Kreativ

ŠTÍTEK: rodina

Z pietního ceremoniálu k převozu ostatků někdejšího velitele československé rozvědky Františka Moravce do rodné Čáslavi a jejich uložení v kolumbáriu na místním hřbitově.

VIDEO: Generál Moravec se vrátil do Čáslavi. Ostatky přivezl vojenský speciál

Vojenský speciál přepravil v úterý 26. dubna do České republiky ostatky brigádního generála Františka Moravce. Od hranic stroj doprovodily dva stíhací letouny Gripen. Na letiště 21. základny taktického letectva v Čáslavi stroj přistál v 9.45 hodin. Voják čestné stráže vynesl urnu s ostatky bývalého velitele československé rozvědky. Následovala pietní ceremonie u velitelství základny a projevy představitelů státu a města i Moravcovy rodiny.

Manželé z Novosedel nad Nežárkou se brali před 70 lety.

Rudolf a Jana z Novosedel jsou svoji už 70 let, slaví platinovou svatbu

Rozvodem dnes končí každé druhé manželství. O to vzácnější je výročí, které slaví manželé Štíchovi z Novosedel nad Nežárkou. Dnes totiž uplynulo úctyhodných 70. let od jejich svatby. Brali se 26. dubna roku 1952 na obecním úřadě v Novosedlech a následně v místním kostele sv. Václava. Mají tři dcery, osm vnoučat a pět pravnoučat.

V historickém Velkém sále Novoměstské radnice na vás v úterý večer čeká koncert Kühnova smíšeného sboru.

Tipy na úterý 26. dubna

Jak si zpestříte dnešní deštivý den? Vyrazíte do kina, divadla, na výstavu nebo si zvolíte něco úplně jiného? Třeba vám pomůže výběr tipů na akce, které se dnes v Praze konají.

Zdeněk, Láďa a Míša Absolonovi a strýc Ervín.

Nikdo mu nechtěl uvařit dršťkovou polévku. A tak se zrodil podnikatelský nápad

Řezník. Pro mnohé starší symbol dávných časů, kdy maso od řezníka nebylo jednoduché sehnat. Tedy takzvaně to lepší maso. A také to, že řezník se měl vždycky dobře. Dobře se mají jistě i Absolonovi ze středních Čech. Nestěžují si. Jsou řeznickou rodinou a jsou na to pyšní. Ale na „podpultovky“ si tu nehrají. Jen mají svoji práci rádi a dělají ji s láskou. Výrobní prostory mají v Dlouhé Lhotě u Benešova ve středních Čechách. A platí tu, že řezničinou se tu žije takřka non stop. Maso a vše s ním spojené tu je prodchnuté už odedávna. Ostatně celou historii řezničiny v této rodině popisuje Zdeněk Absolon.

Loučka druhý den po tragédii, kdy zde byla zavražděna mladá maminka a její tři děti.

VIDEO: Výbuch domu v Loučce. Kriminalisté vyšetřují násilný trestný čin

Jednatřicetiletý muž byl zraněn při výbuchu, k němuž došlo v neděli v brzkých ranních hodinách v rodinném domě v Loučce u Valašského Meziříčí. V pozadí může být násilný trestný čin. "Vrtulník muže transportoval do nemocnice. Psovodi prohledávají objekt, aby vyloučili, nebo potvrdili výskyt dalších osob v domě," přiblížil ráno za krajské hasiče Roman Žemlička s tím, že probíhá rozebírání konstrukcí.

Rodina s dětmi se z vyhořelého bytu přemístila do chánovské ubytovny UNO.

Velká rodina s dětmi vyhořela. Nyní se tísní v jednom pokoji v chudobinci

Devítiletý Jirka už nemá dětský pokoj. Při požáru 6. dubna přišel skoro o všechno. Tomuto malému mosteckému fotbalistovi, který teď nechodí na tréninky, shořely i kopačky. „Byly oranžový, najky,“ špitne na studené chodbě chánovské ubytovny UNO, která připomíná komunistická kasárna.

Ukrajinka uprchla ze zničeného Mariupolu, zázemí našla v Pardubicích.

Ukrajinka uprchla ze zničeného Mariupolu. Teď pracuje v baru v Pardubicích

/Українець втік із зруйнованого Маріуполя. Зараз працює в барі в Пардубіце/ Ukrajince Zorjaně Pidkamineckové je 21 let a válku zažila za svůj život dvakrát, nedávno v Mariupolu a před osmi lety jinde v Donbasu. Po útěku ze země, kterou v únoru napadla ruská vojska, našla před třemi týdny zázemí v Pardubicích. Po traumatizujících událostech je stále citlivá na větší hluk.

