž tajný trumf. Bojovku. Takovou, jak ji on sám zažil v dětství a jakou lze vylepšit právě pomocí moderních technologií.
Tři odchovaná mláďata černých čápů s GPS “baťůžky“ vypustili v minulém týdnu pracovníci Záchranné stanice živočichů Makov na Písecku do přírody k rybníku u Sedlice, kde jsou teď i divocí černí čápi. Letos jsou to jediní černí čápi s vysílačkami v Česku. Sledování těchto ptáků přináší cenné informace.
Skautský institut v radničním bloku na Staroměstském náměstí v Praze funguje už sedm let, ročně pořádá pět set různých akcí pro veřejnost. Od letošního léta má pod sebou i Rybářský domek na Kampě, kde provozuje volnočasové centrum. „Hledáme témata a potřeby dnešní společnosti a propojujeme je se skautskou tradicí,“ říká ředitel Skautského institutu Miloš Říha, kterého kdysi mezi skauty zavedlo jeho nadšení pro Rychlé šípy.
Širokou nabídku přírodovědných akcí a exkurzí nabízí organizátoři cyklu Pojďte s námi do přírody na zářijové dny. První z řady akcí bude v sobotu 3. září Netopýří noc v prostorách Chotěšovského kláštera.
Po roční pauze způsobené epidemií koronaviru dorazilo do Liberce dvanáct mladých dobrovolníků z Německa, Řecka, Francie a Itálie, aby pomohli s péčí o přírodu.
Myslivecký spolek Lichoň Vidice ve spolupráci s Honebním společenstvem Vidice vypustil v pondělí 16. srpna do volné přírody čtyřicet zajíců polních za účelem posílení divoké populace.
/FOTOGALERIE/ Trasa letošního pochodu Letním Polabím je inspirací pro turisty a výletníky, kteří rádi cestou poznávají nová místa v přírodě i ve městech. O historické památky na trase z Brandýsa nad Labem do Čelákovic přes Starou Boleslav, Nový Vestec a Káraný není nouze. Prohlédněte si je ve fotogalerii.
/FOTOGALERIE/ Trasa letošního pochodu Letním Polabím je inspirací pro turisty a výletníky, kteří rádi cestou poznávají nová místa v přírodě i ve městech. O historické památky na trase z Brandýsa nad Labem do Čelákovic přes Starou Boleslav, Nový Vestec a Káraný není nouze. Prohlédněte si je ve fotogalerii.
/FOTOGALERIE/ Dobrodruzi, šílenci, ale především sportovci a nadšenci. To je trio borců, kteří se rozhodli, že dojedou z Poděbrad až k moři. Ondřej Martínek z Poděbrad, Lukáš Hruška z Běrunic a Martin Tůma z Městce Králové. Kamarádi, kteří si „pracovně“ říkali Tři vagabundi. „Rozhodli jsme se, že se pokusíme absolvovat něco, co nikdo v našem blízkém okolí ještě nepodnikl, a to dojet na kole až k Jadranu,“ řekl za všechny Ondřej Martínek.
Vrch přitahuje místní i turisty jako magnet. I proto tam místní, v objetí přírody, postavili pro všechny poutníky nový altán. Kopec nad Novou Lhotou nemá jméno, ani není na turistických trasách. Tyčí se nad dědinami, mezi nimiž v minulosti vždy panovala jistá rivalita. Nahoře na kopci však je atmosféra zcela jiná.
Krkonošský národní park a společně s ním také další české národní parky spustily kampaň Není zvěř jako zvěř, která má lidi upozornit na to, aby v přírodě nevyhazovali odpadky. Jako příklad uvádí odhozené respirátory a roušky, které se v přírodě rozkládají více než sto let.
Krkonošský národní park a společně s ním také další české národní parky spustily kampaň Není zvěř jako zvěř, která má lidi upozornit na to, aby v přírodě nevyhazovali odpadky. Jako příklad uvádí odhozené respirátory a roušky, které se v přírodě rozkládají více než sto let.
Letní etapa výstavy Flora Olomouci, která se uskutečnila od 19. do 22. srpna na olomouckém výstavišti, přilákala téměř 22 tisíc lidí. Podle organizátorů je to nejvíce návštěvníků za poslední tři roky.
