Kreativ

ŠTÍTEK: rostliny

Přehrada Čučice by ohrozila zejména chataře a přírodu

Náměšťsko - O možnosti postavit na řece Oslavě další přehradu se mluví řadu let. Nyní se však začínají dít první kroky k tomu, aby nové vodní dílo na řece vzniklo. V těchto dnech vzniká studie proveditelnosti. Nová přehrada Čučice by byla postavena na jednom z nejcennějších přírodních míst Třebíčska. Zmizet by musely také některé tamní chaty.

Cerkárie nenašli, plži totiž uhynuli

Kamenice nad Lipou - Parazitologové zjistili, že v kamenickém koupališti byly s největší pravděpodobností skutečně cerkárie. I když je u plžů nenašli, nepřekvapilo je to.

Na Plachtě trhají pařezy. Projedou tudy opět tanky

Hradec Králové - Přírodní památkou Na Plachtě opět projedou tanky. Nejdřív se však musí odstranit pařezy, které jsou pro těžké stroje takřka nepřekonatelnou překážkou. Trhání pařezů má i své další výhody pro život v unikátní lokalitě.

Vánoční kapři budou menší. Ryby kvůli horkům nežraly

Slovácko /HLASUJTE V ANKETĚ/ - První výlovy na Slovácku ukázaly důsledky dlouhotrvajícího sucha, které region v letošním roce postihlo. Přestože někde problémy nepocítili, v drtivé většině rybníků jsou kvůli špatným podmínkám ryby drobnější, než bývá běžně zvykem. Slováckému deníku to potvrdili například rybáři z Bojkovic a Nedakonic, ve Starém Městě dokonce zaznamenali úhyny.

V „hadovi" už bují vegetace

Jihlava - Téměř třímetrová papája už „vyrostla" v ještě neotevřeném tropickém pavilonu neboli pavilonu plazů jihlavské zoologické zahrady.

Děti zabydlí hobití nory na zahradě

Prachatice – Zahrada Mateřské školy v České ulici v Prachaticích se mění na sídlo hobitů. Učíme se v zahradě, jak se projekt rekonstrukce zahrady jmenuje, stojí v prvních dvou etapách 2,9 milionu korun. Jejich dokončení je plánováno v řádu dvou týdnů.

Krkonošská prameniště

Voda v krkonošských potůčcích a říčkách má poměrně málo minerálů a kyselé pH, což způsobuje kyselé podloží s nízkým obsahem vápníku a hořčíku. Teplota vody je stabilně kolem 4 až 6° C, proto není život pod hladinou tak bohatý jako jinde. O to rozmanitější je však kolem.

Svah pod botanickou zahradou mají zpevnit vysazené dřeviny

Vysoké Mýto – Do 14. října chce rozhodně stihnout město podat žádost o dotaci z prostředků Evropské unie na další část dlouhodobých systematických úprav v prostoru botanické zahrady, tedy mezi hradbami a kanálem ze řeky Loučné.

Spadané listí nemusí shořet. Několik rad kam s ním

Příbram - Zahrady a městské trávníky pokrylo spadané listí, kterého je letos kvůli suchu na zemi spousta už od srpna. Vyvstává otázka, kam s ním. Za pálení tohoto biologického odpadu už některé obce a města udělují pokuty, protože k čemu by pak byly stále rozšířenější kompostárny? Navíc dýmající listí je pro okolí k zadušení.

Pítka přilákají ptáky na zahradu

V teplých měsících se ptáci bez zdroje vody neobejdou. Teplo sice v těchto dnech pomalu končí, ale chcete-li, aby se ptáčci usídlili na vašem pozemku a v sezoně jej pak pravidelně zbavovali množství škodlivého hmyzu, postarejte se o to, aby se měli kde napít, případněi vykoupat. Zvláště drobní ptáčkové uvítají přísun pravidelného zdroje vody. A při sledování koupajících se ptáků se budete bavit i vy.

Popletený šeřík v Olomouci podruhé vykvetl

Olomouc – Počasí jako na houpačce. Teplo v minulých dnech popletlo jabloně a okrasné šeříky. Na vině takzvaného remontování je vedle vyšších teplot zahradník, který do nadzemních částí řízl, když rostlina kvetla nebo již vytvářela plody. 

