Kreativ

ŠTÍTEK: příroda

Naplánujte si dovolenou na venkově

Série #světovéČesko / Slyšeli jste už o agroturistice a venkovské turistice? Právě tento způsob trávení dovolené nabývá na čím dál větší oblíbenosti. Venkovská turistika v sobě totiž spojuje venkov, přírodu a zdravé prostředí, což je to, co v současné době potřebujeme všichni snad ze všeho nejvíce.

Adventní čas v Libereckém kraji

Série #světovéČesko / V letošním, pro všechny velmi netradičním roce, se opět přiblížila ta nejkrásnější, nejvoňavější a nejpříjemnější část roku a to advent a vánoční svátky. Někteří si ale naopak mohou s mírným zděšením vybavit uspěchaný úklid, přípravu výzdoby, pečení a hon za vánočními dárky.

Martan: o Šumavě a Boubínu v ČT konečně bez ideologie

"Zelené plíce" je název nového filmu režisérů Karla Svobody a Lucie Čepcové, který měl premiéru 22. listopadu 2020 v České televizi. Diváci konečně viděli racionální pohled na kauzu Šumava a Boubín. Po 23 letech totalitně-divočinových agitek "Nedej se" od tvůrce Bezoušky a dalších, byl v ČT umožněn také jiný pohled.

Chráněná krajinná oblast Brdy

Série #světovéČesko / Naše nejmladší chráněná krajinná oblast, vyhlášená v roce 2015, je českými trampy považována za zemi zaslíbenou. Učiněným rájem je také pro každého, kdo hledá ticho a klid v náruči překrásné divoké přírody.

Nelegální kříže a srdce trápí vedení národního parku

S novým problémem se v posledních měsících potýká správa Národního parku Bavorský les (NPBL). Jde o kříže nebo pamětní desky, které jsou nelegálně umisťovány v chráněné oblasti. Další věcí, která ochránce přírody trápí, je, že si turisté někde prořezávají cesty nebo si k nim dělají nepovolené značky.

Přírodní poklady Jeseníků

Série #světovéČesko / Lákají-li vás staré pověstí a tajemná místa v nedotčené přírodě, jste tu správně. Severomoravské hory jsou plné pokladů s magickou silou přírody i historie. Objevte je s námi!

OBRAZEM: Víkend v přírodě. Podívejte se, jak vypadají krásy Poodří na podzim

Slunný víkend vylákal řadu lidí do přírody. Neodradilo je ani poměrně chladné počasí a vítr. Tipů na výlety v Moravskoslezském kraji ji spousta. Podívejte se, jak vypadá v listopadu Národní přírodní rezervace Polanská niva v Chráněné krajinné oblasti Poodří. V tomto období zde potkáte podstatně méně lidí, než v teplých měsících roku. Posuďte sami…

Luhačovice – lázně zaslíbené také turistice

Série #světovéČesko / O tom, že jsou Luhačovice největšími moravskými lázněmi, nikdo nepochybuje. Ale není to jen lázeňská léčba, která činí toto kouzelné město zajímavým, protože Luhačovice nabízejí skvělé zázemí také pro turisty a cestovatele.

Geopark Broumovsko v zimě nespí

Série #světovéČesko / Národní geopark Broumovsko vám i v zimním období nabízí spoustu možností turistického a poznávacího vyžití ve volné přírodě.

Střední Čechy: pro milovníky vlaků i poutních míst

Série #světovéČesko / Zvláště pokud jste z Prahy a okolí, máte hned několik jedinečných výletních příležitostí takřka za humny. Už jste slyšeli o Makové hoře? Barokní skvost s duchovním přesahem v Benešovské pahorkatině vás nadchne minimálně tak jako Svatý Jan pod Skalou na Berounsku. Kraj ale nabídne i něco pro techničtěji zaměřené výletníky - skanzen Solvayovy lomy s přístupnými štolami či monumentální železniční viadukt u Žampachu.

Radosti listopadového plahočení na zahrádce

Těžko se ptát na počasí v poslední listopadové dekádě - je již zcela v souladu s pranostikami pro plačtivý, zakabonělý i jinak nepříjemný podzim. Nyní už lze čekat kdejakou nevlídnou variantu, od počasí sychravého, mlhavého a zcela deštivého, pod dny hrubě zimomřivé, mrazivé s ledovou či sněhovou pokrývkou, řečeno hezky česky - počasí zvané pod psa. A kdo se ptá na slunce, možná ještě tu a tam prorazí nevlídnou oblohou, ale bude to jen na pár chvil, tak na chvíli rozjasnit tvář.

Přehrada Kamenička s půvabnou hrází

Na výlet můžete vyrazit k přehradě Kamenička, která leží 8 kilometrů severozápadně od Chomutova, v krásné přírodě, obklopena nádhernými bučinami.

Návštěvníci zlínské zoo přispěli k ochraně kriticky ohrožené saoly

Zlínská zoo podpořila prostřednictvím finanční sbírky 4Nature projekt ochrany kriticky ohrožené saoly. Na projektu dosud spolupracovala se Saola Working Group, od letošního podzimu se rozběhla spolupráce s dalším partnerem, organizací Saola Foundation. Ve zprávě zaslané médiím o tom informovala mluvčí Zoo Zlín Romana Bujáčková.

