
Ozimy ukáží kondici až na jaře
Českobudějovicko – Teploty současné zimy, které jsou jednou hluboko pod bodem mrazu a pak zase citelně nad nulou, nejsou pro ozimy ideální. Podle zemědělců se ale teprve ukáže, jak si s výkyvy porosty poradily.
Českobudějovicko – Teploty současné zimy, které jsou jednou hluboko pod bodem mrazu a pak zase citelně nad nulou, nejsou pro ozimy ideální. Podle zemědělců se ale teprve ukáže, jak si s výkyvy porosty poradily.
Až pět let vězení hrozí třiatřicetiletému muži, u kterého policisté našli sedmnáct rostlin konopí setého.
Ruda - Děti z Mateřské školy v Rudě chodí na procházky k lesu velmi často. Paní učitelka je učí poznávat různé druhy stromů a rostlin. Také si povídají o zvířatech, která v lese žijí a které mají v zimě nedostatek potravy. Proto se tento týden děti s paní učitelkou Danou Korfovou vydaly ke krmelci a zvířatům přinesly suché pečivo, jablka, mrkev a také něco pro ptáčky.
Mladá Boleslav - Větrák, okno nebo prohlubeň. Tak se správně podle rybářského slangu označuje „díra", kterou v zimě rybáři vyřezávají na hladinách zamrzlých rybníků.
Nymburk - Městská knihovna zve na ojedinělou výstavu rerpodukcí geniálního malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana.
Těžko byste v Česku hledali dvojici, která svou muzikou a texty baví celé generace a uchovala si po celou dobu kvalitu, nadhled a neotřelý humor. Ač Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř skládají převážně pro děti, posluchači se k jejich hudbě rádi vrací po celý život. Fenomenální autorské duo se spolu představí 28. října v O2 areně, a oslaví tak se svými malými i velkými fanoušky už 50 let své spolupráce.
Brno - Brno ve středu udělilo stipendia v celkové hodnotě šest milionů korun dvaceti nadějným doktorandům, kteří ve více než stočlenné konkurenci uspěli v soutěži nazvané Brno Ph.D. Talent. Každý z nich ve třech letech dostane 300.000 korun, řekl Miloš Šifalda, ředitel Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu, které peníze rozděluje. Cílem podpory je zajistit mladým vědcům příjem, aby se mohli naplno věnovat výzkumu.
Královéhradecko, Nové Město nad Metují - Botanické ilustrace jsou zvláštní uměleckou disciplínou. Jarmilu Haldovou k nim přivedl celoživotní zájem jejího manžela o botaniku.
Královéhradecko, Nové Město nad Metují - Botanické ilustrace jsou zvláštní uměleckou disciplínou. Jarmilu Haldovou k nim přivedl celoživotní zájem jejího manžela o botaniku.
Políčka a lány marihuany, komunitní i průmyslové zpracování těchto rostlin a výroba kosmetiky, potravin, léků, chemických přípravků, textilu stavebních či konstrukčních hmot… S touto vizí přichází biotechnolog Tomáš Ružovič ze spolku TRAWA.
Krkonoše - Rozsáhlé komplexy subalpínských mokřadů náležejí mezi nejpozoruhodnější biotopy Krkonoš. Největší rašeliništní komplexy náhorní planiny východních a západních Krkonoš – Úpské rašeliniště a Pančavská louka – byly v roce 1993 zařazeny mezi nejvýznamnější mokřady světa v rámci tzv. Ramsarské úmluvy. Právě z iniciativy Ramsarské úmluvy (www.ramsar.org) se slaví 2. únor jako Světový den mokřadů.
Pervitin, marihuana, LSD nebo hašiš. To jsou drogy, které se v uplynulém roce nejčastěji prodávaly na území Opavska.
Mrkev a petržel, uskladněné ve vašem sklepě, už mají touto roční dobou nejlepší dny za sebou, pórek ani kapustu za syrova příliš nevyužijete a ostatní zelenina není zrovna ve své nejlepší kondici… Co však dělat, když dostanete chuť na čerstvý zeleninový salát? Zkuste to s fenyklem.
Kdyně – Šedesátka lidí si nenechala ujít poutavou přednášku o Papui-Nové Guineji Kateřiny Sam, rozené Tvardíkové, která se uskutečnila v sále Turistického informačního centra ve Kdyni.
Strie představují především estetický problém, který trápí mnoho žen. Vznikají během těhotenství nebo následkem velkého úbytku váhy. Nejčastěji v oblasti bříška, stehen a zadečku. Poradíme vám, jak je odstranit nebo snížit jejich viditelnost.
