BOBRAVA - „Kovotlačitelů v okolí Brna by se dalo napočítat na prstech jedné ruky,“ usmívá se Václav Sedláček, v jehož kovotlačitelství už patnáct let pracuje jeho syn. Z tvrdé práce u soustruhu má totiž zničená záda.
BŘECLAV - Nejen děti potěší výstava loutek v novém břeclavském muzeu. Návštěvníkům představí výběr české a moravské loutkářské scény od poloviny devatenáctého století do současnosti. Výstava vznikla ve spolupráci s Muzeem loutek v Chrudimi.
DOLNÍ ÚDOLÍ - Po více jak šedesáti letech znovu připomíná pomník v Dolním Údolí u Zlatých Hor na Jesenicku oběti první světové války. O jeho opravu se zasloužili nadšenci z občanského sdružení Příznivci kamenických a sochařských děl na Jesenicku. Na stavbu získali z ministerstva obrany téměř půl milionu korun.
NIKÓSIA - V kavárně Simit vseverní části hlavního města Kypru si dávám dortík a čaj. Poctivý turecký. „Půjdete zítra na fotbal?“ ptám se při placení číšníka. „Na jaký?“ podiví se Ugün Belozoglu. „Já jsem Turek, pane.“
KOVÁŘSKÁ/ VÝSLUNÍ - V horských obcích na Chomutovsku natáčí známý český režisér Filip Renč nový film s názvem Hlídač 47. V Kovářské opanoval filmový štáb hlídací boudu železniční dráhy a ve Výsluní hřbitov.
Blíží se poslední dějství druhé světové války na západní frontě. Vojáci zvláštní jednotky americké armády dostávají rozkaz dobýt poslední nezničený most přes Rýn v neporušeném stavu.
ZNOJMO - Žánrové karikatury z meziválečného Znojma ale i symbolistní obrazy budou moci od pátku zhlédnout návštěvníci Domu umění. Jihomoravské muzeum připravilo retrospektivní výstavu významného představitele meziválečného znojemského výtvarného života Oskara Pafky. V takovém rozsahu se veřejnosti představí vůbec poprvé.
NOVÁ PAKA - Druhý listopadový pátek se sešli představitelé města a některých organizací, spolu se skupinou žáků Základní školy v Komenského ulici u Pomníku padlých, aby si připomněli veterány všech válek.
HAVLÍČKOBRODSKO - Armáda mapuje zbylé veterány druhé světové války. Tvoří jejich seznamy, aby jim mohla poskytovat účinnou pomoc, a sbírá také jejich životopisy.
ČÁSLAV - Pietní akt u příležitosti Dne veteránů se za účasti veřejnosti konal v pátek krátce po jedenácté hodině na hřbitově v Čáslavi. K památníku obětí položili věnec či květinu představitelé místní radnice, Armády České republiky, regionálních sdružení a svazu veteránů.
PARDUBICE - Den veteránů, který je po celém světě připomínán 11. listopadu na počest ukončení první světové války, se bude různými spolky, institucemi i běžnou veřejností odehrávat také na několika místech Pardubicka. Oběti válek uctí proslovy, kladením věnců či čestnými salvami nadšenců do vojenské historie, kteří si při této příležitosti obléknou staré uniformy.
PÍSEK - Jednou z významných akcí ke Dni veteránů, který připomíná ukončení první světové války 11. listopadu 1918, je zítřejší slavnostní otevření rekonstruovaného vojenského hřbitova.
HAVLÍČKŮV BROD - Řady hrdinů odboje proti nacismu i lidí, kteří byli nacisty pronásledováni, pomalu řídnou. Brodský Oblastní výbor Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) eviduje už jen 93 členů.
ÚVALNO - Jezdecký klub Úvalno loni poprvé ve spolupráci s Šůstkovým statkem ve Velkých Heralticích uspořádal Hubertovu jízdu. Druhý ročník jízdy se v Úvalně chystá na dnešek, sobotu 3. listopadu od 10 hodin.
VYŠKOV - Tryskáče, slavný Spitfire, obří bombardéry, ale i klasické dvojplošníky. Stavbou plastikových modelů těchto letadel strávil už tisíce hodin Petr Sklenář z Vyškova. Jak sám říká, k vytvoření téměř dokonalé makety skutečného stroje nejsou zapotřebí jen šikovné ruce, ale také nekonečná trpělivost.
HRANICE - Oslavy státního svátku vzniku samostatného Československého státu pojaly Hranice velkolepě. Nejprve v sobotu dopoledne obsadili Masarykovo náměstí vojáci zdejší posádky, poté se za účasti významných hostů uskutečnilo slavnostní otevření rekonstruovaného mauzolea.
