Tábor – Frankova tiskárna v Táboře byla skutečnou legendou tiskařství. Dnes už ke svému účelu neslouží. V ne příliš vzhledném domě na Budějovické ulici se střídají nájemníci i provozovatelé služeb a obchodů.
Hrabyně /POZVÁNKA/ - Tak tahle výstava rozhodně bude stát za to. V hrabyňském Památníku II. světové války se od čtvrtka můžete seznámit s jedním z největších hrdinů, jaké Opavsko kdy mělo. Řeč je o rodákovi ze Štítiny, generálovi Heliodoru Píkovi.
Prostějov - O prázdninách zaujali v prostějovské radnici místa úředníků zedníci, instalatéři a elektrikáři. A jen tak se svých postů na radnici nevzdají. Opravují totiž rozvody, které mnohdy pamatují architekta Kepku, který před první světovou válkou na stavbu radnice dohlížel.
Liberecko - V dnešním díle letního seriálu si uděláme malý výlet do historie. Konkrétně do Vídně roku 1913, kde začíná slavný kanadsko-americký film Hitler: vzestup zla. Životopisné drama sleduje zrod největšího diktátora světových dějin v přesvědčivém podání herce Roberta Carlylela (Trainspotting, Do naha).
Dešenice – Velké oslavy při příležitosti 740 let od vzniku městyse Dešenice a šestého pouťového setkání městysů Dešenice a Lam se od pátku 27. července do neděle 29. července budou konat v Dešenicích.
Plzeň – Plzeňská sokolovna ve Štruncových sadech má za sebou období slávy, ale také řádně krušné časy. S nástrahami totalitních režimů se nakonec vypořádala, přesto vnitřek budovy stále chátrá.
Ústí nad Labem - První světová válka měla brzy prověřit možnosti Ústí. Týkalo se to péče o tisíce raněných, či vysloužilců i lidí, jež válka připravila o střechu nad hlavou a živobytí.
Jakubov u Moravských Budějovic - Ocelovo-litinový zvon se po opravě dočká v sobotu odpoledne posvěcení. Farář Petr Piler jej požehná při pouti v Jakubově.
Značený pěší okruh Dušana Jurkoviče vede po lesních cestách v okolí Luhačovic s výstupem na Obětovou horu. Délka trasy činí 19 kilometrů, celkové převýšení 420 metrů.
Jakubov u Moravských Budějovic - Ocelovo-litinový zvon se po opravě dočká v sobotu odpoledne posvěcení. Farář Petr Piler jej požehná při pouti v Jakubově.
Jakubov u Moravských Budějovic - Ocelovo-litinový zvon se po opravě dočká v sobotu odpoledne posvěcení. Farář Petr Piler jej požehná při pouti v Jakubově.
Tábor – Hoši ze šestého junáckého oddílu Širokko vyrazili do míst, která jsou spojena se zakladatelem skautingu. Tábor si postavili na Vorlovské myslivně u Humpolce.
Čistá /FOTOGALERIE/ - Děti ze Základní školy Čistá na Rakovnicku se rozhodly, že budou pečovat o dva zapomenuté hroby vojáků padlých v první světové válce. Díky projektu „Příběhy obětí válek", pátrání v kronikách a matrikách a zpovídání pamětníků narazily na tři jména mužů.
Svitavy - Existují různá výročí. Některá jsou všeobecně známá, některá jsou dokonce slavena jako státní svátky a povědomí o existenci jiných je naopak vyhrazeno pouze zasvěceným zájemcům.
Osvětimany – Rozcestník s obrázkem Panny Marie Sněžné uprostřed chřibských lesů je křižovatkou několika stezek a lesních cest vedoucích do Osvětiman, na přírodní útvar Kazatelnu i do obce Stupava.
Moskva/Praha - Buzuluk, město na hranici kazašské stepi a úpatí Uralu, se dvakrát zapsal do historie Československa. Za první světové války zde pobývala část legionářů a během druhé světové války v tomto ruském městě vznikla první československá vojenská jednotka na území Sovětského svazu.
Bruntál - Na cestu do Nového světa se mohou vydat návštěvníci bruntálského zámku. V malé výstavní síni je k vidění výstava fotografií z cesty do Ameriky, kterou před sto lety podnikl Jaroslav Charfreitág.
Bruntál /POZVÁNKA/ - Malá výstavní síň bruntálského zámku se ode dneška stane dějištěm velice zajímavé výstavy náhodou nalezených fotografií z počátku 20. století Jaroslava Charfreitága. Nese název Jaroslav Charfreitág Cesta do Nového světa 1902-1903.
