/VIDEO/ Ve středu 13. dubna skončilo u budějovického Krajského soudu hlavní líčení ve věci vraždy dvaatřicetileté ženy. Obžalovaný Lukáš Podr z Lhoty pod Horami u jihočeského Temelína dostal sedmnáct let vězení. Rozsudek není pravomocný, obhájce i státní zástupce včetně zmocněnců si ponechali osmidenní lhůtu na rozmyšlenou, v které mohou podat odvolání k soudu vyšší instance, Vrchnímu soudu v Praze.
/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ V životě si užila řadu nelehkých situací. Pobyt v dětském domově. S maminkou nějaký čas žila na ulici. Nakonec se z toho všeho vyhrabala a dnes se dokáže o sebe sama postarat. Má rodinu, žije v Srbicích. Lucii Beyerovou zná hodně lidí z její profesní oblasti zdravé výživy a gastronomie. Teď ale na tuto svou práci nemá tolik času. Většinu svého dne, ve dne i v noci, totiž věnuje pomoci Ukrajině.
V životě si užila řadu nelehkých situací. Pobyt v dětském domově. S maminkou nějaký čas žila na ulici. Nakonec se z toho všeho vyhrabala a dnes se dokáže o sebe sama postarat. Má rodinu, žije v Srbicích na Teplicku. Lucii Beyerovou zná hodně lidí z její profesní oblasti zdravé výživy a gastronomie. Teď ale na tuto svou práci nemá tolik času. Většinu svého dne, ve dne i v noci, totiž věnuje pomoci Ukrajině.
Dne 31. března 2022 se žáci Základní školy Křižná ve Valašském Meziříčí zúčastnili besedy s pamětnicí holokaustu. Po krátkém úvodu se dostala ke slovu paní doktorka Michaela Vidláková, která vyprávěla o životě malé dívenky, kterou tehdy byla. Příběh paní doktorky začal už v předškolním věku. V té době se začala přijímat první protižidovská opatření.
V tomto seriálu vám přinášíme osudy psích duší, které nalezly lásku a pochopení až poté, co si prožily své a často nehezké. Příběhy jednotlivých pejsků pro vás zpracovala Sylva Kaplanová, která je sama patronkou některých z nich. Příběh Jackova hledání domova měl neobvyklý začátek, podobu se psím jmenovcem, který žije u nás doma, a byl završen stěhováním z Moravy do Prahy.
/ROZHOVOR/ Jen s batohem nebo pytlem se základními potřebami odjelo mnoho Ukrajinců ze své vlasti. Kvůli válečnému konfliktu se rodiny s dětmi vydaly na cestu na západ, kde hledají bezpečí i dočasný domov.
Domů do Žovkvy, západoukrajinského města, se minulý pátek těšila osmadvacetiletá Irina, její dvě děti i mladší sestra Mariana. Rodina se po více než měsíci dočasného azylu, který jí poskytla Kladrubanka Martina Švarcová na chalupě v Lázi u Kladrub, rozhodla vrátit zpět do své domoviny.
První společné setkání českých a ukrajinských rodin, které se usadily v Ústí nad Orlicí, připravila na druhou dubnovou sobotu Římskokatolická farnost v Ústí nad Orlicí.
Obrázky rozstřílených domů, dětí schovaných ve sklepích či v metru a tanků v ulicích měst otřásají v posledních dnech asi všemi. V 21. století zuří v Evropě válka jen pár kilometrů od našich hranic. Jak se vyrovnat s obavami, strachem a úzkostí, které toto dění přináší. Skrývat je, nebo ventilovat? A jak o všem mluvit s dětmi? Píše o tom časopis Vlasta.
V Plzni na náměstí Republiky odstartovaly ve čtvrtek 7. dubna Velikonoční trhy. Obrovskou radost z otevření prvních letošních velkých trhů neskrývala většina prodejců, kteří po restrikcích spojených s pandemií koronaviru mohou opět bez omezení prodávat své výrobky.
Patnáctiletá dívka, kterou emoční těžkosti dohnaly až k sebepoškozování nebo dvanáctiletý chlapec, jehož problémy s chováním vyústily až k agresivitě. To jsou nejčastější klienti Centra duševního zdraví pro děti a mládež, které od počátku letošního roku funguje v Terezíně na Litoměřicku. V areálu Vysoké školy aplikované psychologie ho provozuje pobočka litoměřické Naděje.
