Trojská botanická zahrada láká k odpočinku a relaxaci. Objevovat ji můžete nejen svým zrakem, ale i dalšími smysly. Od roku 2016 v areálu zahrady postupně vzniká unikátní vzdělávací projekt Vonná stezka, který svět rostlin představuje poněkud netradičně – pomocí vůní. Na jednotlivých zastaveních se seznámíte s exotickým kořením, tradičními svatojánskými bylinami, omamně vonícími růžemi, ale i aromaty ukrytými ve víně. Z návštěvy zahrady si můžete odnést voňavou vzpomínku v podobě unikátního parfému Fata Morgana No. 1, který je v prodeji v informačních stáncích.
Od června bude v provozu Aquaponická farma v Sokolnicích na Brněnsku. Podílet na výnosném podnikání se může každý zakoupením dluhopisu. Podobně lákala společnost City aquaponie investory na svých internetových stránkách. Zájemci, kteří si o více informací volali na místní radnici, se ale dočkali překvapení. Představitelé obce o projektu nic nevěděli.
/REPORTÁŽ/ Přírodní rezervaci Hutě na bělokarpatských kopanicích u vesničky Žítková, kde roste řada vzácných rostlin včetně orchidejí, obsadili také letos začátkem července členové Hnutí Brontosaurus Mařatice, spolu s dalšími milovníky přírody a jejich dětmi.
V průměru má jednadvacet metrů, je osázen 760 rostlinami půvabné levandule lékařské a cestičkami se dá nachodit až půl kilometru. To je levandulový labyrint, který si u svého domu v Kyžlířově na Potštátsku vypěstovali manželé Lenka a Jiří Švarcovi. Z překrásných sytě fialových květů se těší již dva roky.
V průměru má jednadvacet metrů, je osázen 760 rostlinami půvabné levandule lékařské a cestičkami se dá nachodit až půl kilometru. To je levandulový labyrint, který si u svého domu v Kyžlířově na Potštátsku vypěstovali manželé Lenka a Jiří Švarcovi. Z překrásných sytě fialových květů se těší již dva roky.
Domažlický okres si s obávanou invazivní rostlinou v minulých letech užil své. Bolševník velkolepý se ale objevuje znovu, a to v Holýšově u železniční trati, u jezu a u zahrádek u lesa nad Výhledy.
/FOTOGALERIE/ Romantika, dobrodružství i zábava. To všechno patří k létu a kulturnímu vyžití na Benešovsku. Za návštěvu stojí výstava fotografií ve Vodním domě v Hulicích, humor nebude chybět v představení Hospoda na mýtině, hudební zážitek zabezpečí dobový koncert zobcových fléten a o své cestě po africkém kontinentu budou vyprávět dobrodruzi, kteří si vybrali neobvyklý způsob cestování.
Ve vyprahlých letních dnech jsou pro rostliny na balkonech a terasách spásou samozavlažovací truhlíky. Stejně dobře se osvědčí na chalupě, když nemáte čas na pravidelnou zálivku.
Do světa divokých rostlin přivádějí návštěvníky ve výpravné výstavě v Muzeu Vyškovska. Šanci mají nyní na výpravné výstavě Plané rostliny jako jídlo, koření i lék.
Babička z kraje žítkovských bohyní ji naučila bylinkám děkovat. A povídat si s nimi. Monika Janošová mezi nimi vyrostla. Sbírá je na severu Moravy i po Evropě. A míchá z nich čaje na míru, protože, „unisex balení po dvaceti“ dělat neumí.
V úterý 23. června údajně snědly dvě děti v MŠ Jugoslávská plody rostliny štědřence odvislého, které jsou jedovaté. Na reakci rodičů ředitelka školy konstatovala, že zmíněný keř ve školní zahradě skutečně roste a stále se, i po likvidaci, na zahradu vrací v podobě náletu. Doplnila, že urgovala jeho likvidaci na jabloneckém magistrátě.
/ROZHOVOR/ „Zahrada je živý organismus a je potřeba denní péče, aby žila,“ říká Simona Görtlerová, majitelka levandulové zahrady v Klapý. Vytváří druhovou sbírku všech dostupných odrůd levandule a v plánu má i muzeum.
Šumava se v tomto období na mnoha místech doslova modrá. Může za to velmi výrazná rostlina - lupina mnoholistá, známá i jako vlčí bob. Její objemné listy a duté lodyhy, na nichž rostou většinou výrazně modrá květenství, obdivuje mnoho návštěvníků Šumavy, ale ta si v tomto prostředí obdiv vůbec nezaslouží.