Slavkov u Brna - Navázat partnerské vztahy s Možajskou oblastí v Rusku se snaží Slavkov u Brna. Už v srpnu chtějí uzavřít smlouvu o spolupráci. „Jedná se o oblast, ve které leží obec Borodino, kde si letos připomenou dvousetleté výročí slavné bitvy z období napoleonských válek," uvedl slavkovský starosta Ivan Charvát.
Mariánské Lázně jsou druhým největším lázeňským městem v Čechách. Lidé sem jezdí především za léčivými prameny, na inhalace a minerální koupele. V samotném městě je kolem padesáti pramenů, v širším okolí sto šedesát. Šest hlavních pramenů slouží k pití a všechny jsou studené, narozdíl od Karlových Varů.
Berlín - Adolf Hitler se osobně zastal židovského právníka a po určitý čas jej chránil před pronásledováním. S odvoláním na čtvrtletník Jewish Voice from Germany vydávaný v Berlíně o tom dnes informovala agentura DPA, podle níž jde o druhý takový známý případ.
Slavkov u Brna - Navázat partnerské vztahy s Možajskou oblastí v Rusku se snaží Slavkov u Brna. Už v srpnu chtějí uzavřít smlouvu o spolupráci. „Jedná se o oblast, ve které leží obec Borodino, kde si letos připomenou dvousetleté výročí slavné bitvy z období napoleonských válek," uvedl slavkovský starosta Ivan Charvát.
Lvov - Nový památník československým legionářům padlým před 95 lety v bitvě u Zborova odhalil dnes český ministr obrany Alexandr Vondra v západoukrajinské vsi Ozerná, kde se za první světové války nacházel legionářský lazaret. Ještě dříve ministr uctil památku padlých u stávající mohyly v Kalinivce, rovněž na zborovském bojišti. Výročí zborovské bitvy se za první republiky slavilo 2. července jako nejvýznamnější vojenský svátek.
Prostějov – První světová válka, konec habsburské monarchie, Masarykova republika, příchod nacistů, Protektorát, druhá světová válka, osvobození, převrat, příchod Rusů, sametová revoluce. Všechny zásadní události naší vlasti posledního století jsou zapsány do života Jaromíra Dvořáka.
Vítejte u seriálu Filmová místa, v němž vám budeme každý pátek představovat lokality, kde vznikaly slavné české a světové filmy. Můžete je pak brát jako tipy pro svoji „filmovou turistiku". A začneme rovnou největším kalibrem: filmem oslavujícím největšího českého génia. Jára Cimrman ležící, spící totiž vznikal z velké části v Českém ráji a Liberci.
Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin obvinil někdejší vládu ruských bolševiků z odpovědnosti za prohru Ruska v první světové válce. V rozpravě v horní komoře ruského parlamentu dnes prohlásil, že bolševici zradili ruské národní zájmy.
Brno – Sokolský stadion v brněnské Kounicově ulici oslavil v pondělí devadesát let od svého otevření. Místní cvičenci předtím šedesát let trénovali ve vypůjčených prostorách. „V devatenáctém století bylo Brno hodně německé, a proto byl problém stavbu sokolovny prosadit," řekl Michal Doležel z tělocvičné jednoty Sokol Brno I.
Krňany – Obec má za sebou náročný víkend. V sobotu dobrovolní hasiči z Krňan a Třebsína slavili výročí vzniků sborů. Krňany 100 let a osada Třebsín 60 let.
Břeclav – Klasicistní zámeček Pohansko, nyní s původní barvou fasády počátku devatenáctého století, již v minulosti sloužil jako místo příjemného odpočinku, společenského setkávání a oblíbeného výletního cíle.
Olomouc- Za své aktivity kolem osmdesátých narozenin Jiřího Suchého získalo Vlastivědné muzeum Cenu města Olomouce za rok 2011. Teď jeho pracovníci promýšlejí a chystají další velké výstavní projekty.
Strašice - Brdský vojenský výcvikový prostor se v sobotu opět otevře veřejnosti.
Ano, pokud usuzujete, že se zde bude konat Den pozemního vojska Bahna 2012, pak je váš úsudek správný.
Karlovy Vary - V pondělí 18. června tomu je sto let, co byl v Karlových Varech otevřen hotel Imperial. Objekt, který v době své stavby budil emoce podobné těm, které o šedesát let později cloumaly městem při stavbě Thermalu, patří nyní k neodmyslitelným dominantám Karlových Varů.