Kreativ

ŠTÍTEK: rodina

Návštěva Prahy, v pozadí panorama Pražského hradu

Francouzské studenty překvapily přezůvky nebo mobily ve školy

Ve dnech 29. – 7. října hostilo domažlické gymnázium osmnáct žáků a tři učitele ze školy St Arnoult en Yvelines ve Francii. Uskutečnila se totiž druhá část výměny, jejíž první část proběhla v červnu. Během pobytu byly zorganizovány tři celodenní exkurze, a to do Prahy, Karlových Varů a Plzně.

Zahájení Bavorsko-českého hostovacího školního roku.

VIDEO: Slavnostní zahájení 27. Bavorsko-českého hostovacího školního roku

V pátek 14. října se ve velkolepých prostorách strakonického hradu konalo poprvé slavnostní zahájení „Bavorsko-českého hostovacího školního roku EUREGIO 2022/2023“ na pozvání Gymnázia Strakonice, které se projektu účastní již od prvního hostovacího školního roku 1996/1997, ve kterém byl projekt založen.

Beseda o vandrování po Dánsku.

Spisovatelka Kateřina Misíková vyprávěla o putování Dánskem

O svém pěším vandrování po Dánsku přijela do Prostiboře vyprávět fotografka a spisovatelka Kateřina Misíková. Pro lepší představu o místech, která navštívila, a co se svojí rodinou během osmidenního putování s plnou polní na zádech zažila, dovezla sérii fotografií.

Josef Hyánek

Od mentálního poškození uchránil stovky dětí. Teď 90letý lékař pomáhá těhotným

Začínal jako pediatr na rodném Valašsku a dodnes vzpomíná, jak mu tam za záchranu dětského života rodina poděkovala slivovicí, špekem a muzikou. „Byl jsem blízko lidem a svého lékaře tam ctili,“ zavzpomínal pro Deník lékař a později i biochemik Josef Hyánek. Stále aktivní odborník oslaví příští rok devadesátiny. Za celoživotní bádání a pomoc lidem byl letos navržen na státní vyznamenání.

Ilustrační snímek

Pro nemocnou dceru mrzne. Britka doma dítěti zřídila JIP, teď nemá na elektřinu

Dvanáctiletá Freya Hunterová ze skotského Tillicoultry se potýká s následky dětské mozkové obrny. Její matka jí tak doma zřídila jakousi obdobu nemocnice. Vzrůstající ceny energií však rodinu přivedly do prakticky neřešitelné situace. Již nyní platí za elektřinu desetitíce měsíčně, vysoká částka by však příští rok měla ještě narůst. Rodině hrozí, že bude muset za elektřinu zaplatit bezmála půl milionu.

Profesor Doležel by v říjnu oslavil 100 let

Rodák z Postřelmova, literární vědec Lubomír Doležel by oslavil 100 let

Významné výročí narození si připomíná rodina, přátelé a známí světově uznávaného literárního vědce, lingvisty, emeritního profesora University of TorontoRozsáhlé a mnohostranné vědecké dílo Lubomíra Doležela podstatně ovlivnilo nejen naši, ale i světovou literární vědu. Od poloviny sedmdesátých let formuloval spolu s Umbertem Ecem, ThomasemPavelem, Marií-Laurou Ryan, Ruth Ronen a dalšími spolupracovníky koncepci narativní sémantiky fikčních světů do podoby samostatného literárněteoretického směru. Vzpomínku a jeho profesní úspěchy připomněl jeho synovec Petr Oskar Bílek

Následky bojů ve městě Izjum v Charkovské oblasti na Ukrajině, 13. září 2022

Horory války. Lidé v Izjumu zažívali teror, okupanti zabili i malé děti

Michajlo Jaceňuk opustil sklep, ve kterém se s rodinou ukrývali, aby vnučce uvařil čaj. Přesně v tu chvíli na jejich dům dopadly rakety. Když se probral, kolem sebe viděl jen trosky. I tak vypadal ruský útok na východoukrajinské město Izjum na počátku války. Město už je osvobozeno. Stanice CNN nyní dokázala pomocí výpovědí přeživších, fotografií a videí zjistit, co se v den útoku vlastně stalo. 

