
Na sokolovnu vydělávali i biografem
SERIÁL DENÍKU: SOKOLOVÉ ASOKOLOVNY JABLONECKA– MALÁSKÁLA
SERIÁL DENÍKU: SOKOLOVÉ ASOKOLOVNY JABLONECKA– MALÁSKÁLA
Nový Jičín – Ačkoliv by to dnes již málokdo řekl, Nový Jičín měl v minulosti vlastní továrnu na hudební nástroje, konkrétně na varhany a harmonia. Ty se ve městě vyráběly od roku 1827, kdy si zde zřídil vlastní dílnu varhanář Johann Neusser.
Roubanina /KOSTELY NA BLANENSKU/ – Pozoruhodný zvenčí i zevnitř. Zvenku je dvěma fasádními barvami oddělena stará a novější část kostela, uvnitř se na rozdíl od většiny ostatních kostelů zachoval rovný dřevěný strop. Takový je kostel v Roubanině.
Sepekov - Farnost vyhlásila na koupi dvou zvonů sbírku a oslovila obec i firmy.
Ústí nad Labem /SERIÁL DENÍKU/ – Válečné útrapy Ústečanů dosahovaly hranice možností. Panoval obecný nedostatek veškerého zboží, hrozil hladomor, lidé se bouřili. Bylo to před dvaadevadesáti lety, v samém závěru první světové války.
Nebřehovice - Každoroční výroční schůze SDH se pojí s veřejným zasedáním zastupitelstva.
Třemošná - Okolí vlakového nádraží se proměnilo ve Slovinsko a zažilo střet armád Rakouska–Uherska a Itálie
Třebíč – Francie aneb Akce bezdomovec neslo název povídání Veroniky Pospíšilové o západoevropské země.
Severní Čechy /FOTOGALERIE/ - Za expertkou na obranyschopnost organismu Karolou Haasovou se jezdí léčit do severních Čech pacienti z celé země.
SERIÁL DENÍKU: SOKOLOVÉ ASOKOLOVNY JABLONECKA– LOUŽNICE
Jilemnice– Nové prostory pro pořádání kulturních akcí má od nynějška kdispozici podkrkonošské město.
Hradec Králové – Na leteckém dnu se v sobotu na hradeckém letišti předvede 16 replik historických letounů. Čtenáři Deníku mohou ušetřit.
Hradec Králové – Atraktivní podívanou slibuje letecký den nazvaný Báječní muži na létajících strojích, který se v sobotu od 15 hodin uskuteční v areálu Leteckého muzea na hradeckém letišti.
Týn nad Vltavou - Město Týn nad Vltavou na Českobudějovicku se po 68 letech znovu dočkalo dvou zvonů.
Vysoká nad Labem – První zvonění má za sebou dvaačtyřicet kilogramů vážící zvon Svatý Jan Křtitel, který je umístěn v nové zvoničce naproti obecnímu úřadu.
Oldřišov - Mezi mnohými lidmi je už tím známý. Petr Barč z Oldřišova sbírá vzácné fotografie z historie své obce. Má to však háček. Nemá je totiž kde vystavit a ukázat veřejnosti.
Unhošť - Ve městě se objevily letáky vyzývající místní obyvatele k projevům nespokojenosti s akcí.
Unhošť - Ve městě se objevily letáky vyzývající místní obyvatele k projevům nespokojenosti s akcí.
Opava – Stroje se v opavském cukrovaru v sobotu znovu pustily do práce a zahájily jubilejní 140. kampaň.
Opava – Stroje se v opavském cukrovaru včera znovu pustily do práce a zahájily jubilejní 140. kampaň.
Frýdek-Místek, Třinec – Divadlo Járy Cimrmana se představí frýdecko-místeckému a třineckému publiku s hrou České nebe aneb Cimrmanův dramatický kšaft.
Líšný – Na konci devatenáctého století již fungovaly jednoty v Huntířově a Skuhrově, což byl impulz i pro obyvatele malé vesničky Líšný.
Rakovník – Vladimír Kusý zvaný Drobek z Litvínova leteckému modelářství doslova propadl už ve dvanácti letech.
Kuří - Osud kapličky v benešovské osadě Kuří nebyl lhostejný lidem, kteří tam bydlí nebo chalupaří.
České Budějovice /FOTOGALERIE/ - Několik unikátů nabízí výstava k 745. výročí Českých Budějovic.
Strakonicko - „Práce s dětmi mně dodává chuť a energii,“ tak charakterizuje Martina Košťálová (47) smysl svého působení v občanském sdružení Cestou vůle ve Strakonicích.
Červené Pečky - Horor. V ten se mohlo proměnit klidné odpoledne na zahrádce.
