Lounská tenistka Karolína Plíšková postoupila na prestižním podniku v Indian Wells do třetího 3 kola, kde se utká s Veronikou Kuděrmetovovou z Ruska. Obě hráčky se dosud utkaly třikrát. Premiérové vzájemné měření sil ovládla v roce 2018 na antuce ve Stuttgartu bývalá světová jednička Plíšková (7:6, 6:3). O dva roky později už se na venkovním tvrdém povrchu v New Yorku (7:5, 6:4) a v ostravské hale (4:6, 6:4, 6:3) radovala Kuděrmetovová.
V rámci měsíce února proběhl na Základní škole Maxe Švabinského projektový den nazvaný Cestujeme po Evropě. Smyslem bylo, že se žáci nejen blíže seznámili s cizí zemí – jejími památkami a kulturou, ale také se učili vzájemné kooperaci a vytváření společných hodnot.
Mezinárodní školící kurz Let´s make a story se konal na začátku února v Ivančicích na Brněnsku. Pracovníci s mládeží, učitelé i studenti se na Horizontu vzdělávali v tvorbě komiksů. Účastníci se během prvních sedmi dnů naučili, jak vytvořit příběh a jak tento příběh namalovat ve formě komiksu.
Dálkař Radek Juška byl na halovém mistrovství Evropy šest centimetrů od medaile. Předvedl svůj nejlepší výkon sezony 794 centimetrů a obsadil páté místo. Třetí halový evropský titul za sebou získal olympijský šampion Miltiadis Tentoglu z Řecka, jenž hned prvním pokusem skočil 830 centimetrů.
V Česku platí čtyři roky zákaz kožešinových farem, v řadě evropských zemí však fungují dál. Petice celoevropské iniciativy Evropa bez kožešin/Fur Free Europe to chce změnit. Sběr podpisů skončil 1. března, výzvu zatím podepsalo více než 1,6 milionu Evropanů. Podle pravidel EU tak o občanském návrhu na celounijní úrovni musí jednat Evropská komise.
Velká rána, souprava na boku, plameny a křik. Svědci úterní tragické srážky osobního a nákladního vlaku ve středním Řecku promluvili o noční můře, kterou zažili. Při nehodě zemřelo nejméně 57 lidí a desítky se zranily, úřady dosud pátrají po několika pohřešovaných.
Termín letošní Robotiády (pátek 24. února 2023) sice vyšel na jarní prázdniny, ale i tak se pět nadšených kvartánů z Jiráskova gymnázia na tuto soutěž do Brna vypravilo. Jde o jednu z největších mezinárodních robotických soutěží v České republice. Letos se v zábavním vědeckém parku VIDA! Science Centrum konal již 10. ročník, účastnily se ho i týmy z Maďarska, Slovenska, Polska, Ukrajiny a Řecka.
Se začátkem března odstartovala také sezona pro cyklistický ATT Investments Pro Cycling Team, který představil aktuální podobu týmu, program závodů, kterých se zúčastní, a odhalil ambice pro nadcházející ročník. „Chtěl bych, aby tenhle tým byl českou jedničkou. Líbí se mi jeho práce, to, jak kluci dřou. Když vidím, jak posilujeme tým a jaké zázemí kluci mají, tak mi to dává smysl,“ nechal se slyšet majitel titulární firmy Miroslav Zadák.
Nejméně 38 obětí a více než sedm desítek zraněných si vyžádala srážka osobního vlaku s 350 lidmi na palubě a nákladního vlaku, která se stala v úterý pozdě večer u řeckého města Larisa. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že nemá informace, že by mezi oběťmi či zraněnými byli Češi. Jde o nejtragičtější železniční nehodu v Řecku za několik desetiletí. Řecká vláda vyhlásila tři dny národního smutku. Místo neštěstí navštívili prezidentka Katerina Sakellaropulosová i premiér Kyriakos Mitsotakis.
Tohle se vidí jen málokdy. Cristiano Biraghi vstřelil v italské fotbalové lize ohromující gól z vlastní poloviny. Obránce Fiorentiny rychle zahrál přímý kop, míč napálil přímo na bránu a skóroval z 58 metrů. Tahle gólová paráda šokovala všechny na stadionu Verony, dokonce unikla i televizní režii. Ale hlavně vyvolala pořádné zmatky. Italský reprezentant se totiž nezachoval zrovna fér.
