
Koryto řeky Nisy obsadily bagry a zednické lžíce
Liberec - Koryto Nisy v centru Liberce už přestává být zanesené. Povodí Labe ho čistí od naplavených větví, kamenů, písku a dalších věcí, které se tam nahromadily za poslední roky.
Liberec - Koryto Nisy v centru Liberce už přestává být zanesené. Povodí Labe ho čistí od naplavených větví, kamenů, písku a dalších věcí, které se tam nahromadily za poslední roky.
Malé Hradisko – Téměř 400 obyvatel má Malé Hradisko na Prostějovsku. „A doufám, že nás bude stále přibývat," řekl starosta obce Marian Fiedler.
Praha – Cannafest. Už název veletrhu konopí a léčivých rostlin, který se o víkendu uskutečnil v areálu Výstaviště v Holešovicích, přiměje pražské policisty, aby zpozorněli. Byť jde o legální a předem plánovanou akci, jejíž organizátoři s policií spolupracují – nejen proto, aby z jejich strany nedošlo k překročení zákona, ale také informují návštěvníky, jak se mohou vyhnout problémům oni.
Rapotice - Donedávna tam bývala skládka. Dnes je z lokality Dolna u Rapotic pozoruhodná přírodní lokalita se statutem významného krajinného prvku.
Staré letopisy zvěstují, že Beskydy jsou přímo eldorádem tajemných světel a zvuků. Některé z nich mohou být člověku osudné.
Hanoj - Vietnamské úřady dnes zlikvidovaly přes 2,2 tuny sloních klů a nosorožčích rohů zabavených pytlákům. Kontraband, jehož cena by na černém trhu přesahovala sedm milionů dolarů (175 milionů korun), byl rozdrcen a spálen na předměstí Hanoje. Akce se zúčastnil ředitel zoo ve Dvoře Králové Přemysl Rabas.
Příbram - Procházku okresním městem Příbram zpříjemní lidem už příští rok květinová výzdoba. Záhony narcisů a tulipánů budou lemovat pěší zónu na Flusárně a také prostor před gymnáziem.
Praha /FOTOGALERIE/ - Páru dikobrazů palawanských, kteří do Zoo Praha přišli na začátku července tohoto roku, se 31. října narodilo mládě. Při své návštěvě Zoo Praha ho ve středu 9. listopadu pokřtil známý český cestovatel, etnograf a spisovatel, pan Miloslav Stingl. Vzácné mládě jednoho z nejmenších dikobrazů na světě, jehož chov je v Evropě raritou, dostalo jméno Miro.
Příbram – Procházku okresním městem zpříjemní lidem už příští rok květinová výzdoba. Záhony narcisů a tulipánů budou lemovat pěší zónu na Flusárně a také prostor před gymnáziem.
Semily - Mělká vody, dřevěná mola, drobné atrakce - v Semilech budou mít nové koupaliště. Přírodní.
Duchcov - Do parku Waltera von der Vogelweide v Duchcově je momentálně vstup zakázán. Probíhají tam totiž stavební práce. „Odstraňují se obrubníky a kácí se vytipované stromy a keře. Staré obrubníky nahradí nové a natře se plot. Zpevní se i cesty," sdělil starosta Duchcova Zbyněk Šimbera.
Semily - Ještě loni se museli Semilští spoléhat na zimu a nasazení tenistů, letos si už zabruslí na profi kluzišti.
Láskov - I když navštěvují městskou základní školu, zahradní nářadí jim není cizí. Řeč je o skupince žáků Základní školy Kosmonosy na Mladoboleslavsku, kteří delší dobu pečují o louku pod Láskovem. Možná by se chtělo říct, že je to jen malá zelená plocha. Ovšem, velikostně možná, ne ale obsahem. Kvetou na ní totiž silně ohrožení koniklece luční.
Vyškov – Vyškovští kriminalisté odhalili další drogovou varnu. Podaří se jim to sice v několika případech ročně, jenže tahle sídlila podle zjištění redakce Vyškovského deníku Rovnost přímo v centru Vyškova na Masarykově náměstí. „Při domovní prohlídce jsme našli zbytky varny. Zajistili jsme sušené rostliny, pravděpodobně marihuanu, i zbytky bílého prášku, zřejmě pervitinu. Vyšetřování je na počátku. Zatím jsme s třicetiletým mužem nezahájili trestní stíhání, protože čekáme na výsledky expertíz," potvrdila mluvčí vyškovských policistů Alice Musilová.
