Kreativ

ŠTÍTEK: rostliny

Proslulé betonové květináče nabízela Praha 5 za odvoz. Už jsou pryč

Když Praha 5 pořídila s pomocí evropských dotací do ulic 245 velkých betonových květináčů, byla z toho nejdříve velká sláva. Posléze se ale ukázalo, že na chodních překáží a lidem vadí jejich podoba. Stromy a keře v květináčích měly plnit funkci izolační zeleně, zachytávat emise z dopravy a ozelenit prostor. Rostliny však v truhlících usychaly. Nyní pátá městská část květináče začala nabízet darem za odvoz. Zakrátko si je zájemci rozebrali.

FOTO: Děti si vyráběly sešity, zapojily fantazii

Litoměřice - Objevování tajuplného světa výtvarnice Anny Zemánkové a tvorba originálního sešitu. To byl sobotní program dětí v Litoměřicích, který připravila Severočeská galerie výtvarného umění.

Lednický zámecký skleník po měsíci opět otevřou lidem

Lednice /FOTOGALERIE/ - Po pravidelné měsíční údržbě se tuto sobotu v Lednici návštěvníkům opět otevře tamní zámecký skleník. „Stříhali jsme listy, sadili nové zelené plochy, které nám to tady obrostou. Ryli jsme, hnojili a některé rostliny jsme také sadili znovu,“ popsala zahradnice Markéta Vargová.

Zelená lékárna: Bylinky, které po antibiotikách pomůžou dostat se do normálu

Antibiotika ničí tělu nepřátelské bakterie, ale při jejich častém užívání dochází zároveň k hubení bakterií organismu prospěšných. Většinou po jejich dobrání dojde k oslabení střevní mikroflóry, a podle posledních výzkumů právě střeva silně ovlivňují imunitu těla. Harmonizaci střev podpoříte vyváženou stravou, probiotiky a také některými bylinami.

Pokojové rostliny, které budou chutnat vaší kočce

Ačkoli kočky patří mezi masožravce, potřebují sem tam sežvýkat i nějakou tu zelenou rostlinu, aby si pročistily žaludek od chuchvalců chlupů. Má-li kočka přístup na zahradu, sama si najde trávu nebo bylinku, která jí pomůže k lepšímu trávení. Kočky chované v bytech ale takovou možnost nemají, a tak ochutnávají zeleň v květináčích.

Nezanedbejte péči o zimní pokojovky. Co dělat, aby se jim dařilo?

Když venku panují mrazy a příroda spí, jediná zeleň, kterou se mohou potěšit naše oči, bývají pokojové rostliny. Mnohé si tak nějak žijí samy, bez naší výraznější péče, zato jiné po zakoupení často živoří a dlouho nevydrží. Jak se tedy o takzvané pokojovky správně starat, obzvlášť v náročném zimním období?

Jak pěstovat vavřín, a mít tak doma vlastní bobkový list

Vavřín vznešený (Laurus nobilis) býval ve starém Římě symbolem slávy a vítězství a věnce z něho upletené korunovaly hlavy císařů. Dnes se vavřín pěstuje jako okrasná rostlina a jeho listy se suší na koření známé pod názvem bobkový list.

Umělá pláž na koupání? Fáma, říká Kmet. V lomu vzniknou tři laguny pro zvířata

Mikulov – Mikulovští se bojí o budoucnost zatopeného lomu Janičův vrch, který mění svou původní podobu. Podle ochranářů v místě vznikly tři laguny na podporu druhové rozmanitosti. „V mělčích částech lomu jsme vytvořili oddělené tůně s menšími ostrovy. Dojde tak k rozčlenění a zpestření vodního prostředí. Menší laguny budou lépe využitelné pro obojživelníky. Jejich břehy navíc rychleji zarostou rostlinami,“ řekl vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Kmet.

Mělká tůňka v Újezdci zkrášlí krajinu a zachytí vodu

Nedostatek vláhy, vyprahlá půda a příroda, která trpí. Takové jsou důsledky tropických veder a sucha, které sužují téměř každé léto Moravu. Není divu, že se obce snaží vrátit vodu zpět do krajiny. Například v Újezdci u Přerova má pomoci mělká tůně, která vznikla vyhloubením původního suchého poldru.

Brod staví na střeše školy přírodovědné centrum. Se skleníkem i hvězdárnou

Havlíčkův Brod – Jak nadchnout děti pro přírodní vědy? Na to našli recept v základní škole Nuselská kde vzniká nové přírodovědné centrum s laboratoří, multifunkční učebnou s 2D a 3D projekcí nebo skleníkem, ve kterém mohou žáci pěstovat rostliny a stromky. Brod je prvním městem na Vysočině, které se může chlubit něčím tak originálním.

Zlaté mandarinky se jedí i se slupkou a není těžké je pěstovat doma

Pěstování citrusů vyžaduje kapku trpělivosti a pěstitelských zkušeností. Pokud nemáte jedno ani druhé, ale přesto si chcete pochutnat na vlastních šťavnatých plodech, můžete zkusit pěstovat zlaté mandarinky neboli kumkvaty. Jde o rostliny příbuzné citrusům, které rodí drobné plody plné vlákniny, vitamínů a minerálů.

Nový skleník a restaurace. Trojská botanická zahrada slaví padesát let

Botanická zahrada v Troji oslavila padesáté výročí od svého založení. Její ředitel Bohumil Černý na slavnostní akci oznámil nové investice. Letos se začne stavět nová vstupní brána a pokladny, významně se také rozšíří zázemí pro zahradníky. Návštěvníci se pak budou moci občerstvit v nové restauraci s letní terasou. Vznikne i nový skleník o stejné velikosti jako Fata Morgana.

