Kreativ

ŠTÍTEK: První světová válka

Napodobují vítr, aby uzdravili stromy

Chráněná lípa velkolistá v Loučce u Valašského Meziříčí byla údajně vysazená na konci první světové války na místě, kde lidé chodí pro vodu.

Narodil jsem se pro dobu prvního Československa. Jen trochu později

Jak sám říká, jednou z přirozeností lidských jsou koníčky a zájmy. Někdo možná nemá žádný, někdo jeden, mnozí ale jistě mnohé. Do poslední jmenované skupiny se Petr Rejsek z Aše sám řadí a ke svým koníčkům říká: „Mám jich hodně, mají jisté spojující atributy, ale za ústřední bych ve svém případě považoval pozornost době, myšlenkám, a ano géniu loci první, takzvané Masarykovy republiky."

Narodil jsem se pro dobu prvního Československa. Jen trochu později

Aš, Habartov - Jak sám říká, jednou z přirozeností lidských jsou koníčky a zájmy. Někdo možná nemá žádný, někdo jeden, mnozí ale jistě mnohé. Do poslední jmenované skupiny se Petr Rejsek z Aše sám řadí a ke svým koníčkům říká: „Mám jich hodně, mají jisté spojující atributy, ale za ústřední bych ve svém případě považoval pozornost době, myšlenkám, a ano géniu loci první, takzvané Masarykovy republiky."

Američanka přijela do Lestkova hledat své kořeny

Lestkov - Americký manželský pár Terri a Edmund Sternovi zavítal do Lestkova na Tachovsku. Důvod? Žena pátrá po svých předcích a skládá rodokmen své rodiny. Jejich kroky mířily na obecní úřad.

Věra Alešová byla živoucí kronikou Opavy

Opava – Žila obyčejně neobyčejný život v malém panelákovém bytě uprostřed kateřinského sídliště. Opavu znala jako málokdo, a když o ní vyprávěla, jako by město samo promlouvalo jejími ústy – zažloutlé předválečné fotky dostávaly barvy a znovu se objevovala jména a osudy těch, kteří odešli. Pro mnohé byla živoucí kronikou.

Na Vinohradech vzpomínají na slavné „hašlerky“

Praha – V době, kdy nás dennodenně obklopuje zahraniční zboží, zahraniční značky a převzatá kultura, vyznívá původní česká hra Hašler, kterou uvádí Divadlo na Vinohradech, jako vděčná připomínka toho, že co je české, to je hezké. Platí to i o písničkách Karla Hašlera, které mohou leckomu připadat kýčovité, ale snad každý Čech si je jednou za čas rád poslechne a zanotuje.

Toulavé house ve filmu Víta Olmera

Praha – Výročí narození Jaroslava Haška se věnuje film Toulavé house, který tak nazval podle stejnojmenné knihy literárního teoretika Radka Pytlíka režisér Vít Olmer. V úterý večer jej odvysílá Česká televize na programu ČT2.

Třetí zvon snad v Lánech vydrží

Lány – Zvony jsou spjaty s životem lidí, přináší poselství, a tak tomu bude po dlouhé odmlce i ve zdejší obci, kde byl v sobotu slavnostně vysvěcen a instalován na opravenou kapličku nový zvonek.

Po stopách zaniklých obcí na Libavsku

Vítkov, Libavá /TÉMA - TURISTICKÉ POCHODY/ – Málokdy má člověk možnost nahlédnout do minulosti jako v tomto případě. Ve Vítkově se nyní plánuje ojedinělý celodenní vlastivědný výlet pro veřejnost, jehož cílem budou zaniklé obce vojenského výcvikového prostoru Libavá.

Na Vinohradech vzpomínají na slavné „hašlerky“

Vinohrady – V době, kdy nás dennodenně obklopuje zahraniční zboží, zahraniční značky a převzatá kultura, vyznívá původní česká hra Hašler, kterou uvádí Divadlo na Vinohradech, jako vděčná připomínka toho, že co je české, to je hezké. Platí to i o písničkách Karla Hašlera, které mohou leckomu připadat kýčovité, ale snad každý Čech si je jednou za čas rád poslechne a zanotuje.

Hať s Píští oslavily jedno zapomenuté výročí

Hať, Píšť - Možná to ani nevíte, ale 16. března tohoto roku uplynulo přesně devadesát let od doby, kdy se Hať a Píšť jako vůbec dvě poslední obce Hlučínska připojily k tehdejšímu Československu. Touto problematikou se dost zevrubně zabýval haťský starosta Pavel Kotlář, pro něhož je historie Hlučínska a hlavně „jeho" Hati obrovským koníčkem. Před nedávnem v místním zpravodaji dokonce vydal zajímavý článek, který postup připojení podrobně shrnul.

Císařova kadeř se vydražila za statisíce

Vídeň - Za plných 13.720 eur (asi 353.000 Kč) se včera večer ve Vídni vydražila kadeř předposledního rakousko-uherského císaře Františka Josefa I., tedy za více než dvacetinásobek vyvolávací ceny.

Bunkr, to je prý diagnóza

Chlívce /FOTOGALERIE/ - Parta jedenácti zapálených nadšenců Spolku vojenské historie se stará o pěchotní srub TS 20 „Pláň", který stojí nedaleko obce Chlívce u Stárkova. Koníčku vojenské historie členové spolku zcela propadli a věnují mu všechen volný čas, ale také nemalé soukromé finance.

Žena archivuje snímky z I. světové války

Havlíčkův Brod - Unikátní sbírku několika desítek fotografií z první světové války, a také následující občanské války v Rusku, v Havlíčkově Brodě opatruje bývalá učitelka Lucie Honsigová.