Svitavy – O dvě vodní hladiny zamýšlí rozšířit park Patriotů vedení města. První z nich bude přírodní rybník o ploše přes jeden hektar. Druhý, který bude fungovat jako koupací biotop, zahrne přibližně plochu sedm tisíc metrů čtverečních.
Řásná – Poprvé byla přírodní rezervace Velký Pařezitý rybník na Jihlavsku vyhlášena v roce 1984, dnes už ale přes třicet let stará vyhláška neodpovídá současnému právnímu stavu a vytyčené území nezahrnuje všechny přírodní fenomény, které jsou předmětem ochrany tohoto zvláště chráněného území.
Hradec Králové - Policisté odhalili další pěstírnu konopí, a to v chatové oblasti Orličan u Hradce Králové.
Mimoň - V Mimoni je nedostatek pohřebních míst, vedení města se to bude snažit změnit obnovou takzvaného horního hřbitova. Ten je hned vedle hřbitova současného.
Hradecko - Policisté odhalili další pěstírnu konopí, a to v chatové oblasti Orličan u Hradce Králové.
Semily - Mělká vody, dřevěná mola, drobné atrakce - v Semilech budou mít nové koupaliště. Přírodní.
Krnovští zastupitelé si znovu vzali čas na rozmyšlenou, aby mohli přemýšlet, co dál s koupalištěm. Zato v Úvalně už mají jasno. Své koupaliště právě napustili vodou.
Láskov - Koniklece luční patří k silně ohroženým rostlinám naší přírody. Jednou z lokalit, kde kvetou, je louka pod Láskovem. Aby nevymřely a každý rok kvetly, pečují o ně žáci z kosmonoské základky.
Zábřeh, Úsov – O titul Živnostníka roku bojuje Lukáš Drlík, který své podnikání spojil s voňavou levandulí. Tu pěstují s partnerkou Veronikou Pejšovou na Levandulovém statku v Bezděkově u Úsova.
Rakovnicko – Chůze v těžkém terénu, boty obalené blátem, mokro, zima a bahno vytahané z polí ven , tak by se daly charakterizovat letošní podzimní práce na chmelu. A to jen v případě, pokud se chmelaři do chmelnic vůbec dostanou. Protože pršelo celý říjen, půda na Rakovnicku je přesycená vodou.
Dymokury /FOTOGALERIE/ - Prví výlov po svém protržení při povodni v roce 2013 má za sebou Komárovský rybník u Dymokur na Nymbursku. Na jaře po jeho celkové rekonstrukci, kdy byla zpevněna hráz a další zařízení rybníka, tam rybáři vysadili deset tisíc zhruba půlkilových ryb K2 a nyní se očekává výlov přibližně dvacet tun ryb.
Havlíčkův Brod – Školy v tehdejším Německém Brodě vychovaly nepřeberné množství vzdělaných lidí, kteří se ve světě neztratili.
Laik předpokládá, že vzácné rostliny a živočichy musíme hledat jen v neporušené panenské přírodě. Přírodovědci Leo Bureš a Petr Meca nečekaně našli cenné druhy hned vedle hornobenešovské skládky.
Komárovský rybník - Prví výlov po svém protržení při povodni v roce 2013 má za sebou Komárovský rybník u Dymokur
Rohatsko - Pět různě velkých tůněk pro obojživelníky v Rohatsku na Mladoboleslavsku prošlo revitalizací. Nyní se v bývalé pískovně otevřel prostor pro nové obyvatele. Kdo se tam nastěhuje, to se ukáže až na jaře.
Příbram - Přečtěte si další Rady do zahrady od Petra Kumšty.
Domažlice /FOTOGALERIE/ – Za mimořádného zájmu veřejnosti byla v úterý večer slavnostní vernisáží otevřena nejnovější výstava v Galerii bratří Špillarů.
Strážnice – Sadil, pěstoval, sklízel, sušil i užíval. Sedmadvacetiletého muže ze Strážnice navštívili ve čtvrtek u něj doma kriminalisté. Měli k tomu dobrý důvod a také povolení. „K tomuto kroku je vedly poznatky, že právě za vraty tohoto obydlí se nelegálně pěstuje marihuana," informoval policejní mluvčí Petr Zámečník.
Jevíčko – Na lokalitě v ulici Vrchlického byla zahájena první fáze badatelského archeologického výzkumu římského pochodového tábora.
Park v centru Hrádku na jaře čekají změny. Děti se mohou těšit na opravené hřiště, návštěvníci odpočinkové zóny ocení především v letních měsících nové litinové pítko. Park čeká také několik botanických novinek.
