![](https://g.denik.cz/54/5f/86384710-2708615509361885-6160253639689502720-o_prazena-list-l.jpg)
V neděli v DDM bude další přednáška Oči do přírody
V neděli 23. února proběhne od 14 hodin v Domě dětí a mládeže v Ústí nad Labem třetí přednáška Oči do přírody.
V neděli 23. února proběhne od 14 hodin v Domě dětí a mládeže v Ústí nad Labem třetí přednáška Oči do přírody.
Ostře sledované valašské louky už brzy rozkvetou vzácnými šafrány bělokvětými. Ve střehu jsou zvědavci, kteří přicházejí obdivovat jejich krásu, i ochránci přírody.
Ostře sledované valašské louky už brzy rozkvetou vzácnými šafrány bělokvětými. Ve střehu jsou zvědavci, kteří přicházejí obdivovat jejich krásu, i ochránci přírody.
V listopadu loňského roku se redakce Deníku dohodla se zástupci dm drogerie markt a společně jsme vyhlásili projekt Propojujeme generace. Netušili jsme, s jakou odezvou se naše výzva potká. Do projektu se přihlásilo 176 domovů seniorů a institucí, které pořádají programy, při nichž se potkávají zástupci různých generací. Vy nyní můžete díky hlasování v anketě pod článkem rozhodnout o tom, jaké instituci či domovu seniorů bude z okresu Ostrava finanční dar poskytnut.
450 kilometrů nespoutanou přírodou. Lukáš Klíma a jeho psi dokončili legendární závod Femundlopet v Norsku.
Už tento víkend začínají jarní prázdniny na Děčínsku a tip na to, jak naložit s volným časem, přináší i děčínská zoologická zahrada. Ta pro dětské návštěvníky přichystala na období od 22. února do 1. března stanovištní soutěž na téma „jaro v přírodě“.
450 kilometrů nespoutanou přírodou. Lukáš Klíma a jeho psi dokončili legendární závod Femundlopet v Norsku.
Při pohledu na přírodu těchto dnů si můžeme položit otázku "Kde ty loňské sněhy jsou?".
Lidé nejen na Liberecku kvůli uspěchané době zapomněli pečovat o svou duši. Mnohdy prožívají tělesnou bolest jako možný projev nespokojené, zatížené a vyčerpané mysli. Viníka bychom našli v postmoderní době a odcizení se přírodě.
U orlické přehrady v lokalitě Štědronín – Plazy nasadilo téměř čtyři sta dobrovolníků v sobotu ráno rukavice. Pak popadli pytle a vydali se uklidit břehy orlické vodní nádrže ve 45 lokalitách. Všem se podařilo naplnit 600 stolitrových pytlů a posbírat zhruba 30 tun objemného odpadu.
Bezmála padesát pokut udělili v loňském roce strážci přírody chráněné krajinné oblasti Moravský kras. To je dvojnásobný počet oproti předchozím letům. Nejčastějším přestupkem byl nelegální vjezd aut mimo silnice do volné přírody.
S lehkou myslí i obuví popošli jsme do druhé poloviny měsíce února, a zatím si stále užíváme vcelku vlahé dny letošní zimy.
Rožnovským skanzenem zavoní klobásy i tlačenka. Dřevěné městečko ožije masopustním veselím.
Bezmála padesát pokut udělili v loňském roce strážci přírody chráněné krajinné oblasti Moravský kras. To je dvojnásobný počet oproti předchozím letům. Nejčastějším přestupkem byl nelegální vjezd aut mimo silnice do volné přírody. „Posun je v tom, že pokud strážce takové auto v přírodě najde, dokážeme si nepřítomné řidiče zjistit a předvolat. Ve výběru pokut jsme tak úspěšnější,“ uvedl pracovník Správy CHKO Moravský kras Antonín Tůma.
Už čtyři roky funguje v Mariánských Lázních Lesní mateřská školka. Tu v současné době navštěvuje dvanáct dětí. Děti spokojeně běhají, šplhají po stromech a roztržené kalhoty nejsou žádný problém.
Že odpad do přírody nepatří, ví snad i každé malé dítě. Bohužel, ve Zlíně stále existují jedinci, kteří si neváží jak přírody, tak svých spoluobčanů. Udělají skládku odpadu klidně i v lese.
