Kladno – V parku zoo v Sítenském údolí se v Kladně od úterý zabydluje deset keramických zvířat z dílny výtvarnice Alexandry Koláčkové. Nacházejí se v místech, kde kdysi, v dobách socialismu, bývala skutečná zoo. Kromě velmi zdařilých originálních keramických zvířat, najdou děti v dlažbě i 20 kachlí se stopami a názvy různých zvířátek včetně těch, které představují sochy.
I několikrát týdně chodí pozorovat, jak se nádrž napouští. Už se totiž nemůže dočkat, jak si sedne na břeh, nahodí pruty a při pohledu na les bude vyčkávat na záběr. Řeč je o Josefu Zpěvákovi, předsedovi osvětimanské organizace Moravského rybářského svazu. Tamní přehrada totiž byla kvůli opravám rok vypuštěná.
Kromě vánočního kaktusu a vánoční hvězdy vídáme v obchodech před Vánoci také bramboříky různých barev. Pokud se o ně dobře postaráte, nebudete je muset napřesrok kupovat znovu.
Velké Němčice /FOTOGALERIE/ – Doposud zel skleník na poli u Velkých Němčic na Břeclavsku prázdnotou. Nyní však pěstitelé z organizace Čerstvě utrženo zaseli první rajčata. Na ploše bezmála tří hektarů vysadili přes čtyřicet tisíc rostlin.
Veselí nad Moravou /FOTOGALERIE/– Příjemné prostředí pro odpočinek i setkávání lidí má nabídnout náměstí Míru ve Veselí nad Moravou. První část jeho přestavby míří do finále. „Hotová je silnice, chodníky a cyklostezka, před dokončením je plošný prvek s tryskající vodou a lineární prvek s vodou tekoucí,“ uvedla veselská mluvčí Anna Březovská.
Olšinky /VIDEO/ – Pěstírnu marihuany včetně stovek rostlin odhalil ústecký policejní tým TOXI. Zásahová jednotka provedla zákrok v jednom z domů v Olšinkách na Ústecku.
Červené kuličky cesmíny se na keřích pyšní svou krásou i v době, kdy se krajina bělá sněhem. V Anglii je cesmína po staletí tradičním symbolem Vánoc, s oblibou se dnes pěstuje i u nás.
Kladno - Kriminalisté z toxi týmu zadrželi dvaatřicetiletého muže z Kladna. Stalo se tak v místě jeho bydliště, tedy v Ukrajinské ulici. Podle policistů se jedná o drogového dealera.
Milevsko - V milevské lokalitě Staré sídliště ještě minulý rok měla své místo téměř sedmdesátiletá švestková alej. Pro část místních obyvatel, kteří se do těchto míst stěhovali v padesátých letech minulého století, měla své kouzlo, svou historii, vzpomínky a v srdcích lidí i nostalgii.
Mikulov /ROZHOVOR/ – Velký úspěch a velké plány. Ředitele Regionálního muzea v Mikulově Petra Kubína (na snímku) těší značný zájem návštěvníků o Archeopark v Pavlově, který muzeum spravuje. Kubín s kolegy nyní chystá několik novinek. Místo představující život lovců mamutů v době před zhruba pětadvaceti tisíci lety navíc sbírá ocenění za architekturu. A důvod, proč tam vyrazit ještě v listopadu? Třeba vystavený a velmi cenný originál sošky pavlovské venuše.
Brno /FOTOGALERIE/ – Zpěv desítek exotických ptáků rozezněl v pátek botanickou zahradu Masarykovy univerzity v brněnské Kotlářské ulici. V pátek tam začala jejich výstava.
Tělo bez energie, splín, únava, ospalost to jsou příznaky, se kterými se potýká řada lidí právě v době, kdy se zkracuje den a slunečního světla je pomálu. Zkuste proti tomu vědomě zasáhnout vhodnými bylinkami, které tělu dodají energii.
Jihlava – Pětatřicetiletý muž z Jihlavska a osmadvacetiletá žena z Jindřichohradecka okradli tento týden malého školáka, když se vracel ze školy domů. Z rukou mu vzali svačinu.
Hradec Králové - Konopí dvaadvacetiletý muž sušil od poloviny září přímo v kolárně hradeckého paneláku. Sazenice marihuany pěstoval od jara u Stříbrného rybníku.
Přílišné teplo ve vytápěném interiéru škodí nejen naší peněžence, ale i zdraví. Neustálé přechody z vedra do zimy si koledují o nachlazení a celkově jsme, přiznejme si, méně otužilí. Jaká teplota je tedy v interiéru ideální?
