Kreativ

ŠTÍTEK: rodina

3. říjen 2021 se stal osudným jak pro Petra, který našel v zemi náramek z druhé světové války, a to v mariánskolázeňském lese, tak i pro Joea. Ani jeden z nich by neřekl, že láskyplný příběh z války znovu ožije.

Happy end v USA. Válečný veterán se shledal s Petrem Švihovcem, nálezcem náramku

Je větší pravděpodobnost, že do člověka uhodí blesk nebo že vyhraje jackpot, než že se najde věc z druhé světové války a nálezce se setká na druhém konci světa s jejím majitelem. Tak zareagoval Petr Švihovec na skutečnost, že se konečně setkal tváří v tvář s válečným americkým veteránem Joem Ernestem Esquibelem, kterému na konci druhé světové války ukradli batoh s jeho osobními věcmi, mezi nimiž byl i stříbrný náramek s vyrytým jménem jeho životní lásky Lydie. Po více než 70 letech náramek nalezl právě Petr Švihovec, díky kterému tento příběh obletěl celý svět. Objevil jej v zemi 3. října 2021 v mariánskolázeňském lese.

3. říjen 2021 se stal osudným jak pro Petra, který našel v zemi náramek z druhé světové války, a to v mariánskolázeňském lese, tak i pro Joea. Ani jeden z nich by neřekl, že láskyplný příběh z války znovu ožije.

Americký happy-end. Válečný veterán se shledal s nálezcem svého náramku

„Je větší pravděpodobnost, že do člověka uhodí blesk, než že najde předmět z druhé světové války a později se na druhém konci světa setká s jeho původním majitelem.“ Tak popsal Petr Švihovec skutečnost, že se konečně setkal s americkým válečným veteránem Joem Ernestem Esquibelem. Ten na konci druhé světové války přišel o stříbrný náramek s vyrytým jménem své životní lásky, který po více než 70 letech našel v mariánskolázeňském lese právě Švihovec. 

Matka, která útočila na své dvě malé děti nožem, u Okresního soudu v Karlových Varech. Ten rozhodl o uvalení vazby.

Matka, která ubodala svou dcerku, byla bezproblémové děvče

Veselé, naprosto bezproblémové děvče. Taková byla sedmadvacetiletá žena, která na bílou velikonoční sobotu 16. dubna v pronajatém bytě v karlovarském Doubí zaútočila nožem na své dvě děti. Redakci Deníku se podařilo vypátrat její totožnost, zná její příjmení, ale s ohledem na rodinu nebude zveřejňovat nic bližšího.

ZŠ Za Chlumem Bílina. Ilustrační foto.

Šikana přerostla mez, v bílinské škole teď hlídá ochranka

Na bezpečnost žáků a pedagogů v Základní škole Za Chlumem v Bílině od pondělí 2. května dohlíží najatá bezpečnostní služba. Vedení města k tomuto kroku přistoupilo na základě neúnosné agresivity některých žáků z vyšších tříd.

Zbytky ruské střely v Kyjevě

Jsme silné, Putin nás nikdy neporazí, říkají ukrajinské ženy. Mají odvážný plán

Na vlakovém nádraží v západoukrajinském Lvově stojí vyčerpané ženy na pomyslné křižovatce. Po příjezdu do města, které se stalo přestupní stanicí pro evakuované, humanitární pomoc i zbraně, si musí denně každá z nich klást řadu skličujících otázek. Kam jít dál? Budou tam moje děti v bezpečí? Jak dlouho tam zůstaneme? Většinu z nich ochromuje strach. Ze současné situace i budoucnosti.

Bohuslavická čapí rodina očekává potomstvo

Bohuslavická čapí rodina očekává potomstvo

Samice už sedí na vejcích. Příběh čapí rodiny z Bohuslavic na Konicku bude mít brzy další kapitolu. Maminka Bohunka se aktuálně stará o snesená vejce a tatínek Bohoušek ji zásobuje potravou. Čapí pár si před časem adoptovaly dětí z místní základní školy. Každoročně sledují jejich přílet, kolik vychovají čápat a kdy odletí.

Tříletý František se potýká s řadou zdravotních komplikací. Díky péči rodiny ale dělá pokroky.

Sudičky Fandovi nadělily řadu problémů. Už ale sám skládá věty

Už příchod na svět měl dnes tříletý František, který žije s rodiči a sestřičkou v Rybnici na Plzeňsku, komplikovaný. Narodil se předčasně ve 33. týdnu těhotenství. Navíc hned po narození mu byla diagnostikována atrezie jícnu a žlučové kameny. Později se přidaly i další zdravotní problémy včetně ochrnutí hlasivek a problémů s dýcháním. Se vším se ale pere a díky péči rodičů dělá pokroky.

Tříletý František se potýká s řadou zdravotních komplikací. Díky péči rodiny ale dělá pokroky.

