Kreativ

ŠTÍTEK: rostliny

Botanická zahrada otevírá svůj skvost, skleník Fata Morgana

V rámci uvolňování opatření na ochranu před epidemií nové koronavirové infekce se od úterý 26. května pro veřejnost otevře skleník Fata Morgana. Návštěvníci se mohou těšit na procházku tropickým rájem plným exotických květin. Během nucené uzavírky skleníku prošly výsadby řadou změn. Expozice krášlí nové druhy rostlin včetně orchidejí, mnohé z nich jsou právě v plném květu.

Z archivu Deníku: Boj s bolševníkem

Neúnavného a těžko zničitelného nepřítele měly obce na Tachovsku v roce 2000. Psal o tom redaktor Jan Švagr v Tachovském deníku z 12. května 2000, v článku "Město bojuje se zákeřným plevelem".

Rok 2020 patří orchidejím. Roste jich tu asi 60 druhů

Rok 2020 zvolil Český svaz ochránců přírody jako Rok orchidejí. V naší přírodě divoce roste přes šest desítek jejich druhů. Lokality, na kterých rostou, patří u nás k nejohroženějším. Cílem je upozornit veřejnost na tyto zajímavé druhy rostlin a zejména na způsoby jejich ochrany.

Tohle jen tak neuvidíte, v Plzni rozkvetl hadinec

Na unikátní podívanou se mohou těšit návštěvníci plzeňské zoologické a botanické zahrady. Právě totiž kvete hadinec teidský. Rostlina, která rozkvete pouze jedinkrát za svůj život a v našich končinách není vůbec obvyklé ji při květu spatřit.

VIDEO: Táborská botanická zahrada kvete, voní a žije

Druhá nejstarší botanická zahrada v České republice se nachází v centru Tábora a vznikla již v roce 1866. Navštívit ji lze ve všední dny od 8 do 15 hodin. V současnosti hraje pestrými barvami květů, ale prohlédnout si lze i malý koutek s handicapovanými živočichy, kterým vévodí liška obecná.

Nadšenec pěstuje na tři tisíce kaktusů. Manželka někdy skřípe zuby, říká

„Jejich tvary jsou opravdu zajímavé, růstové schopnosti, vytváření přenádherných květů. Je v tom i kus exotiky,“ vysvětluje Libor Kunte z Markvartic, proč mu učarovali kaktusy a sukulenty, kterým věnoval téměř celý život. O těchto zajímavých rostlinách napsal Libor Kunte několik knih, postavil na nich i svou doktorskou práci na vysoké škole. Kaktusům ale neunikne ani ve škole, pracuje totiž jako ředitel zemědělské školy v Děčíně.  

V moraveckém skleníku Petra Broži rozkvetly pomerančovníky. Podívejte se

Záplava bílých květů pokryla citrusové keře ve skleníku Petra Broži z Moravce. Jaro tam už je v plném proudu. „V březnu se objevují se první poupata. Hlavní část kvetení probíhá v dubnu a opožděné rostliny dokvétají v květnu. Na některých citrusových rostlinách mám poslední loňské plody a u citroníků jsou vidět i různé fáze vývoje plodů,“ popsal úspěšný zahradník, který tyto pro nás exotické rostliny pěstuje už od osmdesátých let minulého století.

Jeli jsme na Pálavu vytrhat boryt barvířský

Mnoho dobrovolníků  už pátým rokem pomáhá vytrhávat invazní rostlinu boryt barvířský na Děvíně na Pálavě. Letos jsme se k nim poprvé přidali i my z Domu přírody Moravského krasu.

Praha má konečně pandu. Není v zoo, ale v botanické

V Praze je konečně k vidění panda. Nejde ovšem o roztomilého vzácného černobílého medvídka, ale o rostlinu. I proto ji nenajdete v zoologické zahradě, ale o kus vedle, v té botanické. Semeno vyseté v prosinci loňského roku začalo klíčit přesně ale apríla. O žert ale rozhodně nejde. Panda totiž není jen ten roztomilý medvídek, ale také strom.

Venkovní expozice botanické se znovu otevřely

Po více než měsíci se v pondělí 20. dubna pro zájemce opět otevřely venkovní expozice Botanické zahrady hl. m. Prahy. Po konzultaci s Ministerstvem zdravotnictví o tom minulý týden rozhodl Magistrát hlavního města Prahy, který botanickou zahradu zřizuje. Návštěvníci se tak opět mohou projít rozsáhlým areálem plným kvetoucích rostlin. Přelom dubna a května totiž patří k obdobím, kdy je zahrada nejatraktivnější. Zájemci se mohou těšit na přehlídku jarních cibulovin, konikleců, stínomilných trvalek, rozhodně by neměli minout ani expozici Středomoří plnou vůní a Japonskou zahradu, kde již rozkvétají rododendrony. Skleník Fata Morgana zůstává až do odvolání uzavřený. Venkovní expozice jsou pro veřejnost otevřené denně od 9.00 do 19.00 hodin.

