Brno – Malý kreslený robot, který prochází okouzlující industriální krajinou a zažívá různá dobrodružství, je hlavní hrdina počítačové hry Machinarium. Brněnská firma Amanita Design s ní slaví úspěchy, přednedávnem o ní napsal i významný britský deník The Guardian. „Pohádky ze světa mikrobiologie se odehrávají v podzemních městech obydlených příšerami a stroji v podobě rostlin, které pomáhají řešit hádanky," napsaly britské noviny.
Domažlice – Teplá zima má na svědomí, že přežila téměř všechna přezimující stádia škůdců, ať už hmyzu, slimáků nebo hrabošů. Naopak díky teplému počasí přezimovaly stromy a ostatní rostliny bez větších ztrát. O letošní zahrádkářské sezoně jsme si povídali se zahrádkářem – odborníkem Janem Hinterholzingerem z Domažlic.
Kolín - Ačkoli meteorologové už na sobotu předpovídali chladno, déšť i trochu vítr, počasí nakonec ještě přes téměř celý den kouzlilo celkem jasnou oblohu s příjemnými teplotami. Malí i velcí návštěvníci si tak mohli bez problémů užít Den Země v Kolíně. Do kaštanové aleje u lesoparku Borky přišly stovky lidí.
Benešov – Okresní kolo zahrádkářské soutěže Mladý zahrádkář 2016 zná už své vítěze. V kategorii mladších žáků se na prvním místě umístila Antonie Podaná ze Základní školy Týnec nad Sázavou, ve starších žácích pak nejlépe zabodovala Alžběta Vorlová z Gymnázia Vlašim. Tyto dvě dívky tedy postupují do národního kola, které se uskuteční letos v červnu v Praze.
Olomouc – Za nějakých třicet let by měly na Zemi žít asi o dvě miliardy lidí víc než dnes. A takovou masu bude také nutné nakrmit. Vědci z Olomouce vědí, jak na to. Vždyť profesor Jaroslav Doležel, vědecký ředitel Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum a vedoucí olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, má před očima chromozomy jedné z nejklíčovějších plodin, které má lidstvo k dispozici – pšenice seté. Na rozluštění jejího genomu se profesorův tým podílel a díky němu dostanou lidé odolnější rostlinu, která bude lépe čelit klimatickým změnám a škůdcům.
Rožnov pod Radhoštěm - Návštěvníci Rožnova pod Radhoštěm si mohou stejně jako před sto lety vychutnat blahodárné účinky syrovátky. Pracovníci rožnovských syrovátkových lázní slibují blahodárné účinky na celý organismus pomocí starodávné valašské receptury.
Náchodsko - Zjistit míru průhlednosti vody v Česku. Takový cíl si vytyčily pro svůj společný projekt orientovaný na záchranu ohroženého druhu – potápky černokrké – Česká společnost ornitologická (ČSO), Výzkumný ústav T. G. Masaryka (VÚV T.G.M.) a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy (PřiF UK). Připojit se k nim může takřka kdokoli.
Vysočina – Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Havlíčkově Brodě provedla v průběhu loňského roku po celé Vysočině více než dvanáct set padesát kontrol a na základě nich uložila na tři sta pokut v celkové výši osmi milionů korun.
Kroměříž - Bylinky, luštěniny či nebezpečný odpad rozeznávaly děti základních škol včera odpoledne na kroměřížském Velkém náměstí. Konal se tam program ke Dni Země.
Šumperk - Obrovské skleníky, kde se pěstují vodní rostliny do akvárií, se nacházejí v Zemědělské ulici. Zajímavou návštěvu do nich podnikla redaktorka regionálního deníku.
Dvůr Králové - Děti ze včelařského kroužku Včeličky z Jedničky, fungující pod DDM Jednička ve Dvoře Králové, se v sobotu 16. dubna vydaly do Základní školy v Dubenci, aby si zde poměřily síly s dalšími mladými včelaříky z celého kraje.
Stříbrná – Zručnost, důvtip, postřeh a spolupráci. Přesně to budou potřebovat týmy, které už v sobotu zdolají recesistické Hry bez hranic u hranic. Ty se z Kraslic letos stěhují do Stříbrné, neboť právě tamní tým vyhrál první ročník.
Vyškovsko – Ještě před několika lety patřil v Česku mezi zcela běžné druhy, nyní se řadí mezi ohrožené. Pozná ho zřejmě každý, a to díky chocholce na hlavě, která mu také dala jméno. Například ve Slavkově u Brna lidé mohli vidět chocholouše obecného naposledy loni. „Doplatil na rozsáhlou zástavbu průmyslové zóny ve městě. Poslední pár, který jsme tady měli, byl zvyklý hnízdit na travnatých plochách, které dřív lokalitu tvořily," sdělil předseda Slavkovského ochranářského spolku Petr Navrátil.
Chrudim – Regionální muzeum v Chrudimi se na dva dny stalo dějištěm Krajského kola Ekologické olympiády, jejímž tématem letos byl Sport, rekreační aktivity a ochrana přírody.
Velké Pavlovice – Přednášky, zajímavé vědomostní soutěže a mnohé další slibuje čtvrtý ročník Ekofestivalu spojeného s oslavami Dne Země v Ekocentru Trkmanka ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku. Svátek věnovaný ekologii a Zemi odstartují Velkopavlovičtí v pátek ve čtyři hodiny odpoledne.
