Kreativ

ŠTÍTEK: příroda

Pálava má nové čtyři nové strážce přírody. Nastoupí příští rok

Mikulov – Čtyři nové strážce přírody získá od příštího roku Chráněná krajinná oblast Pálava. „Strážcem přírody se původně chtělo stát asi dvacet lidí. Mnozí z nich ale ztratili o funkci zájem, když zjistili, co všechno je nutné zvládnout,“ uvedl zástupce vedoucího správy Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Matuška.

Rozorávání mezí není komunistická minulost. Taky vám to zvedá žluč?

Meze budí emoce. Neustávající sváry mezi zemědělci, ochránci přírody a soukromými majiteli pozemků, jsou na pořadu dne na celém území republiky, jih Prostějovska není výjimkou. Za vším jsou v první řadě peníze, tedy zisky a výnosy. Na nenasytnost a bezohlednost zemědělců logicky doplácí příroda a tím pádem i my všichni.

Podzim v mateřské škole

Na začátku letošního školního roku nastoupilo 22 dětí do třídy Medvídků (4 až 6 let) a zatím 10 dětí do třídy Broučků (2 až 4 roky), kam po Novém roce přijdou ještě 3 nové děti. První významnější akcí byla 18. září půldenní vycházka do lesa s ekologickou tématikou, která navazovala na dvoutýdenní plány s tématy: Lesní obyvatelé a U nás v lese. Děti poznávaly stromy a rostliny, sbíraly houby, učily se chůzi v terénu, využily přírodních materiálů a vlastní fantazie při stavbě domečků pro zvířátka a vštěpovaly si vhodné chování v přírodě.  

Jakub Vágner: Naše sebedestrukce je nevyhnutelná

Ulovit k rozhovoru rybáře a dobrodruha Jakuba Vágnera nebylo snadné. Tím spíš, že se vrhl ještě do dalšího dobrodružství – tanečního. Ale podařilo se. Snad vám náš úlovek udělá stejnou radost jako mně.

FOTO: Badatelé představili v muzeu svou práci

Muzejní noc v Oblastním muzeu a galerii v Mostě přilákala zájemce o živou a neživou přírodu. Pracovníci přírodovědného oddělení odkryli tajemství své práce a nechali nahlédnout pod pokličku badatelské činnosti.

Zřícení terasy: Policie čeká na posudky

Zřícení dřevěné terasy Hotelu Pila u Sedlice na Blatensku, při kterém se v polovině letošního července zranilo 15 dětí z pražské školy v přírodě, policie letos neuzavře. Vzhledem k vyšetřování zatím podrobnosti uvést nemůže. „Čekáme ještě na posudky ohledně zdravotního stavu dětí, které byly při této události zraněny. Předpokládáme, že konkrétnější budeme moci být ke konci ledna příštího roku,“ řekla k události tisková mluvčí strakonické policie Jaromíra Nováková.

Z přírody mizí káňata. Neprospívá jim hospodaření na polích a úbytek potravy

„Z okolí Řípu razantně ubyla káňata. Dříve jsme jich s manželem podél silnic a na polích v okolí Roudnice pozorovali v této době desítky, letos jsme spatřili sotva pár kusů,“ obrátila se na redakci Litoměřického deníku čtenářka z Podřipska s tím, že by se ráda dozvěděla, co se s dříve tak hojnými dravci stalo.

Dokážeme vlky opět přijmout?

Mladý režisér a scénárista Martin Páv natáčí dokument o návratu vlků do přírody na Broumovsku a jejich (ne)přijetí místními. Má tento predátor v naší přírodě ještě místo?

Nová mapa už láká k letním návštěvám kempů

Přehlednou mapu kempů, kam lze vyrazit se stanem či karavanem nebo vyhledat ubytování v chatkách, nově nabízí Středočeská centrála cestovního ruchu. Zdarma ji lze získat ve středočeském informačním centru pro turisty v Husově ulici v centru Prahy - či si ji stáhnout v elektronické podobě z webu www.centralbohemia.cz.

Vlci zardousili u Lidečka tři ovce. Patřily valašským ochráncům přírody

Už i ochránci přírody na Valašsku začínají počítat ztráty způsobené velkými šelmami na jejich hospodářských zvířatech. „Uplynulou sobotu jsme na pastvinách poblíž naší chalupy na rozhraní Lidečka a Pulčína přišli o tři mladé ovce plemene Suffolk. Zahubili je vlci,“ tvrdí spolumajitel stáda a valašskomeziříčský ekolog Milan Orálek.

