Kreativ

ŠTÍTEK: rostliny

Odpad ze zahrad půjde do pytle

Broumov - V letošním roce přichází Broumov s novou službou určenou pro obyvatele města. Od dubna až do konce listopadu budou probíhat samostatné svozy bioodpadů rostlinného původu ze zahrad rodinných a bytových domů. Ten bude posléze odvážen a zpracováván na kompostárně v Křinicích.

František Žoček: Z lomu se odchází pouze nohama napřed

Lázně Bělohrad – Lom Javorka bychom bez navigace asi těžko objevili. Je ukryt na konci lázeňského města, kam chodí lišky dávat dobrou noc. Před vjezdem do lomu stojí lesem chráněné citlivě zrenovované stavení, ve kterém žije majitel zdejšího naleziště vzácného kamene František Žoček. Nonšalantní osobnost, člověk s láskou k přírodě, lidem, muž, který láme a opracovává kámen, miluje astronomii, astrofyziku, hudbu, historii, literaturu i subtropické rostliny.

Rady do zahrady

Příbram - Přinášíme vám první díl ze seriálu o radách pro zahrádkáře od Petra Kumšty.

OBRAZEM: Pálava je chráněná už čtyřicet let

Mikulovsko – Přesně před čtyřiceti lety vznikla Chráněná krajinná oblast Pálava. Vyhlášená byla 19. března 1976 výnosem ministerstva kultury. Území o rozloze 83 km², které zahrnuje hřebeny Pavlovských vrchů, Milovický les a sníženinu jižně od něj až po státní hranici s Rakouskem, je skutečným přírodním klenotem. Suché a teplé podnebí propůjčuje pálavské krajině v České republice zcela výjimečný téměř středomořský ráz, s nímž souvisí výskyt mnoha u nás ojedinělých druhů rostlin. „K význačným druhům pálavské květeny patří například písečnice velkokvětá, jež u nás roste pouze na skalách Děvína, ovsíř stepní, který na Šibeničníku u Mikulova přežívá od konce poslední doby ledové, nebo šalvěj etiopská, známá v českých zemích pouze ze Stolové hory u Klentnice," vyzvedl Jiří Matuška ze Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava, která sídlí v Mikulově.

V Pekle rozkvetly tisíce bledulí

Zahrádky - V údolí Robečského potoka u Zahrádek rozkvetly tisíce bledulí jarních. Plný rozkvět by měl nastat za několik dnů.

Vodní dům v Hulicích se poprvé otevírá

Hulice – Už v sobotu 19. března se pro veřejnost otevře expozice věnovaná vodě v Hulicích. Před týdnem ještě vlašimští ochranáři vylovili rybník Kačák v Jinošovském údolí, aby část úlovku přemístili do expoziční nádrže v novém Vodním domě v Hulicích.

Obhospodařovat jedlou zahradu budou děti. Výpěstky si snědí

Náchod - Alternativou klasických mateřských škol jsou dětské skupiny. Jednu z nich, pod názvem „Rozesmáté děcko", už přes rok provozují na živnostenský list v téměř samém centru Náchoda Vladimíra Balcarová s dcerou Anetou. Do podnikání se vrhly s plným nasazením a v pronajatém rodinném domě se denně starají o zhruba dvanáct dětí od dvou do šesti let.

FOTO: Květy i hmyz. Příroda už vítá jaro

Litoměřicko - I přes proměnlivé počasí v posledních dnech je příchod jara nezadržitelný. Prozrazuje to i „chování" živočichů a rostlin. Na Třebenicku už jsou k vidění rozkvetlé krokusy. Pomalu se k nim přidává také hmyz.

Valchovští chtějí v obci vybudovat malý rybník

Valchov – Nad modrozelenou hladinou budou poletovat vodní ptáci. V okolí nádherná příroda a klid. Tak to možná bude vypadat ve Valchově ve směru na Žďárnou. Místní v této lokalitě totiž chtějí vybudovat rybníček. „To místo k tomu přímo vybízí. Je tam bažinatá vlhká půda a teče tam potok Valchovka, který by tak protékal i přes rybník," sdělila starostka Valchova Jindra Brožová.

