Svatomartinské husy jsou neodmyslitelnou pochoutkou na stolech také v mnoha domácnostech Středočechů. V rodinné farmě Tomáše Jelena v Žižicích na Kladensku se chovu martinských hus věnují tradičním způsobem bezmála třicet let.
Svatomartinské husy jsou neodmyslitelnou pochoutkou na stolech také v mnoha domácnostech Středočechů. V rodinné farmě Tomáše Jelena v Žižicích na Kladensku se chovu martinských hus věnují tradičním způsobem bezmála třicet let.
Celá republika trpí nedostatkem zubařů. Přestože problém je dlouhodobý, od minulého týdne se začal naléhavěji skloňovat v souvislosti s jižní Moravou. Zoufalý nedostatek se projevil poté, co v Hustopečích na Břeclavsku čekalo na registraci u zubaře Tomáše Kuči během jediného dne osm set lidí. Stovkám lidí chyběla zubařská péče. Deník Rovnost zjišťoval, jak situace dopadá na nejmenší pacienty. Většina dětí totiž chodí k zubaři se svými rodiči a ti ho mnohdy nemají.
Tragicky mohl skončit život malého mufloního mláděte, jehož matku na začátku října srazil a zabil řidič auta. Pro teprve jednodenní mládě by to byl normálně rozsudek smrti, opuštěné by umřelo hladem.
Čao kakao! láká zákazníky nejnovější kavárna na Valdštejnově náměstí v Jičíně. Před dvěma měsíci si ji v podloubí s výhledem na zámek otevřel Oleg Vovčenko. Z Ukrajiny se do Jičína přistěhoval před 32 lety s manželkou volyňskou Češkou, našel tu domov pro svou rodinu a spoustu přátel. „Náměstí skomírá, otevřít se tu dá buď květinářství, nebo kavárna. Těch je okolo hodně, ale zákazníky jsme našli,“ směje se.
Čao kakao! láká zákazníky nejnovější kavárna na Valdštejnově náměstí v Jičíně. Před dvěma měsíci si ji v podloubí s výhledem na zámek otevřel Oleg Vovčenko. Z Ukrajiny se do Jičína přistěhoval před 32 lety s manželkou volyňskou Češkou, našel tu domov pro svou rodinu a spoustu přátel. „Náměstí skomírá, otevřít se tu dá buď květinářství, nebo kavárna. Těch je okolo hodně, ale zákazníky jsme našli,“ směje se.
/ROZHOVOR/ Je historicky první ženou, která usedne do starostovského křesla ve Velké Bíteši. Pro Markétu Lavickou z KDU-ČSL bylo navrhnutí na post starosty tak trochu překvapením. Lídr lidovecké kandidátky Tomáš Kučera totiž neměl podporu většiny zastupitelů. Ve Velké Bíteši v komunálních volbách zvítězilo KDU-ČSL s 23,79 procenta hlasů.
Osvětová kampaň Týden rané péče, jejímž organizátorem je Společnost pro ranou péči, má už patnáctiletou tradici. Letos bude probíhat od 7. do 13. listopadu a zapojí se do ní přes třicet poskytovatelů služby rané péče z celé České republiky včetně těch z Chebu.
/VIDEO/ Každý rodič dítěte se zdravotními problémy má právo na včasnou odbornou pomoc. Nabídku bezplatné pomoci mohou využívat rodiny s dětmi do sedmi let věku. I to chce připomenout celostátní osvětová kampaň Týden rané péče, která probíhá v termínu od 7. do 13. listopadu. Ambasadorem akce je stejně jako loni skupina Mirai.
Letošní konference Židé a Morava se uskuteční 9. listopaduv Muzeu Kroměřížska a hlavním tématem příspěvků jsou židovští předváleční podnikatelé. Profesní dráhu svého otce Aladára Hoffmanna i zajímavé osudy celé rodiny nám k tomuto tématu poslala Lenka Hoffmannová, velmi jí za to děkujeme.
/PŘÍBĚHY PAMĚTNÍKŮ/ Na Ústecko přišel 75letý senior v roce 1972. V zemědělském družstvu Řehlovice pracoval jako řidič na nákladních autech i sklízecích strojích.
Nestává se často, aby na jedné výstavě byly k vidění citlivé a lyrické komorní plastiky představující geniálního houslistu Paganiniho, v dalších prostorách barevné sklářské amfory ze skla a vedle nich pestrobarevné olejomalby s motivy Benátek, ale i dalších pozoruhodných míst Evropy. A ještě namalované amfory. To vše mohou zájemci zhlédnout v současné době ve Výtvarném centru Chagall v Repinově ulici v Ostravě-Přívoze.