V Austrálii vyroste nejvyšší mrakodrap jižní polokoule. Obtáčí se kolem své osy

V australském Melbourne během příštích let vznikne jedinečná výšková budova. Bude se jednat o mrakodrap skládající se ze dvou samostatných věží, které se při pohledu zvenčí obtáčí kolem vlastní osy a jejichž terasy jsou osázeny rostlinami a stromy nejrůznějších druhů. Se svými 356 metry se stane nejvyšší budovou na území Austrálie a zároveň také celé jižní polokoule. Informoval o tom web CNN.

V berounském muzeu vystavují Šmejkal s Kreisslem

Beroun - Dokonale ručně malované rostliny a živočichy v kontrastu se snovými, malířsky komponovanými fotografickými zátišími. To vše nyní uvidí návštěvníci Muzea Českého krasu v Berouně. Dva originální místní výtvarníci tam představují svá díla na první společné výstavě s názvem Dantom Bohema. Výtvarník Tomáš Šmejkal prezentuje akvarely, Daniel Kreissl fotografie.

Město vysadilo na 800 stromů

Strakonice - Uplynulý rok byl na výsadby zvláště bohatý a velkou měrou k tomu přispěla i výstavba severního dopravního půloblouku, ke kterému byla situovaná nemalá část dřevin. "Celkem bylo ve Strakonicích vysazeno na 800 nových stromů," říká Ondřej Kofroň z odboru ŽP MěÚ Strakonice.

Znáte třapatku nebo dangšen? Zázračné kořeny podpoří zdraví a vitalitu

Některé rostliny jsou proslulé využitím květů či listů, u jiných se zpracovávají především podzemní části, v nichž je koncentrace účinných látek nejvyšší. Z toho ostatně také vznikl název „baba kořenářka“, později bylinkářka nově fytoterapeutka. Mezi známé, v kuchyni používané kořeny patří křen, ředkvička, mrkev, zázvor, petržel či lékořice. Je ale řada dalších, které lze pěstovat na zahrádce a jsou vhodnou prevencí pro mnoho zdravotních neduhů.

Doly Bílina ukrývaly unikátní sbírku zkamenělin. Dostalo ji Národní muzeum

/FOTOGALERIE/ Za dva týdny a pár dní k tomu se historická budova Národního muzea uzavře kvůli finální kolaudaci po rozsáhlé rekonstrukci. Toto pondělí však v dominantě pražského Václavského náměstí došlo k symbolickému předání sbírky zkamenělin třetihorní flóry a fauny z dolů Bílina. Národní muzeum tento jedinečný dárek dostalo k loňskému 200. výročí od založení od Severočeských dolů.

Vypěstujte si doma kvajávu, voňavé ovoce nadupané vitamíny

Člověk by řekl, že se k nám v dnešní době dynamického světového trhu dováží snad veškeré exotické ovoce, na jaké si vzpomeneme. S některými druhy je přesto potíž. Například kvajáva hrušková (Psidium guajava) se po dozrání hodně rychle kazí, a pro delší přepravu se proto nehodí. Naštěstí není nijak těžké vypěstovat ji doma.

Na Měsíci vyklíčil bavlník. Jeho semena na něj dopravila čínská sonda

Na odvrácené straně Měsíce vyklíčila semena bavlníku, která tam dopravila počátkem ledna čínská sonda Čchang-e 4. Informoval o tom dnes Čínský národní vesmírný úřad. Je to poprvé, co na Měsíci vyklíčila nějaká rostlina. Součástí nynější čínské měsíční mise, které se jako první podařilo přistát na odvrácené straně přirozeného satelitu Země, jsou kromě jiného také biologické experimenty.  

Soos umí stále překvapovat

Chebsko - 4. základní organizace Českého svazu ochránců přírody Cheb a Muzeum Cheb vydaly novou publikaci Květena Soosu a okolí.

Genetické modifikace změní rajčata. Čeká nás pikantní chuť i plody bez semen

Geneticky modifikované potraviny jsou téma, které vzbuzuje velké kontroverze. Modifikace však nemusí sloužit pouze ke zlepšení odolnosti vůči škůdcům nebo zvýšení výnosů. Genetičtí inženýři si pohrávají i s nevšedními barvami nebo chutěmi notoricky známého ovoce a zeleniny. Již brzy bychom se tak mohli dočkat například rajčat podobně pikantních jako chilli papričky.

Spor o těžbu na Tlustci trvá. Krajský úřad opět udělil výjimku

Brniště – Vleklý proces a střet o těžbu na Tlustci se zdá být bez konce. Těžaři touží vydělávat prodejem čediče. Odpůrci jejich plánu dál protestují proti devastaci unikátní krajiny a přírody. Poslední správní řízení vyvolala nová žádost společnosti Kamenolom Brniště, která zde chce začít s odstřely a získávat až 840 tisíc tun kamene ročně. Krajští úředníci jí nyní dali výjimku z ochrany zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů.

Litomyšl vysadí tisíce stromů

Litomyšl – Časy, kdy městské lesy v Litomyšli vydělávaly, jsou pryč. Na porostech se podepsalo sucho a také kůrovec. Nejvíce stromů muselo vloni k zemi na Černé hoře a v Nedošínském háji.

Poprvé sčítáme přezimující ptáky

Královéhradecko - Od pátku do neděle se v Česku poprvé sčítají ptáci na krmítku. Ornitologové díky akci získají informace o tom, jací opeřenci v Česku zimují. Do sčítání se může zapojit každý, podrobné informace jsou na webu pořádající ornitologické společnosti.