Libňatov – Malá obec o téměř 350 obyvatelích, která leží v poměrně hlubokém údolí, byla založena někdy ve 13. století, kdy byl pohraniční hvozd mýcen a osazován. Jméno Libňatov vzniklo odvozením od osobního jména Libňata. Původní název byl Ljubnatóv, tedy po přeměně Libňatův (statek).
Ústí nad Labem /ZANIKLÉ ÚSTÍ/ – Jarmareční zábava. Tak vypadal film na konci 19. století; byl ještě „v plenkách“, přesto se v Ústí brzy vyrojila řada nadšenců rozjíždějící vlastní kinařskou činnost.
Snovídky /LIDÉ SVATÉHO FLORIÁNA, FOTOGALERIE/ - Sbor dobrovolných hasičů ve Snovídkách založilo dvanáct obyvatel a zároveň prvních členů sboru na popud nadučitele Josefa Kunovského už v roce 1903.
Bohuňovice /PROGRAM/ – Air Show Bohuňovice – XIII. Mezinárodní slet obřích modelů letadel bude se bude konat po oba víkendové dny na letišti v Bohuňovicích na Olomoucku.
Velké Opatovice, Jevíčko /ZNÁTE JE Z PÓDIÍ/ – V této formaci muzikanti hrají už desátým rokem. Při vystoupeních mívají malohanácké kroje. Někdy se obléknou i do replik uniforem z první světové války a spustí marš z časů dávno zapadlých prachem a zapomněním.
Pardubice - Téměř v centru Pardubic předvedou veřejnosti leteckou bitvu piloti dvojplošníku Sopwith F 1 Camel a trojplošníku Fokker Dr. 1, a to v sobotu 19. června od 14 hodin.
Přerov/Vinary /AKTUALIZOVÁNO, VIDEO, FOTOGALERIE/ – Vzpomínky pamětníků, a teď už i malý pomníček ve vinarském lesíku, připomíná místním lidem významnou událost konce druhé světové války. Pilot americké stíhačky P – 38 „Lightning“ David Miles, kterého sestřelili Němci 17. prosince 1944 během největší letecké bitvy nad územím protektorátu, tehdy svůj stroj odklonil mimo obec. Zabránil tak jeho pádu do hustě osídlené oblasti a pro obyvatele Vinar se stal přes noc hrdinou.
Ostrava − V Centru sociálních služeb Armády spásy pro matky s dětmi a ženy v Ostravě-Fifejdách se v pátek slavilodvacet let od obnovení své činnosti v ČR. Armáda spásy připravila zahradní narozeninovou slavnost. Nechyběl na ní narozeninový dort, grilované klobásky ani tradiční koblihy.
Jaroměř/Josefov – Oslava letu Jana Kašpara, který se uskutečnil před sto lety v Jaroměři, je připravena na sobotu 12. června na letiště Jaroměř - Josefov. Zdejší aeroklub uchystal při této příležitosti oslavu 100 let české aviatiky okořeněnou průletem legendárního Kašparova Blériotu.
Jaroměř/Josefov – Oslava letu Jana Kašpara, který se uskutečnil před sto lety v Jaroměři, je připravena na sobotu 12. června na letiště Jaroměř - Josefov. Zdejší aeroklub uchystal při této příležitosti oslavu 100 let české aviatiky okořeněnou průletem legendárního Kašparova Blériotu.
Račice /LIDÉ SVATÉHO FLORIÁNA, FOTOGALERIE/ - Obec Račice byla dlouhou dobu bez vlastního hasičského sboru. Ten vznikl a zahájil svoji činnost až v roce 1891 za přičinění nadlesního Karla Šrogla. V té době měl sbor šestnáct členů.
Žďársko – Rak říční, rorýs obecný, skřivan či rašeliník. To jsou živočichové a rostliny, s nimiž se lze setkat i na území žďárského okresu. V rámci letošního Mezinárodního roku biodiverzity neboli přírodní rozmanitosti, který vyhlásila Organizace spojených národů, se na výskyt těchto a mnohých dalších druhů zaměřili také pracovníci Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy.