Antonín Barák přispěl svým druhým gólem v dresu Fiorentiny v italské fotbalové lize k vítězství 3:0 na hřišti Verony, odkud loni v létě do klubu přišel.
/VIDEO/ V neděli 26. února 2023 uplynulo deset let od úmrtí brněnského folkového zpěváka a kytaristy Boba Frídla. Ač narozen v Praze, velkou část svého uměleckého života strávil tento idol 70. a 80. let po brněnských klubech, zejména v legendární Šelepce. Vystupoval doma i v zahraničí, v doprovodu i sólově, opakovaně se objevoval v první desítce prestižní ankety Zlatý slavík a vydal několik úspěšných alb. Zemřel v pětašedesáti letech na rakovinu plic v hospici v Brně.
Bývalá nejlepší tenistka světa Karolína Plíšková přehrála na štědře dotovaném podniku WTA 1000 v Dubaji i třetí protivnici a postoupila do čtvrtfinále. To si ale 30letá lounská rodačka proti světové jedničce už nezahraje. Stop ji totiž vystavila viróza. "Je mi to velice líto, ale musím se z turnaje odhlásit. Je to velké zklamání, zvlášť když jsem tu před pár lety hrála finále a letos se mi tak dařilo," uvedla Plíšková na sociálních sítích.
Bývalá světová jednička Karolína Plíšková naprosto hladce postoupila na turnaji v Dubaji do 3. kola. Lounská rodačka porazila šestou nasazenou Marii Sakkariovou z Řecka hladce 6:1, 6:2. "Věděla jsem, že musím vsadit na kvalitní servis a hrát agresivně," řekla ve skvělé formě hrající tenistka.
V desáté hře druhé sady bývalá světová jednička Karolína Plíšková sice prohrávala už 0:40, ale pak plejádou pestrých úderů v 1. kole turnaje WTA v Dubají v českém derby krajanku Markétu Vondroušovou přehrála a po setech 6:3 a 6:4 zatnula pěst pravé ruky a po hned prvním využitém mečbolu jde dál. "Hrála jsem dobrý tenis," řekla s úsměvem 30letá nasazená sedmnáctka.
Pardubické letiště bude tři měsíce uzavřené pro letecký provoz. Výcvik na vrtulnících bude probíhat v Přerově, letouny L-39 a Z-142 budou působit na letišti v Čáslavi. Civilní provoz pro běžné cestující bude zahájen v druhé polovině května, kdy začne létat pravidelná linka do španělského Alicante.
Že je léto daleko a teď máte na práci jiné věci než plánovat dovolenou? Radši to zvažte znovu. Chcete-li letos cestovat bez stresu a vybrat si destinaci, která vás láká nejvíc, správný čas pro plánování letní dovolené je právě teď.
Nabitý program žen volejbalové Dukly nekončí. Po středečním utkání CEV Cupu čekalo na hráčky extraligové utkání proti celku KP Brno. To bohužel svěřenkyním trenéra Gálíka nevyšlo podle představ, když prohrály 1:3. "Cestování se na hráčkách mohlo projevit, ale věděli jsme to a připravovali se na to," nehledal domácí lodivod výmluvy ohledně náročného programu.
V bezprostřední blízkosti Keplerovy univerzitní kliniky v Linci vznikne až 24 apartmánů pro rodiče malých pacientů, napsal Volksblatt. Zřizuje je Dětská pomoc Ronalda McDonalda. Rodiče dětí ošetřovaných na klinice najdou blízké ubytování, profesionální doprovod a útočiště.
/FOTO/ Ostrovem věčného slunce je nazýván čtvrtý největší ostrov Řecka a největší ostrov souostroví Dodekanésos, bájný Rhodos, který se nachází pouhých 18 km od Turecka. Podobně jako další, ale menší řecké ostrovy, které po první světové válce připadly Řecku, když Turecko získalo strategicky důležité úžiny Bospor a Dardanely.
Naprosto otevřený duel s rovnocenným průběhem absolvovaly prostějovské volejbalistky na hřišti Suhlu v úvodním čtvrtfinále evropského CEV Challenge Cupu. Proto mrzí, že nakonec nedosáhly na lepší výsledek, než porážku ve čtyřech sadách.
Po Švýcarsku, Španělsku a Řecku si fotbalový brankář Tomáš Vaclík vyzkouší angažmá i v kolébce kopané. Do konce sezony se upsal tradičnímu klubu Huddersfield Town, momentálně bojujícímu o záchranu v Championship, tedy druhé nejvyšší anglické soutěži. Český reprezentant kvůli zranění od září nechytal.
