Kreativ

ŠTÍTEK: rostliny

Vymírání rostlin a živočichů není zdaleka tak rozsáhlé, zjistili vědci

Praha - Vymírání rostlin a živočichů není zdaleka tak rozsáhlé, jak se původně předpokládalo. Rychlost ubývání druhů je však velká, a kdyby stejným tempem pokračovalo, může se podle vědců za několik set let ztratit tolik druhů jako při masovém vymírání v geologické minulosti - před 65 miliony lety, kdy zmizeli dinosauři. Čeští a američtí vědci nově zjistili, že záleží na tom, kde přesně čili v jaké lokalitě druhů ubývá, řekl dnes ekolog David Storch z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Rady do zahrady: Jak na švestky a muškáty

V posledních letech byly do Státní odrůdové knihy zapsány zajímavé ranější pološvestky: Amátka – zraje přibližně 25 dnů před odrůdou Domácí velkoplodou. Tato odrůda vznikla křížením a následnou selekcí Čačanské lepotice a Gabrovské.

V Česku vznikne Evropské centrum pro ochranu orchidejí

Praha - V Česku vznikne Evropské centrum pro ochranu orchidejí. Založili ho vědci ze 12 univerzit a akademických ústavů z devíti evropských zemí. Centrum, které bude sídlit v Českých Budějovicích, se bude snažit o to, aby druhy těchto vzácných rostlin neubývaly. Na zmenšující se počty orchidejí mají negativní vliv globální změny, zvětšující se zástavba a intenzivní zemědělství. ČTK to řekl profesor ekologie Pavel Kindlmann.

Rady do zahrady: Hnojení na podzim

Ke hnojení místo chlévského hnoje můžeme použít na podzim nebo i na jaře kompost nebo Vitahumus. Je vhodný i suchý drůbeží nebo holubí trus v přibližné dávce 2 kg na jeden ar.

Tři zranění chodci za dva dny

Příbram - Během dvou dnů došlo na Příbramsku ke sražení tří chodců, kteří po střetu s vozidlem utrpěli naštěstí jen lehká poranění. První nehoda se stala 30. listopadu navečer v Brodské ulici v Příbrami. Šedesátiletý řidič zde přehlédl 21letého muže, který šel po přechodu pro chodce.

Trend Vánoc? Dekorace z větví a jedle

Hodonín – Už od listopadu se prodávají vánoční stromky jak v centrech měst, tak u maloobchodníků. Ceny jsou na loňské úrovni, v posledních letech se nejlépe prodávají jedličky.

Pesticidů na polích ubývá, ale nijak závratně

Praha /INFOGRAFIKA/ – Život bez pesticidů. Tak o tom si zatím můžeme nechat jenom zdát, jak ukazují poslední zprávy ministerstev zemědělství a životního prostředí. Každopádně dnes se celosvětově slaví Den bez pesticidů jako připomínka na havárii továrny na výrobu pesticidů v indickém Bhópálu přesně před jedenatřiceti lety. Tehdy během tří dnů zemřelo osm tisíc lidí a do dnešního dne 25 tisíc. Celkem katastrofa ovlivnila život půl milionu lidí.

Petr Hába v Holešově radil, jak na vizovické pečivo

Holešov – Tvůrčí dílna pro veřejnost s jedním z posledních výrobců originálního vizovického pečiva Petrem Hábou oživila výstavu betlémů, která se až do 23. prosince koná v sala terreně holešovského zámku.

Vracovští málo třídí odpady, tak mají vyšší poplatky

Vracov – Třetina obyvatel Vracova hází listí, zbytky trávy či potravin do popelnice. Odhalila to kontrola pracovníků společnosti Ekor, která odpady ve městě vyváží. Přitom to má pro obyvatele nepříjemný dopad. Za svoz by mohli platit i méně. „Mezi bioodpadem a komunálním odpadem je velký rozdíl v poplatcích za ukládání materiálu na skládky. Za biosložku se platí pětkrát méně," uvedl vracovský starosta Jaromír Repík.

Soud se starostou Blšan kvůli chmelnicím běží už dva roky

Blšany - Petr Bukáček čelí obvinění, že připravil městečko o zhruba 220 tisíc. Chybu přiznal, podle něj došlo při prodeji chmelnic k neúmyslnému omylu. Okresní soud mu udělil podmínku a zákaz funkce, odvolací ale rozsudek zrušil. Soud bude rozhodovat znovu.

Milovické stádo divokých koní proměnilo pastvinu v bylinkovou zahrádku

Milovice - Za pár týdnů už to bude rok, co u Milovic na Nymbursku vyběhli na volnou pastvinu divocí koně. Autoři projektu z České krajiny si mimo jiné slibovali, že přítomnost koní promění přírodu v bývalém vojenském prostoru výrazně k lepšímu. 
A jak se jejich očekávání naplňují? Pastvina se proměnila 
k nepoznání.

Budějovičtí vědci našli nové druhy mravenců na Šalamounových ostrovech

České Budějovice - Jedna z největších vědeckých expedic, jaká se dosud na Guadalcanalu odehrála, měla za cíl zdokumentovat biologickou rozmanitost rostlin a živočichů. Více než dvacet vědců z osmi zemí světa zde za pomoci místních obyvatel v odlehlé horské oblasti ostrova sbíralo a určovalo rostliny, hmyz a obratlovce.

Rady do zahrady: Hnojení na podzim

Ke hnojení místo chlévského hnoje můžeme použít na podzim nebo i na jaře kompost nebo Vitahumus. Je vhodný i suchý drůbeží nebo holubí trus v přibližné dávce 2 kg na jeden ar.