Pomáhají všichni. Nejenom během krizí, jako je ta na Ukrajině, ale prakticky neustále. To říkají lidé z ústecké Charity. Mezi ty, kdo pomáhají, patří i Ústečanky Dana Rybárová a Lada Žemličková.
Je to dobrá zpráva pro rodinné peněženky. Na zvýšení životního a existenčního minima, které od 1. dubna schválila vláda, navazuje i změna některých dalších sociálních dávek. Jedná se o přídavky na děti, porodné, příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, příspěvek při pěstounské péči a dávky mimořádné okamžité pomoci. Důležitou zprávou pro jejich příjemce je, že se k lepším penězům dostanou okamžitě.
Od kostela v Soběchlebích míří tichý průvod obyvatel obce, každý má v ruce zapálenou svíčku. Jejich cesta vede z obydlené obce do území nikoho. Prosperující selské grunty, které tvořily osadu Símře po staletí, zlikvidovali během násilné kolektivizace v padesátých letech komunisté. Od vyhnání žen, starců a dětí z jejich domovů uplynulo ve čtvrtek 7. dubna přesně sedmdesát let.
Masakr civilistů v ukrajinském městě Buča, který mají podle všeho na svědomí ruští vojáci, vyvolal zavedení nových protiruských sankcí. Ty, které oznámily USA, se dotknou okruhu nejbližších osob ruského prezidenta Vladimira Putina. Na sankčním seznamu jsou i jeho dcery.
Lidé nejen z Klatovska se snaží pomoci rodině Jiřiny Čadové ze Sušicka, které před Vánoci náhle zemřela její jediná dcera. Bez maminky tak zůstaly dvě holčičky – Leonka (7) a Sofinka, která se narodila jen zhruba měsíc před tragédií.
V dětství nosila květiny Masarykovi a Benešovi. O několik let později dávaly politické elity květiny jí. Pod tíhou okolností se musela mnohokrát stěhovat, cesta ze Smíchova do Bílého domu byla klikatá. „Neměla jsem normální život. Vyrostla jsem tak, že jsem byla zvyklá furt něco měnit, to pro mě bylo úplně normální. Proto jsem člověk, který si tak lehce udělá známé – opravdu si na věci zvyknu lehce a rychle. A já myslím, že to je to pro všechny ty bláznivé věci, co jsem dělala předtím, než mi bylo jedenáct,“ vzpomínala nedávno zesnulá Madeleine Albrightová v rozhovoru pro Paměť národa.
Přeživší z kyjevského předměstí Buča nepřestávají popisovat zvěrstva, ke kterým mělo dojít během měsíční ruské okupace. Se svým příběhem se nyní novinářům svěřila i 48letá Iryna Abramovová, které podle jejích slov ruští vojáci zavraždili manžela. „Křičela jsem, aby mě také zastřelili,“ uvedla mimo jiné žena. Moskva dál odmítá, že by se ruští vojáci dopustili těchto činů, které stále více zemí označuje za válečné zločiny.
Příběh, z kterého mrazí, má pokračování. Ve středu 30. března opustila rodinu, přátele a známé drobná usměvavá blondýnka. Mohlas tu ještě být, kam jsi spěchala, nechápou blízcí. Její život skončil v 35 letech. Havarovala na Strakonické ulici v Budějovicích.
Příběh, z kterého mrazí, má pokračování. Ve středu 30. března opustila rodinu, přátele a známé drobná usměvavá blondýnka. Mohlas tu ještě být, kam jsi spěchala, nechápou blízcí. Její život skončil v 35 letech. Havarovala na Strakonické ulici v Budějovicích.
Koncert pro Ukrajinu se ve Šternberku koná v neděli 10. dubna. Koncert začíná v 16 hodin v kostele Zvěstování Panny Marie ve Šternberku. Pořádá ho Perinatální hospic Dítě v srdci.
DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ: Legionářství, cukrařina a pivo v horkém letním dni. Muzeum na náměstí městysu Pecka v Podkrkonoší spojuje tři na první pohled neslučitelné zkušenosti. I když podle majitele a muzejníka Petra Jůzy jdou dohromady skvěle, nabízí totiž něco pro každého. "Spojili jsme cukrářské dědictví naší rodiny s legionářskou historií rodiny Chramostových odvedle a naší společnou vášní pro vojenství. Stalo se z toho místo setkávání lidí, které tu bylo už tradičně," vypráví.
