Minulý týden se žáci 1. B Základní školy Tanvald sportovní oblékli každý den do jedné podzimní barvy. V pátek jsme zářili všemi barvami podzimu. V přírodě jsme pozorovali "Jak podzim maluje".
Havlíčkobrodsko - Přestože doménou vodních skautů je především voda, v sobotu 19. října 2019 se jejich schůzka odehrávala v Pelestrově na Havlíčkobrodsku, kde probíhala celorepubliková akce na obnovu lesa poničeným kůrovcem. Ochrana přírody je totiž jedna z hlavních asociací se skautingem.
/FOTOGALERIE/Seriál pěti závodů v pěti různých sportech Valachy Tour v krásném prostředí valašské přírody má staronové vítěze. Svá prvenství v 7. ročníku obhájili Lucie Skřivánková z týmu Kolovna KM - BT Morkovice a Petr Šťastný z Sport Races. Král a královna této sezony kromě hodnotných cen od partnerů získali jako už tradičně pravou valašsku od řezbáře z Velkých Karlovic Tomáše Dujky.
Obrazy s názvem Listy, jejichž autorkou je pedagožka a lektorka Veronika Němečková, zdobí od pátečního podvečera Galerii na půdě v Muzeu podhradí Buchlovice.
VIDEO / FOTOGALERIE / Vzácnými přírůstky v rodině krokodýla čelnatého se pyšní Zoo Olomouc. Po třech letech se zde na svět podívala tři mláďata. Olomoucká zoo na Svatém Kopečku chová krokodýly od roku 1966, kdy z Kuby získala krokodýla amerického.
/FOTOGALERIE/ Zřejmě jedny z posledních slunečných a relativně teplých dnů využili také ochránci přírody ze Záchranné stanice pro zraněné živočichy na Huslíku. Do volné přírody vypustili zpět na svobodu poštolku obecnou, dvě káně lesní, kalouse ušatého, tři labutě a čtyři ježky, kteří jsou již připraveni na úspěšné zazimování.
Zlínský kraj je pokryt nádhernou a rozmanitou přírodou, velkým kulturním dědictvím, množstvím památek, je znám díky lidovým tradicím, má originální národopisné oblasti. O tom všem se učí žáci 4. a 5. ročníku v předmětu Vlastivěda.
Od 11. do 14. října byl písecký Klub Krteček ve škole v přírodě ve Střelských Hošticích na prodlouženém víkendovém ozdravném pobytu pro osoby se zdravotním postižením. Všechny dny panovalo nádherné počasí, proto jsme většinu času trávili s dětmi venku, abychom před zimou nachytali energii z posledních silných slunečních paprsků.
Vypuštěný a zarostlý Chotkův rybník, rozbité molo u Divokého rybníku, poškozené altánky, ale i několik kusů uhynulých ryb ponechaných napospas přírodě. I takový zážitek si bohužel mohou odnést někteří turisté z návštěvy jedné z předních kroměřížských památek zapsaných na seznamu UNESCO.
VIDEO / FOTOGALERIE / Vzácnými přírůstky v rodině krokodýla čelnatého se pyšní Zoo Olomouc. Po třech letech se zde na svět podívala tři mláďata. Olomoucká zoo na Svatém Kopečku chová krokodýly od roku 1966, kdy z Kuby získala krokodýla amerického.
Jak vypadal náš region, okolí Kdyně, Podzámčí, Trhanov a další zákoutí Domažlicka před sto lety a během druhé světové války, odhaluje ve svých zápiscích stanětický rodák Jack Flor.
Již po čtvrté jsme se účastnili Projektu 72 hodin. Projekt 72 hodin umožňuje dětem a mládeži v celé České republice společně uskutečňovat dobrovolnické projekty, jež pomohou zlepšit, zvelebit prostředí, okolí, ve kterém žijeme, pomohou přírodě nebo lidem.
/FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ Josef Živčák z Kolínska je vášnivým rybářem již od dětství. Ke koníčku ho přivedl otec, když mu daroval první rybářský prut. A rybaření doporučuje všem jednak jako sport, ale také jako možnost relaxovat.
Podstatou projektu 72 hodin v České republice jsou tři dny plné dobrovolnických aktivit. Kdykoliv během těchto 72 hodin (vždy v říjnu) a zároveň jakkoliv dlouho se dobrovolníci po celém Česku pustí do aktivit, které pomohou druhým, přírodě, či jejich okolí. Výsledkem těchto projektů bude mnoho úsměvů, radosti, dobrých pocitů z vykonané práce a mnoho dalších pozitivních účinků.
Dlouhá léta to bylo zarostlé a vyschlé místo ukryté v lesíku poblíž Rožnovské Bečvy ve valašskomeziříčské městské části Hrachovec. Nedávno sem přišli lidé s technikou, bujný porost vymýtili a někdejší mokřad znovu vyhloubili. Teď už se jeho sedm tůní pozvolna plní vodou z nehlubokého spodního pramene.
/ANKETA/ Diskuse o Šumavě opět vře. A vře intenzitou srovnatelnou s dobou po vyhlášení NP Šumava. Po bezmála třech desetiletích existence parku by se však měla spíše uklidňovat. To, že se tak neděje, ukazuje, jak hluboko je tu odpor k opačnému názoru zakořeněn.