Rezervace Horky má být přírodní památkou. Plán cílí na ochranu hadince červeného

Milotice /FOTOGALERIE/ – Rezervace se zvětší a stane se přírodní památkou. Tak alespoň zní před pár dny zveřejněný návrh odboru životního prostředí jihomoravského krajského úřadu, který se týká přírodní rezervace Horky u Milotic. „Je to botanicky mimořádně cenné území. Původně bylo vyhlášené k ochraně nejlépe zachované ukázky nejsušší varianty bělokarpatských stepí s výskytem celé řady vzácných, ohrožených a chráněných druhů rostlin. Mezi ně patří například hlaváček jarní, kavyl tenkolistý a především hadinec červený," popsala mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky Karolína Šůlová.

Zahradníci začali s maceškami

Rokycansko - Průběh letošní zimy byl pro jejich práci velmi příznivý, mohli se zabývat i venkovní činností. Na sezónu jsou připravení

Tipy pro krásnou zahradu

Na jaře je dobré udělat spoustu věcí, které když nepodceníte, dočkáte se odměny v podobě rozkvetlých záhonů a bohaté sklizně.

U Rozkoše vzniknou koupací jezírka

Královéhradecko, Česká Skalice - Přírodní koupací jezírka chce u nádrže Rozkoš vybudovat Česká Skalice. Takzvaná biotopová jezírka by lidem měla nahradit koupání v Rozkoši, kde v létě bývá problém s kvalitou vody.

Nejlépe chutnala pálenka z oskeruše

Martínkov - Pálenka z oskeruše Jana Rakovana z Pálavy získala absolutorium na koštu v Martínkově, který se konal v sobotu. Hodnotitelská komise vybírala z 82 vzorků pálenek.

Sepekovská škola se chce více zapojit do místního života

Sepekov - Stačilo půl roku a Základní škola Sepekov se proměnila. Nové ředitelce Jitce Novákové, která nastoupila do funkce v říjnu, se už podařilo zavést elektronické žákovské (viz Písecký deník ve čtvrtek), ale i mnoho dalšího. Jak zdůrazňuje, bez podpory a nadšení kolegů ze sboru a zřizovatele by to nešlo.

Rady do zahrady: Výsev rané zeleniny

Rané jarní cibuloviny a rané trvalky se po oteplení snaží rychle prorůst za světlem a vytvářejí pod ochranou slabé žluté výhonky s nedostatkem chlorofylu.

Bobři likvidují stromy u Starého Města

Staré Město - Známý vtip „zabij bobra, zachráníš strom" nabývá na vážnosti ve Starém Městě. Především v oblasti slepých ramen bobři intenzivně poškozují břehové porosty, což má devastující účinek na okolní přírodu, a zároveň svojí nepřetržitou prací zaměstnávají i místní rybářský spolek.

Vědecký veletrh v Brně představí jedlé řasy a speciální víno

Brno – Jak pracuje lidské srdce, kterou rostlinu lze použít jako zdroj energie nebo jak připravit výjimečně aromatické víno zjistí tento týden návštěvníci brněnského výstaviště. Ve středu tam začíná veletrh Věda, výzkum, inovace a potrvá až do pátku.

Proti vzniku obří vodní nádrže na Křivoklátsku už vznikla petice

Rakovnicko - Obyvatelé nejen Rakovnicka, ale i dalších koutů České republiky kritizují studii, kterou představilo Povodí Vltavy. Podle ní by mohla na jednom ze čtyř míst na řece Berounce vzniknout retenční nádrž. Vodě by tak musely ustoupit nejen vzácné a chráněné rostliny a živočichové, ale také kulturní a historické památky.

Ve znečištěném jezeře v indickém Béngalúru pošly tisíce ryb

Béngalúr (Indie) - Tisíce mrtvých ryb vyplavilo dnes na své břehy znečištěné jezero Ulsúr v centru Béngalúru, metropoli indického státu Karnátaka. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na informaci V. Purušotama, mluvčího skupiny nespokojených obyvatel.

Rady do zahrady: Výsev rané zeleniny

Rané jarní cibuloviny a rané trvalky se po oteplení snaží rychle prorůst za světlem a vytvářejí pod ochranou slabé žluté výhonky s nedostatkem chlorofylu.

