Grasse, Francie - (FOTOGALERIE) Jaký by to byl rok na Francouzské riviéře, kdybych nenavštívila bránu do Provence. Grasse, hlavní město východní Provence, která přímo sousedí s Riviérou? Grasse, město s dlouhou historií výroby těch nejprvotřídnějších parfémů, pravou provensálskou přírodou, architekturou a atmosférou úplně jinou než tou, která vládne na pobřeží?
Mladějov -Chcete získat volné vstupenky na historickou bitvu a vzpomínkové oslavy padlých z první světové války v Mladějově? Pak hrajte s Deníkem o deset lístků.
Zlín - Tytam jsou doby, kdy slovo vlastenectví nepatřilo jen na stránky učebnic, ale bylo spjato s konkrétními žijícími osobami. Stejně tak jsou pryč i časy společného soužití Čechů a Slováků. Pro Josefa Ryšánka je vlastenectví nerozlučně spjato právě s Československem, takže se jej s nasazením veškerých sil snaží obnovit.
Lověšice -Začátky kopané v Lověšicích se tradují již v období před první světovou válkou. „Čutalo se“ na jediném vhodném pozemku – na návsi před kapličkou.
Bořetice - Za každý zmařený život nový strom. Právě tak chtějí Kravihorci vzpomenout na oběti první světové války z Bořetic. Recese půjde tentokrát stranou.
Česká Skalice - „Těžko bychom asi u nás objevili lokalitu, která se nechlubí výrazným rodákem, osobností, jež zanechala více či méně významnou pozitivní stopu v její historii.
Toronto- V obci Skury na Slánsku se před čtyřiaosmdesáti léty narodil Josef Čermák, člověk s pestrým osudem a mimořádnou vitalitou. Svoji vlast byl nucen opustit brzy po nástupu komunistického režimu. Nový domov našel v Kanadě, kde si obnovil právnické vzdělání a dodnes aktivně působí mezi českou komunitou, zastává funkci starosty Sokola.
Jaroměř–Josefov - Málokdo ví, jak vřelý vztah spojoval město a ruské vojáky v dobách první světové války. Jako vyjádření díků nyní funguje aktivní spolupráce mezi ruskou stranou a Jaroměří.
Hluboké Mašůvky - Příznivci leteckých modelů s turbínovými proudovými motory se o víkendu sjedou na letiště do Hlubokých Mašůvek. Nad obcí se tak rozzuří letecké bitvy a vznese se i šestimetrová napodobenina slavného nadzvukového letadla Concorde.
Krčmaň - Zvláštně zakřivený jehličnan Krčmaňský Borek se dostal do finále celostátní ankety Strom roku 2008 pořádané programem Strom života Nadace Partnerství.
Huštěnovice - Kamenný pomník znázorňující klečící matku s dítětem zhotovil olomoucký sochař Julius Pelikán za třináct tisíc korun. V roce 1917 na popud starosty Jana Býčka začala sbírka a 20. května 1923 byl pomník padlých v první světové válce vysvěcen.
Trhové Sviny - Výstava, která byla zahájena před několika dny v prostorách trhovosvinenského kulturního domu, je zajímavá hned z několika důvodů. Je totiž věnována životním křižovatkám zdejšího rodáka Ladislava Stráského a listinné i prostorové exponáty mapují jednotlivé etapy jeho pouti.
Ve druhé polovině devatenáctého století povoznictví muselo ustoupit železnici. Řemesla s tím spojená, jako koláři, kováři, sedláři a provazníci, existenčně upadala. Když ruční tkalci v důsledku strojové výroby pozbyli zaměstnání, počalo se v Novém Rousínově rozvíjet řemeslo stolařské. První stolařskou živnost v Novém Rousínově, která přerostla v průmyslovou výrobu, založil v roce 1864 Ambrož Sedlmajer. Pokračovatelem byl Eduard Sedlmajer s téměř padesáti zaměstnanci. V roce 1866 ohlásil živnost Jan Osolsobě, jehož pokračovatel Richard Osolsobě se s dvěma sty osmdesáti zaměstnanci stal největší nábytkářskou firmou před druhou světovou válkou v Rousínově.
