Kreativ

ŠTÍTEK: První světová válka

Boskovice uvolní na projekty statisíce

Boskovice /DISKUTUJTE/ – Pohár starosty města, na kterém se utkají mladí vzpěrači z celé republiky. Téměř třicet tisíc. Jezdecký den dětí. Osm tisíc. Oslavy sto desátého výročí založení Gymnázia Boskovice přes dvaadvacet tisíc

Pamětní deska Masarykové je umístěna na nové jídelně

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Během pátečních oslav 160. výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka byla také slavnostně odhalena pamětní deska jeho dcery Alice Masarykové na nové budově školní jídelny.

MDŽ po letech opět nabírá na síle

Hradec Králové – Zpět do podvědomí lidí se dostává Mezinárodní den žen (MDŽ), který připadá na pondělí. Květinářství už pocítili první nápor o uplynulém víkendu, největší zájem však očekávají právě v pondělí.

Olomučanský kostel vysvětili za války

Olomučany /KOSTELY NA BLANENSKU, FOTOGALERIE/ - Lidé v Olomučanech usilovali o stavbu kostela devadesát let. Původně tam měl stát kostel, který je v Adamově

Boskovičtí studenti poznávají Evropu

Boskovice – Jak například tráví volný čas studenti z řeckého města Kozani? Píšou na střední škole v turecké Ankaře také ty otravné čtvrtletní písemky jako my? Co rádi jedí na oběd gymnazisté v dalekém Jeruzalémě? Evropské kultury jsou rozličné, stejně jako jejich zvyky a způsob života.

Válečné hroby lze nalézt na internetu

Pelhřimovsko – Padlým ve válkách se dostalo i virtuální pocty. Detailní údaje o hrobech, obětech, pomnících a pamětních deskách věnovaných padlým ve válkách lze od 4. února najít na serveru, který zprovoznilo ministerstvo obrany.

Z historie: Horšovský Týn v roce 1945

Horšovský Týn /FOTOGALERIE/ – Na začátku roku 1945 se zvyšuje chaos v celém horšovskotýnském okresu. Městem proudí transporty uprchlíků před Rudou armádou, která je však stále daleko. Stejně jako všude v říši, i zde byla povinnost zformovat volkssturm a připravit ho k boji. Jeho členové se skládali převážně z veteránů první světové války.

Každý čtvrtý obyvatel Dobročkovic je hasič

Dobročkovice /FOTOGALERIE/ - Obec Dobročkovice patří k těm nejmenším ve vyškovském okrese. Má pouze dvě stě obyvatel. Těm ale nejsou lhostejné tradice a společenský život. Každý čtvrtý obyvatel je proto členem dobročkovického sboru dobrovolných hasičů. Ten letos oslaví už sto dvanácté výročí.

Vítězem krajské soutěže o Masarykovi jsou Kolíňáci

Kolín - Dobojováno. Soutěž o životě prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, vyhlášená Zastoupením Středočeského kraje při Evropské unii, zná svého vítěze. Po vyhodnocení výsledků II. kola soutěže se jím stala Marcela Holoubková, reprezentantka třídy 2.B, Obchodní akademie Kolín.

Tarpana lidé vybili a znova vyšlechtili

Vyškov /ZVÍŘÁTKA V ZOO, FOTOGALERIE/ - Malý koník, který žil původně divoce ve střední Evropě i východních stepích, je dnes obyvatelem vyškovské zoo

Vypravte se na vlastní kůži do středověku

Polička – Městské muzeum a galerie v Poličce a Centrum Bohuslava Martinů ve spolupráci s Dětským muzeem v Brně připravily výstavu s názvem „Branou muzea do středověku aneb Doba měst a hradů, jak ji ještě neznáte“.

Projekt 100 zve filmové fajnšmekry do kina

Karvinsko – Bílá stuha, Fish Tank, filmy noir i klasické, takový je Projekt 100 – 2010. Šestnáctý ročník Projektu 100 právě nyní okupuje promítací plátna kin v regionálních filmových klubech.

Duchovní otec Četnických humoresek míří do knihovny

Příbram /ROZHOVOR/ - Povídání o četnících a četnických humoreskách je název besedy se spisovatelem Michalem Dlouhým, který je duchovním otcem populárního televizního seriálu Četnické humoresky. Uskuteční se v sobotu 27. února od 14 hodin v sále příbramské knihovny na náměstí T. G. Masaryka.

OBRAZEM: Schicht léčil rakovinu moštem

Ústí nad Labem /SERIÁL ŽILI V ÚSTÍ/ - Dynastie průmyslníků založila dnešní Setuzu. Proslulé mýdlo s jelenem se vyrábí dodnes. Co znamená pro Moravu jméno Baťa, tím je pro severní Čechy dynastie Schichtů.

Beseda o čs. legiích v Rusku

Klenčí pod Čerchovem - V sobotu 20. února se v sále KD v Klenčí pod Čerchovem konala beseda o československých legiích v Rusku, věnovaná generálu Radolovi Gajdovi (14. 2.1892 – 15. 4. 1948) k 118. výročí narození tohoto českého vlastence, hrdiny od Zborova a Bachmače, který se významnou měrou zasloužil o vznik samostatného Československé­ho státu.