HRANICE - Oslavy státního svátku vzniku samostatného Československého státu pojaly Hranice velkolepě. Nejprve v sobotu dopoledne obsadili Masarykovo náměstí vojáci zdejší posádky, poté se za účasti významných hostů uskutečnilo slavnostní otevření rekonstruovaného mauzolea.
PRAHA - Hlavní město často překvapí svými neobvyklými zákoutími i leckterého rodilého Pražana. Jedním takovým místem je miniaturní hradčanská čtvrť Nový Svět se stejnojmennou ulicí.
TŘEBÍČSKO - O Dušičkách se mezi početnými návštěvníky hřbitovů na Vysočině objevují i Němci. Zavzpomínat na své předky přijíždějí do míst, v nichž bylo do konce druhé světové války husté německé osídlení.
LITOMYŠL/CHOCEŇ - Letos v říjnu uplyne 125 let od zahájení provozu na železnici Litomyšl – Choceň. Proto je vhodné toto významné výročí několika slovy připomenout. Nezbytná bude rovněž stručná zmínka o stavbě železnic na území Čech a Moravy. Konkrétně těch, jež byly postaveny v relativně blízkém okolí Litomyšle, resp. navazovaly na uvedenou trať do Chocně.
VYSOČINA - O Dušičkách se mezi početnými návštěvníky hřbitovů na Vysočině objevují i Němci. Zavzpomínat na své předky přijíždějí do míst, v nichž bylo do konce druhé světové války husté německé osídlení. Velká část německých hrobů za posledních šest desetiletí zmizela.
PŘEROVSKO - Oslavy svátku 28. října, který je spjat se vznikem samostatného československého státu, se uskuteční o víkendu ve všech větších městech Přerovska. Chybět nebudou oficiální akce, ani lampionové průvody.
HRANICKO/PŘEROVSKO - Oslavy svátku 28. října, který je spjat se vznikem samostatného československého státu, se uskuteční o víkendu ve všech větších městech Přerovska. Chybět nebudou oficiální akce, ani lampionové průvody.
VYSOČINA - O Dušičkách se mezi početnými návštěvníky hřbitovů na Vysočině objevují i Němci. Zavzpomínat na své předky přijíždějí do míst, v nichž bylo do konce druhé světové války husté německé osídlení.
PARDUBICE - Podezření z aktivní účasti na neonacistickém hnutí stálo místo pardubického strážníka Michala Kašpara. Po středečním odvysílání reportáže na televizi Nova a současně uveřejněných informacích na webových stránkách Antifašistické akce se rozhodlo vedení pardubických strážníků rychle situaci řešit tak, aby nevrhala špatné světlo na městskou policii. Přestože podle strážníků nejsou nařčení z neonacismu prokázána.
MÝTO -V neděli 28. října se na oslavu vzniku samostatného Československa rozezní zvon kostela sv. Štěpána v Mýtě. Jeho vyzváněním se město přidá k akci Zvon míru v Roveretu.
KOSTELEC - V Kostelci mají neobvyklý pomník padlých. Na jeho vrcholu stojí socha Masaryka, kterému chybí od kolen dolů nohy. Přišel o ně před válkou. Někteří lidé, kteří sochu zmrzačili, se museli po válce z Kostelce odstěhovat.
PLZEŇ - Fotografie a autentické dokumenty, které se týkají vzniku československých legií jsou v mázhausu plzeňské radnice k vidění od dneška. Návštěvníci se zde mohou dozvědět především o jejich působení na ruské frontě.
ŘEČICE - Kam s památníkem? Tuto otázku nyní řeší v Řečici na Žďársku. Stavba vybudovaná na památku obětem první světové války, která již osmdesát let stojí v blízkosti místní školy, by teď podle některých obyvatel měla být přesunuta na náves ke kapličce.
ZLÍNSKO - Český letecký průmysl má bohatou minulost. Letadla původní konstrukce se objevila už krátce po první světové válce, prvorepublikové Československo pak vyrábělo stíhačky, bombardéry i dopravní stroje. Československá letadla sklízela úspěchy i po druhé světové válce, k nejslavnějším patřila řada strojů s číslovkou 26 v názvu. První z nich, Zlín Z-26, absolvoval premiérový let před 60 lety, 20. října 1947.
ROVENSKO - Téměř dva metry vysoký blok kamene z hořického pískovce osazovalive středuu památníku padlých v Rovensku restaurátoři Dalibor Machek a René Kvíčala (na snímku). Kámen nově ponese desku se jmény tří desítek občanů obce, kteří padli za druhé světové války.
CHRUDIM -Obchodní akademie v Chrudimi byla založena v roce 1882. Tehdy šlo o školu městskou. A město pro ni také tehdy nechalo postavit novou budovu. To se stalo v roce 1893. Do té doby se vyučovalo třeba i v budově nynější radnice na Resselově náměstí.