Letní etapa výstavy Flora Olomouci, která se uskutečnila od 19. do 22. srpna na olomouckém výstavišti, přilákala téměř 22 tisíc lidí. Podle organizátorů je to nejvíce návštěvníků za poslední tři roky.
Střeň je takové srdce, které tepe uprostřed lužních lesů Litovelského Pomoraví. Pro místní to znamená určitá omezení i nutnost žít s respektem k okolní chráněné přírodě, která jim v minulosti uštědřila katastrofální záplavy a každoročně více či méně dotírá hejny bodavých komárů.
Drobná zvířata, chovatelské potřeby, ale také sazenice, květiny, vše pro zahradu a dům. Navíc něco ze zdravé stravy, oblečení a další zboží. Tradiční výstavu Člověk v přírodě opět hostilo lounské výstaviště.
V poděbradské Galerii Ludvíka Kuby se představuje mladý, ale výrazný představitel současné české malířské scény Adam Kašpar. Výstava nese název Universum a dominantní tématikou výtvarníkových prací je zde příroda.
/FOTOGALERIE/ Ministerstvo životního prostředí požádalo Evropskou komisi, aby přezkoumala výstavbu sporné rozhledny na polské straně vrcholu Králického Sněžníku. Ekologické organizace opakovaně upozorňovaly, že při stavbě se porušují stanovené podmínky ochrany přírody. Kvůli stavbě už vznikla česko-polská odborné expertní komise, poprvé zasedne v září. Aktivisté a také řada místních obyvatel z Králicka i turistů se stavbou nesouhlasí principiálně.
/FOTO/ Rouškovec záplivka, který se rozvíjí do nátlamového tvaru, ale také třeba nedopalek smrdutý nebo vlhčenec ubrouskový. Novodobí živočichové, kteří zamořují Národní park Podyjí. Odpadky, jimž dali vtipná jména bojovníci za čistou přírodu národních parků v projektu Není zvěř jako zvěř.
Rouškovec záplivka, který se rozvíjí do nátlamového tvaru, ale také třeba nedopalek smrdutý nebo vlhčenec ubrouskový. To jsou novodobí živočichové, kteří zamořují Národní park Podyjí. Odpadky, jimž dali vtipná jména bojovníci za čistou přírodu národních parků v projektu Není zvěř jako zvěř.
Zástupy milovníků květin a amatérských zahradníků od čtvrtečního dopoledne proudí branami olomouckého Výstaviště Flora, kde odstartovala letní etapa Flory Olomouc. Ústředním tématem letní Flory je tentokrát léčivá síla přírody.
Děti, kterým usnou rodiče. A nikdo neví, jestli se vůbec ještě probudí. Nezbývá než v divně zpustlém světě přežít s tím, co mají a umí. To jsou hrdinové filmu Spící město, který vznikl podle stejnojmenné knihy Martina Vopěnky a dnes vstupuje do kin. Režie a spolupráce na scénáři se ujal Dan Svátek, jehož snímek Úsměvy smutných mužů budil pozornost před třemi lety.
V liberecké zoologické zahradě během prvního srpnového týdne přivítali nové přírůstky. Stádo oslů somálských a zeber bezhřívých se rozšířilo o nová hříbata.
V liberecké zoologické zahradě během prvního srpnového týdne přivítali nové přírůstky. Stádo oslů somálských a zeber bezhřívých se rozšířilo o nová hříbata. V obou případech se jedná o samičky, které jsou velice cenné pro posílení populace. Ve volné přírodě na východě Afriky totiž přežívá pouhých několik set posledních jedinců.
Každé léto se vydávají desítky dobrovolníků do Orlických hor. Vybaveni kosami tu ručně sečou louky, suší seno, vysekávají nálety i hloubí tůně. Zachraňují tak rozmanitost zdejší flóry a vzácné druhy orchidejí, o které by jinak krajina přišla. Jejich péče však už překračuje i hranice.
Šumava je celoročně velmi navštěvovanou, zejména v posledních dvou letech, kdy do života nás všech zasáhl covid. Přesto se zde dají najít místa, kde o živáčka nezakopnete a vidíte nádherný kus přírody, aniž byste porušili jakákoliv nařízení nebo předpisy.