Bob Frídl prožil život plný rychlých vzestupů i pádů, slávy i osamělosti, a už je to neuvěřitelných deset let, co se tento poslední trubadúr a „plachý idol“ sedmdesátých a osmdesátých let 20. století, 26. února 2013 ráno, ještě před východem slunce, vydal na svou poslední cestu bez návratu. Jeho život se definitivně uzavřel a je těžké o něm napsat něco nového. Už můžeme jenom vzpomínat.
Skončila cukrárna AIDA a místo Bati otevřel německý řetězec diskontních prodejen NKD. To ale nejsou jediné viditelné změny ve skladbě provozoven na Horním náměstí a jeho sousedství v posledních týdnech. Zavřelo několik prodejen v Ostružnické a Denisově ulici.
Několik dní se o tom spekulovalo na sociálních sítích a od neděle je to už oficiálně skutečně pravda. Pražská Slavia přivedla do svého kádru talentovaného norského záložníka Christose Zafeirise. Rodák z Řecka přišel do našeho hlavního města z Haugesundu a se sešívanými podepsal smlouvu do konce června 2027.
První přípravné utkání za sebou mají fotbalisté Brozan. Ti sice měli odstartovat zápasový kolotoč už o týden dříve, ovšem soupeř z Oldřichova nedorazil. Premiéru tak obstaralo až derby s Litoměřickem. V něm nakonec domácí Sokol uspěl 2:0. Asistent domácího trenéra Němce Jiří Šmidrkal si pochvaloval především přínos ve fyzické kondici, hru zatím příliš hodnotit nechtěl.
Univerzitní tým Anglo-Americké vysoké školy (AAU) se v této době pečlivě chystá na start Univerzitní ligy, která vypukne v březnu. Tým momentálně tvoří 25 hráčů a když šel do svého posledního zápasu minulého roku, v základní jedenáctce nastoupilo jedenáct národností! Na tom ale pro zasvěcené není až tolik divného, studentská komunita se zkládá až z osmdesáti národností… Zpátky na hřiště, takto rozmanitá sestava se postarala o vítězství 3:0 na hřišti Aritmy nad soupeři z Univerzity Karlovy.
Univerzitní tým Anglo-Americké vysoké školy (AAU) se v této době pečlivě chystá na start Univerzitní ligy, která vypukne v březnu. Tým momentálně tvoří 25 hráčů a když šel do svého posledního zápasu minulého roku, v základní jedenáctce nastoupilo jedenáct národností! Na tom ale pro zasvěcené není až tolik divného, studentská komunita se zkládá až z osmdesáti národností… Zpátky na hřiště, takto rozmanitá sestava se postarala o vítězství 3:0 na hřišti Aritmy nad soupeři z Univerzity Karlovy.
Univerzitní tým Anglo-Americké vysoké školy (AAU) se v této době pečlivě chystá na start Univerzitní ligy, která vypukne v březnu. Tým momentálně tvoří 25 hráčů a když šel do svého posledního zápasu minulého roku, v základní jedenáctce nastoupilo jedenáct národností! Na tom ale pro zasvěcené není až tolik divného, studentská komunita se zkládá až z osmdesáti národností… Zpátky na hřiště, takto rozmanitá sestava se postarala o vítězství 3:0 na hřišti Aritmy nad soupeři z Univerzity Karlovy.
Univerzitní tým Anglo-Americké vysoké školy (AAU) se v této době pečlivě chystá na start Univerzitní ligy, která vypukne v březnu. Tým momentálně tvoří 25 hráčů a když šel do svého posledního zápasu minulého roku, v základní jedenáctce nastoupilo jedenáct národností! Na tom ale pro zasvěcené není až tolik divného, studentská komunita se zkládá až z osmdesáti národností… Zpátky na hřiště, takto rozmanitá sestava se postarala o vítězství 3:0 na hřišti Aritmy nad soupeři z Univerzity Karlovy.
Univerzitní tým Anglo-Americké vysoké školy (AAU) se v této době pečlivě chystá na start Univerzitní ligy, která vypukne v březnu. Tým momentálně tvoří 25 hráčů a když šel do svého posledního zápasu minulého roku, v základní jedenáctce nastoupilo jedenáct národností! Na tom ale pro zasvěcené není až tolik divného, studentská komunita se zkládá až z osmdesáti národností… Zpátky na hřiště, takto rozmanitá sestava se postarala o vítězství 3:0 na hřišti Aritmy nad soupeři z Univerzity Karlovy.