Dobruška - Prostor dobrušského Domu dětí a mládeže se v pátek 10. listopadu zaplní výrobci a prodejci mnoha zajímavých věcí, které by se budoucím majitelům mohly hodit jak v nadcházejícím adventu, tak v době Vánoc a potěšit i členy jejich rodin.
Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin je v překladu do laické řeči budova plná velmi drahých přístrojů, které pomáhají několika desítkám nadšených výzkumníků luštit genové hádanky. V rámci týdne vědy a techniky pootevřeli tito výzkumníci své laboratoře a skleníky ve Vědeckotechnickém parku Univerzity Palackého a vpustili do nich žáky středních a základních škol i širokou veřejnost.
V teráriích pražské zoologické zahrady je pořádně živo. Nyní zde přišlo na svět 18 hroznýšků pestrých. Odchovy těchto hadů z afrických polopouští se daří. Jen letos se v Zoo Praha narodilo celkem padesát mláďat.
Příbramsko /INFOGRAFIKA/- Na podzim vyvstává na zahradě pro obyvatele měst a obcí palčivý problém, co s trávou, rostlinami, zbylým ovocem a listím, které zůstaly po vegetační sezoně. Dříve bylo obvyklé tento odpad pálit, dnes jde většina obcí spíše cestou třídění a jeho zpracování na kompost.
Byty v panelových domech bývají během zimy přetápěné a hromadí se v nich suchý vzduch. Mnohé pokojové rostliny takové prostředí nevydrží. My si povíme o třech květinách, které zde přežijí, a ještě k tomu váš byt krásně ozdobí ve vánočním období.
Habry – Poměrně amatérský způsob zatemnění oken pěstírny konopí zvolili cizinci v Habrech na Havlíčkobrodsku. Aby do místnosti nebylo vidět, nalepili na nová plastová okna noviny s barevnými stránkami. Místní lidé si oken okamžitě všimli, a od začátku tušili, že nepůjde o nic legálního.
České Budějovice – Zajímavý program připravilo Biologické centrum Akademie věd ČR, jež se zapojuje do 17. ročníku největšího vědeckého festivalu v republice – Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR.
Civilizace se vzdálila přírodě a nyní by se do ní ráda zase navrátila. A když na květenu už nezbylo místo mezi domy, vysadíme ji aspoň na střechách. Je to krásná myšlenka, která dokonce funguje i v praxi.
Jižní Morava – Pole osázená bramborami nebo cukrovou řepou. Pohled, který je na jižní Moravě čím dál vzácnější. Za posledních patnáct let takových ploch ubylo o čtyřicet procent. Jejich místo zabírá především řepka olejka a kukuřice.
Příbramsko - Akci zaměřenou na údržbu jedinečné historické památky v CHKO Brdy pořádali geocacheři ve spolupráci se Správou CHKO Brdy a Vojenskými lesy a statky (VLS). Cílem akce byla údržba vnitřních prostor zříceniny gotického hradu Valdek, které průběžně zarůstají náletovými stromky, keři a rumištními druhy jako ostružiní, šípková růže a kopřivy.
Turisté v Jeseníkách se diví, proč někdo pracuje s křovinořezy mimo vyznačené stezky, kam běžný návštěvník nesmí vkročit. Copak vzácným rostlinám křovinořez nevadí? A naopak jim může turista ublížit svou podrážkou?
Vyškov /CO SOUSED, TO REKORDMAN/ – Má netradiční koníček, o kterém zřejmě většina jeho pacientů nemá tušení. Pětašedesátiletý vyškovský zubař Jiří Wolf od mládí sbírá kaktusy. Jeho sbírka jich čítá už přibližně tisíc. Za pětačtyřicet let získal rostliny z nejrůznějších krajin světa, například z Mexika a Jižní Ameriky.
Počítky – Významné výročí si letos připomíná Sdružení Krajina – občanská organizace pro ochranu přírody, která má sídlo v Počítkách na Žďársku. Spolek funguje již dvacet let a úspěšně se rozrůstá. Zakládajících členů bylo kdysi „jen“ pět a nyní jich je zapsáno bezmála sedm desítek.
Dobruška - Povodí Labe získalo výjimku ze zákazu zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů pro stavbu suché retenční nádrže na říčce Dědině v Mělčanech.
Desítky dětí z mateřské a základní školy, návštěva ministra zemědělství, představitelé města, občerstvení, hudební vystoupení a především výsadba stromů v aleji Malého Noe.
Karlovarský kraj – Počasí nám občas umí ukázat svou velmi nepříjemnou tvář, příkladem je nedělní vichřice. A co si pro nás chystá na zimu? Jaká bude? Drsná, mírná?
Chrudim – Střední škola zemědělská a Vyšší odborná škola Chrudim pořádá zítra a pozítří při příležitosti oslav 155. výročí založení školy Dny otevřených dveří ve škole a na školním statku.