Jižní Čechy /VIDEO/ - Národní filmový archiv (NFA), který letos oslaví sedmdesátiny, vydal publikaci o animované tvorbě na území dnešní České republiky v letech po první světové válce. Pod názvem Český animovaný film I 1920-1945 zahrnuje údaje ke všem doloženým snímkům.
Mikulčice - Ze Senátu do mikulčického kulturního domu se stěhovala výstava malíře Pavla Vavryse. Rodák z Mikulčic se tak zapojil do oslav stých narozenin Fanoša Mikuleckého.
Mikulčice – Ze Senátu do mikulčického kulturního domu se stěhovala výstava malíře Pavla Vavryse. Rodák z Mikulčic se tak zapojil do oslav stých narozenin Fanoša Mikuleckého.
Boršice – Když farář Anton Kasan tři a půl roku nazpět přišel do Boršic jako nový duchovní správce místní farnosti, zaujal ho zvuk zvonů na kostele svatého Václava. Byl jiný, než je obvyklé.
Břeclavsko - Pohanské zvyky, drobnosti pod stromečkem a štědrovečerní menu o sedmi chodech. I tak slavili lidé Vánoce na začátku dvacátého století. „Odborný zájem o vánoční svátky se objevuje až na konci devatenáctého století. Z této doby máme první zápisy a zmínky," uvedla ředitelka Městského muzea a galerie Alena Káňová. Sesbíraný materiál dokládá, že v lidovém prostředí sehrály svou roli sociální rozdíly. „Jinak se slavily Vánoce na statku, jinak u rolníků," podotkla Káňová s tím, že to byl především svátek náboženský.
Blansko /BLANENSKÝ CHODEC/ – Výnosem místodržitelství v Brně ze dne 20. září 1892 byl oficiálně založen spolek Tělocvičné jednoty Sokol v Blansku. Podnět k založení jednoty dali dělníci, kteří přišli z Čech do Blanska do továrny K.& R. Ježek. První valná hromada se konala 4. listopadu 1892 za přítomnosti devětadvaceti členů. Starostou spolku zvolili Blanenští továrníka Richarda Ježka. Spolková místnost byla v Dělnickém domě.
Boršice – Když farář Anton Kasan tři a půl roku nazpět přišel do Boršic jako nový duchovní správce místní farnosti, zaujal ho zvuk zvonů na kostele svatého Václava. Byl jiný, než je obvyklé.
Tábor – Psal se rok 1897, 19. prosinec. První občané vstoupili do zbrusu nové městské knihovny, o jejíž první adrese se ví jen tolik, že dům stál na náměstí v historické části. Za posledních pár dní do konce roku vypůjčila 29 publikací.
Organizátoři připravují třiadvacátý ročník Aviatické pouti, která se pravidelně koná na pardubickém letišti. V roce 2013 se pouť uskuteční 1. a 2. června.
Pardubice – Organizátoři připravují třiadvacátý ročník Aviatické pouti, která se pravidelně koná na pardubickém letišti. V roce 2013 se pouť uskuteční 1. a 2. června.
Andělská Hora - Ještě před první světovou válkou se narodila Božena Sohrová z Andělské Hory u Bruntálu. Do kolonky datum narození píše: 11. prosince 1910.
Hodonín - Pro všechny milovníky historie připravil Státní okresní archiv a Masarykovo muzeum v Hodoníně vánoční dárek v podobě přednášky s názvem Prodejny firmy Baťa.
Bystřice – Jeden z nejslavnějších letců meziválečné doby, František Malkovský, má v Bystřici, svém rodném městě, pamětní desku. Při příležitosti 115. výročí jeho narození ji odhalili představitelé města a Letecké amatérské asociace České republiky.
Soběslav - /FOTOGALERIE/ Výstava s názvem Zvony, zvonky, zvonečky začala v Blatském muzeu v Soběslavi. Nabízí nejen vzácné zvonky na vánoční stromy, ale také zvony liturgické
Atlanta - Američanka Besse Cooperová, která byla ve 116 letech nejstarším člověkem na světě, v úterý zemřela. Informovala o tom agentura AP. Nejstarší žijící osobou je nyní podle údajů demografické organizace Gerontologická výzkumná skupina (GRG) Italka Dina Manfrediniová, které je 115 let a která žije v americké Iowě.
Strážnice - Přívoz, Sokolství, vinobraní, zabijačka, ale i první světová válka a zničené mosty či vypálené domy. To vše nabízí zachycené ve fotografiích nová kniha strážnického historika Jiřího Pajera nazvaná V městě a na venkově.
Blanensko /PŘÍRODNÍ KLENOTY JIŽNÍ MORAVY/ - Výzdobu a labyrint chodeb jeskyně Výpustek v Moravském krasu proměnily hned tři armády. Prvorepubliková, nacistická i komunistická.
Opava - Leckterý padesátník by jí mohl závidět vitalitu a energii. Paní Terezie Halásková, druhá nejstarší obyvatelka Opavy, nyní oslavila již své sté první narozeniny. Dle její aktivity a neustálého úsměvu by to ani nikdo nepoznal.