Olomouc - Kostel sv. Mořice v Olomouci si pro svůj mimořádný koncert vybral celosvětově proslavený Chór uralských Kozáků. Vystoupení sboru začíná v úterý ve 20 hodin a nabídne nejen kozácké písně a lidovky, ale i hudbu ruské pravoslavné církve.
Mladějov -Areál průmyslového muzea čekají zásadní opravy za miliony korun, které přispějí k přílivu turistů. Návštěvníky ale přitáhnou také zajímavé akce jako sraz historických vozidel nebo bitva z první světové války.
Buchlov - Za císaře pána pod hladinou moře se jmenuje výstava v hradní Zbrojnici U Andělky na Buchlově. Organizátor Antonín Nožička (na snímku) tímto netradičním způsobem připomíná devadesáté výročí konce první světové války.
Jablonec n. N. - Sobota 14. června: ABB s.r.o., Elektro-Praga, Resslova ulice, Jablonec: od 9.00 do 14.00: Den otevřených dveří. Společnost v rámci svých oslav 140 let od vzniku firmy pořádá Den otevřených dveří v areálu v Resslově ulici. Pro návštěvníky je připraven pohled do historie firmy, prohlídka největší výroby domovního elektroinstalačního materiálu v České republice a malé občerstvení.
ROKYCANY - Sedmdesát kusů historické techniky, z toho sedm tanků a pět obrněných transportérů, začalo postupně opouštět bránu Muzea na demarkační linii v Rokycanech. Míří na Bahna. Už v sobotu se na tankodromu tohoto jména u Strašic totiž koná Den pozemního vojska – Bahna 2008.
Petrov - Nostalgie, obdiv a hlavně radost provázely oslavy sta let od vybudování základní školy v Petrově v pátek a sobotu odpoledne. Na počest této významné události přichystali místní učitelé a děti program na počest jejich školy. Kdo jiný než děti by měly místní škole vzdát čest.
Znojmo/ Pavla Estreicherová–Weiszová–Kováčová je ve svých pětadevadesáti letech stále činorodá. Je neobyčejnou ženou, která bojovala na jedné z protifašistických front druhé světové války. Byla předsedkyní a spoluzakladatelkou Sdružení židovských odbojářů a vojáků.
Břeclav - /FOTOGALERIE/ - Břeclavský aeroklub pořádal každoroční den otevřených dveří. Kromě domácích letadel přiletěli na břeclavské letiště i zástupci letek z Příbrami, Ostravy nebo Hradce Králové.
Dřínov - Do rekonstrukce dvou pamětihodností se už za pár týdnů pustí dělníci v Dřínově. Památník obětem první světové války se sochou sv. Václava a boží muka obec zrenovuje díky dotacím.
Písek, Jihlava - Plyn, který dusí, křik a všude kolem vyděšený dav. Desítky kašlajících a slzících lidí, deroucích se po schodech nahoru na čerstvý vzduch.
Hrádek - Ostudou zaváněly XVII. C a K manévry v areálu zámku Hrádek u Nechanic. Na jednu ze vzpomínkových akcí k prusko–rakouské válce z roku 1866 totiž dorazila pouze hrstka „vojáků“.
Olomouc - Kostel Českobrtarské církve evangelické je řešením historické hádanky tohoto týdne. Budova, jejíž nová podoba pochází z 20. let minulého století, stojí v Husově ulici nedaleko restaurace Bristol.
Olomouc -Pětatřicet tisíc dolarů, což je podle nynějšího kurzu přes půl milionu korun, věnoval kabinetu judaistiky Univerzity Palackého Daniel Melchet z Izraele. Včera po něm škola jako výraz díků pojmenovala jeden ze sálů univerzitní knihovny.
Svitavy -Pravoslavná církev začala v okrese působit po první světové válce, kdy republika poskytla pomoc ruským emigrantům, uprchlíkům před bolševismem.