Stádo divokých koní proměnilo pastvinu v bylinkovou zahrádku

Milovice - Za pár týdnů už to bude rok, co u Milovic vyběhli na volnou pastvinu divocí koně. Autoři projektu z České krajiny si mimo jiné slibovali, že přítomnost koní promění přírodu v bývalém vojenském prostoru výrazně k lepšímu. 
A jak se jejich očekávání naplňují?

Dřevěné vybavení bude do jara pod střechou

Krkonoše - S koncem letní sezony a blížící se zimou měli strážci národního parku napilno. V krátkém čase museli z terénu odmontovat všechno dřevěné terénní vybavení, které by sníh mohl poničit. Celkem 860 kusů dřevěných piktogramů, panoramatických a informačních panelů a herních prvků.

Naučná stezka Podkovák je opět opravená

Lesná – Po šesti letech se nové podoby dočkala Naučná stezka Podkovák, která se nachází nedaleko Lesné. Rekonstruovány byly především dřevěné prvky této stezky, která se stane lépe přístupná pro handicapované návštěvníky.

Krátké zprávy z měst na Táborsku

Táborsko - Chýnovští se nevzadli svého pivovaru a udělali další nabídky. Sídliště 5. května se dočká oprav a botanická zahradě v Táboře vrcholí podzimní práce.

Vánoční hvězdy, které pomáhají dětem s leukémií, se budou prodávat v Kojetíně

Kojetín – Koupit si tradiční vánoční hvězdu a zároveň přispět na pomoc nemocným dětem v boji s leukémií. Taková možnost se nabízí všem v pátek 27. listopadu v Kojetíně. U příležitosti rozsvícení vánočního stromu se budou vánoční hvězdy prodávat ve vestibulu radnice a v přízemí informačního centra na náměstí.

Podezření na otravu včelstev letos skoro o polovinu ubylo

Praha – Nahlášených otrav včelstev letos skoro o polovinu ubylo. Včelaři letos sdělili veterinářům v 29 případech podezření na otravu, loni bylo nahlášených otrav 52. Mnohé případy se ale do evidence nedostanou, chovatelé nehlídají své úly denně, sdělil dnes mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Nižší byl i počet poškozených včelstev. Předloni dostali veterináři informace o 37 otravách.

Předvánočně laděná výstava Jarky Rybové

Veselý keramický gramofon, skřítci, malý i velký Napoleon, ale také svícny, kachle, obrazy, modré i zelené soupravy a jiné artefakty. Desítky různorodých keramických plastik dovnitř i ven. To vše je 
k vidění do 18. prosince v galerii Most. Autorkou těchto zajímavých keramických děl je výtvarnice Jarka Rybová z Dolní Lutyně.

Ekologická škola z Břidličné

Na ekologickou výchovu kladou na Základní škole v Břidličné velký důraz. Na škole působí přírodovědný kroužek, děti vyrážejí do přírody, poznávají rostliny a zvířata, sází stromy, sbírají staré baterie, třídí odpad, je toho opravdu hodně.

Voda dál chybí, nejen zemědělci doufají v nadílku sněhu

Vyškovsko – Vodohospodáři, zemědělci i rybáři. Na jaře a v létě vyhlíželi déšť, teď s obavami čekají na zimu. Pokud nepřinese srážky, dotkne se to nejen jich, ale i lidí. Na Vyškovsku by následky sucha mohli nejvíc pocítit odběratelé pitné vody.

Domažlicko stále sužuje velké sucho

Domažlicko – Dešťové a sněhové srážky, které během posledních dní spadly, jsou zlomkem vláhy, kterou příroda potřebuje, aby se vzpamatovala ze strašného sucha. Od ledna do konce října spadlo v našem regionu pouhých 419 milimetrů srážek, přičemž průměr bývá 530.

Zahrada Mnichova Hradiště, v níž se pěstují nejen okurky, ale také vztahy

Mnichovo Hradiště - Patříte k lidem, v nichž dříme duch pěstitele, ale chybí vám vlastní zahrada? Máte chuť dělat věci společně a tak trochu jinak? Pak je právě vám určena komunitní zahrada v Mnichově Hradišti na Mladoboleslavsku. Nabídne možnost pěstování vlastní zeleniny, bylin či květin, ale stane se také místem pro setkávání a sdílení společného času.

Kteří ptáci a obojživelníci žijí v Oboře? Zvířata v Rosicích popíše stezka

Rosice - Kteří ptáci a obojživelníci žijí v Oboře v Rosicích, připomene návštěvníkům nově plánovaná naučná stezka. Její součástí mají být také zajímavosti pro děti a informace o rostlinách. Zda půjde o zcela nový projekt nebo součást nynější městské trasy, zatím není jasné. Záleží na případné dotaci od Lesů České republiky. Státní firmu plánují oslovit členové rosické komise pro životní prostředí.

Skandál ve Včelpu: med obsahoval zakázaná antibiotika

Obora – Antibiotika v medu. Další skandál, který se týká včelařského podniku z Obory Včelpo. Po problémech ze začátku letošního roku, kdy v medu inspektoři našli pyl rostlin z Číny a východní Evropy, nyní rozbory ukázaly zbytky antibiotik, která jsou v Evropské unii zakázaná.

V sadu pod Oblíkem přibyly nové budky pro hnízdění ptáků dudků

Lounsko - Budky, jež by měly pomoci zvýšit počty různých druhů ptáků, kteří hnízdí v dutinách, instalovala v sadu pod Oblíkem Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Jsou součástí projektu Life+, který je zaměřen na ochranu jedinečné krajiny lounské části Českého středohoří.