Světlo mihotajících se plamínků, poskládaných do tvaru srdce, navozovalo dojem, že tluče a je živé. Šestaosmdesát svící zářilo ve středu podvečer v uherskohradišťském františkánském kostele Zvěstování Panny Marie za pacienty, o něž v letošním roce pečovali zaměstnanci Domácího hospice Antonínek a oni odešli na věčnost.
Výzkumná agentura PAQ Research vypracovala pro všech 206 obcí s rozšířenou působností zhodnocení, jaké jsou jejich slabé a silné stránky ve vzdělávání a také jak sociálně slabé jsou zdejší rodiny. Tyto dvě věci totiž souvisejí více, než by měly.
Lidé, kteří se doma starají ze zdravotních důvodů o blízkého člověka, si zaslouží uznání a obdiv. Šest žen, Janu Pařenicovou z Luhačovic, Zdeňku Příhodovou a Veroniku Pernickou z Valašského Meziříčí, Marianu Zedníkovou z Pohořelic, Annu Vajdíkovou ze Zašové a Leonu Zimčíkovou z Bojkovic, vyznamenali představitelé kraje.
Svátek zesnulých, kterému patří vždy 2. listopad, přivádí na hřbitovy množství pozůstalých. V Českém Krumlově jsou mezi nimi i příbuzní, přátelé a příznivci známých a populárních osobností. Jedním takovým místem k zastavení a vzpomínce je hrob zpěváka Petra Muka, který vyrůstal ve Větřní.
Většina umírajících pacientů chce strávit poslední etapu života doma v obklopení svých blízkých. Přání se jim může splnit, a to prostřednictvím domácí hospicové péče, kterou zajišťuje Oblastní charita Chrudim. Na podporu této služby, konkrétně na zakoupení zdravotních pomůcek pro pacienty a na profesionální vybavení hospicového týmu, je na dárcovské platformě Donio.cz vyhlášena dobročinná sbírka.
Nejen prarodiče, ale i rodiče jsou ohrožení tím, že se snadno nakazí chřipkou od svých dětí. Čeští lékaři už hlásí zatím jednotlivé případy chřipky u školáků. Je proto nejvyšší čas děti proti chřipce naočkovat a chránit tak je samotné, i celou rodinu. Letošní novinkou je dětská vakcína, která se nepodává injekčně.
Rubrika Kanonýr Deníku hledá nejlepší fotbalové kanonýry v každém odehraném kole. Během posledních zápasů o prodlouženém víkendu vstřelilo hned šest pražských hráčů hattrick. Jako vítěze rubriky Kanonýr Deníku jsme vybrali hráče týmu ABC Braník, který seo víkendu podílel třemi góly na výhře 3:0 proti Podolí. Všechny góly svého týmu v tomto přeborovém zápase nastřílel obránce Marek Vybíral! „Kluci mi po zápase říkalo, že by stačilo, kdybych hrál sám,“ smál se při rozhovoru do Pražského deníku.
Historii je nutné si připomínat, a to nejen tu příjemnou. A právě tak je tomu nyní na Střední průmyslové škole v Klatovech, kde byla první listopadový den zahájena výstava Židé a transporty. Při jejím procházení až mrazí, jelikož jsou její součástí nejen panely s příběhy, ale i autentická vyobrazení tehdejší situace.
Při přestavbě staršího domu se mohou objevit skryté vady, které vám v konečném důsledku přinesou další výdaje. Naše pěstounská rodina, jejíž dům právě prochází rekonstrukcí, o tom ví svoje. Čím důkladnější proto bude zjištění skutečného stavu objektu ještě předtím, než začnete s rekonstrukcí, tím hladší bude její průběh. Podobu vašemu novému domovu může dát projekt architekta. Aby na stavbě všechno běželo podle plánu, není od věci zajištění stavebního či technického dozoru.
V Dobré Vodě Lipnické v pátek odhalili kamen zmizelých a pamětní tabulku věnovanou židovské rodině Šmolkových. Tabulka připomíná i Helenu Šmolkovou, které by 3. listopadu bylo 140 let. V obci, jež je dnes místní částí Dolního Města na Havlíčkobrodsku, vedla od roku 1911 hospodu, ve které se scházeli zajímaví hosté včetně spisovatele Jaroslava Haška nebo malíře Jaroslava Panušky. Osud rodiny, hostince i obce zachytil ve své nové knize Tam, v zatáčce, potkáš útulnou hospodu Miloš Doležal. Dnes ji u příležitosti odhalení pamětní tabulky a kamene veřejně představil.