Dožívají se mnoha desítek let, kvetou nepravidelně. Vzácná jukka rostrata vykvetla v minulých dnech v Přibicích na Brněnsku. „Největší rostlina má přes šedesát let, vykvétá jednou za několik let. Někdy za tři, jindy za deset,“ sdělil pěstitel Miroslav Effenberger.
/FOTO/ Netradiční sortiment nabízeli prodejci v obchodě ve smíšeným zbožím v Markvarticích na Děčínsku. Celníci tam při kontrole objevili rostliny konopí, ze kterého se získává marihuana. Našli nakonec třicet vzrostlých rostlinek.
Když ve vinohradu na Sádku kopnou hlouběji do země, už se půda nedrolí mezi prsty. „Nejméně do čtyřiceti centimetrů je vláha. To hodnotím jako velmi dobré. Deště posledních týdnů pomohly moc,“ pochvaluje si spolumajitel zdejšího vinařství Lubomír Lampíř.
Speciálním postřikem likvidovali odborníci ve Frýdlantu v lokalitě Střelnice, v Jäklově údolí a u tenisových kurtů invazivní rostlinu křídlatku japonskou. Rostlina dokáže během několika let úplně vytlačit původní vegetaci.
Skalní stepi Pálavy patří k nejsušším místům střední Evropy. Nachází se na mělkých kamenitých půdách, navíc v jedné z nejteplejších oblastí České republiky. Extrémní sucho z posledních let může poškozovat ale i odolné rostliny v oblasti Děvína na Břeclavsku.
V posledních měsících lidé při volných konverzacích neustále skloňují obávaný koronavirus. Nyní už se vládní opatření proti jeho šíření začínají uvolňovat, lidé už mohou volně vycestovat, třeba do Německa.
Rozmačkané s cukrem, se šlehačkou, na dortu, se šampaňským… Sladkou chuť jahod má asi každý z nás spojenou s bezstarostným létem a pohodou. V Předměřicích na Mladoboleslavsku, nedaleko řeky Jizery, si ale dávají záležet hlavně na tom, aby nám jejich jahody chutnaly především samotné a byly vždy maximálně čerstvé. Je to věda.
/ROZHOVOR/ Sešli jsme se v lednickém zámeckém parku, který považuje za jednu z nejkrásnějších zahrad světa. Jeho tým stojí za projekty řady významných parků a zahrad v zemi. Krajinářský architekt a valtický patriot Přemysl Krejčiřík sklidil za svou práci množství mezinárodních ocenění. V Lednici skromně hovořil o tom, jaká poselství v sobě skrývají historické zahrady nebo o tom, na co je v životě nejvíc pyšný.
/ROZHOVOR/ Sešli jsme se v lednickém zámeckém parku, který považuje za jednu z nejkrásnějších zahrad světa. Jeho tým stojí za projekty řady významných parků a zahrad v zemi. Krajinářský architekt a valtický patriot Přemysl Krejčiřík sklidil za svou práci množství mezinárodních ocenění. V Lednici skromně hovořil o tom, jaká poselství v sobě skrývají historické zahrady nebo o tom, na co je v životě nejvíc pyšný.
V současnosti zhotovují uživatelé dřevařské dílny terapeutické dílny Klíček, která je službou Charity Uherské Hradiště, mimo jiné, další hmyzí hotely. Tuto aktivitu provádíme proto, abychom přilákali více druhů i větší počet opylovačů a dravce z říše hmyzu, kteří nám pomohou v biologické ochraně rostlin. Naše zahrady jsou totiž vůči mnoha druhům hmyzu nepřátelské, protože jsou příliš uhlazené a uklizené. Stačí se podívat ven na louku či do lesa a rozdíl je jasný. Suché rostlinné zbytky včetně listů, větví i drobných větviček, různé nahromaděné kamínky ani opadané plody na našich okrasných plochách obvykle nenajdeme. A právě to je materiál, který využívá hmyz jako svůj příbytek nebo na nakladení vajíček.
Výstava Klubu pěstitelů kaktusů a sukulentů Jihlava se uskuteční již tradičně v příjemných prostorách starobylého dvora Muzea Vysočiny v Jihlavě ve dnech 10. - 14. června. Budova muzea se nachází v horní části Masarykova náměstí, a tak mají návštěvníci přímo v centru města možnost shlédnout nejenom krásné rostliny, ale také prostory pro veřejnost většinou uzavřené.
