Kreativ

ŠTÍTEK: rostliny

Netýkavka žláznatá

Velké Březno zápasí s invazivní netýkavkou. Likvidace stojí statisíce korun

/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Bolševník, křídlatka, netýkavka. Tyto tři rostliny mají jedno společné, patří mezi nepůvodní, invazivní druhy a dokážou napáchat velké škody. Ač s bolševníkem na Ústecku problémy nejsou, právě s netýkavkou žláznatou má trable obec Velké Březno. Hojně roste ve zdejším potoce.

Komule Davidova je keř, který spolehlivě přiláká motýlky.

Přilákejte do zahrady motýly! Zasaďte s dětmi rostliny, které babočky milují

Když s dětmi vytvoříte motýlí zákoutí, budete se těšit pohledem na nádherné babočky, modrásky či otakárky. Spolehlivě je přilákají rostliny, bohaté na nektar. Mezi osvědčené motýlí květiny patří floxy, dobromysl, šalvěj, levandule, rozchodníky, hrachory, kopretiny, astry, řebříčky, jiřinky, violka nebo keře šeříku. Spolehlivým lákadlem se stane Komule Davidova neboli motýlí keř. Nejen potrava je pro motýly důležitá, přichystejte správnou hostinu také jejich housenkám.

Zeleninová farma v Kožichovicích u Třebíče, kde se pěstují v obrovských sklenících rajčata.

VIDEO: Ve sklenících u Třebíče denně dozrávají tisíce rajčat, podívejte se

Největší skleníky na Vysočině, které mají rozlohu jako pět fotbalových hřišť fungují v Kožichovivích na Třebíčsku. Kromě samotné rostlinné výroby zde před otevřeli i podnikovou prodejnu. Farma nese své ovoce, rajčata jsou mezi lidmi oblíbená a zákazníci stojí metrové fronty, aby si vyzrálá rajčata mohli nakoupit.

Zeleninová farma v Kožichovicích u Třebíče, kde se pěstují v obrovských sklenících rajčata.

VIDEO: Ve sklenících u Třebíče denně dozrávají tisíce rajčat, podívejte se

Největší skleníky na Vysočině, které mají rozlohu jako pět fotbalových hřišť fungují v Kožichovivích na Třebíčsku. Kromě samotné rostlinné výroby zde před otevřeli i podnikovou prodejnu. Farma nese své ovoce, rajčata jsou mezi lidmi oblíbená a zákazníci stojí metrové fronty, aby si vyzrálá rajčata mohli nakoupit.

Přírodní koupací biotop v Litovli se chystá na letošní sezonu, 22. dubna 2021

Biokoupaliště v Litovli se už chystá na sezonu. Podívejte se jak

Epidemická situace v Česku se zlepšuje a skoro všechny ukazatele signalizují příznivý vývoj. Je tedy i naděje, že se v červnu v případě příznivého počasí otevřou koupaliště a bazény. Pokud by provozovatelé skutečně dostali zelenou, musejí být předem připraveni. Ze dne na den nedokáží nachystat areály a vodu v nich prohřát na příjemnou teplotu. Na přírodním koupacím biotopu v Litovli proto jsou práce v plném proudu.

Den Země slavíme i v rychnovském Centru Orion.

OBRAZEM: Den Země slavíme i v rychnovském Centru Orion

22. dubna je Den Země - celosvětová událost zaměřená na propagaci a podporu ochrany životního prostředí. V Centru Orion jsme si jej připomněli sázením jarních květin. S Klienty však pracujeme celoročně na tom, aby mohli v přírodě trávit svůj volný čas a budovali si k ní kladný vztah.

Okrasný česnek s modrofialovými velikými bambulemi je ale potřeba zasadit zhruba na začátku října. Následující rok pokvete mezi květnem a červencem a ještě po odkvětu bude zahradu zdobit suchými hlavičkami.

Zahrádka pro obry! Dvoumetrové slunečnice, obří česnek nebo vysoké divizny

Představte si, že jste se ocitli jako Gulliver v zemi Liliputů! Některé rostliny dorostou tak vysoko, že si nejen děti vedle nich budou připadat jako trpaslíci. Jiné rostliny zase při dobré péči poskytnou až gigantické plody. Pusťte se do toho, malí zahradníci budou nadšeni! A co s obřími rostlinami na konci sezony? Slunečnici nechte na záhonku přes zimu, opeření obyvatelé zahrady si jistě pochutnají.

A pokud se vám vodní minizahrádka v nádobě zalíbí, můžete zkusit příští rok založit opravdové jezírko.

Vodníci a rusalky! Postavte s dětmi malou vodní zahrádku

Voda v létě nesmí na zahradě chybět. Děti ji při svých hrách ocení ve všech podobách a rády si vytvoří i malou vodní zahrádku. K jejímu založení není potřeba nic víc než nepříliš velká nádoba, některá z nenáročných vodních rostlin, případně několik kamenů a samozřejmě odstátá voda. A proč si nevybudovat také zahradní jezírko, třeba jen velké jako dlaň. 