Už šestnáctým rokem stojí v čele Dolního Benešova Martin Štefek, který ještě předchozích osm let působil jako zastupitel a radní. Letošních voleb do obecních zastupitelstev se už ale nezúčastní, protože po téměř čtvrtstoletí „služby“ pro město se chce naplno věnovat své rodině. Nejen o tomto jeho rozhodnutí si povídáme v následujícím rozhovoru.
Významného podporovatele získal spolek Přerovské zvony smíření, který usiluje o obnovu zvonů v kostele svatého Vavřince. Největší přerovský zaměstnavatel, společnost Meopta, se rozhodl přispět částkou 100 tisíc korun. I díky jeho daru se může začít už na jaře odlévat největší ze zvonů - Jan Pavel, který má vážit 1 800 kilogramů.
V pátek 1. dubna do prostor Point Milovice opět dorazila Miss České republiky 2019 Bc. Nikola Kokyová – tentokrát jako ambasadorka charitativního projektu Počítače dětem. V rámci tohoto projektu organizace obdržela 25 notebooků pro sociálně slabé rodiny s dětmi a již je aktivně distribuuje.
Mimořádné setkání s vedením města a ukrajinskými občany, kteří v Holešově našli azyl a zázemí se uskutečnilo v neděli 3. dubna na holešovském zámku. Hlavním smyslem bylo přiblížit uprchlíkům - hlavně ženám a dětem - region a město samotné, a také jim poskytnout příležitost, aby se poznali a navázali kontakty.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Do Nymburka přijela rodina Vitalije Byalyka ze svého ukrajinského domova hned o prvním víkendu války. Majitel Šafaříkova mlýna Václav Šíma pro Vitalijovu manželku a jejich dva syny vyrazil dodávkou z Nymburka na polsko-ukrajinskou hranici a nakonec i několik kilometrů do ukrajinského vnitrozemí. Nyní jsou v Čechách již více než měsíc, řeší práci, svou budoucnost i osud příbuzných, kteří zůstali na Ukrajině.
Loňský rok byl v Brumově-Bylnici ve znamení miminek. Oproti tradičnímu počtu novorozeňat z minulých let, kdy se ve městě narodilo 50 až 60 dětí, přivítali 87 nových občánků. „Říkáme jim covidové děti, protože byly počaty v době karantény,“ usmál se starosta Kamil Macek.
/1. DÍL, FOTOGALERIE/ V dětství nosila květiny Masarykovi a Benešovi. O několik let později dávaly politické elity květiny jí. Pod tíhou okolností se musela mnohokrát stěhovat, cesta ze Smíchova do Bílého domu byla klikatá.
/1. DÍL, FOTOGALERIE/ V dětství nosila květiny Masarykovi a Benešovi. O několik let později dávaly politické elity květiny jí. Pod tíhou okolností se musela mnohokrát stěhovat, cesta ze Smíchova do Bílého domu byla klikatá.
/1. DÍL, FOTOGALERIE/ V dětství nosila květiny Masarykovi a Benešovi. O několik let později dávaly politické elity květiny jí. Pod tíhou okolností se musela mnohokrát stěhovat, cesta ze Smíchova do Bílého domu byla klikatá.
Jako hráč je podepsán výrazným písmem pod historickým postupem fotbalistů Viktorie Plzeň v roce 1993 do nově utvořené první české ligy, velkých úspěchů v barvách Viktorie dosáhl Karel Krejčí rovněž jako trenér.
Jako Ukrajinec nemohl dál zůstat v Rusku. Jediným východiskem byl útěk. Ukrajinský fotbalový reprezentant Andrij Kravčuk opustil Moskvu a vydal se do Anglie. Azyl našel ve slavném Manchesteru City.
Jako Ukrajinec nemohl dál zůstat v Rusku. Jediným východiskem byl útěk. Ukrajinský fotbalový reprezentant Andrij Kravčuk opustil Moskvu a vydal se do Anglie. Azyl našel ve slavném Manchesteru City.
Obléhání Mariupolu si vybralo svou daň v podobě téměř zdevastované metropole a dosud asi pěti tisíců mrtvých, včetně 210 dětí, jak uvedly ukrajinské úřady. Přes blokádu je těžké dostat humanitární pomoc k přeživším a skrývajícím se obyvatelům, případně je evakuovat z denně ostřelované oblasti. Někteří ale měli štěstí a podařilo se jim uprchnout do bezpečí. Tři mladí lidé podali svědectví o děsivém útěku a o tom, jak se jejich životy navždy změnily.