Vlci zardousili u Lidečka tři ovce, které patřily valašským ochráncům přírody

Už i ochránci přírody na Valašsku začínají počítat ztráty způsobené velkými šelmami na jejich hospodářských zvířatech. „Uplynulou sobotu jsme na pastvinách poblíž naší chalupy na rozhraní Lidečka a Pulčína přišli o tři mladé ovce plemene Suffolk. Zahubili je vlci,“ tvrdí spolumajitel stáda a valašskomeziříčský ekolog Milan Orálek.

Češi a Němci opékali

Přeshraniční setkání. Symbolem pádu železné opony a režimu, který bránil vidět se lidem z obou stran hranic, se stalo setkání starostů bavorských obcí a starostů obcí spadající pod Svazek Domažlicko v Domě přírody v Klenčí pod Čerchovem.

Skalka: dětský ráj v ostravské přírodě

V zimě lyže a brusle, v létě nepřeberné množství atrakcí i minizoo. Tak to vypadá ve Skalka Family Parku, který je obklopen lesy a přírodou, přesto se nachází co by kamenem dohodil od Poruby.

OBRAZEM: Hledali blanického rytíře

Na sváteční neděli 17. listopadu připravil Český svaz ochránců přírody pochod přes Blaníky. Čtvrtý ročník tradičně začal a skončil v Domě přírody Blaníku v Krasovicích. Zúčastnění absolvovali 11kilometrový okruh s kvízem a hledáním blanického rytíře. Pro cyklisty byla připravena okružní cyklo trasa dlouhá 30 kilometrů. V cíli turisté obdrželi pamětní placku a občerstvení.

OBRAZEM: Jak žít v souladu s přírodou poznávaly děti mateřinky

/FOTO, VIDEO/ Místní rostliny, zvířata i lidové tradice a zvyky, ale také výroba elektrické energie solárními panely či planeta Země a blízký vesmír. To je jen část témat, která zaujala třídy Koťat a Soviček mateřinky Prokopa Velikého v Tachově. Ve středu totiž předškoláci i mladší děti navštívili ekocentrum v Krsích.

Milan Procházka: Vždycky jsem byl milovník přírody

Potkat Milana Procházku bez westernových bot, takzvaných koní, na noze a jižanské armádní čapky na hlavě je takřka nemožné. Hudebník a frontman skupiny Gladly S. W., se kterou vyhrál soutěž Talent Country rádia a zahrál si celkem sedmaosmdesátkrát na různých hudebních festivalech, pro country zkrátka dýchá. „Pokora a láska k přírodě i hudbě udělala můj život krásným. Neškrtl bych ani den,“ vysvětluje šedesátiletý Procházka.

Stanislav Türk vyhrál sázku, šel z Husince pozpátku

Obyčejné klábosení v práci nedávno vyvrcholilo hecováním a nakonec sázkou. Stanislav Türk z Prachatic při debatě o pěších procházkách přírodou s kolegy Milanem Boškou z Pěčnova a Romanem Mášlem ze Lhenic prohlásil, že pěší tůru z Husince do Prachatic chodí s holemi za tři čtvrtě hodiny.

Děti se budou učit chránit přírodu ve svém okolí

I letos upozorní cvičební maraton MaRS na to, že život s roztroušenou sklerózou nekončí a upozorní na tento fakt i veřejnost. Projekt má navíc šanci získat finanční podporu díky právě probíhajícímu sedmému ročníku programu ČSOB pomáhá regionům, v jehož rámci banka společně s veřejností podpoří 15 prospěšných regionálních projektů.  

Škola ve Hvožďanech se zaměřuje na přírodu

Základní škola ve Hvožďanech je organizována jako osmitřídní s devíti ročníky. Navštěvují ji místní žáci i děti z dalších vesnici, které jsou součástí správního území obce (z Leletic, Vacíkova, Pozdyně a Roželova).

Rajský ostrov z jiného světa: na místě jako z Avatara krvácí i stromy

V Adenském zálivu, tradičním lovišti obávaných somálských pirátů, leží polozapomenutý kousek pevniny. Jemenský ostrov Sokotra udivuje nádhernou přírodou, jež vzdáleně připomíná tu z filmu Avatar. Díky rostlinám a živočichům, kteří nikde jinde nenajdete, si ostrov dokonce vysloužil zápis na seznam přírodního dědictví UNESCO.  

Sobíňov soutěží o Alej roku

Sobíňov – Až do sedmého ledna roku 2020 mohou milovníci přírody hlasovat v tradiční soutěži Alej roku 2019. Letos se soutěže účastní také březová alej u Sobíňova.