Další z návštěvnických středisek ve zvláště chráněných územích, takzvaný Dům přírody Žďárských vrchů, bude v létě otevřeno na Vysočině. Právě nyní vzniká ve Vesnické památkové rezervaci Krátká. Veřejnost se může těšit na zajímavé expozice přibližující všechny etapy vývoje chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.
Přijďte na nový program Laborek pro veřejnost.
Město Kryry na Podbořansku chtělo postavit ve spádovém Stebně nové multifunkční sportoviště. Na místě starého travnatého hřiště na návsi vedle kostela měl vzniknout oplocený areál s umělým povrchem, záměr ale narazil na odpor místních. Tvrdí, že by zhyzdilo jejich malebnou náves.
Ano, nevýrazná zima představila se letos svojí porcí sem-tam mrazu a občas-ledu, jeden neví, jak se obléci a s jakou mírou času-nečasu počítat. A že nás počátek února netrkl rohem, lze očekávat, že po svém nástupu šlehne nás na konci měsíce ocasem, to jest počasím nadmíru chladným.
K letošním prvním přírůstkům zlínské zoo patří mládě mravenečníka velkého. Sameček se narodil 4. ledna a stal se v pořadí třetím mládětem v historii chovu.
Monika Megličová v současné době vede Městské centrum komplexní péče v Benátkách nad Jizerou. K práci ošetřovatelky se dostala ve chvíli, kdy po životních peripetiích u Moniky nastala velká potřeba práce se seniory. Život se jí náhle úplně změnil. Kromě práce ale miluje třeba přírodu nebo nejrůznější ruční práce.
Šestnáctý ročník soutěže V přírodě neriskuj! o české přírodě pro žáky základních škol proběhl v minulých dnech v Lounech.
V sobotu 24. ledna uspořádal olomoucký spolek Nordic Walking v pořadí druhou zimní vycházku přírodou kolem Svatého Kopečku.
Jako by se na chvíli ocitli v přírodě, tak se mohou cítit návštěvníci výstavy s názvem Tichá přítomnost, jejíž vernisáž se koná ve čtvrtek 6. února Lašském muzeu v Kopřivnici. Na ní představí malířka a grafička Lenka Falušiová grafické listy, které jsou plné přírodních detailů, listů, stromů, větví, skal.
V ekologických sporech začíná přituhovat. Zatím je to jen o tom, že sílí intenzita vyjádření jednotlivých aktérů. Dobře je to vidět na vystoupení mladé švédské aktivistky Grety Thunberg v OSN a v reakcích na její emotivnost.
Ministerstvo životního prostředí zrušilo tři výjimky umožňující kácení stromů v kůrovcem zasažených lesích v první a druhé zóně CHKO Jeseníky. Výjimky vydala loni Správa CHKO Jeseníky a odvolaly se proti nim organizace Hnutí Duha a Společnost přátel Jeseníků. ČTK to dnes řekl Ondřej Bačík ze Společnosti přátel Jeseníků.
Ministerstvo životního prostředí zrušilo tři výjimky umožňující kácení stromů v kůrovcem zasažených lesích v první a druhé zóně CHKO Jeseníky. Výjimky vydala loni Správa CHKO Jeseníky a odvolaly se proti nim organizace Hnutí Duha a Společnost přátel Jeseníků.
V Muzejíčku se otevřela nová interaktivní výstava s názvem Herna plná přírody. Malí i velcí návštěvníci se dovědí, co žije a roste v lese, na louce, v okolí řek a rybníků a na skalách. Nejodvážnější mohou přeskákat po kamenech řeku nebo se prolézt po obří pavoučí síti a jejího tvůrce nakrmit nebo před ním zachránit jeho oběti.
Zhruba 150 milionů korun stojící projekt obnovy šumavských mokřadů si získal rychle velkou oblibu dobrovolníků, kteří při něm pomáhají. Po místech pro ně se loni jen zaprášilo a letos se čeká stejný zájem. Počet míst je omezen na zhruba 120 ročně.
Zhruba 150 milionů korun stojící projekt obnovy šumavských mokřadů si získal rychle velkou oblibu dobrovolníků, kteří při něm pomáhají. Po místech pro ně se loni jen zaprášilo a letos se čeká stejný zájem. Počet míst je omezen na zhruba 120 ročně.
/ROZHOVOR/ Záchranná stanice ARCHA poskytuje pomoc handicapovaným volně žijícím zvířatům, kteří jsou v důsledku zranění, nemoci či jiných okolností dočasně či trvale neschopni přežít ve volné přírodě. Jen v loňském roce pracovníci záchranné stanice ošetřili celkem 1575 živočichů, což je zatím nejvyšší číslo v celé její třináctileté historii.