Město Krnov shání investory, kteří obsadí druhou etapu průmyslové zóny Červený Dvůr. Prodejní cena pozemků v této zóně je minimálně 339 korun za metr bez DPH.
Příbram - Přečtěte si další Rady do zahrady od Petra Kumšty.
Hranice – Šestici pachatelů zadrželi minulý týden v souvislosti s výrobou a prodejem drog hraničtí kriminalisté.
Žatec - Nejmenší chmelnice na světě dostala čerstvou zeminu, na konci loňského roku i nové chmelové rostliny.
Praha – Pašují se rozmanité sajrajty, které si leckdo nerozpakuje cpát do úst i do žíly, rok od roku více? Nebo se celníkům z pražské Ruzyně, majícím na starosti nejen letiště, ale také celní poštu v Košířích, daří stále lépe využívat svých zkušeností, možností rentgenu i schopností vycvičených psů? Jisté je, že se stále zvyšuje počet odhalených pokusů dostat přes hranice jak nejrůznější drogy, tak preparáty zneužívané vyznavači vyrýsované postavy.
Jižní Morava - Jihomoravané podle měření meteorologů chodí po nejzmrzlejší půdě v republice. Ta na většině území kraje od začátku ledna promrzla do hloubky více než dvaceti centimetrů. Na stanicích v Brodě nad Dyjí, Kuchařovicích a Lednici meteorologové zaznamenali promrzlou půdu dokonce v hloubce padesáti centimetrů. Naměřené hodnoty jsou nejvyšší od šedesátých let minulého století.
Teplice - V sobotu 28. ledna se na Gymnáziu Teplice opět konají tradiční setkání pěstitelů a chovatelů, na nichž si mohou vyměnit, nakoupit či prodat zvířata, rostliny, krmení nebo různé chovatelské pomůcky.
Pardubický kraj – Více než šest a půl tisíce kusů rostlin marihuany vypěstovala trojice pachatelů, kterou dopadla policie.
Lednice (Břeclavsko) - Obyvatelé Lednice protestují proti výstavbě hřiště na fotbalgolf na kraji obce. Radnice nic nezmůže.
Lednice – Výměna substrátu, sázení nových rostlin, umývání listů. V zámeckém skleníku v Lednici na Břeclavsku jsou k vidění závěrečné práce před jeho znovuotevřením. „Nejvzácnější rostlinou je cykas. Je starý asi čtyři sta až pět set let," řekl zahradní architekt Oto Bernad.
Lednice – Nejskloňovanějším slovem poslední doby se v Lednici stal fotbalgolf. Nespokojeným obyvatelům vadí plán soukromého investora, který chce v obci vybudovat hřiště právě na tento rekreační sport.
Vysočina – Na Vysočině se opět zabydlují bobří rodinky. Pozůstatky po jejich „dřevorubecké činnost" lze najít například v okolí řek Sázavy, Balinky, Oslavy nebo Jihlavy.
Vysočina – Na Vysočině se opět zabydlují bobří rodinky. Na některých tocích lze rodiny těchto zvířat pozorovat už delší dobu.
Vysočina – Na Vysočině se opět zabydlují bobří rodinky. Pozůstatky po jejich „dřevorubecké činnost" lze najít například v okolí řek Sázavy, Balinky, Oslavy nebo Jihlavy.
To, že člověk na přírodu působí, je známá věc. Ohledně jejich vztahu však existuje mnoho zkreslených představ. Věděli jste například, že takový tankodrom může být pro přírodu požehnáním? A že některé druhy se zcela přizpůsobily životu ve městě? Třeba takový městský kos považuje za významný ukazatel svého postavení to, jak jasně svítí lampa pouličního osvětlení v jeho teritoriu.
Mnoho lidí smutně hledí na bezbarvou zimní zahradu a očekává jarní dny, kdy vyrazí první krásné barevné rostliny. Ale zahrada přece může být barevná i v zimě!
Dlouho jsme čekali na sníh. Nyní napadl. Co s ním? Pro zahrádku je to leckdy pomocník, ale ne vždy.
Českokrumlovsko - Zima dělá zemědělcům starost i radost. Mráz jim někdy dává dost zabrat, ale přírodě prospívá.