Jihočeský kraj zorganizoval v úterý ve Vimperku debatu o Šumavě a kůrovci. Dorazili na ní ale pouze lesníci. A ti tu reagovali na stanoviska platformy Vědci pro Šumavu. Z debaty vyplynulo, že návrat k divočině v šumavském parku měl být pomalejší, měli ho vést lesníci a celkově by se les na Šumavě bez lesníků neobnovoval. Naopak přístup ochránců prý podporuje klimatické změny.
Město připravuje Katalog adaptačních opatření v souvislosti se změnou klimatu. Už nyní se radnice snaží v některých projektech realizovat kroky šetrné přírodě.
Dlouhá léta to bylo zarostlé a vyschlé místo ukryté v lesíku poblíž Rožnovské Bečvy ve valašskomeziříčské městské části Hrachovec. Nedávno sem přišli lidé s technikou, bujný porost vymýtili a někdejší mokřad znovu vyhloubili. Teď už se jeho sedm tůní pozvolna plní vodou z nehlubokého spodního pramene.
Zakryjte svým dvounohým i čtyřnohým ratolestem uši a připravte se na další divokou show. Ani na přelomu let 2019 a 2020 nebude Frýdek-Místek ochuzen o oblíbený i proklínaný ohňostroj.
Dotaci v rámci Národního programu Životního prostředí na úpravu dětských hřišť v přírodním stylu v mateřských školách využily nyní Neratovice. Zahrady mateřských škol Berušky, Písnička, Čtyřlístek a Kaštánek se tedy díky tomu dočkají revitalizace, která by děti měla více propojit s přírodou.
Poklady a plody lesa často mohou klamat svým vzhledem. Nejlepší ukázkou krásy, zákeřnosti i důmyslnosti přírody se na druhé mykologické akci v Klenčí pod Čerchovem stala houba páchnoucí po shnilém mase.
/FOTOGALERIE/ Naučit se orientovat v přírodě, umět používat dalekohled, vyznat se ve zvířecích stopách - to byl hlavní záměr výpravy dětí z mateřské školky MiniSvět v Mrači. Před školkou našly první stopy velkého divočáka. Společně po stopách šli a najednou ho zahlédly - velké divoké prase! Toto setkání v dětech zanechalo opravdu velký zážitek.
Vysočina – Na začátku byl jeden sdílený příspěvek s hořícími deštnými lesy a smutnými smajlíky. Na konci je kampaň na pomoc lesům a přírodě Jen sdílet nestačí, která má oslovit nejen lidi v Třešti a na Jihlavsku, ale po celé republice.
Žďárské vrchy – Zimní údržba v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy je velmi diskutovanou záležitostí. Řidiči volají po solení, které by jim zajistilo lepší sjízdnost silnic, ochranáři naopak preferují inertní materiál, který nemá negativní vliv na okolní přírodu.
Brno /FOTOGALERIE/ - Jsem přírodní úkaz. Běžně lidi, kteří mají umělecké střevo, nemají to obchodní a naopak. U mě příroda tyto dva geny spojila a dokáži propojovat svět podnikání a tvůrčí svět, říká o sobě se smíchem Bohdana Goliášová z Kal na Brněnsku. V uplynulých dnech získala ocenění Moneta Živnostník roku 2019 Jihomoravského kraje.
/FOTOGALERIE/ Když vstoupíte za bránu kopidlenského areálu zahradnické školy, nabídne se vám pohled na renesanční zámek, rozlehlý park, rybník i unikátní palmový skleník.
/FOTOGALERIE/ Do třídenní celorepublikové akce 72 hodin, při které dobrovolníci napříč celou republikou pomáhají druhým, přírodě či jejich okolí, se opět zapojila také kladenská speciální základní škola Korálek.
Sedmadvacátý ročník Podzimního putování chystají turisté na Podbořansku. Do přírody se půjde od podbořanského vlakového nádraží, startuje se v sobotu 12. října v 8,20 hodin.
Milovníci přírody a zejména vážek si v úterý 8. října užili. V přednáškovém sále piaristického kláštera v Příboře se konala přednáška nazvaná Za vážkami do Borovce i Amazonie.
Vernisáž fotografické výstavy " Příroda Olomoucka," v Galerii DDM v Olomouci zahájila ve čtvrtek 3.října v 17 hodin Vernisáž zahájil Jaroslav Marx, z oddělení přírodních věd, který přivítal přítomné autory a hosty na výstavě.
Havlíčkův Brod – Jak se zbavit obtížného a vytrvalého plevele a přitom neuškodit přírodě. To bylo jedno z témat výboru pro životní prostředí města Havlíčkův Brod. Osvědčený likvidační prostředek Roundup má sice okamžité účinky, ale podle ekologů poškozuje přírodu, takže je třeba najít jinou alternativu.
Páteční odpoledne před svátkem svatého Václava patřilo v areálu školy v přírodě ve Střelských Hošticích malým běžcům. Konal se zde již 22. ročník Běhu při Otavě, který je zároveň okresním kolem žactva v přespolním běhu.
Nová stezka ke Klášterským rybníkům u Semic byla včera slavnostně otevřena. Dosud do této lokality žádná dobře přístupná cesta nevedla. Stezka měří 900 metrů a má přírodě blízký mlatový povrch.