Pavel Šticha je poděbradský fotograf, který v srpnu 1968 emigroval a usadil se v Berlíně. Do Čech i do lázeňského města se stále vrací a jeho letošní výstava byla aktuálně zahájena v Havlíčkově Brodě. Vystavuje výběr ze snímků inspirovaných nevšední krásou přírody.
/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek byla ve Výstavní síni na radnici v Rakovníku poprvé v tomto roce slavnostně zahájena výstava fotografií Libora Jiřince, s názvem Napříč přírodou.
Usměvavá milovnice psů, která patří k předním českým fotografkám přírody a věnuje se především makrofotografii, žije s mužem a dvěma dospívajícími dětmi v pražských Jinonicích. „Náš byt je blízko metra – a zároveň blízko přírodě. Co si přát víc,“ říká Veronika Souralová.
Děti a studenti z Karlovarska budou mít i letos možnost zapojit se do celoevropské znalostní soutěže o přírodě YPEF 2020 (Young People in European Forests – Mladí lidé v evropských lesích).
/FOTOGALERIE/ Před několika dny Myslivecký spolek Stratov, který obhospodařuje honitby Milovice a Stratov, vypustil do volné přírody v Milovicích 50 bažantích slepic, které jsou určeny k dalšímu chovu.
/FOTO, VIDEO/ Magické světlušky. Tak se jmenovala výstava fotografií Radima Schreibera, která nedávno proběhla a podpořila nadační fond Světluška. Ta pomáhá těžce zrakově postiženým dětem a dospělým.
Miroslava Kašpárková je náměstkyní primátora pro sociální oblast v Mladé Boleslavi. Je matkou pětadvacetileté dcery, aktuálně se těší na novou životní roli babičky. Od náročné práce ve volném čase utíká hlavně do přírody. Je velmi společenská a v domově s pečovatelskou službou se našla se svojí „náhradní babičkou“.
Do celoevropské znalostní soutěže o přírodě YPEF 2020 (Young People in European Forests – Mladí lidé v evropských lesích) se můžou zapojit žáci a studenti základních i středních škol z celého Českokrumlovska.
/FOTO/ Záleží mu na stavu životního prostředí, takže se na jeho obnově se podílí v Nadaci Ivana Dejmala pro ochranu přírody. Pozitivní vztah k přírodě se v Jakubovi Trskovi z Liberce formoval už v dětství. Rád sledoval dokumentární pořady a s rodiči často jezdili na výlety. Nejvíce ho ale ovlivnil skautský oddíl.
/FOTO/ Jakubu Trskovi záleží na stavu životního prostředí. Na jeho obnově se podílí v Nadaci Ivana Dejmala pro ochranu přírody.
/FOTO/ Jakubu Trskovi záleží na stavu životního prostředí. Na jeho obnově se podílí v Nadaci Ivana Dejmala pro ochranu přírody.
/FOTO/ Jakubu Trskovi záleží na stavu životního prostředí. Na jeho obnově se podílí v Nadaci Ivana Dejmala pro ochranu přírody.
Podzemní vody je ještě méně než v loňském roce. Srážky chybí všude, a to i na horách. Provozovatelé skiareáů mají jedinou možnost jak přežít letošní zimu, a tou je umělé zasněžování.
Novojičínští ochránci přírody ze Záchranné stanice živočichů v Bartošovicích mohou být spokojeni. Projekt Návrat orla skalního do ČR by mohl již v letošní blížící se sezóně přinést další úspěch.
FOTOGALERIE / V obvyklém termínu, ve druhé lednové dekádě, se uskutečnila o třetí lednové sobotě oblíbená zimní turistická akce s názvem Putování okolím Břestecké skály.
Rok 2019 lze na východní Moravě z pohledu cestovního ruchu považovat za úspěšný. Vyplývá to ze statistik návštěvnosti turistických cílů.
Žáci 2. základní školy v Milevsku v rámci rozšířené výuky tělesné výchovy mají dle ŠvP absolvovat týdenní zimní pobyt v přírodě zaměřený na zimní sporty.
/FOTOGALERIE/ Nejlepší velkoformátové snímky českých fotografů přírody z celého světa ze soutěže Czech Nature Photo 2019 všech kategorií je možné spatřit na výstavě ve vrchlabském ekocentru Krtek.