V Černé Hoře učí děti ve škole i hrami

Černá Hora /ZE ŠKOLNÍCH LAVIC/ – Rok 1606. Až sem spadá historie školství v Černé Hoře. Jen těžko by někdo spočítal, kolik generací žáků se zde za více než čtyři století vystřídalo. Černohorská základní škola však stále představuje nedílnou součást školství, které blanenský region nabízí. Dnes se představuje v pravidelném seriálu Blanenského deníku Rovnost Ze školních lavic.

Foerster se vrátil na piedestal

Jičín - Téměř stovka diváků se sešla v úterní podvečer pod Čeřovkou, kde byla slavnostně odhalena busta hudebního skladatele J. B. Foerstera. Původní, bronzovou, zloději po třiapadesáti letech z podstavce ukradli, a tak jičínští patrioti založili účet a vyzvali občany, aby přispěli na výrobu repliky.

Řídícímu jsme nosívali lískové proutky. 
Na zadek padly, říká František Vaníček

Hvožďany – Píše se září roku 1884 a zedník Karel Klíma z Bechyně dokončuje stavbu nové školy na hvožďanské návsi. Nový školní rok začínají děti sice ve starých dřevěných lavicích, ale v nové škole. Před katedrou jim nejen o dobrých mravech káže učitel Václav Dvořák a jednou týdně se děti z úst katechety vzdělávají i v katolickém náboženství.

Příbram měla Italy ráda pro jejich skromnost a zbožnost

Příbram /HISTORICKÉ SNÍMKY, VÝZVA/ – Jako štafeta předávaná z generace na generaci koluje v mnoha rodinách v Příbrami a okolních obcích vzpomínka na italské vysídlence. Staří i mladí lidé s dětmi z údolí Ledro museli za první světové války opustit své domovy a s nejnutnějšími věcmi se nechat vlakem odvézt na úplně neznámé místo. Tím místem byla právě Příbram, ale také například Milín nebo Nový Knín. Vysídlenci tehdy našli v českých rodinách zázemí a práci.

Trať mezi Kravařemi a Hlučínem oslaví sto let

Hlučínsko - Z výčtů akcí Opavského železničního klubu (OŽK) letos nejvíce zaujme především jedna podzimní. S největší pravděpodobností se uskuteční 21. září a jejím hlavním cílem bude oslava sta let, které uplynuly od vzniku železnice mezi Kravařemi a Hlučínem.

Smrt Rumuna při výslechu v Maďarsku vyvolala diplomatický spor

Bukurešť/Budapešť – Rumunské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo maďarské úřady, aby podaly vysvětlení k nedávnému úmrtí Rumuna žijícího v Maďarsku, který zemřel při policejním výslechu. Podle rumunského komuniké byl muž vystaven „agresivnímu útoku" policistů. Bukurešť očekává, že viníci budou potrestáni.

Zámek se promění ve vojenský lazaret

Velké Březno - První světová válka je v plném proudu a starý zámek se proměnil na lazaret, kde se o raněné vojáky starají Ada Chotková se svou sestřenicí Olgou Nostic-Rieneckovou.

Krájet lukše se děda učil na tabáku

Udělat nudle do polévky, to přece není žádný problém, řekne nejedna zkušená hospodyňka. Je k tomu potřeba kopeček mouky, udělat do něj důlek, vyklepnout do něj nějaké vajíčko a umně je s moukou promíchat dvěma vidličkami, aby se vytvořilo těsto.

Kyšperk vzpomíná na svého rodáka

Letohrad – Josef Hochman, grafik, ilustrátor, kyšperský rodák – to je titulek a podtitul dubnové výstavy v letohradském Městském muzeu. Vraťme se do doby před 100 lety, protože chceme-li porozumět životu, názorům a pochopit vlastnosti kterékoli osobnosti, je dobré vrátit se do jejího dětství.

Vnuk Jaroslava Haška: Kdyby děda nebyl bohém, nenapsal by nic

Praha /ROZHOVOR/ – Jaroslav Hašek = Osudy dobrého vojáka Švejka. S touto „znalostí" spisovatele žijí mnozí z nás od základní školy. Život Jaroslava Haška však nebyl jen Švejk. Své o tom ví také literární historik Radko Pytlík, který se Haškovým životem a dílem zabývá více než šedesát let.

Vnuk Jaroslava Haška: Kdyby děda nebyl bohém, nenapsal by nic

Praha /ROZHOVOR/ – Jaroslav Hašek = Osudy dobrého vojáka Švejka. S touto „znalostí" spisovatele žijí mnozí z nás od základní školy. Život Jaroslava Haška však nebyl jen Švejk. Své o tom ví také literární historik Radko Pytlík, který se Haškovým životem a dílem zabývá více než šedesát let.

Byla vzdána poslední pocta Anně Kostovičovové

Hradec Králové - Nesmělé sluneční paprsky počínajícího předjaří doprovodily na poslední cestě po tomto světě paní podplukovnici v.v. Annu Kostovičovou, jednu z posledních příslušnic naší zahraniční armády v tehdejším Sovětském svazu, která prošla řadou bojů na východní frontě během 2. světové války.

Byla vzdána poslední pocta Anně Kostovičovové

Hradec Králové - Nesmělé sluneční paprsky počínajícího předjaří doprovodily na poslední cestě po tomto světě paní podplukovnici v.v. Annu Kostovičovou, jednu z posledních příslušnic naší zahraniční armády v tehdejším Sovětském svazu, která prošla řadou bojů na východní frontě během 2. světové války.