Kyjov – Desetitisíce okřídlených hmyzích pracovnic získaly svou základnu na střeše restaurace patřící ke kulturnímu domu v Kyjově. V úterý o půl osmé ráno dopravili členové Českého svazu včelařů dva úly a o hodinu později už první hmyzí kusy zkoumaly okolí. „Na Hodonínsku je Kyjov první město, které takto umístilo včelí úly. Počítám, že tady budou tak dva tři kilogramy včel, jedno kilo je asi deset tisíc kusů. Kolem dokola pokvete řepka, takže je čas na to, aby si včelky zvykly na prostředí," řekl předseda kyjovské organizace i okresního výboru svazu včelařů Miroslav Smolík.
Praha /INFOGRAFIKA/ – Na včelaře se usmálo štěstí, respektive jsou na své svěřence opatrnější. Podle předběžných zpráv se letošní zimu neopakoval hromadný úhyn, jaký zaznamenali loni. Ale ani minulý rok nebyl pro ně nakonec úplně marný. Jejich včely totiž vyprodukovaly nejvíce medu za posledních několik let. Na druhou stranu by spotřebitelé neměli mít příliš velká očekávání. Med zřejmě nezlevní.
Velim - Archeologům Ústavu archeologické památkové péče středních Čech se podařilo učinit velmi vzácný objev. Během záchranného archeologického výzkumu na pozemku soukromé firmy na okraji Velimi na Kolínsku odhalili pozůstatky studny, která byla využívána místními obyvateli již před více jak sedmi tisíci lety, což je v mladší době kamenné zvané neolit.
Pelhřimov – Doslova mravenčí prací a mravenčími kroky si už bezmála dvě desetiletí připomíná Den Země pelhřimovské Středisko ekologické výchovy Mravenec.
Olešná – Skleníky, žlutě rozzářený zlatý déšť v květináčích a další dřeviny připravené na prodej mě vítají do zahradnického ráje společnosti Rustera na samém okraji Olešné na Písecku. S dřevinami, které se tu pěstovaly v minulosti, ale končí a teď jsou už jen ve výprodeji. Od loňska je zdejší hlavní činností pěstování biozeleniny. A to se právě týká úkolu, který mě dnes čeká.
Břeclavsko – Vyráží na ně potmě s baterkou. Anebo s postřikovačem na zádech. Řeč je o boji, který nyní vyhlásili vinohradníci a vinaři nenasytným housenkám osenic. Ty jim po setmění začínají vyžírat rašící očka vinné révy. A letos je jich místy opravdu hodně. V zasažených vinicích je v ohrožení velká část úrody.
Ml. Boleslav/Sobotka - Stíny se už začaly prodlužovat, ale hřejivé sluneční paprsky ještě stále ozařovaly zahradu. Ruch na česnech úlů v zahradě Jiřího Marxe tak navzdory pokročilé odpolední hodině ještě zdaleka neustával. Včely, které se teprve v posledních několika týdnech skutečně probouzejí k životu, dělaly čest přirovnání „být pracovitý jako včela"
Upozorňuji s předstihem, aby byl dostatek času na pořízení feromonového lapače. Během měsíce května je vhodné vyvěsit feromonový lapač k monitorování náletu samců obaleče jablečného, který způsobuje červivost větších plodů jablek.
Praha /FOTOGALERIE/ - Zeleným listům vystavili červenou stopku celníci z pražské Ruzyně. V minulém týdnu na Letišti Václava Havla Praha nepropustili zásilku 984 kilogramů čerstvých listů zederahu indického, informovala v pondělí Šárka Miškovská z ruzyňského celního úřadu.
Radim – Děti, které navštěvují tvořivé dílny, tentokrát nic nevyráběly. Venku bylo krásné počasí a tak se skupinka několika dětí společně s vedoucími vydala poznávat okolní přírodu.
Příbram - Pažitka a petržel. Nejznámější bylinky, které se staly tradičním doplňkem české kuchyně, a o jejichž zázračných účincích mnohdy nemáme ani ponětí. Prostě je používáme ze zvyku. Ale slyšeli jste někdy o ožance, anginovníku nebo proskurníku? Pokud ne, můžete se s nimi seznámit při zeleninových trzích v Příbrami, které kromě bylin nabízejí jarní sadbu, balkonové květiny, skalničky,trvalky i cibuloviny.
Studenec - Vědci z Ústavu biologie obratlovců ve Studenci začali vytvářet mapu regionálních producentů. Chtějí tím podpořit šikovné drobné podnikatele či lidi, kteří jsou právě drobnými producenty v rámci svých koníčků.
Pažitka a petržel. Nejznámější bylinky, které se staly tradičním doplňkem české kuchyně, a o jejichž zázračných účincích mnohdy nemáme ani ponětí. Prostě je používáme ze zvyku. Ale slyšeli jste někdy o ožance, anginovníku nebo proskurníku? Pokud ne, můžete se s nimi seznámit při středečních zeleninových trzích v Příbrami, které kromě bylin nabízejí jarní sadbu, balkonové květiny, skalničky,trvalky i cibuloviny.
Přerov – Sazeničky, cibulky, výpěstky, květiny či stromky. To je sortiment, o který byl v areálu přerovského výstaviště největší zájem. Víkendové prodejní výstavě Jarní zahrada přálo počasí, událost si nenechalo ujít na dva tisíce návštěvníků.
Velim – Archeologům Ústavu archeologické památkové péče středních Čech se podařilo učinit velmi vzácný objev. Během záchranného archeologického výzkumu na pozemku soukromé firmy na okraji Velimi odhalili pozůstatky studny, která byla využívána místními obyvateli již před více jak sedmi tisíci lety, což je v mladší době kamenné zvané neolit.
Hradec Králové /FOTO/ - Vypadá to, že rozjeli firmu na výrobu a distribuci marihuany ve velkém. Jenže teď s podnikáním skončili, policisté totiž obvinili tři muže z přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.