Sudičky nadělily malému chlapci řadu problémů. Už ale sám skládá věty

Už příchod na svět měl dnes tříletý František, který žije s rodiči a sestřičkou v Rybnici na Plzeňsku, komplikovaný. Narodil se předčasně ve 33. týdnu těhotenství. Navíc hned po narození mu byla diagnostikována atrezie jícnu a žlučové kameny. Později se přidaly i další zdravotní problémy včetně ochrnutí hlasivek a problémů s dýcháním. Se vším se ale pere a díky péči rodičů dělá pokroky.

"Bratříček" hradeckého hotelu Černigov Hradecký v Černihivu a si před 10 lety.

Rokytnice je městem utečenců z Ukrajiny, je jich tu na 150

S dobou sovětské okupace mají smutné zkušenosti obyvatelé Rokytnice v Orlických horách. A možná je zasáhla více než jinde. V roce 1968 sem sice přišli polští vojáci, ale následně je vystřídaly tehdy sovětské jednotky, a to na dlouhých 22 let. Těch vojáků tu bylo na 3 tisíce, více než mělo městečko obyvatel. Co se tu dělo, mají někteří z nich stále v živé paměti. A dnes tu mají opět návštěvníky z východu. Na 150 Ukrajinců, kteří prchli před ruskou agresí. Místní je přivítali vřele.

Marian Jurečka

Mimořádný příspěvek na dítě? Počítá se hrubý, ne čistý příjem, upřesnil Jurečka

Plánovaný příspěvek 5 tisíc korun na dítě do 18 let by měly získat domácnosti s ročním příjmem do jednoho milionu korun hrubého, ne čistého. Původní informaci opravil dnes ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Serveru Seznam Zprávy to předtím sdělil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Počet rodin s nárokem na příspěvek by se tak proti původnímu plánu zúžil. Záměr vyplatit 5000 korun na dítě do 18 let rodinám s příjmem do milionu korun oznámila vláda ve středu pozdě večer po svém zasedání. Opatření má podle kabinetu zmírnit dopady vysoké inflace.

Josef Gočár a továrník Binko

Josef Gočár se v symbolické výstavě konané na zámku v Pardubicích vrací domů

Znáte první vilu slavného architekta Josefa Gočára? Víte, jak ho ovlivnila rodina, pro kterou ji navrhl? A co má společného s pardubickým pivem? Na to návštěvníkům odpovídá nová interaktivní výstava nazvaná "Přivedli svět domů. Binkovi a Josef Gočár". Za tou stojí potomci slavných předků. Výstava odhaluje tajemství obou umělecky založených rodin. Návštěvníci si mohou prohlédnout osobní předměty, deníky, korespondenci a další exponáty z doposud nepřístupných rodinných archivů.

Ukrajinští lékaři převážejí těžce zraněného muže.

Kvůli mučení přišel o prsty, jiní o nohy. Ukrajinec popsal peklo v ruském vězení

Nikita Horban si prošel ruským vězením, kde se na vlastní kůži setkal s mučením. Bude mít trvalé následky. Přišel o prsty na nohou a nemůže chodit. Přitom nebyl ani příslušníkem armády, ale pouhým laborantem v nemocnici. Ruští vojáci jej přesto zajali, odvezli přes hranice a krutě s ním zacházeli. Rusko přes veškerá svědectví obvinění z násilí na civilistech a jejich věznění od začátku války odmítá.

Lubomír Vejražka.

Literát Vejražka: Překrucování minulosti zvyšuje riziko příchodu dalšího –ismu

/ROZHOVOR/ Rodák z Mostu, spisovatel, bývalý horolezec a milovník Jizerských hor Lubomír Vejražka ve své zatím poslední knize uzavřel téma politických vězňů. V knize Bolest přetrvává a cesta nekončí mapoval osudy jejich žen a dětí a zvolil pro ni podtitul Nesmazatelný otisk v podvědomí národa. Reaguje tak na často šířené názory, že minulý režim nebyl až tak zlý a byl legitimní. „Knihy v podstatě zaplnily ‘bílé‘ místo na mapě minulosti českého prostoru. Nebýt jich, téma rodin a tedy i hrdinství ‘obyčejných‘ lidí by zapadlo,“ řekl Vejražka v rozhovoru pro Deník.

Carmen Mayerová (vlevo) a Tereza Kostková

Carmen Mayerová a Tereza Kostková si libují v nevšedních koktejlech

Společně strávený čas si Carmen Mayerová (77) a Tereza Kostková (45) užívají, ať už se vidí v soukromí, nebo na divadelních prknech. Kromě chvilek rodinné pohody je občas potkají i chvíle neveselé, plné obav a strachu, které Tereza označuje jako nepopsatelné koktejly pocitů. Obě ale všechny takové situace překonaly a z nelehkých chvilek si nakonec umí udělat i legraci. Rozhovor přinesl časopis Story.