Novou farní zahrádku ve Slatinicích si lidé mohli poprvé prohlédnout v rámci Víkendu otevřených zahrad. Vznikla v prostoru mezi farou a kostelem Nanebevzetí Panny Marie na místě zanedbané zahrady a příchozím nabízí pestrou paletou vůní a barev.
Každý nemá zahradu nebo balkon, kde během letní sezony může pěstovat letničky nebo trvalky. I proto vás doma v tomto čase svými květy potěší pokojové rostliny, jako jsou čínské ibišky, trnová koruna nebo šťavel purpurový.
Svědectví doby ledové dodnes nesou rašeliniště u Jihlávky. Tvrdí to Kraj Vysočina a svými zásahy podpořil mechorosty, které by jinak neobstáli v konkurenci jiných rostlin.
Svědectví doby ledové dodnes nesou rašeliniště u Jihlávky. Tvrdí to Kraj Vysočina a svými zásahy podpořil mechorosty, které by jinak neobstáli v konkurenci jiných rostlin.
Vůni květin si mohou nově díky mobilním kontejnerům se zelení užít lidé na Masarykově náměstí ve Vyškově. Pracovníky města čeká při udržování zeleně celoroční práce. Většina využitých rostlin jsou pouze jednoleté druhy. „Truhlíky proto po letní sezoně naložíme a odvezeme znovu do zahradnictví. Příští rok chceme výsadbu rozšiřovat, uvažujeme rovněž nad obměnou truhlíků na sloupech veřejného osvětlení,“ sdělil místostarosta Josef Kachlík.
Na začátku byly zdravotní komplikace a boj o život, skončilo to trestním stíháním. Řeč je o události, která se odehrála v Opavě v Čajkovského ulici chvíli před jednadvacátou hodinou večerní 29. května.
Když byla před devíti lety v kanadské Albertě objevena fosílie nodosaurida, označili ji někteří vědci za nález desetiletí. Přes 110 milionů let staré pozůstatky doslova ochromovaly tím, v jakém stavu se zachovaly. Až nyní ale odhalily své největší tajemství – poslední potravu, kterou věhlasný „obrněnec“ spořádal před svým úhynem.
Zelence, pepřence, fíkusy, monstery, filodendrony nebo spoustu dalších druhů rostlin, jejich řízky a semínka, květináče a substráty nebo další příslušenství. To vše mohou mezi sebou vyměnit zájemci na Velkém swapu pokojovek.
To, že se rostliny používají pro léčení všelijakých neduhů, je stará známá věc, ale věděli jste, že se dají použít i při zahnání obtížného hmyzu nebo ochraně rostlin? Sezóna klíšťat je v plném proudu a my musíme chránit sebe, své ratolesti i domácí zvířata.
Květnové deště v uplynulých dnech podle zemědělců alespoň částečně zmírnily sucho, které díky absenci deště v dubnu panovalo napříč republikou. Jak moc deštivý květen půdě pomohl, ale ukáží až měsíce následující a především to, jakých se v nich dočkáme teplot.
To, že se rostliny používají pro léčení všelijakých neduhů, je stará známá věc, ale věděli jste, že se dají použít i při zahnání obtížného hmyzu nebo ochraně rostlin? Sezóna klíšťat je v plném proudu a my musíme chránit sebe, své ratolesti i domácí zvířata.
To, že se rostliny používají pro léčení všelijakých neduhů, je stará známá věc, ale věděli jste, že se dají použít i při zahnání obtížného hmyzu nebo ochraně rostlin? Sezóna klíšťat je v plném proudu a my musíme chránit sebe, své ratolesti i domácí zvířata.
To, že se rostliny používají pro léčení všelijakých neduhů, je stará známá věc, ale věděli jste, že se dají použít i při zahnání obtížného hmyzu nebo ochraně rostlin? Sezóna klíšťat je v plném proudu a my musíme chránit sebe, své ratolesti i domácí zvířata.
/FOTOGALERIE/ Mokřadní louka Podlesí u rybníka v Býkovicích, ležících na úpatí Malého Blaníku, se každý rok na jaře barví do červena. Rozkvétá tam šest stovek orchidejí - vstavačů. Ty spolu s další chráněnou bylinou, suchopýrem, dokreslují jedinečnost této přírodní rezervace, zařazené do nejmenší české Chráněné krajinné oblasti Blaník.
Jistě jste si všimli, že jsme letos nechali v areálu zámeckého parku ve Velkých Opatovicích nekterá místa neposečena. Rozhodli jsme se k tomu zejména proto, že bychom rádi zabránili velkému úbytku rozmanitých druhů hmyzu a rostlin, ke kterému v posledních letech dochází.