Ostrava - V neděli se na ČT2 objevil prolog k novému dokumentárnímu cyklu Raport o Velké válce. Cyklus vzniká v Tvůrčí producentské skupině Lenky Polákové v ostravském studiu České televize. Podílejí se na něm dramaturg Martin Červenka, kameramani Miroslav Janek a Karel Čtveráček a režisér Pavel Štingl. Průvodce pořadem je herec Jiří Fero Burda.
Týn nad Bečvou - Gladiátoři, rytíři, mušketýři, komedianti, orientální tanečnice nebo kat. Ti všichni se o víkendu sešli na hradě Helfštýn na čtvrtém ročníku Festivalu vojenské historie. I přes chmurné počasí akce přílákala stovky návštěvníků.
Ostrava - V neděli se na ČT2 v 10.55 hodin objeví prolog k novému dokumentárnímu cyklu Raport o Velké válce. Cyklus vzniká v Tvůrčí producentské skupině Lenky Polákové v ostravském studiu České televize.
Jižní Čechy /FOTOGALERIE/ - Muzeum Jindřichohradecka a Prácheňské muzeum mají cenu Gloria musaealis. Historii ukazují originálně a hravě. Jedno se drží historie spíš tradičně, druhé sází na hravost. Dvě jihočeská muzea získala před pár dny prestižní cenu Gloria musaealis. Muzeum Jindřichohradecka třetí místo v kategorii počin roku za osm nových expozic, Prácheňské muzeum má bronz v sekci výstava roku díky hravé kolekci Protivín: město – krajina – lidé.
Protivín /FOTOGALERIE/ - Prestižní cenu Gloria musaealis získalo před pár dny Prácheňské muzeum v Písku. Třetí místo v sekci výstava roku dostalo díky hravé kolekci Protivín: město – krajina – lidé.
Senožaty/Haškovcova Lhota – Druhý z avizovaných vodojemů, jemuž se v seriálu budeme věnovat, připomíná strážní věž. Vodárna je nevyužívaná. Ostatně, to už je od svého počátku.
Brno – Přes tři sta vystavovatelů nabídnou lidem od středy na brněnském výstavišti veletrhy obranné techniky IDET a požární a bezpečnostní techniky PYROS/ISET. Poprvé ve dvacetileté historii budou spojené do stejného termínu. Zahájí je při své návštěvě Brna vrchní velitel ozbrojených sil prezident Miloš Zeman.
Brno – Přes tři sta vystavovatelů nabídnou lidem od středy na brněnském výstavišti veletrhy obranné techniky IDET a požární a bezpečnostní techniky PYROS/ISET. Poprvé ve dvacetileté historii budou spojené do stejného termínu. Zahájí je při své návštěvě Brna vrchní velitel ozbrojených sil prezident Miloš Zeman.
Protivín - Prestižní cenu Gloria musaealis získalo před pár dny Prácheňské muzeum v Písku. Třetí místo v sekci výstava roku dostalo díky hravé kolekci Protivín: město – krajina – lidé.
Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Při procházkách městem Hodonínem není možné vynechat budovu v ulici Dobrovolského, která má nad portálem bustu i jméno prvního československého prezidenta Tomáše Garrygue Masaryka. V době svého vzniku byla tato budova spíše protikladem češství, postavena byla jako internát pro studenty německé reálky, takzvaný „Studentenheim".
Lomnice, Bruntál – Dobré fyzické i psychické kondici přiměřené svému věku se těší bývalý policista Ladislav Košík z Lomnice, který se právě dnes dožívá rovných sto let.
Nedakonice – Dříve tady pracovali zaměstnanci dráhy, dnes nádražní budova v Nedakonicích zeje prázdnotou a pomalu začíná chátrat. Modernizace železnice totiž umožňuje, aby většinu provozu na koridoru v regionu zajišťovala centrála z Přerova.
Nedakonice – Dříve tady pracovali zaměstnanci dráhy, dnes nádražní budova v Nedakonicích zeje prázdnotou a pomalu začíná chátrat. Modernizace železnice totiž umožňuje, aby většinu provozu na koridoru v regionu zajišťovala centrála z Přerova.
Bohuňov – První květnovou sobotu obnovili bohuňovští občané, za podpory místního sboru dobrovolných hasičů, tradici uctění památky spoluobčanů padlých v obou světových válkách.
Jak sám říká, jednou z přirozeností lidských jsou koníčky a zájmy. Někdo možná nemá žádný, někdo jeden, mnozí ale jistě mnohé. Do poslední jmenované skupiny se Petr Rejsek z Aše sám řadí a ke svým koníčkům říká: „Mám jich hodně, mají jisté spojující atributy, ale za ústřední bych ve svém případě považoval pozornost době, myšlenkám, a ano géniu loci první, takzvané Masarykovy republiky."
Aš, Habartov - Jak sám říká, jednou z přirozeností lidských jsou koníčky a zájmy. Někdo možná nemá žádný, někdo jeden, mnozí ale jistě mnohé. Do poslední jmenované skupiny se Petr Rejsek z Aše sám řadí a ke svým koníčkům říká: „Mám jich hodně, mají jisté spojující atributy, ale za ústřední bych ve svém případě považoval pozornost době, myšlenkám, a ano géniu loci první, takzvané Masarykovy republiky."
Lestkov - Americký manželský pár Terri a Edmund Sternovi zavítal do Lestkova na Tachovsku. Důvod? Žena pátrá po svých předcích a skládá rodokmen své rodiny. Jejich kroky mířily na obecní úřad.