Stát vytipoval objekty, kam by mohl ubytovat romské uprchlíky z Ukrajiny. Jedním z nich je budova v boskovické ulici Svatopluka Čecha. Ta je ale nakonec podle krajských úředníků mimo hru. Není totiž okamžitě obyvatelná.

Romští uprchlíci z Ukrajiny? Boskovice jsou mimo hru, řekl hejtman

Dříve sklad civilní ochrany. Nyní možný azyl pro romské rodiny uprchlíků z Ukrajiny. Opuštěná budova v ulici Svatopluka Čecha v Boskovicích na Blanensku se dostala mezi vytipovaná místa ministerstva vnitra. Střechu nad hlavou tam mohla najít zhruba čtyřicítka lidí na útěku před válkou rozpoutanou Ruskem.

Vytopí ji počítače?

Od sousedů: Nemocnici zahřejí počítače

Kliniku ve Floridsdorfu ve Vídni s 800 lůžky bude od poloviny příštího roku vyhřívat odpadní teplo ze serverů blízkého výpočetního centra Interxion, sdělil našemu webu Martin Landa z Eurocommu v Praze. Dodá zdravotnickému zařízení až 70 procent potřeby.

Rodina a finance - Ilustrační foto

PŘEHLEDNĚ: Které rodiny dostanou pětitisícový příspěvek a kdy to bude

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) ve středu rozhodla o tom, že rodinám s dětmi, které mají nižší a střední příjmy, jednorázově na každé dítě vyplatí příspěvek ve výši 5000 korun. Podmínkou je, aby celkový čistý roční příjem rodiny nepřesáhl částku milion korun. Deník přináší souhrn dosud známých informací k vyplácení příspěvku. Bližší podrobnosti budou podle úředníků ministerstva práce k dispozici až poté, co vypracují návrh příslušné legislativy.

Dětský úsvit je nezisková organizace, která má na starosti pěstounské rodiny.

Neziskovka Dětský úsvit v Chebu pomáhá pěstounským rodinám

Dětský úsvit je nezisková organizace, která má na starosti pěstounské rodiny. Od roku 2022 má nově kromě programu doprovázení pěstounských rodin v Karlovarském kraji a uzavíraní dohod o výkonu pěstounské péče také i zaregistrovanou sociální službu odborného sociálního poradenství a mimo jiné nabízí i služby pro děti.

Kapitánka Vendulka s maminkou.

Etika on run: běh, který nemá poražené, ale jen vítěze

Poslední dubnovou neděli se uskutečnil již 4. ročník oblíbeného charitativního běhu Etika on run – běhu Univerzitním campusem Brno ve prospěch lidí s Downovým syndromem a jejich rodin, který organizuje Ústav lékařské etiky Masarykovy univerzity v Brně a spolek Úsměvy. Děkujeme Haně Zemanové za příspěvek. 

Pouťový jarmark v loňském roce představil návštěvníkům jen pár atrakcí. Důvodem byla protiepidemická opatření.

Už žádný kočkopes. Velkolepou poutí chce Chrudim lidem vynahradit covidový půst

Tradiční srpnová Salvátorská pouť v Chrudimi by se letos konečně měla konat v plném rozsahu. Místní lidé se v posledních dvou letech nemohli smířit s tím, že kvůli covidovým opatřením stánkaři nepřijeli vůbec a pokud ano, jen v omezeném počtu. Náladu jim nezvedla ani loňská šarvátka kolotočářů. „Jedna velká nuda,“ komentovali snahu o kompromisní uspořádání poutě.

Neomezená dovolená není úplně běžným firemním benefitem

Dva roky prázdnin? Možná už brzy

Neomezená dovolená spolu s čtyřdenním pracovním týdnem jsou dnes jedněmi z nejčastějších benefitů zejména v IT firmách. Několik let ale například ke všeobecné spokojenosti funguje neomezená dovolená třeba v pojišťovně Direct a řadě dalších domácích firem. Základem je samozřejmě důvěra mezi vedením a zaměstnanci: kdo si chce jen užívat benefitů a neodvádí dobrou práci, ten se obvykle ve firmě dlouho nezdrží.

Zástupce ČEZ Teplárenské Milan Bláha zastihl ředitelku MŠ Ledvice  Markétu Pikalovou i s dětmi na školní zahradě. Místo pro předání symbolického šeku na 15 000 korun se proto nabízelo samo.