Týnec nad Sázavou – Dětský lékař Josef Zemánek má zcela jiné koníčky, než je smažení, pečení nebo vaření. Jsou jimi především dějepis a hudba.
Ústí nad Labem /ZANIKLÉ ÚSTÍ/ - Rakousko–uherský armádní erár za první války odváděl muže, chlapce i psy, rekvíroval jídlo, zvony, umělecká díla i žaludy. Ústí ovládla bída a velký hlad, invalidé a uprchlíci.
Ladná - Je dobře, že už se v Ladné nebudou klást věnce k bezhlavému pomníku. Těmito slovy doprovodil „hodové“ odhalení nové Masarykovy busty na památníku padlým v první světové válce Josef Juračka.
Putim - Každé dva roky vždy začátkem podzimu se sál kulturního domu promění ve velkou výstavní síň.
Orlické Podhůří /FOTOGALERIE/ – V sobotu se v Orlickém Podhůří – Říčkách konala obecní slavnost u příležitosti žehnání symbolů obce, dostavby čistírny odpadních vod a rekonstrukce památníku obětí první světové války.
Nymburk /FOTOGALERIE/ - V Parku Pod Hradbami sledovaly stovky diváků bitvuPřechod řeky Styru – Luck 1916.
Hodonín /HODONÍNSKÉ HOSPODY/ - Připomeňme si, jak to bylo v Hodoníně před první světovou válkou, kdy tam bylo v roce 1900 evidováno 10 231 obyvatel, v roce 1921 13 594 a rok 1938 vykazoval již 14 793 obyvatel.
Prostějov – Zástupci farnosti Povýšení svatého Kříže představí v pátek v jednu hodinu odpoledne veřejnosti obsah pamětního spisu nalezeného loni při stěhování sochy svaté Barbory v kostele svatých Cyrila a Metoděje. „Přesouvali jsme ji kvůli budování nové zpovědní místnosti,“ uvedl farář Dan Žurek.
Nesvačily /FOTOGALERIE/ - Kdysi šlo pořadatelům modelářského setkání obrů možná především o to, aby se veřejnosti prezentovaly opravdu velkolepé makety letadel.
Sýkořice - V rámci sýkořického posvícení bude zahájena v pátek 17. září v 17 hodin v restauraci Hájenka v Sýkořici výstava Po stopách českých legionářů v Rusku.
Přerov /FOTO/ – Komentované prohlídky s průvodcem, která měla seznámit skupinku nadšenců a patriotů s historií Horního náměstí, nabídly o víkendu Dny evropského kulturního dědictví v Přerově.
Horní Dubňany /VESNIČKY A MĚSTA/ – Obec se třemi stovkami obyvatel na hranici Znojemska a Třebíčska žije bohatou historií, kulturou i sportem. I když pouze amatérským.
Sýkořice - V Sýkořici bude výstava dokumnetů a fotografií památníků českých legopnářů v Rusku.
Krupka – Obyvatelé Krupky jsou nemálo hrdí na četné kulturní památky. Teď se mohou pochlubit i tím, že právě zde žije jedna z nejstarších pamětníků, paní Hilda Smejkalová, která se v těchto dnech dožívá stovky.
Ratiboř /FOTOGALERIE/ – Řidiči, kteří v sobotu odpoledne projížděli Ratiboří, si mohli připadat jako cestovatelé časem. Slavnostní průvod plný uniforem z různých období České i Československé republiky zaujal úplně každého.
Studnice – Malebná vesnice u Hlinska ožila v sobotu srazem rodáků.
Vážany - Nejstarší sakrální památka v obci Vážany, kaplička svaté Rozárie, která vznikla v roce 1695 se dočkala oprav. O víkendu si zrekonstruovanou budovu může prohlédnout i veřejnost. V neděli 5. září v patnáct hodin tamní památku opět vysvětí.
Polnička – Publikace Polnička na starých pohlednicích se chystá na trh. Zájemci si ji budou moci koupit koncem týdne u příležitosti polničské pouti.
Lejčkov - Chodili se do ní občerstvovat dělníci i partyzáni. Hostinec v Lejčkově už sčítá své dny.
Michalovice - První století své existence si v sobotu připomenuli dobrovolní hasiči obce Michalovice, která má pouhých sto šedesát obyvatel.
Hradecko - /AKTUALIZOVÁNO O FOTO/ Stračov uspořádal ve spolupráci s kluby vojenské historie v areálu zámku slavnost.
Milevsko - Představitelé města a hasičského sdružení ocenili před radnicí činnost dlouholetých členů.
Dětřichov – Už po jedenácté se slétnou ultralehká letadla na letiště v Dětřichově u Uničova na Olomoucku.