Rexík

Psí osudy: Seznamte se s těmi, kdo zůstanou. Doživoťák není kriminálník

V tomto seriálu vám přinášíme osudy psích duší, které nalezly lásku a pochopení až poté, co si prožily své a často nehezké. Příběhy jednotlivých pejsků pro vás zpracovala Sylva Kaplanová, která je sama patronkou některých z nich. Pod slovem doživoťák si možná někdo představí vězně s doživotním trestem odnětí svobody. Naši psí doživoťáci se však mají, jak nejlépe to jde.

Narozeniny Martiny Pokorné (uprostřed v černém) s uprchlíky z Ukrajiny.

Je to i naše válka, Ukrajina bojuje a trpí za nás, říká turnovská dobrovolnice

Den, kdy vypukl ozbrojený konflikt na východě Evropy, změnil životy statisícům lidí nejen v samotné Ukrajině. S vlnou válečných uprchlíků, jejichž kroky směřovaly mimo jiné i do Libereckého kraje, se zvedla také ohromná vlna solidarity. Zatímco někteří pomohli darováním věcí do sbírek materiální pomoci, jiní se snažili pomoc koordinovat. Jednou z nich byla i notářka Martina Pokorná z Turnova, která stojí za vznikem iniciativy Turnov pomáhá a dodnes se věnuje pomoci ukrajinským uprchlíkům.

S babičkou Olgou v Jablonné, 1937.

Z Paměti národa: Velitel ghetta rozdával dětem sardinky. Pak je poslal do plynu

/FOTOGALERIE/ Tři a půl roku: pro dospělého člověka je to dlouhá doba, ale pro dítě je to téměř nepředstavitelný časový úsek, který odděluje období, kdy je ještě malé, od vzdálené budoucnosti, kdy bude větší. Právě tuto dobu strávil Pavel Pick v Terezíně, kam byl s rodiči deportován na přelomu ledna a února 1942.

ROTARY má v Chebu dlouholetou tradici.

Rotary klub v Chebu podporuje středoškoláky a pořádá výměnné pobyty

Nové projekty ve městě podpořili i letos členové Rotary klubu. Na ukrajinské uprchlíky přispěli bezmála 130 tisíci korunami na uhrazení nákladů souvisejících s výukou češtiny a integrací do českého prostředí. „Naším posláním je organizace a podpora konkrétních projektů a aktivit, které zlepšují život lidí a pomáhají k rozvoji občanské společnosti. V minulém roce byla například podpořena částkou 115 tisíc korun dvojjazyčná třída na 6. základní škole v Chebu,“ sděluje za chebské rotariány Jiří Pátek.

Antonín Aleš (vlevo) a Karel Laník před plzeňským soudem.

Soud v Plzni řeší krvavou bitku principálů cirkusů

Krvavou potyčku dvou šéfů cirkusů rozplétá Okresní soud Plzeň-sever. Podle obžaloby principál Cirkusu Aleš Antonín Aleš (30) spolu s jedním ze svých lidí, Karlem Laníkem (34), napadl Karla Berouska (40) a surově ho zbili. Představitel již sedmé generace slavné cirkusové rodiny Berousků skončil na několik dní v nemocnici a měl podle svých slov ještě dlouho poté následky, jak na zdraví, tak na duši.

Milan Garčar dává poslední sbohem své fenomenální florbalové kariéře před zraky fanoušků pražské Sparty.

Stylové loučení florbalové legendy. Dárky? Jako druhé Vánoce, směje se Garčar

/ROZHOVOR/ Dvaadvacet let jeho úchvatné kariéry s florbalkou v ruce přišla uctít do pražské UNYP ARENY téměř tisícovka domácích fanoušků. Milanu Garčarovi, dlouholetému kapitánovi pražské Sparty, který obohatil svůj florbalový život o angažmá ve Švédsku, Finsku či Švýcarsku, přišli poděkovat bývalí spoluhráči, přátelé i celá rodina. „Nejvíce jsem se obával toho, že za mikrofonem ze mě nevypadne nic kloudného,“ prozradil v rozhovoru pro Deník.

Tomáš Vlček, když může, tak vyveze míč.