Univerzitní tým Anglo-Americké vysoké školy (AAU) se v této době pečlivě chystá na start Univerzitní ligy, která vypukne v březnu. Tým momentálně tvoří 25 hráčů a když šel do svého posledního zápasu minulého roku, v základní jedenáctce nastoupilo jedenáct národností! Na tom ale pro zasvěcené není až tolik divného, studentská komunita se zkládá až z osmdesáti národností… Zpátky na hřiště, takto rozmanitá sestava se postarala o vítězství 3:0 na hřišti Aritmy nad soupeři z Univerzity Karlovy.
Univerzitní tým Anglo-Americké vysoké školy (AAU) se v této době pečlivě chystá na start Univerzitní ligy, která vypukne v březnu. Tým momentálně tvoří 25 hráčů a když šel do svého posledního zápasu minulého roku, v základní jedenáctce nastoupilo jedenáct národností! Na tom ale pro zasvěcené není až tolik divného, studentská komunita se zkládá až z osmdesáti národností… Zpátky na hřiště, takto rozmanitá sestava se postarala o vítězství 3:0 na hřišti Aritmy nad soupeři z Univerzity Karlovy.
Univerzitní tým Anglo-Americké vysoké školy (AAU) se v této době pečlivě chystá na start Univerzitní ligy, která vypukne v březnu. Tým momentálně tvoří 25 hráčů a když šel do svého posledního zápasu minulého roku, v základní jedenáctce nastoupilo jedenáct národností! Na tom ale pro zasvěcené není až tolik divného, studentská komunita se zkládá až z osmdesáti národností… Zpátky na hřiště, takto rozmanitá sestava se postarala o vítězství 3:0 na hřišti Aritmy nad soupeři z Univerzity Karlovy.
Univerzitní tým Anglo-Americké vysoké školy (AAU) se v této době pečlivě chystá na start Univerzitní ligy, která vypukne v březnu. Tým momentálně tvoří 25 hráčů a když šel do svého posledního zápasu minulého roku, v základní jedenáctce nastoupilo jedenáct národností! Na tom ale pro zasvěcené není až tolik divného, studentská komunita se zkládá až z osmdesáti národností… Zpátky na hřiště, takto rozmanitá sestava se postarala o vítězství 3:0 na hřišti Aritmy nad soupeři z Univerzity Karlovy.
Univerzitní tým Anglo-Americké vysoké školy (AAU) se v této době pečlivě chystá na start Univerzitní ligy, která vypukne v březnu. Tým momentálně tvoří 25 hráčů a když šel do svého posledního zápasu minulého roku, v základní jedenáctce nastoupilo jedenáct národností! Na tom ale pro zasvěcené není až tolik divného, studentská komunita se zkládá až z osmdesáti národností… Zpátky na hřiště, takto rozmanitá sestava se postarala o vítězství 3:0 na hřišti Aritmy nad soupeři z Univerzity Karlovy.
Kdyby tenistovi Jiřímu Lehečkovi někdo na začátku ledna řekl, že se probojuje do čtvrtfinále Australian Open, bral by to všema deseti. Po třísetové prohře se světovou čtyřkou Stefanosem Tsitsipasem z Řecka (3:6, 6:7, 4:6) ale jednadvacetiletý hráč netajil smíšené pocity. Úspěch v podobě účasti mezi nejlepšími šestnácti hráči prý docení později.
Odborníci přišli s děsivou informací. Díky technice analyzující seismické vlny zjistili, že se pod aktivní podmořskou sopkou v Řecku nachází obrovská magmatická komora, která v současnosti dosahuje kritického bodu a představuje podle nich vážnou hrozbu - i pro nedaleký ostrov Santorini. O studii informoval americký časopis Newsweek.
Univerzitní tým Anglo-Americké vysoké školy (AAU) se v této době pečlivě chystá na start Univerzitní ligy, která vypukne v březnu. Tým momentálně tvoří 25 hráčů a když šel do svého posledního zápasu minulého roku, v základní jedenáctce nastoupilo jedenáct národností! Na tom ale pro zasvěcené není až tolik divného, studentská komunita se zkládá až z osmdesáti národností… Zpátky na hřiště, takto rozmanitá sestava se postarala o vítězství 3:0 na hřišti Aritmy nad soupeři z Univerzity Karlovy.