Záchranný program pro koniklec otevřený. Roste i na Českolipsku

Koniklec otevřený - kriticky ohrožený druh s velkými fialovými květy, které je možné právě v těchto dnech vzácně spatřit už jen na několika lokalitách v České republice. Pro zachování tohoto vzácného druhu v naší přírodě spouští Ministerstvo životního prostředí záchranný program.

Nový rybník letos nabídne i naučnou stezku a litorální pásmo

S postupným uvolňováním vládou nařízených omezení se množí otázky veřejnosti směrem na vedení města, kdy bude opět zahájený provoz sportovně relaxačního areálu Nový rybník v Příbrami. Ten nabízí poměrně širokou škálu možností aktivního odpočinku, ale zatím byl uveden do provozu jen prostor minigolfu.

Duben: ve skleníku kvetou citrusy

Jaro v mém subtropickém skleníku začíná o něco dříve než venku na zahradě. To proto, že pěstované druhy a to především citrusy vyžadují delší vegetační dobu k dozrání ovoce. Po zimním klidu v prosinci a lednu při teplotách v rozmezí asi -2 st. C  až max. 8 st. C začnu v únoru intenzivněji přitápět a postupně navyšovaná teplota rostliny koncem února probudí.

Jak na stres, deprese i další problémy? Uzdravit se lze i vůní

Vůně nás provázejí od dětství. Vnímáme je čichem, chutí i hmatem. Mohou nám být příjemné, některé jsou nelibé. Pomáhají s orientací v okolním světě. Používaly se k vykuřování obydlí a k uzdravování, pro lepší náladu i ke svádění. Co nám mohou dát dnes?  

Jaro vstoupilo i do živočišné mělnické říše

Velikonoce jsou pryč a jaro nastoupilo v plné síle a vstoupilo i do živočišné mělnické říše. Přírodovědkyně Regionálního muzea Mělník Marcela Holubová provedla touto říší i v době karantény návštěvníky muzea prostřednictvím on-line příspěvku.

V národním parku začíná rok šumavských luk

Hořec šumavský, prha arnika, hořeček mnohotvarý český nebo prstnatec májový, ale také perleťovec mokřadní, modrásek černoskvrnný, tetřívek obecný, chřástal polní. Pro tyto vzácné druhy rostlin a živočichů je zásadní existence šumavských luk. Právě těm se letos Správa Národního parku Šumava bude věnovat po celou sezónu v rámci „Roku šumavských luk“.

Květ krásné řemenatky suříkové, klívie, ohromuje

Klívie byla kolem roku 1800 přivezena do Anglie. Její pěstitelkou se stala vévodkyně z Northumberlandu, lady Charlotte Florentia Clive. V roce 1826 byla rostlina na počest úspěšné pěstitelky pojmenována rodovým jménem Clivia.

Muzeum jde za vámi: Voynichův rukopis a symbolika čtyř kamenů

Nemůžete do muzea? Nevadí, muzeum jde za vámi. Vlastivědné muzeum v Olomouci je z důvodu aktuální situace ohledně koronaviru také uzavřené. Proto se rozhodlo, že bude lidem zprostředkovávat online to nejzajímavější z výstav a následně i to „nej“ z expozic.

FOTO: Orchidejové louky jsou v péči odborníků

Každým rokem v tuto dobu vyráží pracovníci Správy Krkonošského národního parku s dětmi ze zdejších škol na cenné botanické lokality, aby vyhrabali starou trávu. S ohledem na současnou situaci letos o louky pečují sami zaměstnanci Správy KRNAP.

Soutěž v karanténním čase

Vážení příznivci a milovníci přírody, všichni jsem se těšili na jaro, i když po celé zimní období, které ani zimou nebylo, kvetly sedmikrásky a macešky. Bohužel - koronavirová epidemie mnoho z nás uvěznila doma, takže si neužijeme krás jarních dnů v přírodě. Chceme proto tu jarní nádheru připomenout alespoň virtuálně, formou soutěže.

Nenápadná louka ukrývá vzácný šafrán bělokvětý

Mezi první posly rychle se přibližujícího jara patří i šafrány bělokvěté. Bezděkov u Nového Města na Moravě je jedinou lokalitou, kde lze tyto rostliny na Vysočině spatřit ve volné přírodě. Tisíce květů se objevily právě v tyto dny.  

Substrát nebo hnojiva? Výživu pro rostliny nepodceňujte

Přemýšlíte, jestli pořídit kvalitní substrát, nebo raději nakoupit hnojiva, která rostlinám dodají potřebné živiny? Potřebujete obojí. Substráty rozhodují o tom, jak dobře se rostliny ujmou a zakoření, hnojení pak o bohatosti úrody nebo květů.