V Zoo Ostrava mají první pár lemurů šedohlavých

Ostravská zoologická zahrada chová celkem devět druhů lemurů. Všechny patří ve své domovině, tj. na Madagaskaru, k ohroženým. Mnohé nejsou vzácné jen v přírodě, ale také v lidské péči, což je i případ lemurů šedohlavých. Jejich chovu se věnují pouze tři evropské zoologické zahrady, mezi nimi i Zoo Ostrava. Zde byl nedávno sestaven nový chovný pár.

Kraj opředený legendami láká na rozhledny na Blaníku i ve Vlašimi

Zaplněné parkoviště přímo pod Blaníkem, hned vedle silnice vedoucí z Louňovic na Načeradec, stejně jako auta odstavená na kraji lesa nepřipouštějí pochybnosti: o tuhle oblast mají návštěvníci velký zájem i za nynějšího chladného počasí. A dělají dobře, plyne ze slov Lindy Dlouhé ze Středočeské centrály cestovního ruchu. Právě výlet do „krajiny blanických rytířů“, protkané pověstmi a legendami, doporučuje.

Turistika mimo davy – vyrazte na výlet po malebném Valašsku

Série #světovéČesko / Východní Morava, turistický region Zlínského kraje, má k pěší turistice skvělé podmínky. Jak by ne – Beskydy jsou jednou z kolébek organizované turistiky v tehdejším Československu, v regionu je na 7,5 tisíc kilometrů značených turistických tras včetně putování pro Cyrilometodějských stezkách, které vedou hvězdicově ze všech světových stran do bájného poutního místa Velehradu.     

Vzhůru na rozhlednu Velký Javorník

I přesto, že je sychravo a nevlídno, neseďte jen doma a podnikněte spolu s rodinou výlet do přírody, třeba na rozhlednu Velký Javorník. Výhledy, které se vám naskytnou z téměř 26 metrů vysoké rozhledny otevřené veřejnosti v srpnu 2013, budou stát rozhodně za to.

Jak moc škodí vlk? Odpověď nabídnou pevná data

Nekončící debatu o tom, zda vlk patří jako přirozený predátor zpátky do přírody, nebo je to nebezpečná šelma, která nemá v dnešních podmínkách zemědělství co dělat, podpoří pevná data. Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky ohlásila, že bude každý měsíc pravidelně zveřejňovat data o napadení hospodářských zvířat vlkem.

Podzimní příroda v okolí Holic

/FOTOGALERIE/ Také milujete barvy podzimu? Pak se s námi pojďte projít podzimní přírodou, kterou svým fotoaparátem zachytila paní Lída Říhová.

Chystáte se o víkendu za hranice? Pozor, některé země cesty výrazně omezují

Nadcházející prodloužený víkend naláká tisíce Čechů na cesty za nákupem či jinými radostmi do sousedních zemí. Ale často není o co stát. Pokud tam člověk nezamíří do přírody, smrskne se výlet pouze na ty nákupy nebo obhlížení památek zvenčí. Deník.cz pro vás připravil rychlý přehled, kam nyní smí a na jak dlouho.

První pár lemurů šedohlavých v Zoo Ostrava

Ostravská zoologická zahrada chová celkem devět druhů lemurů. Všechny patří ve své domovině, tj. na Madagaskaru, k ohroženým. Mnohé nejsou vzácné jen v přírodě, ale také v lidské péči, což je i případ lemurů šedohlavých. Jejich chovu se věnují pouze tři evropské zoologické zahrady, mezi nimi i Zoo Ostrava. Zde byl nedávno sestaven nový chovný pár.

Ještě nemusí být pozdě. David Attenborough burcuje ve jménu planety

Už přes šedesát let se vyznává z okouzlení přírodními krásami naší planety, ale i obav o ni. Dokumenty britského přírodovědce a režiséra Davida Attenborougha jsou evergreenem na televizní obrazovce a divácký zájem sklízejí právem. V novém dokumentu David Attenborough: Život na naší planetě, který je nyní k vidění na Netflixu, pokročil ještě dál.

Proč je třeba myslivost propagovat a chránit?

Mgr. Miroslav Drahota, předseda Okresního mysliveckého spolku v Mladé Boleslavi, předseda Mysliveckého sdružení „Mezilesí“, z.s. se sídlem v obci Všejany a předseda Klubu krátkosrstý ohař ČR, z.s., který myslivost aktivně provozuje od roku 1983, se zamýšlí nad jejím smyslem pro dnešní svět. Jeho příspěvek jsme vám vzhledem k velkému rozsahu přinášeli na pokračování. Dnes čtete poslední část.

Turisté zahazují roušky v přírodě. Ty budou strašit i děti našich dětí

Zatímco onemocnění covid a vládní opatření mohou trvat měsíce, tak roušky, hlavně ty jednorázové, s námi zůstanou roky. Hlavně ty, kteří lidé pohodí v přírodě. Podle odbornice z Přírodovědné fakulty Univerzity Hradec Králové (UHK) Aleny Myslivcové Fučíkové mohou ústenky nakoupené například v hypermarketech, tlít v přírodě od 20 do 200 let.