Má dvouletou holčičku, krásnou manželku a se svou Bílinou je na čele I. A třídy Ústeckého kraje. Život Davida Bruny ale v současné chvíli prochází těžkými chvílemi. Jeho žena Eliška bojuje s těžkou formou rakoviny, dcerka Sárinka se narodila s praktickou hluchotou, naštěstí slyší díky kochleárním implantátům a na svět se už usmívá. „Fotbal je moje terapie, na 90 minut na vše zapomenu a vyčistím si hlavu," prozrazuje 29letý David, jak sbírá síly k boji s nepříznivým osudem.
Buckinghamským palácem cloumají emoce. Členy královské rodiny rozhodila informace o některých choulostivých detailech, jež se objeví v očekávané páté řadě seriálu Koruna (od 9. listopadu na Netflixu). Ani královna Alžběta II. by nejspíš nebyla ráda. Tvůrci totiž kromě jiného věnovali hned dva díly privátnímu rozhovoru mezi Williamem a jeho matkou, princeznou Dianou.
"Masaryk, to byl člověk, nedám na něj dopustit, poznala jsem jeho povahu a za něj jsem se rvala,“ tvrdí dnes pětadevadesátiletá Tereza Pácalová z Hradecka. Vyrostla sice v nuzných podmínkách, ale přesto na některé okamžiky z dětství ráda vzpomíná. Zvlášť na chvíle, které mohla strávit v blízkosti prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka i jeho syna Jana.
Je to dva a půl roku od chvíli, co dnes třináctileté Nince Pokorné z Vitějovic lékaři diagnostikovali zhoubný nádor na mozku a naplno se rozjel kolotoč léčby.
Je to dva a půl roku od chvíle, co dnes třináctileté Nince Pokorné z Vitějovic lékaři diagnostikovali zhoubný nádor na mozku a naplno se rozjel kolotoč léčby.
Má dvouletou holčičku, krásnou manželku a se svou Bílinou je na čele I. A třídy. Život Davida Bruny ale v současné chvíli prochází těžkými chvílemi. Jeho žena Eliška bojuje s těžkou formou rakoviny, dcerka Sárinka se narodila s praktickou hluchotou, naštěstí slyší díky kochleárním implantátům a na svět se už usmívá. „Fotbal je moje terapie, na 90 minut na vše zapomenu a vyčistím si hlavu," prozrazuje 29letý David, jak sbírá síly k boji s nepříznivým osudem.
Začátek listopadu přinesl poněkud chladnější a sychravější počasí. Nudit se ale rozhodně nemusíte! Podívejte se na pár zajímavých tipů na první listopadovou středu.
Železniční nehoda, k níž došlo v minulém týdnu u Domašova nad Bystřicí, měla kuriózní příčinu. Rychlík najel do kmene stromu, který na koleje skácel místní bobr. Nikomu se naštěstí nic nestalo. Zákonem přísně chráněný hlodavec působí potíže i jinde, hlavně vodohospodářům.
/FOTO, VIDEO/ Přímo na hraničním přechodu Vysoká Bartultovice – Trzebina funguje typicky rodinná restaurace Western. Oblíbili si ji hosté z Krnovska, Osoblažska i Polska. A právě zde se o víkendu spojila strašidelná atmosféra Halloweenu s oslavou babího léta.
Právě před 99 lety se ve Vlčicích na Olomoucku narodil Josef Svoboda. Muž, jenž se o necelých 44 roků později, na sklonku února roku 1967, zapsal do českých dějin velmi neblahým a krvavým způsobem: jako masový vrah, který během jediné noci ubil sekerou sedm lidí, včetně několika svých dětí. Sám spáchal sebevraždu. Otřesný zločin však později překryly události roku 1968 a pozapomnělo se na něj.
Osmačtyřicetiletý bývalý radní Kraje Vysočina Martin Hyský měl závažné zdravotní problémy na služební cestě do Štrasburku. Byl několik hodin na seznamu pohřešovaných. Česká policie pomáhala rodině zjistit, v jaké francouzské nemocnici leží.
Kriminalisté z jihu Čech od noci na pondělí vyšetřují závažný trestný čin. Událost se podle jejich vyjádření odehrála v rodině. Vzhledem k tomu, že v případu figurují děti, odmítli policisté sdělovat jakékoliv další informace.