Filmová přehlídka Projekt 100 zavítá i do Nového Boru

Nový Bor - V Městském kině v Novém Boru se už pošestnácté uskuteční od února do května tradiční přehlídka filmů PROJEKT 100. Letos se mohou diváci těšit na výjimečné tituly mimo jiné věnované žánru „film noir“.

Válečné hroby se dají vyhledat na internetu

Třebíčsko /FOTOGALERIE/ – Hromadný hrob civilních obětí z tragédie na konci druhé světové války, pomník vojínům z Příložan padlým ve světové válce či kamenná mohyla památce padlých ve světové válce na návsi Pocoucova. Toto je jen zlomek z výčtu pietních míst, pomníků, pamětní desek a válečných hrobů s ostatky, které na Třebíčsku připomínají válečné události minulosti.

Zemřela Hedvika Půlkrábková, bylo jí sto let

Trutnov – Vždy, když končí život, všichni blízcí pro člověka, který zemřel, truchlí. Je to pochopitelné, nejen pro rodinu, ale i pro přátele, známé, sousedy. Z tohoto pohledu je to vždy stejné, bez ohledu na věk toho, kdo od nás odešel. Dožít se sta let však má přece jen glanc výjimečnosti.

Moravská galerie vystavuje nejslavnější thonetky

Brno /FOTOGALERIE/ - Téměř stovku kusů ohýbaného nábytku z první poloviny dvacátého století představuje Moravská galerie na výstavě Thonet-Mundus a ti další, která od pátku začne v prostorách Uměleckoprůmyslového muzea. Na výstavě se objevují vedle exponátů ze sbírek Moravské galerie i předměty od soukromých sběratelů, významně přispěly i další naše instituce, například Muzeum města Brna nebo Muzeum Valašska ve Vsetíně. „K zajímavým exemplářů patří křeslo z vily Tugendhat nebo židle darovaná brněnským magistrátem,“ uvedla autorka výstavy Martina Straková. Výstava Thonet-Mundus a ti další potrvá do 23. května.

Zajímvá výstava nabídne "thonetku" od Adolfa Loose

Světově proslavené modely „thonetek“ od Adolfa Loose a Josefa Hoffmanna doplněné křeslem z vily Tugendhat nebo kempinkovým lehátkem pro thonetovské stany nabízí jako hlavní lákadla nová výstava Moravské galerie Brno.

Chtějí připomenout válku

Fulnek – Základní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu ve Fulneku připravuje vydání knihy s názvem Medailonky statečných.

V Hlučíně si připomenou výročí

Hlučín – Devadesáté výročí připojení Hlučínska k Československu je přede dveřmi. Tomuto pro obyvatele části Slezska tak významnému tématu se bude město Hlučín věnovat hned několik akcí.

Hřbitovní areál čeká proměna

Rokytnice nad Jizerou – Velkou proměnou projde v následujících měsících městský hřbitov. Rokytnická radnice včera zahájila realizaci projektu na revitalizaci celého areálu včetně obnovy zeleně.

Když Allen, plný komplexů, hledal tu pravou

Jižní Čechy – Woody Allen jako filmový kritik marně hledající vzorec skvělé ženy, úředník, který si objedná vlastní smrt, noční hlídač, jehož život změní kufr plný peněz.

Oprava pomníku rozněcuje historické vášně

Znojmo - Pomník Karla Kopala na Komenského náměstí ve Znojmě má dostat původní historickou podobu. Podle kritiků sloužil významný rodák ze Znojemska ve špatné uniformě špatné věci. Radnice námitky odmítla, vidí v nich překrucování dějin.

Německo vrací zubra do přírody

Německo – Nejlidnatější země Evropy bude mít nového obyvatele. Přesněji řečeno, staronového. Do lesů ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko se po několika staletích vrátí největší savec starého kontinentu – zubr.

Nové Město má nového kronikáře

Nové Město na Moravě – Kronika je důležitou součástí každého města či obce. Najít dobrého a ochotného kronikáře ale není nijak jednoduché. Novému Městu na Moravě se to povedlo.

Kulturní tipy

Okres Louny - Na jaké kulturní a společenské akce v regionu můžete vyrazit od úterý 2. do soboty 6. února.

SERIÁL: Dřevěné kostely v Bystřici nad Olší a Nýdku

Bystřice nad Olší, Nýdek – Pokud vyrazíme za poznáním dřevěného kostela do Bystřice nad Olší, jen těžko si lze představit, že bychom současně nenavštívili i dřevěný kostel v Nýdku, který leží ve stejném údolí jen o 5 kilometrů dále ve směru k úpatí Velké Čantoryje.

Poznejte dřevěné kostely, z nichž dýchá romantika

Pokud vyrazíme za poznáním dřevěného kostela do Bystřice nad Olší, jen těžko si lze představit, že bychom současně nenavštívili i dřevěný kostel v Nýdku, který leží ve stejném údolí jen o 5 kilometrů dále ve směru k úpatí Velké Čantoryje.

Moulis vzdal knihou hold otci, jenž se obětoval pro vlast

Plzeň – O faktech se říkává, že jsou strohá. Přitom málo co dokáže člověka tak zasáhnout, oslovit, dojmout. Významný český autor literatury faktu Miloslav Moulis podává další z nesčetných příkladů svou novou knihou. Titul pojmenovaný Druhý rozsudek vykonán je pro něho navíc tématem z nejosobnějších. A citové pouto váže autora, příběh i jeho hrdiny v pravém slova smyslu k Plzni.