Předvedly úplně odlišný výkon než v Řecku, přesto volejbalistky Králova Pole v osmifinále CEV Cupu končí. Olympiakos Pireus navázal na výhru 3:0 z domácího utkání a včera v Brně dokonal kýžený postup do čtvrtfinále vítězstvím 3:2 na sety. „Předvedly jsme parádní výkon, v setech jsme vždy vedly o několik bodů, ale pak soupeřky pokaždé zabraly a dotáhly se na nás. Výsledek nás mrzí, ale myslím si, že jsme si zápas všechny užily," řekla kapitánka KP Daniela Digrinová.
V době kolem roku 1600 před naším letopočtem bylo dnešní řecké sousostroví Santorini, tehdy ostrov Strongyli, sídlem vzdělané a bohaté námořní a obchodní společnosti. Její rozvoj skončil výbuchem vulkánu, který je dnes označován za jednu z největších sopečných erupcí v dějinách lidstva. Proti smrtícímu živlu byli lidé bezmocní. Vše co vytvořili, skončilo pohřbené pod mnoha metry sopečného popela. Tehdejší výbuch možná stojí i za vznikem báje o Atlantidě a možná souvisí také s biblickým příběhem o Mojžíšovi a katastrofách, které tehdy postihly Egypt.
Napínavé utkání až do poslední minuty. Takové bylo brněnské derby extraligy mezi volejbalistkami Králova Pole a Šelem. Dramatický duel ovládly 3:2 Královopolanky, které zopakovaly stejný výsledek z jejich listopadového vzájemného duelu. „Na Kouničcce to lehké nikdy nebylo a máme velikou radost, že Brno dnes zůstalo naše,“ řekl po utkání kapitánka Králova Pole Daniela Digrinová.
Jednoznačný výsledek přinesl úvodní duel volejbalistek Králova Pole v osmifinále CEV Cupu. Brňanky na favorizovaný Olympiakos Pireus nestačily a z Řecka se vrací s porážkou 0:3. „Setkali jsme se s úplně jinou úrovní volejbalu, než jsme zvyklí z extraligy, a nedokázali jsme na ni zareagovat. Na druhou stranu pokud jsme si přihráli nebo dostali obranu k nahrávačce, útočili jsme velice dobře a konkurenceschopně, byť tomu výsledek neodpovídá,” uvedl po zápase brněnský trenér Erik Nezhoda.
Jedna senzace proti řeckému favoritovi se jim už povedla. Nyní mají volejbalistky KP Brno možnost skolit dalšího řeckého giganta. Po předvánočním vyřazení celku PAOK Soluň je čeká v osmifinále CEV Cupu dvojboj s aktuálním lídrem tamější soutěže Olympiakosem Piraeus. První souboj je na programu ve středu od sedmi hodin večer v Aténách, odveta 18. ledna v brněnské hale ve Vodově ulici.
Kultovní americká industriální postpunková kapela Savage Republic vydala loni novou desku Meteora, uspořádala několik svých vystoupení v USA a v lednu 2023 přijíždí na krátké evropské turné ve vybraných zemích. Jediný koncert v České republice odehraje v klubu Vrátnice v Rožnově pod Radhoštěm v úterý 10. ledna od 20 hodin.
Dodatečný dárek k Vánocům obdržel od vydavatelství Vltava Labe Media (VLM) předplatitel Deníku Miroslav Vobr z Holubova na Českokrumlovsku. V soutěži Předplať a vyhraj, určené současným i novým předplatitelům Deníku nebo časopisů z produkce VLM, vyhrál 10 tisíc korun.
Sedmičlenná výprava badmintonistů Super Stars Most ve složení Markéta Kohoutová, Tereza Čechová, Jakub Klokan, Lukáš Kouba, Marek Kašša, Hynek Veselík a Daniel Brunn startovala při mezinárodních soutěžích BEC Slovak Junior 2022 a Slovak Youth U15.
Aktuálním diváckým hitem videotéky Netflix je nový film Na nože: Glass Onion. Nepřehlédnutelně v něm vystupuje na šest desítek unikátních plastik, skulptur ze sklárny Jiřího Pačinka v Kunraticích u Cvikova. Zakázku snů, jedinečnou práci na snímku režiséra Riana Johnsona s hercem Danielem Craigem v hlavní roli, museli skláři několik měsíců tajit. Podle manažera kunratické sklárny Davida Sobotky vedly k tomu, že se český křišťál z malé severočeské obce dostal až na výsluní Hollywoodu, neuvěřitelné cesty.