V duchu souznění s přírodou se od čtvrtka 19. do neděle 22. srpna ponese výstava Letní Flora Olomouc. V hlavním pavilonu A mají návštěvníky okouzlit kaskádové záhony inspirované Semiramidinými zahradami. Budou plné svěžích a vonných květin a léčivých rostlin a doplněné tekoucí vodou a osvětlením. V sobotu a neděli proběhne v okolí jezírka letní výstava For Model.
/FOTOGALERIE/ CHKO Český ráj, hrad Kost nebo pramen Klenice. To je pestré okolí krajiny Libošovic, jenž je však obklopené také intenzivně obhospodařovanými poli a sady. V obci žijí manželé Polívkovi, kteří se rozhodli na svých pozemcích obnovit rozmanitost krajiny. V plánu mají vytvořit mokřady, tůně, sad, aleje stromů a keřů nebo květnaté louky.
/FOTOGALERIE/ CHKO Český ráj, hrad Kost nebo pramen Klenice. To je pestré okolí krajiny Libošovic, jenž je však obklopené také intenzivně obhospodařovanými poli a sady. V obci žijí manželé Polívkovi, kteří se rozhodli na svých pozemcích obnovit rozmanitost krajiny. V plánu mají vytvořit mokřady, tůně, sad, aleje stromů a keřů nebo květnaté louky.
/FOTOGALERIE/ CHKO Český ráj, hrad Kost nebo pramen Klenice. To je pestré okolí krajiny Libošovic, jenž je však obklopené také intenzivně obhospodařovanými poli a sady. V obci žijí manželé Polívkovi, kteří se rozhodli na svých pozemcích obnovit rozmanitost krajiny. V plánu mají vytvořit mokřady, tůně, sad, aleje stromů a keřů nebo květnaté louky.
/FOTOGALERIE/ CHKO Český ráj, hrad Kost nebo pramen Klenice. To je pestré okolí krajiny Libošovic, jenž je však obklopené také intenzivně obhospodařovanými poli a sady. V obci žijí manželé Polívkovi, kteří se rozhodli na svých pozemcích obnovit rozmanitost krajiny. V plánu mají vytvořit mokřady, tůně, sad, aleje stromů a keřů nebo květnaté louky.
/FOTOGALERIE/ CHKO Český ráj, hrad Kost nebo pramen Klenice. To je pestré okolí krajiny Libošovic, jenž je však obklopené také intenzivně obhospodařovanými poli a sady. V obci žijí manželé Polívkovi, kteří se rozhodli na svých pozemcích obnovit rozmanitost krajiny. V plánu mají vytvořit mokřady, tůně, sad, aleje stromů a keřů nebo květnaté louky.
/FOTOGALERIE/ CHKO Český ráj, hrad Kost nebo pramen Klenice. To je pestré okolí krajiny Libošovic, jenž je však obklopené také intenzivně obhospodařovanými poli a sady. V obci žijí manželé Polívkovi, kteří se rozhodli na svých pozemcích obnovit rozmanitost krajiny. V plánu mají vytvořit mokřady, tůně, sad, aleje stromů a keřů nebo květnaté louky.
Letošní tábor pionýrské skupiny M. Očadlíka byl jiný než ty tábory předcházející. První týden se uskutečnil letní kemp, na který pak navázal tábor s tradiční celotáborovou hrou. V rámci kempu se táborníci dozvěděli spoustu nového, hodně spolupracovali ve skupinách a také si ověřovali některé své znalosti a dovednosti v praxi. V rámci letního kempu měly děti připravené různé zajímavé workshopy a besedy. K těm nejzajímavějším patřilo-planetárium Morava, muzikoterapie, další zajímavou aktivitou bylo pozorování ptáků, vodních živočichů a hub, kterou pro děti připravil Ornis Přerov. Děti si velmi užily hry, které pro ně připravili manželé Cetlovi, největším zážitkem byly pokusy z laboratoře ÚDIF Brno. Letní kemp rychle utekl, pro všechny táborníky to byla skvělá zkušenost! Díky finanční podpoře MŠMT jsme mohli zajistit zajímavé programy a workshopy, které se dětem nejen líbily, ale díky nim se toho spoustu nového dozvěděly a naučily!