Peníze z Teplárenské pomohou ledvické MŠ a spolku z Oseka

Hned dvakrát nadělovala ČEZ Teplárenská ze Skupiny ČEZ na Teplicku. Spolek DIApozitiv z Oseka dostal  na svou činnost 20 000 a Mateřská škola Ledvice 15 000 korun. Zatímco první organizaci podpořila společnost poprvé, v případě ledvické mateřinky se dá její podpora již nazvat pravidelností, neboť jen v průběhu let 2019-22 dostala od  ČEZ Teplárenské celkem 50 000 korun.

„Dům, kde dnes bydlíme, byla ruina. Postupně jsme ho dali do pořádku. Stejně jako park a les,“ říká Zdeněk Schönfeld. V současné době rodina v romantickém duchu obnovuje mlýn u silnice Lenešice – Břvany.

Rád se zapojuji do práce na statku, říká šlechtic z Lenešic

/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Téměř před sto lety přišla do Lenešic rodina Schönfeldů. V roce 1925 koupila statek Nový Dvůr při silnici na Břvany, dnes v něm žije vnuk prvního majitele Zdeněk Schönfeld s manželkou. S několika málo zaměstnanci se starají o rybníky, louky, park a les, pole pronajímají. Obytná budova statku prošla rozsáhlou rekonstrukcí, nyní rodina zvelebuje objekt bývalého mlýna naproti přes silnici.

Lumír Němec, bývalý velitel operační skupiny SOG v Afghánistánu, účastník misí v Kosovu a Bagdádu, dnes bezpečnostní expert.

Příprava na bojový stres? Skok padákem, tvrdí válečný veterán Lumír Němec

Dívají se do tváři smrti. Střílejí na ně Rusové, ze vzduchu padají bomby. Potkávají se s utrpením, odloučeni od rodiny, blízkých. Ve stresu. Ukrajinští záložníci čelí invazi už přes dva měsíce. Jak lze takové podmínky dlouhodobě nervově ustát? Válečný veterán a vojenský expert Lumír Němec ví, že ani armádní výcvik ozbrojence nepřipraví na vše.

Peníze, bankovky - ilustrační foto

Vláda pomůže domácnostem s příjmem do milionu ročně. Dá jim pět tisíc za dítě

Vláda se shodla na vyplacení jednorázového příspěvku 5000 korun na každé dítě pro domácnosti s příjmem do jednoho milionu korun za rok. Po dnešním jednání kabinetu to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Vláda plánuje upravit také pravidla rodičovské. Rodiče s nižším příjmem by mohli mít měsíční příspěvek místo nynějších nejvýš 10.000 korun až 13.000 korun. Vláda chce motivovat zaměstnavatele ke zřizování zkrácených úvazků úlevou na odvodech a vyhlásit mimořádné dotace pro dětské skupiny.

Vesnice Senkivka leží na severu Ukrajiny a nachází se u ní hraniční přechod s Ruskem i Běloruskem. Dříve žily všechny tyto tři komunity společně. První tvrdá rána přišla po anexi Krymu v roce 2014, nyní jsou vztahy na bodu mrazu.

Život ve vesnici na hranicích Ukrajiny, Ruska a Běloruska: Válka zničila vztahy

Ukrajinská vesnice Senkivka leží na rozhraní hraničních přechodů mezi Ukrajinou, Ruskem a Běloruskem. Není tomu tak dávno, co se zde konaly slavnosti oslavující přátelství a podobnost těchto tří zemí. Realita dnešních dnů je však zcela opačná. Místo se stalo frontovou linií a jeho vystrašení obyvatelé vyprávějí o rodinách, které nyní rozdělily hranice. Soudržnost komunity rozvrátila válka.

Náhrobky na hřbitově v Přibenicích na Podbořansku na jihu Ústeckého kraje.

Zapomenutý hřbitov v Sudetech vydal tajemství. Připomněl odsunuté i šlechtičnu

Přibenice patří k nejmenším vesnicím okresu Louny. Leží nedaleko silnice Praha – Karlovy Vary, trvale v nich žije dvacítka obyvatel. Před 75 lety jich bylo stokrát víc, do osudu Přibenic stejně jako mnoha vesnic v Sudetech zasáhl poválečný odsun Němců. Oblast se vylidnila, úbytek obyvatel pokračoval celé 20. století.

Aktuální výstavba bytových domů v lokalitě Zelnice.

Šetří celá rodina. Čtvrtina žadatelů o hypotéku rozpustila své úspory

Kdo chce získat hypotéku, musí dnes sáhnout hluboko do svých úspor. A když je nemá, půjčují mu blízcí, rodiče či prarodiče. Potvrzuje to nový průzkum České bankovní asociace (ČBA) a společnosti Ipsos. Bez vlastních úspor by se podle něj k hypotéce loni nedostalo šest z deseti žadatelů, čtvrtině žadatelů dokonce poté již žádné úspory nezůstaly. Dalším 14 procentům k ní pomohla půjčka v rámci rodiny. Třetina adeptů na novou hypotéku využila úspory ze stavebního spoření.