/ARCHIVNÍ FOTO/ Tragédie, která se odehrála ve čtvrtek na střední škole v Praze, kde student mačetou zabil učitele, vyvolala vzpomínky na podobnou událost před 18 lety na učilišti ve Svitavách. Tehdy se jednalo o první smrtící útok na kantora v Česku během výuky a pachatel je dnes už na svobodě. Co se tehdy přesně stalo? A jde podle ředitele učiliště podobným tragédiím zabránit?
Tragédie, která se odehrála ve čtvrtek na střední škole v Praze, kde student mačetou zabil učitele, vyvolala vzpomínky na podobnou událost před 18 lety na učilišti ve Svitavách. Tehdy se jednalo o první smrtící útok na kantora v Česku během výuky a pachatel je dnes už na svobodě. Na tehdejší události vzpomíná i ředitel učiliště Leoš Říha.
Dřevohostice patřily k prvním obcím na Přerovsku, které během uprchlické krize v souvislosti s válkou na Ukrajině poskytly azyl rodinám s dětmi. Městys neváhal investovat do stavebních úprav zdejší fary, kde našly nový domov čtyři ženy a šest dětí.
/FOTO/ Když před osmi lety porodila Dagmar Kozáková dvojčata, myslela si, že je vše v naprostém pořádku. Nenapadlo by ji, že jedna z jejích dcer Julinka trpí vzácným Angelmanovým syndromem, který převrátí naruby život celé rodiny. Stará se o ni v Brodku u Prostějova na hranicích Vyškovska, do Vyškova dojíždí za školou obě její dcery.
Oslava prvních narozenin je v každé rodině velkou událostí. Nejinak by to bylo i v rodině malého Andreje z Ukrajiny. To by však v jeho rodné zemi nesměla řádit válka.
/VIDEO/ Desetiletý kluk s mičudou u nohy běží po hřišti. Spoluhráči na něj pokřikují přihrej, přihrej! Ale také davaj, davaj! Fotbalová škola Třebíč má nyní smíšené družstvo. Hrají v něm Češi i Ukrajinci.
Desetiletý kluk s mičudou u nohy běží po hřišti. Spoluhráči na něj pokřikují přihrej, přihrej! Ale také davaj, davaj! Fotbalová škola Třebíč má nyní smíšené družstvo. Hrají v něm Češi i Ukrajinci.
/FOTO/ Nejdříve pěšky z nejnižšího místa republiky na to nejvyšší. Naposledy zase na kole z nejvýchodnější místa na to nejzápadnější. A to vše se dvěma dětmi. Ústečané Tereza Černecká a Vladan Černecký vyrážejí každý rok do přírody. Už brzo přivítají do rodiny třetího malého člena. Chtěli by k tříleté Zoje a pětileté Doře už také kluka. V rozhovoru se spolupracovníkem Deníku se podělili o své zážitky a plány.
/FOTOGALERIE/ Ukrajinské rodiny přicházejí také do městyse Komárov, který jim nabídne zázemí na několika místech. Cílem je pomoci jim v začátcích s tím, že by se po čase o sebe měly začít starat samy.
Zničené ulice i čtvrtě, bomby dopadající každých pár minut a mrtví sousedé zakopaní na zahradě. A také „hodní“ Rusové, kteří vyhladovělým lidem rozdávají sladkosti. Takto to podle svědků aktuálně vypadá v ukrajinském Mariupolu. Uprostřed doutnajících trosek je stále uvězněno 160 tisíc lidí. Ti, kterým se podaří utéct, přitom nemají vyhráno. Kromě vzpomínek na zdevastované domovy se musí potýkat i se zničeným psychickým zdravím.
V nemocničním pokoji strávil Den díkůvzdání, Vánoce i své čtrnácté narozeniny. Přibral tam také přes 27 kilo, což zhoršilo jeho zdravotní stav. Autistický chlapec Matthew přitom k pobytu v nemocnici neměl žádný zdravotní důvod. Americké úřady ho zkrátka neměly kam jinam umístit. Nakonec pro chlapce našly nový domov, ten se však nachází na druhé straně Spojených států, tisíce kilometrů od jeho rodiny. Nejde přitom o ojedinělý případ.