Opava – Žila obyčejně neobyčejný život v malém panelákovém bytě uprostřed kateřinského sídliště. Opavu znala jako málokdo, a když o ní vyprávěla, jako by město samo promlouvalo jejími ústy – zažloutlé předválečné fotky dostávaly barvy a znovu se objevovala jména a osudy těch, kteří odešli. Pro mnohé byla živoucí kronikou.
Týn nad Vltavou - Rozsáhlou rekonstrukci muzea chystá Týn nad Vltavou. Velkou proměnou projde stálá expozice, která zabírá téměř celé první patro budovy
Praha – V době, kdy nás dennodenně obklopuje zahraniční zboží, zahraniční značky a převzatá kultura, vyznívá původní česká hra Hašler, kterou uvádí Divadlo na Vinohradech, jako vděčná připomínka toho, že co je české, to je hezké. Platí to i o písničkách Karla Hašlera, které mohou leckomu připadat kýčovité, ale snad každý Čech si je jednou za čas rád poslechne a zanotuje.
Milevsko /FOTOGALERIE/ - Milevští muzejníci se připravují na zahájení první sezony na druhém nádvoří premonstrátského kláštera. Práce na tvorbě expozic finišují
Praha – Výročí narození Jaroslava Haška se věnuje film Toulavé house, který tak nazval podle stejnojmenné knihy literárního teoretika Radka Pytlíka režisér Vít Olmer. V úterý večer jej odvysílá Česká televize na programu ČT2.
Lány – Zvony jsou spjaty s životem lidí, přináší poselství, a tak tomu bude po dlouhé odmlce i ve zdejší obci, kde byl v sobotu slavnostně vysvěcen a instalován na opravenou kapličku nový zvonek.
Vítkov, Libavá /TÉMA - TURISTICKÉ POCHODY/ – Málokdy má člověk možnost nahlédnout do minulosti jako v tomto případě. Ve Vítkově se nyní plánuje ojedinělý celodenní vlastivědný výlet pro veřejnost, jehož cílem budou zaniklé obce vojenského výcvikového prostoru Libavá.
Vinohrady – V době, kdy nás dennodenně obklopuje zahraniční zboží, zahraniční značky a převzatá kultura, vyznívá původní česká hra Hašler, kterou uvádí Divadlo na Vinohradech, jako vděčná připomínka toho, že co je české, to je hezké. Platí to i o písničkách Karla Hašlera, které mohou leckomu připadat kýčovité, ale snad každý Čech si je jednou za čas rád poslechne a zanotuje.
Hať, Píšť - Možná to ani nevíte, ale 16. března tohoto roku uplynulo přesně devadesát let od doby, kdy se Hať a Píšť jako vůbec dvě poslední obce Hlučínska připojily k tehdejšímu Československu. Touto problematikou se dost zevrubně zabýval haťský starosta Pavel Kotlář, pro něhož je historie Hlučínska a hlavně „jeho" Hati obrovským koníčkem. Před nedávnem v místním zpravodaji dokonce vydal zajímavý článek, který postup připojení podrobně shrnul.
Olomouc – Sezona v olomoucké expozici kolejových vozidel začíná. O víkendu mohou obdivovatelé historických vozidel navštívit depo v Táborské ulici, kde čeká na svou opravu třeba slavná parní lokomotiva Rosnička.
Vídeň - Za plných 13.720 eur (asi 353.000 Kč) se včera večer ve Vídni vydražila kadeř předposledního rakousko-uherského císaře Františka Josefa I., tedy za více než dvacetinásobek vyvolávací ceny.
Chýnov – Z domu s číslem popisným 58 se odjakživa nesla vůně pečiva. Pekárna se nachází jen několik metrů od takzvaného dolejšího mlýna, přímo u hlavního tahu z Tábora na Pelhřimov.
Chlívce /FOTOGALERIE/ - Parta jedenácti zapálených nadšenců Spolku vojenské historie se stará o pěchotní srub TS 20 „Pláň", který stojí nedaleko obce Chlívce u Stárkova. Koníčku vojenské historie členové spolku zcela propadli a věnují mu všechen volný čas, ale také nemalé soukromé finance.
Praha - Dříve vysmívaný architektonický styl, rondokubismus, je dnes uznávanou a ojedinělou cestou, po které se vydali čeští architekti počátkem 20. století. Nejznámější stavbou v tomto stylu je budova Legiobanky v Praze Na poříčí 24.
Havlíčkův Brod - Unikátní sbírku několika desítek fotografií z první světové války, a také následující občanské války v Rusku, v Havlíčkově Brodě opatruje bývalá učitelka Lucie Honsigová.
Černá Hora /ZE ŠKOLNÍCH LAVIC/ – Rok 1606. Až sem spadá historie školství v Černé Hoře. Jen těžko by někdo spočítal, kolik generací žáků se zde za více než čtyři století vystřídalo. Černohorská základní škola však stále představuje nedílnou součást školství, které blanenský region nabízí. Dnes se představuje v pravidelném seriálu Blanenského deníku Rovnost Ze školních lavic.
Jičín - Téměř stovka diváků se sešla v úterní podvečer pod Čeřovkou, kde byla slavnostně odhalena busta hudebního skladatele J. B. Foerstera. Původní, bronzovou, zloději po třiapadesáti letech z podstavce ukradli, a tak jičínští patrioti založili účet a vyzvali občany, aby přispěli na výrobu repliky.
Hvožďany – Píše se září roku 1884 a zedník Karel Klíma z Bechyně dokončuje stavbu nové školy na hvožďanské návsi. Nový školní rok začínají děti sice ve starých dřevěných lavicích, ale v nové škole. Před katedrou jim nejen o dobrých mravech káže učitel Václav Dvořák a jednou týdně se děti z úst katechety vzdělávají i v katolickém náboženství.