Křivoklátsko: proti vzniku obří vodní nádrže vznikla už petice

Roztoky - Obyvatelé nejen Rakovnicka, ale i dalších koutů České republiky kritizují studii, kterou představilo Povodí Vltavy. Podle ní by mohla na jednom ze čtyř míst na řece Berounce vzniknout retenční nádrž. Vodě by tak musely ustoupit nejen vzácné a chráněné rostliny a živočichové, ale také kulturní a historické památky.

Rybáři se více věnují mládeži

Jindřichův Hradec Místní organizace Českého rybářského svazu patří v Jindřichově Hradci k těm vůbec největším zájmovým organizacím. V současnosti sdružuje na 812 členů, z toho 691 dospělých, 82 mládežníků do 18 let a 93 dětí do 15 let. Zahanbit se ale ve městě nad Vajgarem nedají ani dámy, kterých v Hradci rybaří rovných 24.

Návnady zabily orly. Traviče ještě nikdy nikdo nechytil

Praha /INFOGRAFIKA/ – Potvrzeno. Pitevní zpráva ukázala, že za posledním případem otravy kriticky ohroženého orla mořského stál opravdu zakázaný karbofuran. Dva mrtvé orly našli před dvěma týdny ve stejný den na různých místech lidé na Jindřichohradecku. Ročně je v Česku otráveno až deset orlů. Mezi dalšími oběťmi jsou ovšem i další dravci.

Rybářský feeder trh byl plný lehkých udic a tenkých silonů

Třebíč – Část přízemí v Domě dětí a mládeže v Třebíči – Borovině obsadili rybáři, kteří vyznávají speciální styl lovu, takzvaný feeder. Jejich burza byla plná udic s pružnou špičkou a jemných silonů. „Je tady hodně věcí z druhé ruky, které už jejich majitelé nepotřebují. Díky tomu se tady dají sehnat třeba woblery na chytání dravců místo běžných čtyř stovek za třicet korun," podotkl Milan Novotný z třebíčského Feeder klubu.

Rady do zahrady: Rajská jablka

Měsícem březnem nám přichází vytoužené jaro, kdy začíná hlavní pěstitelská sezona. Den se pozvolna prodlužuje, na počátku měsíce na 11 hodin. Průměrná teplota vzduchu dosahuje asi 3°C.

Na Hranicku musí pokácet nebezpečné stromy

Hranice – Několik nemocných, suchých nebo jinak poškozených stromů na Hranicku bude muset být pokáceno. Mohly by totiž způsobit nejen hmotné škody, ale také ohrozit samotné obyvatele.

Výstava malíře Josefa Kremláčka bude otevřena v sobotu

Velké Meziříčí – Tvorbu malíře, grafika a ilustrátora, akademického malíře Josefa Kremláčka, připomene výstava, kterou dnes v 15 hodin ve výstavním sále velkomeziříčského zámku zahájí kunsthistorik Václav Pajurek.

Jezírka mají podpořit rekreaci na Rozkoši

Česká Skalice - Kvalita vody v přehradní nádrži Rozkoš, která není v letních měsících vhodná ke koupání, je stále diskutovaným tématem. Tento problém mají vyřešit takzvaná biotopová koupací jezírka, která se už letos začnou budovat v Autokempu Rozkoš. Koupat se v nich ale bude možné až za rok.

Víkend láká na košt pálenek, kvetoucí kamélie nebo noc pod širákem

Blanensko, Vyškovsko – Královny zimních květin nebo růže Dálného východu. I tak jsou přezdívány kvetoucí keře kamélií. Bohatě rozkvétají na přelomu února a března a vytvářejí neobyčejnou podívanou. Tu si dopřejí návštěvníci zámku v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Květy v tamním skleníku mohou lidé obdivovat už do začátku února. V pátek se přidají i historické prostory zámku, kde začne čtyřiadvacátý ročník výstavy.

Jezírka mají podpořit rekreaci na Rozkoši

Česká Skalice - Kvalita vody v přehradní nádrži Rozkoš, která není v letních měsících vhodná ke koupání, je stále diskutovaným tématem. Tento problém mají vyřešit takzvaná biotopová koupací jezírka, která se už letos začnou budovat v Autokempu Rozkoš. Koupat se v nich ale bude možné až za rok.