Hodonínsko – První ze seriálu akcí pro veřejnost odstartoval projekt Military Life for Nature na hodonínském Pánově. Ještě v říjnu tady mohli místní i další zájemci využít komentované procházky se seznámením s přírodními zajímavostmi a plány do budoucna.
Milavče – Po čtyřiceti letech opravili Milavečtí rybník ve středu obce.
VIDEO/ Na několika nových místech v Havířově na jaře rozkvetou záhony s tisíci narcisů a tulipánů. Zahradníci je opět sadili strojem.
Rohatsko - Pět různě velkých tůněk pro obojživelníky v Rohatsku prošlo revitalizací. Nyní se v bývalé pískovně otevřel prostor pro nové obyvatele. Kdo se tam nastěhuje, to se ukáže až na jaře.
Louny - Policie našla v zahrádkářské kolonii rostliny konopí. Za přečin hrozí pěstiteli až půl roku vězení.
Krkonoše - Po desítkách let trvající pauze jsou vybrané horské louky opět hnojeny. Projekt Life Corcontica si klade za cíl zlepšit péči o ty nejcennější. Dodání živin napomůže zvýšení pestrosti lučních druhů rostlin.
Praha /FOTOGALERIE/ – Kosmetické přípravky, jejichž obsah je ve skutečnosti mnohem hodnotnější, než se na první pohled zdálo, zajistili 24. října pražští celníci. O týden starém „záchytu" zásilky z Indie, provedeném na kontejnerovém překladišti v Uhříněvsi ve spolupráci s pracovníky České inspekce životního prostředí, informovala v pondělí Ivana Kurková z Celního úřadu pro hlavní město Prahu. „Přípravky obsahovaly části rostlin, jež jsou chráněny Úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin – CITES," konstatovala.
Při péči o skalku nezapomeňte dokonale odstranit spadané listí. Pokud se jemný keřík ocitne pod větší vrstvou listí, často odumírá. Ve velkém nebezpečí jsou především stálezelené skalničky, které by předčasně ukončily vegetaci.
Hlinsko – Od čtvrtku do soboty prosvětlily a provoněly hlinecké Multifunkční centrum stovky květů chryzantém. Tato výstava se zde uskutečnila již po dvacáté osmé. Letos ji pořadatelé vytvořili na téma: „Chryzantéma – květina jako průvodce vzácnými i běžnými okamžiky lidského života".
Jižní Morava /ANKETA/ - I obyčejný prací prášek nebo Savo mohou být ve špatných rukou nebezpečnou zbraní. Své o tom ví i sedmadvacetiletá Ilona Červená z Brna. Když se před dvěma měsíci vrátila ze sprchy ke svému dvouletému synovi, málem dostala infarkt. „Nějakým způsobem se dostal z ohrádky a začal prohledávat šuplíky a poličky okolo. Když jsem k němu doběhla, už se dostal i k čisticím prostředkům. Polil mě studený pot, když jsem viděla, že víčko Sava jsem zrovna ten den pořádně nezavřela," vzpomněla na nepříjemný zážitek matka.
Lysá nad Labem /FOTOGALERIE/ - Exotika. Pojem, do kterého lze zahrnout veškerou faunu i flóru, která v České republice nežije ve volné přírodě. A protože se člověk rád dívá na něco, co tak často nevidí, připravilo Výstaviště v Lysé nad Labem na Nymbursku další ročník výstavy Exotika 2016.
Přerov – Vzít korpus, napíchat do něj pár větviček a dozdobit věnec stuhami a květinami. Výroba smutečních věnců se na první pohled nejeví jako nic složitého. O opaku mě nepřesvědčí ani pohled na Jarmilu Zdráhalovou a její kolegyně, kterým jde práce od ruky. To, že to není nic jednoduchého, zjišťuji teprve ve chvíli, kdy přichází řada na mě.
Brno - Dřevo. Použít se dá k topení, výrobě lodních paliv nebo v řezbářství. Tým českých a norských vědců pod vedením Jana Hejátka z výzkumného institutu Ceitec Masarykovy univerzity si nedávno patentoval nový způsob využití dřeva.
Hodonínsko – Největší český hlodavec a zároveň příčina velkých škod. To je bobr evropský. Jeho obraz u lidí i v médiích se nyní snaží napravit rohatecký spolek Dúbek.
Ústí nad Labem - Celkem sedm podivných housenek našla začátkem září pěstitelka Marie Klocová z Terezína. Spokojeně chroustaly oleandrové listí v její zahradě na litoměřickém předměstí.
Příbram - Přečtěte si další Rady do zahrady od Petra Kumšty.