/FOTO, VIDEO/ Krajský soud v Pardubicích začal v pondělí 31. října projednávat případ holčičky nalezené letos v lednu v kontejneru na jednom z pardubických sídlišť. Státní zástupce viní z pokusu o vraždu její 35letou matku, ženě hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Novorozenec přežil díky tomu, že ho našli náhodní kolemjdoucí. Silně podchlazenou holčičku se lékařům podařilo zachránit. Obžalovaná čin nepopírá. Před soudem vypověděla, že toho lituje.
Eleonorka je krásná a veselá malá holčička, kterou zajímá okolní svět. Jako každé malé dítě všechno osahává, ochutnává, otvírá, natahuje se za každým podnětem, raduje se z objevů. Na první pohled zdravé dítě, ale už na ten druhý si všimnete drobností, které napovídají, že všechno nebude stoprocentní. Nechodí anebo se nepokouší stoupat si, občas při plazení upadne, když se jí podlomí ručičky a uhodí se do hlavy.
Eleonorka je krásná a veselá malá holčička, kterou zajímá okolní svět. Jako každé malé dítě všechno osahává, ochutnává, otvírá, natahuje se za každým podnětem, raduje se z objevů. Na první pohled zdravé dítě, ale už na ten druhý si všimnete drobností, které napovídají, že všechno nebude stoprocentní. Nechodí anebo se nepokouší stoupat si, občas při plazení upadne, když se jí podlomí ručičky a uhodí se do hlavy.
/PŘÍBĚHY PAMĚTNÍKŮ/ Desítky let pracovala Libuše Zvěřinová jako prodavačka, v práci nikdy nechyběla, ani jednou nebyla nemocná. Seniorka bydlela v Želénkách, Kopistech a litvínovském Janově, zamilovala si také starý Most.
Na počátku minulého století a za první republiky se zasloužili o nebývalý průmyslový rozmach města, ze kterého Přerov těží dodnes. Obchodníci, stavitelé, továrníci, ale i renesanční bytosti, jejichž osudy byly mnohdy kruté.
Pochází ze železničářské rodiny, ale až u armády si splnil svůj sen. Stal se strojvedoucím na motorové lokomotivě. Rotmistr Petr Kameník pracuje u 15. ženijního pluku v Bechyni ve službách kovové krásky už více jak čtyři roky.
Více než čtvrt milionu korun se podařilo vybrat pro dnes již bývalého policistu Jana B., který měl velmi vážnou dopravní nehodu. Jak sám řekl, to, že přežil, je zázrak. Má ale doživotní následky a do služby se již vrátit nemůže. Rád by se stal masérem. Finance, které teď Honza osobně v Plzni převzal, pomohou rodině hradit náklady na jeho léčbu a rehabilitaci.
V současné době, kdy se Rusko snaží stáhnout své civilní zaměstnance z Chersonu a uchránit je tak před ukrajinskou protiofenzívou, vzpomíná Ukrajinec a otec od rodiny Dmytro Bahnenko na měsíce života za ruské okupace. Tehdy tajně a za velkého rizika natáčel dokument o životě na bojovém poli. Své vzpomínky vylíčil pro BBC.
Vydejte se do Bike Parku Kopřivná v Jeseníkách a zúčastněte se v sobotu 29. října Dne na kolech s Moravskoslezským krajem. Program bude připravený pro celou rodinu. Děti si mohou zazávodit na odrážedlech a dospělí pak mohou poměřit své síly i obratnost na trailech. Na sportovní den zavítá i speciální host Mirai Navrátil. Budete se moci zeptat na cokoli, co vás zajímá, nebo si s ním i zazpívat.
Příběh rodiny Ješutových z Kořenova je smutný, má však vcelku šťastné pokračování. Nadace Syner jim předala více než půl milionu korun, které se podařilo vybrat s pomocí hokejového klubu Bílí Tygři Liberec. Sbírka byla vyhlášena veřejně před domácím extraligovým utkáním již v roce 2019.
Další kameny zmizelých položili ve čtvrtek 20. října v Dobříši. Tentokrát jsou věnovány rodině Fleischmannových, která žila v domě na Mírovém náměstí v Dobříši čp. 41, a rodině Popperových z domu čp. 39.
Tomášovi po úrazu hlavy v nemocnici říkali, že už nikdy nebude mluvit. Po několika měsících ale svitla naděje. Jeho příběh je inspirací pro mnoho dalších lidí s afázií. Dokonce se stal poradcem při natáčení nového filmu od Alice Nellis Němá tajemství, který se v příštím roce objeví v kinech.