Vlček je v jednadvaceti plodný ve všech ohledech. První start v lize, gól i dítě

/ROZHOVOR/ No time to lose… Ne, Deník nezaostává za aktuálním sportovním zpravodajstvím o týden, kdy se běžela Velká pardubická. Startoval v ní totiž kůň se stejným jménem. Dalo by se volně přeložit: Neztrácejme čas. A tímto heslem jako by se řídil fotbalový obránce Tomáš Vlček. Ve svých jednadvaceti už se stačil oženit a založit rodinu. Na fotbalovém poli si připsal první ligový start a rovněž s premiérovou brankou neotálel dlouho.

Už sedm měsíců bydlí se šestičlennou rodinou z Ukrajiny. "Je to chaos, jsem ve strasu z rekonstrukce střechy, ale kdybych se měl rozhodnout, jdu do toho znovu," říká Václav Novák o pomoci ukrajinským uprchlíkům.

Byl nezvyk mít spolubydlící, říká sobotecký farář. Ubytovává rodinu z Ukrajiny

Začalo to šokem. Když 24. února vtrhla ruská vojska na území Ukrajiny, nemohl tomu sobotecký farář Václav Novák zprvu uvěřit. Pak ale přišla reakce, která přijít musela. „Byl jsem si jasně vědom toho, že je naše povinnost pomoci těm, kteří prchají před nebezpečím,“ popisuje duchovní první momenty po invazi. Na faře vedle kostela sv. Máří Magdaleny byly v tu dobu volné obytné místnosti, které nabídl ukrajinským uprchlíkům. Za sedm měsíců se mnohé změnilo, jedna rodina z Ukrajiny ale soboteckou faru stále obývá. „A dokud bude potřeba, mohou tu zůstat,“ říká farář.

Daniela Kovářová

Kdo nejí maso, ať ho nejí. Ale ať k tomu nenutí ostatní, říká senátorka Kovářová

Daniela Kovářová je originální žena. Ačkoli si prošla feministickým obdobím, nyní je zastánkyní tradičních hodnot, kde místo nejvyšší zastává rodina s mámou, tátou a dětmi. Nechce zakrývat, že emancipace má i negativní stránky. Normálnost v jejím podání znamená především to, že stát nikomu nenařizuje, co má dělat, nebo si dokonce myslet. To bude také prosazovat jako čerstvě zvolená senátorka.

Petr Škarabela na balkonku své firmy v třebíčské židovské čtvrti. Ukrajinská vlajka svědčí o tom, že své postoje neskrývá.

Teď už funguje vše, jak má, myslí si Petr Škarabela, který stále pomáhá běžencům

Když Rusko napadlo Ukrajinu, Petr Škarabela začal spontánně pomáhat uprchlíkům. Na rozdíl od mnohých mu tento zápal vydržel. „Nejsem voják a neumím bojovat. Takže jediné, co můžu dělat, je pomáhat. Daří se to. Teď už funguje vše, jak má. Lidé, jimž jsme pomohli, mají práci a vyznají se tu,“ zamýšlí se šedesátiletý třebíčský podnikatel.

Vítání občánků v Benešově.

V Benešově přivítali nové občánky. Obřadu se zúčastnily celé rodiny

Vítání občánků města Benešova se zúčastnilo 41 dětiček narozených v měsících leden až červen 2022. Tohoto slavnostního obřadu se zúčastnily celé rodiny, které tyto slavnostní chvíle velmi prožívaly. Rodičům bylo předáno blahopřání s kytičkou, 1 000 Kč šek a dva dárky.

Dosavadní starosta Karel Filip (Naše město).

Povolební jednání v Novém Strašecí: Na radnici bude pokračovat staronové vedení

Třináct z jednadvaceti mandátů má stejně jako v minulém volebním období koalice v Novém Strašecí. Volby vyhrálo nové hnutí Naše město, jehož složení je ovšem totožné s předchozí vítěznou ČSSD. To se dohodlo stejně jako před čtyřmi lety na spolupráci s Městem pro rodinu, které získalo čtyři mandáty. Tyto dvě strany pak v koalici doplní tři zastupitelé z uskupení Nezávislí 2018.

Tenisová rodina zakončila sérii venkovních turnajů v Okrouhlé.