Rolník Josef Viktora (vlevo) s dcerou Marií (uprostřed) a manželkou Boženou (vpravo) z Věšína, popravení se synem Jiřím a příbuznými dne 1. 7. 1942 za ukrývání a další pomoc, kterou poskytli československému parašutistovi čet. Bohuslavu Grabovskému.

Doba utrpení: hrůzy heydrichiády připomene tragédie rodiny Viktorových z Věšína

Osmdesát let uplyne letos od jedné z temných kapitol naší novodobé historie - takzvané heydrichiády za druhé světové války. Tato doba přinesla hodně utrpení, ale i příběhy ušlechtilého hrdinství, také na Příbramsko. Deníku to připomněl ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl s tím, že bývá považována za nejtěžší období nacistické okupace.

Ilustrační foto

Besedovat budou o dětech bez rodin

Zajímají vás příběhy dětí, které z různých důvodů nemohou žít ve vlastní rodině? Napadlo vás stát se pěstounem, a zvažujete, zda jste správnou osobou?

Účastníci rybářských závodů v Podbořanech z řad dobrovolných hasičů mezi sebou vybrali 34 tisíc korun na pomoc rodině Vojtíška z Vroutku.

Hasiči pořádají rybářské závody. Pomáhají při nich postiženým dětem

Magdalenka z Vidhostic na Podbořansku, Martinka z Jesenice na Rakovnicku a Vojtíšek z Vroutku. Tyto tři děti mají jedno společné. Osud k nim nebyl vlídný, mají vážný zdravotní hendikep. Život rodin není lehký, léčba, rehabilitace a další věci s tím spojené nejsou levnou záležitostí. Vítají každou pomoc. Všem třem zmíněným dětem pomohla parta dobrovolných hasičů sdružená kolem sborů z Podbořan a Kolešova na Rakovnicku při rybářských závodech s názvem Hasíme šupinou. Každý rok jednomu.

Eva Michaláková (na snímku z 9. února 2015), která se domáhá vydání svých dvou synů.

Kauza pokračuje. Michaláková se odvolala proti verdiktu Evropského soudu

Češka Eva Michaláková se odvolala proti lednovému verdiktu Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), který v kauze odebrání jejích synů nepravomocně rozhodl ve prospěch Norska. Žádá o projednání případu u soudního Velkého senátu. O podání odvolání média informovala senátorka a členka Petičního výboru na podporu rodiny Michálkových Jitka Chalánková.

Lidé prchající z Ukrajiny - ilustrační foto.

Plazila se polem, syna táhla za sebou. Druhého mi Rusové zabili, vyprávěla žena

Evžen Ryabukon stojí se svěšenými rameny nad bílou rakví. Slova mu drhnou v hrdle a v ústech cítí slané slzy. Jen s vypětím všech sil se zvládá naposledy rozloučit se synem. Jeho manželka Inna se snaží zůstat silná. Uvnitř ji ale pálí hluboký smutek a vztek. Než syna pouští na poslední cestu, ještě jednou láskyplně upravuje fotku usmívajícího se chlapce. Elisei v rakvi je jedním z více než dvou set dětí, které se staly obětí války na Ukrajině po ruské invazi.

Bak v novém domově u paní Hanky.

Psí osudy: Seznamte se s Bakem, který poznal tři zásadní domovy

V tomto seriálu vám přinášíme osudy psích duší, které nalezly lásku a pochopení až poté, co si prožily své a často nehezké. Příběhy jednotlivých pejsků pro vás zpracovala Sylva Kaplanová, která je sama patronkou některých z nich. Příběh Baka zaznamenal některé až neuvěřitelné zvraty: při hledání nového domova se na čas opět sešel s bývalou paničkou a pak našel domov napořád.

Kristýna Malířová. Foto Deník/Jaroslav Balvín

Kráska z Čížkovic zabojuje o korunku miss. Má ráda svíčkovou se sedmi

Že jsou soutěže krásy o hodně velkých nervech, to dobře ví Kristýna Malířová ze severních Čech. Zkušená 23letá modelka kvůli postupu do květnového finále Miss Czech Republic přerušila studium v Ústí nad Labem. Mladá žena uspěla v ostré konkurenci tisíců dívek z celé České republiky.

Centrum Frýdlantu nad Ostravicí.