Litvínov - Protidrogové oddělení v úterý ráno odhalilo pěstírnu marihuany v objektu bývalé samoobsluhy na litvínovském sídlišti Hamr. V objektu bylo 950 rostlin, další část úrody již byla sklizena neznámými pachateli. Nikdo nebyl zadržen, v době příchodu policie byly prostory liduprázdné. Policie je zajistila, na místo přijeli technici a začalo vyšetřování.
Aš – Velkokapacitní pěstírnu konopí si v jedné z ašských budov vybudoval šestatřicetiletý cizinec.
Doksany – Rybáři z místní skupiny Doksany se v sobotu ráno sešli u slepého ramene Ohře, aby vykonali svou zimní povinnost. Péče o život pod hladinou řeky je totiž celoročním úkolem.
Liberec – Přírodovědná expozice v Severočeském muzeu není žádnou novinkou, stále ale láká návštěvníky. Ve středu 25. ledna mají ale lidé jednu z mála příležitostí, projít si ji se zasvěceným průvodcem a poutavým vypravěčem Martinem Pudilem
Čím posloužit zpěvným ptákům, aby snáz přečkali zimu? To nám připomněl ornitolog Pavel Kverek
Mladá Boleslav - Čím posloužit zpěvným ptákům, aby snáz přečkali zimu? To nám připomněl ornitolog Pavel Kverek
Olomouc, Zábřeh – Místo dvou aut zaplňují prostory garáže akvária, ve kterých plave na 35 druhů rybiček. Akvarista Jan Diviš ze Zábřehu si při péči a chovu rybek čistí hlavu. Některé své kusy prodával jednapadesátiletý muž na sobotní Aquateře na Výstavišti Flora v Olomouci.
Kroměříž – Tradice je tradice, začátek turistické sezony v Květné zahradě v Kroměříži tak bude i letos patřit rozkvetlým kaméliím. Od 10. února do 12. března se návštěvníci budou moci už pošesté kochat krásou stoletých rostlin, které právě v únoru a březnu bohatě nakvétají.
Příbram - Přečtěte si Rady do zahrady od Petra Kumšty.
Mostecko - Policie hlásí další případy. Radost neměli řidiči, ani prodavačka, které vzal někdo mobil v masně v centru Mostu.
Ostrava - Akademici ve svetrech a kravatách z materiálů, které předtím sami vyhodili do smetí. I taková je vize Zdeňka Polanského a Lukáše Orose z Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO).
Mladá Boleslav - Jaro se blíží a s ním se ohrady u Benátek nad Jizerou a Milovic, které jsou od přelomu roku 2015 a 2016 domovem divokých koní, zubrů a praturů, zaplní mladými zvířaty. Jak upozorňuje Karel Bendl, ředitel benátecké správy městských lesů, která má nad zvířaty chovatelský dohled, nebude trvat dlouho a bude třeba uvažovat nad tím, kam pastvinu rozšířit, aby se v ní zvířata netísnila. Jednou z možností je vznik nové pastviny pod Chlumem, o které se už jedná
Praha - Najdou Pražané na jaře v parcích zeleninu místo květin? Česká metropole by se mohla stát jedlým městem. Musela by ale následovat vzor okolních zemí. Nápad má podporu zelených. Problémem budou psi.
Kroměříž – Většina lidí má její prostory spojeny spíše s létem, Květná zahrada v Kroměříži ale láká také k zimním procházkám – a má i nyní své nepopiratelné kouzlo. Zároveň ovšem také potřebuje opatrovat, a například v případě obou historických skleníků možná ještě více, než v létě.
Příbram - Bazalka podporuje činnost žaludku, vylučování žluče, snižuje plynatost. Povzbuzuje obranný systém. Pomáhá udržovat normální krevní tlak i hladinu krevního cukru.
Brno, jižní Morava – Biopaliva, léčiva z řas nebo fotosyntézu zkoumají odborníci na přístrojích drásovské firmy Photon Systems Instruments. Jejího ředitele v úterý ocenila porota krajského kola mezinárodní soutěže EY Podnikatel roku. Martin Trtílek se ale nacházel pracovně v zahraničí a cenu za něj převzal jeho zástupce Zdeněk Uhlíř. „Naše firma se věnuje výzkumu a vývoji přístrojů pro bádání v oblastech biologie, fyziky a fyziologie rostlin," přiblížil Uhlíř.
Karlovarský kraj - V pořadí již svou pátou publikaci vydal v těchto dnech Karlovarský kraj. Jedná se však o první publikaci, která podává informace o tajemném světě těchto organismů, vyskytujících se přímo na našem území. Vychází v počtu dvou tisíc kusů a k dostání je zdarma.