Ochránci přírody obnovili naučnou stezku na Turoldu.

Zajímavosti o jeskyni i rostlinách. Naučná stezka na Turoldu je v novém

O historii těžby vápence nebo jeskyni a jejích obyvatelích se dozví návštěvníci na obnovené naučné stezce na Turoldu. Ochránci přírody tam nainstalovali nové panely. „Lidé na nich najdou informace i rostlinách, které jinde než na Turoldu na Pálavě nerostly,“ zmínil autor naučné stezky Jan Miklín.

Z Růžové zahrady v zámeckém parku na Konopišti.

OBRAZEM: Ve sklenících na Konopišti kvete řada rostlin, i když venku ještě mrzne

I když je už jaro, podle pocitové teploty jsme ještě v hluboké zimě. Ale ani to nebrzdí přípravy pracovníků státního zámku Konopiště na příchod prvních návštěvníků letošní turistické sezony. Ta sice už podle kalendáře začala, ale ve skutečnosti vypukne až v okamžiku, kdy padnou vládní restrikce zakazující shromažďování 'více než dvou lidí'.

Medvědí česnek na Litoměřicku.

FOTO: V lesích na Litoměřicku vyrašil medvědí česnek

První zelené lístky medvědího česneku vyrazily po zimě také na Litoměřicku. I když se v Česku jedná o běžný druh, nevyskytuje se úplně všude. Zpravidla roste ve vlhkých lesích, zejména lužních. Lokalita, kde jsou pořízené přiložené fotografie, se nachází nedaleko Úštěka.

Bylinky se dají sbírat téměř po celý rok, ty nejaromatičtější nasbíráte zhruba od května do září.

Bylinkový ráj pro malé zahradníky: nasušte si léto do zásoby

Ideálními rostlinami pro malé zahradníky jsou bylinky, jejichž chuť a vůně dokáže děti opravdu zaujmout. Mezi rostliny bezpečné a zároveň jednoduché na pěstování patří nejrůznější druhy bazalky či máty, meduňka lékařská, tymián obecný, mateřídouška obecná, levandule lékařská, šalvěj lékařská, dobromysl obecná, pažitka či listová petrželka. Záhon příjemně oživí například měsíček lékařský, řebříček obecný, heřmánek pravý, anýz vonný, ale třeba také brutnák lékařský či dužnatý netřesk střešní.

Děti vždy ocení rostliny, které se svým celkovým vzhledem nebo vzhledem svých plodů liší od těch běžně dostupných.

Nejsladší je hrášek z vlastního záhonku! Co pěstovat s malými zahradníky

Co udělat pro to, aby byla zahrada pro naše potomky co nejzajímavější? Nebojte se do ní vpustit trochu života. Začít se dá přitom s málem: vedle pobytového trávníku může v méně nápadném koutě zahrady zůstat zarostlá hromada kamení nebo roští, na místo celoročně zelených jehličnanů prospěje vysadit několik ovocných keřů či stromů. Zkuste zapojit děti i do samotného pěstování. Přesvědčit k zahradničení větší děti bývá potíž, ty menší ale zahradničí s nadšením a je pro ně zábavné sledovat, jak rostlina roste a vyvíjí se, jak klíčí, kvete a plodí.

Šikovné jsou velké pěstební pytle. Pozor, obzvlášť tmavé plastové pytle mají někdy tendenci se v parném létě přehřívat.

Když nemáte záhonek, stačí nádoba. Použít lze pěstební pytel

Sklízet vlastní zeleninu či dokonce drobné ovoce můžete i na balkoně nebo terase. Zkuste pěstovat polníček, špenát či roketu. Nebojte se cibule, hrášku a rajčat. Použít je možné květináče a truhlíky z nejrůznějších materiálů, výhodné jsou také velké pěstební pytle. Čím více místa budou mít kořeny v nádobě a čím více zeminy jim dáte k dispozici, tím lépe rostliny porostou.

Tinktury mohou pomoci s řadou problémů. Jejich příprava doma není nijak složitá.

Deset nejlepších tinktur, které by neměly chybět ve vaší lékárničce

Mnohdy potřebujeme povzbudit chuť k jídlu nebo rozproudit náš imunitní systém, někdy se chceme zbavit plísní. Se vším nám mohou výrazně pomoci bylinky a výluhy z nich. Připravte si podle návodu tinktury, po kterých můžete sáhnout, když vás trápí zažívání, paměť nebo různé druhy kvasinek.

Tvorba skalek je vlastně způsob pečlivého zahrádkaření v malém měřítku, protože větší i menší kameny a rostliny musí být promyšleně rozmístěny tak, aby jako celek poskytovaly co nejhezčí pohled ze všech stran.

Skalky a skalničky. Přehlídka barev, květů a jehličnanů

Pro skalku je léto poměrně klidným obdobím, kdy se můžeme těšit z její krásy. Většina práce spočívá v průběžné údržbě. Léto je však také nejlepším obdobím na to, abychom si rozmnožili některé oblíbené druhy rostlin.