Frýdlant nad Ostravicí, město je přátelské k místním i turistům, říká starostka

/SERIÁL, ROZHOVOR/ Redakce Deníku postupně navštěvuje starosty měst a obcí na Frýdecko-Místecku, aby zjistila, jak se v nich lidem žije. Starostka Frýdlantu nad Ostravicí Helena Pešatová v rozhovoru mluví o tom, že jde o krásné malebné městečko v údolí řeky Ostravice obklopené Beskydami či že jeho jednoznačnou předností jsou příroda a hory, které jsou hlavním turistickým cílem a lákadlem, a to v létě i v zimě. Zmiňuje také to, že město je přátelské pro všechny věkové skupiny, zvláště pro mladé rodiny.

Viktor Boháč.

Zemřel Viktor Boháč: Někdejší nymburský radní bojoval proti totalitním režimům

/FOTOGALERIE/ Ve věku 90 let zemřel 13. dubna někdejší radní města, bojovník proti totalitním režimům Viktor Boháč. Stejně jako jeho otec se zasazoval o dodržování demokratických principů a byl proto často trnem v oku komunistickému režimu, který jej prostřednictvím Státní bezpečnosti dlouhá léta nenechal na pokoji. Po Sametové revoluci působil dvě volební období jako radní Nymburka. Začal také publikovat v novinách a časopisech.

Hledání velikonočního zajíčka a koncert pro Ukrajinu ve Vyšším Brodě.

Při tradiční velikonoční akci ve Vyšším Brodě zapěly i ukrajinské dívky

Tradiční Překvapení z vajíčka nemohlo chybět ve Vyšším Brodě. Velikonoční taškařice pro celou rodinu vypukla v pátek odpoledne na náměstí. Mnohá zábava byla podobná jako dřív, ale tentokráte k velikonočnímu setkání přibyla ještě další. A sice Koncert pro Ukrajinu. A na něm vystoupily i dívky z Ukrajiny, tohoto času žijící ve Vyšším Brodě.

Ukrajinští vojáci vynášejí ze zničené vesnice ruské rakety.

Rodina chtěla před Rusy uniknout přes řeku do bezpečí. Cestu přežila jen matka

Dvanáctiletý Vladimir Nesterenko se chtěl v dospělosti stát profesionálním basketbalistou stejně jako jeho vzor Michael Jordan. Proto si chodil zahrát se svým otcem Olehem na hřiště ve vesnici, kde žili. Jeho matka Julia ho v tom ráda podporovala. Jejich domovem bohužel byla obec v Chersonské oblasti. A když začala ruská invaze na Ukrajinu, rodina zvolila těžké rozhodnutí - útěk. Aby se dostala do bezpečí, stačilo překonat zdánlivě klidnou a rutinní cestu přes řeku Dněpr. Evakuační loď se ale stala terčem ruského ostřelování.

Gotické opevnění Poličky.

FOTO: Nevíte, kam vyrazit na Velký pátek? Zkuste Poličku

Vyrazit na kolo s přáteli, jít na procházku nebo zažít a naučit se něco nového – každý z nás má jinou představu o tom, jak se má správně užívat volno. Poličské muzeum bude mít ve svátek 15. dubna otevřeno a přináší vám pár tipů, jak v tento den strávit čas s přáteli a rodinou.

Potravinovou sbírku pro organizaci Respondeo uspořádali studenti a pedagogové Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Nymburce.

Sbírka potravin pro Respondeo: studenti za týden naplnili šest krabic od banánů

/FOTOGALERIE/ Potravinovou sbírku pro organizaci Respondeo uspořádali studenti a pedagogové nymburské Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Nymburce. Pro rodiny s dětmi v těžké životní situaci naplnili základními trvanlivými potravinami a drogistickými potřebami šest krabic od banánů. Vše během jednoho týdne.

Potravinovou sbírku pro organizaci Respondeo uspořádali studenti a pedagogové Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Nymburce.

Sbírka potravin pro Respondeo: studenti za týden naplnili šest krabic od banánů

/FOTOGALERIE/ Potravinovou sbírku pro organizaci Respondeo uspořádali studenti a pedagogové nymburské Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Nymburce. Pro rodiny s dětmi v těžké životní situaci naplnili základními trvanlivými potravinami a drogistickými potřebami šest krabic od banánů. Vše během jednoho týdne.

Eliška Holečková z Radče je členkou aktivní zálohy pěšího pluku Krajského vojenského velitelství v Hradci Králové.