Pardubice - Modrou oblohu a skoro bezvětří si přejí akce, které se pořádají venku a obzvláště jsou snad i nutné pro letecké produkce, jakou byla v sobotu a neděli 20. Aviatická pouť a 100 let aviatiky v Čechách.
Lošany /FOTO/ - Snad každá naše obec najde ve své historii těsnou souvislost sválečnými událostmi. Mnohé vyplenili husité, jiné nepřečkaly nájezdy švédských vojsk. Je málo návsí, kde nestojí alespoň skromný pomníček se jmény obětí první světové války, prakticky všude se najde alespoň malá pamětní deska připomínající válku snad již poslední.
Habrovany - Zastupitelé obce Habrovany se rozhodli zrekonstruovat pomníky padlých z první a druhé světové války. Ty jsou památkou, která připomíná, kteří lidé položili život za svobodu a mír v tamní obci. Opravy ale komplikuje počasí.
Prušánky /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ – K volbám přišla ve svátečním - modrý kostýmek, bílou blůzku a na klopě elegantní brož. Při chůzi sto sedmileté rodačce z Prušánek Julii Vašíčkové, pomáhala její sedmdesátiletá dcera Dagmar Lysá. Maminka rozdávala úsměvy a chvílemi vtipkovala. Požadované volební úkony zvládla na svůj úctyhodný věk bravurně.
Jičínsko -Ve výstavní chodbě Regionálního muzea a galerie v Jičíně můžete do 13. června zhlédnout výstavu o významném architektovi Karlu Paříkovi s názvem Karel Pařík – architekt Bosny a Hercegoviny.
Hodonín /FOTOGALERIE/ - Ve vojenské ležení se v pátek večer proměnil hodonínský zámeček. Masarykovo muzeum totiž věnovalo Noc muzeí T. G. Masarykovi a přispělo tak znovu k oslavám 160. výročí jeho narození.
Nesovice /LIDÉ SV. FLORIÁNA, FOTOGALERIE/ – Sbor dobrovolných hasičů Nesovice založili tamější obyvatelé vroce 1896.Do dvou let od založení vlastnil sbor čtyřkolovou stříkačku spříslušenstvím, dvě stě metrů hadic, osm metrů savic, obyčejný a kamzíkový žebř a čtyři háky vcelkové ceně tisíc sto osmdesát osm zlatých.
Nymburk /ROZHOVOR/ - Do Nymburka přijedou dragouni a to nejen obrazně! Nejenže v nymburském muzeu bude koncem května zahájena výstava Dragouni v Nymburce, ale v rámci doprovodných programů bude připraven pro všechny příznivce vojenské parády - pochod vojáků městem. Za vším stojí historik Pavel Fojtík z nymburského muzea.
Kunovice - Jízda králů v Kunovicích má dlouholetou tradici a v regionu patří vedle Vlčnova a Hluku k nejvýznamnějším. První písemná zpráva o jízdě králů je z roku 1897, ale již hluboko v minulosti doprovázeli chlapci na koních (tzv. banderium) významné osobnosti při jejich návštěvách.
Český Těšín - Devadesát let od svého vzniku si letos připomíná město Český Těšín. U této příležitosti se uskuteční ve čtvrtek 20. května v Bílé galerii Těšínského divadla Mezinárodní vědecká konference Český Těšín – 1920 – 1989.
Východní Čechy – V kalendáři se psalo stejné datum jako tento čtvrtek, jen letopočet za ním byl 1911. Průkopník českého letectví Jan Kašpar přeletěl mezi dvěma městy – Pardubicemi a pražskou Velkou Chuchlí.
Východní Čechy – V kalendáři se psalo stejné datum jako tento čtvrtek, jen letopočet za ním byl 1911. Průkopník českého letectví Jan Kašpar přeletěl mezi dvěma městy – Pardubicemi a pražskou Velkou Chuchlí.
Praha – V kalendáři se psalo stejné datum jako tento čtvrtek, jen letopočet za ním byl 1911. Průkopník českého letectví Jan Kašpar přeletěl mezi dvěma městy – Pardubicemi a pražskou Velkou Chuchlí.