Jičín – Je pozoruhodné, že jméno profesora Roberta Kvačka se na Wikipedii nalézt nepodařilo. Není to, zejména v roce jeho osmdesátin, výzva pro zasvěcené?
Praha - Prezident Václav Klaus příští úterý odcestuje na dvoudenní státní návštěvu Maďarska. Dosluhující prezident tak bude pokračovat v sérii cest do okolních zemí. Setká se s novým maďarským prezidentem Jánosem Áderem, předsedou vlády Viktorem Orbánem a dalšími maďarskými politiky. Kromě Budapešti navštíví Klaus také Debrecín. Hrad o tom informoval na webu www.klaus.cz.
Chomutov - Členové Muzea československého opevnění z let 1936 1938 Na Kočičáku se v sobotu dopoledne vydali do lesů pod hotelem Partyzán, aby tam vyklidili další z bunkrů a jeho okolí. Krátce po osmé hodině však musely práce ustat. Jeden z milovníků historie, Tomáš Postl, narazil na dva ostré německé granáty.
Staré Splavy /FOTOGALERIE/ - Rodiče slavného režiséra byli průkopníky turismu u Máchova jezera, postavili tu první český penzion. Rodinný klenot na břehu jezera provozuje rodina Miloše Formana dodnes.
Nové Město nad Metují /FOTOGALERIE/ - V městské knihovně trvá do 28. listopadu výstava věnovaná dílu slavného architekta Dušana Jurkoviče, jehož stavby jsou známé inspirací v lidovém stavitelství.
Pustevny /DOMY S HISTORIÍ/ - V Pustevnách, v srdci Beskyd, v nadmořské výšce přes jeden tisíc metrů nad mořem stojí téměř devadesát let hotel Tanečnica.
Staré Splavy /FOTOGALERIE/ - Rodiče slavného režiséra byli průkopníky turismu u Máchova jezera, postavili tu první český penzion. Rodinný klenot na břehu jezera provozuje rodina Miloše Formana dodnes.
Staré Splavy /FOTOGALERIE/ - Rodiče slavného režiséra byli průkopníky turismu u Máchova jezera, postavili tu první český penzion. Rodinný klenot na břehu jezera provozuje rodina Miloše Formana dodnes.
Olomouc – Nástupnické státy bývalé Jugoslávie chtějí, aby se město Olomouc stalo majitelem Jihoslovanského mauzolea. To už řadu let zoufale chátrá v Bezručových sadech.
Blansko – /SERIÁL BLANENSKÝ CHODEC/ – Při oslavách patnáctého výročí osvobození republiky z nacistické okupace odhalili Blanenští 22. května 1960 před budovou Dělnického domu Josefu Hybešovi pomník. Ten je dílem místního rodáka, akademického sochaře Antonína Stejskala (1907, Bořitov – 1983, Blansko). Josef Hybeš (1850, Dašice – 1921, Brno) byl rakouský, český a československý sociálně demokratický politik a novinář, který se koncem života přiklonil k nově vzniklé Komunistické straně Československa.
Český Krumlov – Festival vojenských filmů v Českém Krumlově pomalu spěje ke svému konci. Stejně jako každý rok akce oživila vzpomínky na válečné veterány a osobnosti, kterých se válečné mašinérie nějakým způsobem dotkly.
Sepekov - Uplynuly dva roky od komunálních voleb. Starostové mají za sebou polovinu volebního období. Všem starostům na Písecku jsme položili dvě stejné otázky, z nichž v první mají ohodnotit své první dva roky ve funkci a ve druhé nastínit plány do druhé poloviny volebního období.
Pelhřimov – Pelhřimovské gymnázium by v budoucnu mohlo znovu nést jméno bývalého studenta, legionáře a národního hrdiny z první světové války, plukovníka Josefa Jiřího Švece.
Bechyně – Malý domek září svou bílou fasádou skrz větve stromů. Při bližším ohledání zjistíte zatlučená okna, posprejované fasády, zrezlé dveře a neutěšený stav.
Ústí nad Labem /ÚSTÍ A VÁLKA/ - O víkendu uplynulo celkem 96 let od konce první světové války, mezi miliony jejích obětí je také válečný pilot, rodák z Ústí nad Labem, nadporučík Ernst Strohschneider.
Ledčice – Na svatého Martina se ledčické děti i dospělí sešli na místním hřišti, které se v soutěži nadace Dřevo pro život stalo dřevěnou stavbou letošního roku. Ke dřevěnému diplomu dostala vesnice jako cenu i deset tisíc korun na pořádání podzimního setkání na vítězném hřišti.
Praha – U památníku na pražském Vítkově si dnes armáda připomněla Den válečných veteránů. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) při té příležitosti vyznamenal 14 z nich, a to jak hrdiny druhé světové války, tak i účastníky novodobých konfliktů. Podle ministra se armáda snaží o veterány pečovat stále víc, u mladých navrátilců usiluje hlavně o jejich začlenění do civilního života.