Léčivé rostliny lze užívat mnoha způsoby, můžete z nich udělat například odvary či tinktury, zevně je pak můžete použít mimo jiné jako obklad nebo koupel.

Jak dostat z léčivek to nejlepší? Na čaj se hodí květy, na odvar kořeny a kůra

Léčivé rostliny lze užívat několika různými způsoby, mezi ty nejznámější patří čaj, nálev, sirup nebo bylinné víno. Ale můžeme si z nich připravit také odvar, výluh, tinkturu, zevně se pak používají například jako mast, obklad nebo koupel. Také při zpracování bylinných rostlin musíme dbát na pravidla. Věděli jste například, že dvě lžičky tinktury mají sílu jako malý panák vodky?

Okouzlující květy činí z fuchsií jedny z nejoblíbenějších přenosných rostlin.

Máte balkon na severu? Dejte tam fuchsie či rákosníka a ohromíte sousedy

Na severně orientovaném balkoně máme sice výběr menší, ale o to jsou pak stínomilné rostliny krásnější. Chráněné polostinné až stinné místo svědčí královnám severních balkonů, fuchsiím a begóniím, které jsou vyšlechtěny do nespočtu nádherných variet. Jako přenosné rostliny lze pěstovat rovněž hortenzie – pokud je venku ponecháme celoročně, je třeba nádoby velmi důkladně izolovat. Do polostínu se hodí rovněž mračňák, a také barvínku menšímu podobný, růžově kvetoucí barvínkovec madagaskarský.

V Přibicích sklízejí exotické fíky. Miroslav Effenberger nasbírá cca deset kilogramů za čtyři dny

Tuzemská exotika: Moravák pěstuje fíky i olivy

Kdo se jednou láskou k rostlinám nakazí, už se nevyléčí, říká Miroslav Effenberger z Přibic u Brna. Ve své exotické zahradě pěstuje pestrou škálu zajímavých rostlin, především ze subtropů. Zahradnickou vášeň v sobě objevil už jako malý kluk a během několika desetiletí se propracoval mezi nejuznávanější odborníky na pěstování těchto rostlin v domácích podmínkách v Česku.  

Podbílek šupinatý.

Příroda se po zimě probouzí ve velkém. Podívejte se, co už na jihu Čech kvete

Letos trochu se zpožděním, ale už kvetou na jihu Čech i některé méně známé rostliny. V přírodě už můžete najít vedle tradičních sedmikrásek, fialek či nachových hluchavek třeba devětsil. Potkat u vody můžete sasanky, křivatce, zajímavý podbílek šupinatý, což je parazitická rostlina bez zeleného barviva, ale i první blatouchy. Pochopitelně nesmí chybět květy pampelišek, rozrazilu a dalších jarních rostlin. Tak si užívejte krásu naší jarní květeny.

Balkon vám mohou ozdobit i červené a bílé růže.

Zavinutku i mračňáka můžete pěstovat tam, kde slunce vychází i zapadá

Pokud máte balkon na východ nebo západ, máte vyhráno. Díky střídání slunce a stínu v průběhu dne totiž nabízejí tyto balkony dobré podmínky pro pěstování široké palety rostlin. Dobře dařit se zde bude mátě, listové zelenině, mračňák, ale také chmelu japonskému, který vaši zahrádku ve výšce rychle zaplní zelení.

Rostliny stříháme, abychom nepoškodili kořeny a nezabránili jim tak v dalším růstu (samozřejmě s výjimkou sběru kořenů).

Léčivé byliny nám chutnají, ale také pomáhají. Jak je sbírat, sušit a uskladnit?

Léčivky mají blahodárný vliv na naše tělo. Navíc některé z nich i dobře chutnají, můžeme je používat do čajových směsí, ale také jako dochucovadlo do řady pokrmů. Léčivé rostliny můžeme pěstovat i na zahrádce, většinu z nich ovšem najdeme ve volné přírodě. Jak je sbírat, sušit a skladovat, aby nám byly jejich dary k užitku?

I na balkoně se můžete cítit jako v zahradě.

Nechte rostliny růst vzhůru, váš balkon promění na zelený ráj

Pěstování ve vertikále šetří místo a z balkonu vytvoří skutečnou zelenou oázu. Navíc může zajistit i soukromí. Rostliny se mohou do výše pnout, splývat nebo v květináčích pokrývat nejen stěny, ale také zábradlí a treláže umístěné v prostoru. Nejjednodušší využití prostoru do výšky nabízejí popínavé rostliny. Stačí je vysadit do rozměrné nádoby a navést na oporu. Najdeme mezi nimi krásně kvetoucí trvalky i letničky, druhy nabízející zeleň po celý rok i ovocné dřeviny a zeleninu. Pokud si přejeme ve vertikále pěstovat jiné druhy rostlin, umožní nám to systém polic či závěsných květináčů.