Tenisová rodina sehrála v Okrouhlé poslední venkovní turnaj

První říjnovou sobotu jsme v krásném areálu v obci Okrouhlá naprosto úžasně zakončili venkovní sezónu jaro a léto 2022. V areálu v Okrouhlé se sjelo nakonec 11 párů z několika krajů. Z absolutní špičky chybělo jen několik málo hráčů.

Budova a aktivity neziskové organizace Elim v Opavě.

Z Opavy: Elim otevře svým návštěvníkům dveře

Nezisková organizace Elim je letos už dvacetiletá. Narozeniny oslaví pozváním Opavanů na Dny otevřených dveří. Své hosty přivítá ve čtvrtek 13. a v pátek 14. října dopoledne od 9 do 12 a odpoledne od 14 do 17 hodin.

Prostějovský rodák Robert Vysloužil se dostal do reprezentace a pojede prestižní týmové závody světa Isa Games

Plážový barman z Prostějova si vysurfoval "repre" a jede na Isa Games

Ve dvaceti letech si sbalil ´pět švestek´ a vyrazil do světa, kde mu učarovalo moře a surfové prkno. Prostějovský rodák Robert Vysloužil surfingu doslova propadl a letos se dočkal životního úspěchu. Na československém poháru si druhým místem vyjel reprezentační dres a nominoval se společně se svými parťáky na nejprestižnější týmové závody Isa Games v Salvadoru.

Redaktorka Brněnského deníku Rovnost Tereza Hálová

KOMENTÁŘ: Kdy přijde na řadu eutanázie?

Minulou středu se v rámci kampaně Doma na podporu mobilní paliativní péče konal takzvaný Papučový den. Ten má připomínat, že umírat doma v kruhu blízkých je možné a že existují služby, které nabízejí doprovod. Odborný i lidský.

Tomáš Hertl ze San Jose se raduje z gólu.

Hertl byl při domácím zápase NHL dojatý. Vzpomínal, jak zametal a sbíral perníky

/ROZHOVOR/ Začalo to téměř ideálně. Už v deváté minutě srovnal Tomáš Hertl stav utkání proti Nashvillu na 1:1 a pražská O2 arena vybuchla nadšením. Fanoušci skandovali jméno slavného rodáka a odchovanec Slavie si mohl užívat atmosféru. Konec už byl ale o něco víc hořký. Žádný ze spoluhráčů na Hertla nenavázal a San Jose prohrálo 1:4. „S vítězným koncem by to bylo lepší,“ přiznal osmadvacetiletý český útočník.

Tomáš Hertl ze San Jose se raduje z gólu.

Hertl byl při domácím zápase NHL dojatý. Vzpomínal, jak zametal a sbíral perníky

/ROZHOVOR/ Začalo to téměř ideálně. Už v deváté minutě srovnal Tomáš Hertl stav utkání proti Nashvillu na 1:1 a pražská O2 arena vybuchla nadšením. Fanoušci skandovali jméno slavného rodáka a odchovanec Slavie si mohl užívat atmosféru. Konec už byl ale o něco víc hořký. Žádný ze spoluhráčů na Hertla nenavázal a San Jose prohrálo 1:4. „S vítězným koncem by to bylo lepší,“ přiznal osmadvacetiletý český útočník.

Jakmile trochu zaprší, kolem všech střešních oken zatéká do obytného podkroví.

Rekonstrukce krok za krokem: Střecha nad hlavou

Vysoké ceny a nedostupnost nových bytů přivádí stále víc lidí k rekonstrukci starší nemovitosti. Náš průvodce vás postupně provede všemi fázemi reálně probíhající rekonstrukce, abyste se dokázali vyhnout všem karambolům a spolehlivě dovedli svůj projekt až do zdárného konce.

Pohled z balkonu nového domova ve městě George během západu slunce

Na výměnném pobytu v zahraničí člověk objevuje sám sebe

Zdravím všechny čtenáře do České republiky ze zimního jihoafrického George. Díky stipendijnímu grantu od Nadačního fondu ŠKODA AUTO trávím dlouhé tři měsíce na výměnném studijním pobytu u pobřeží Indického oceánu. Naskytla se mi tak příležitost objevit krásy afrického kontinentu, seznámit se s místním školním systémem, ale především poznat novou rodinu na dalším světadíle.