Slečna záložák si oblíbila pěší rotu. Muži mě přijali skvěle, baví mě to, říká

/FOTOGALERIE/ Ženy v armádě už nejsou výjimečným úkazem. V aktivní záloze krajské pěší roty působí z 250 vojáků 16 žen. Mezi nimi Eliška Holečková z Radče u Úpice. "Naši rotu jsem si velice oblíbila a jsem velmi spokojená. Trochu jsem se před prvním cvičením obávala, jak mě přijmou muži, ale hned jak jsem přišla, mě vzali mezi sebe," říká třiadvacetiletá dívka, která v Trutnově studovala obchodní akademii a nyní pracuje v Praze jako účetní.

Eliška Holečková z Radče je členkou aktivní zálohy pěšího pluku Krajského vojenského velitelství v Hradci Králové.

Slečna záložák si oblíbila pěší rotu. Muži mě přijali skvěle, baví mě to, říká

Ženy v armádě už nejsou výjimečným úkazem. V aktivní záloze krajské pěší roty působí z 250 vojáků 16 žen. Mezi nimi Eliška Holečková z Úpice-Radče na Trutnovsku. „Naši rotu jsem si velice oblíbila a jsem velmi spokojená. Trochu jsem se před prvním cvičením obávala, jak mě přijmou muži, ale hned jak jsem přišla, mě vzali mezi sebe,“ říká třiadvacetiletá dívka, která nyní pracuje v Praze jako účetní.

John Jacob Astor IV. a jeho mladá manželka Madeleine. Jejich sňatek kvůli 29 letům věkového rozdílu vyvolal pozdvižení. Madeleine byla v době plavby Titanicu těhotná.

Titanic se potopil kvůli nim, tvrdí fámy. Kontroverzní boháči šokovali vztahy

Byla to nejluxusnější loď své doby. Není proto divu, že na palubě Titaniku při jeho první (a poslední) plavbě cestovali nejvýznamnější a nejbohatší lidé. Když se plavidlo před 110 lety blížilo ke své záhubě, zbývalo posledních pár hodin života také boháčům Johnu Jacobovi Astorovi IV., Benjaminu Guggenheimovi, Isidoru Strausovi a jeho manželce Idě. 

Policisté podpořili rodinu kolegy, kterého zabil covid .

Policisté podpořili rodinu kolegy, kterého zabil covid

/FOTOGALERIE/ Smutné setkání hostilo středočeské policejní ředitelství. Krajský ředitel Václav Kučera se setkal s manželkou kolegy – a nechyběl ani policejní kaplan Jiří Ignác Laňka zastupující Křesťanskou policejní asociaci.

V Českých Budějovicích skončilo soudní líčení s Lukášem Podrem. Za vraždu má jít na 17 let do vězení.

Vražda u Temelína: Lukáš Podr půjde do vězení na sedmnáct let

/VIDEO/ Ve středu 13. dubna skončilo u budějovického Krajského soudu hlavní líčení ve věci vraždy dvaatřicetileté ženy. Obžalovaný Lukáš Podr z Lhoty pod Horami u jihočeského Temelína dostal sedmnáct let vězení. Rozsudek není pravomocný, obhájce i státní zástupce včetně zmocněnců si ponechali osmidenní lhůtu na rozmyšlenou, v které mohou podat odvolání k soudu vyšší instance, Vrchnímu soudu v Praze.

Lucie Beyerová

Když její rodina večer usne, organizuje Lucie pod peřinou další pomoc Ukrajině

/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ V životě si užila řadu nelehkých situací. Pobyt v dětském domově. S maminkou nějaký čas žila na ulici. Nakonec se z toho všeho vyhrabala a dnes se dokáže o sebe sama postarat. Má rodinu, žije v Srbicích. Lucii Beyerovou zná hodně lidí z její profesní oblasti zdravé výživy a gastronomie. Teď ale na tuto svou práci nemá tolik času. Většinu svého dne, ve dne i v noci, totiž věnuje pomoci Ukrajině.

Lucie Beyerová

Kdysi žila na ulici. Když dnes její rodina usne, organizuje žena pomoc Ukrajině

V životě si užila řadu nelehkých situací. Pobyt v dětském domově. S maminkou nějaký čas žila na ulici. Nakonec se z toho všeho vyhrabala a dnes se dokáže o sebe sama postarat. Má rodinu, žije v Srbicích na Teplicku. Lucii Beyerovou zná hodně lidí z její profesní oblasti zdravé výživy a gastronomie. Teď ale na tuto svou práci nemá tolik času. Většinu svého dne, ve dne i v noci, totiž věnuje pomoci Ukrajině.