Chráněné oblasti pražské Šárky na konci léta spásala stáda krav

Praha - V chráněných oblastech Šáreckého údolí v Praze se koncem léta mohli lidé setkat se stády pasoucích se krav. V metropoli poměrně nezvyklý pohled si návštěvníci údolí budou znovu moci užít příští rok na podzim, řekla mluvčí pražských lesů Petra Fišerová. Krávy pastvou pomáhají udržovat tamní travní porosty. Přírodní rezervace v Praze už několik let spásají také stáda ovcí a koz.

Počasí letos přeje červenému, podpoří ho kampaň

Praha – Tragicky to vypadalo, dobře to, zdá se, skončí. Vinaři a vinohradníci v těchto dnech finišují sklizeň letošní úrody, a protože v září napršelo, srpnovými vedry seschlé bobule se aspoň částečně „nalily". Sklizeň tak zřejmě nebude tak podprůměrná, jak hrozilo, a naopak hrozny budou vyzrálejší.

Dva jubilanti vystavují ve Slaném

Slaný – /ROZHOVOR/Galerie Ikaros ve Slaném připravila pro měsíc říjen společnou výstavu dvou umělců. Vystaveny jsou grafické listy akademického malíře Pavla Sukdoláka a sochy akademického sochaře Saši Zahradníka.

Krkonošská rašeliniště

Pokud chcete zjistit, jak vypadá život v tundře, nemusíte odcestovat někam daleko na sever. Stačí se totiž vypravit do Krkonošského národního parku. Oblast zdejší arkto-alpínské tundry je unikátní mozaikou horských ekosystémů. V severských rašeliništích se zde můžete seznámit třeba s lesklicí, čepičatou či moruškou.

Sázení stromů, úklid, opravy: víkend patří dobrovolníkům

Praha - O Češích se často říká, že dávají přednost na nešvary „nadávat po hospodách", než aktivně přispět k jejich nápravě. Tento předsudek už čtvrtým rokem bourá projekt 72 hodin, do kterého se letos zapojily stovky organizací a desítky tisíc lidí po celé České republice.

Kopidlenský kvítek již po dvaadvacáté

Kopidlno – Kopidlno a Střední zahradnická škola jsou pojmy, které dnes nerozlučně patří k sobě. A můžeme k nim přiřadit i Kopidlenský kvítek, který se letos koná již po dvaadvacáté.

Vinné révě se daří i na Hlinecku

Hlinsko - Pěstování vinné révy na Hlinecku pod širým nebem bylo dříve v drsných podmínkách Vysočiny takřka nemyslitelné. Nyní se tu však zahrádkáři ani drobní pěstitelé nemusejí spoléhat jenom na skleníky.

Cukrovar v Dobrovicích si 
odvezl první tuny cukrovky

Litoměřicko – Zemědělcům v litoměřickém okrese začaly podzimní sklizňové práce. Seká se kukuřice a slunečnice, plodiny, u kterých došlo vlivem letních tropických teplot k výraznému snížení výnosů. U sklizně na zrno bude úroda zhruba poloviční.

Rady do zahrady: O celeru a cibuli

Sklizeň celeru připadá na říjen. Přicházejí již první mrazíky, a proto je třeba celer, přestože ještě roste, sklidit a dobře uskladnit, protože namrzlé, ale i předčasně sklizené celerové bulvy jsou méně trvanlivé.

Výlet do opravdové tundry

Když se řekne tundra, každý si představí území v polární nebo subpolární oblasti. Pokud by vám někdo řekl, že pravou nefalšovanou tundru najdete 160 kilometrů od Prahy, asi byste mu nevěřili. Ale je to tak. V Krkonošském národním parku máte šanci setkat se s mrazivcem, huňatcem, všivcem, čepičatkou, okáčem, zoubkočepkou, stračkou, bezkolencem, bezkřídlatkou, punčoškářem, kropenáčem, smilkou, slíďákem, kyhankou a dalšími představiteli života tundry s těmito magickými jmény, která se stala dokonce námětem právě probíhající informační kampaně Správy Krkonošského národního parku. Nechte se zlákat!

Do dobrovolnických projektů v 72 hodinách se zapojí 28 tisíc lidí

Praha - Do 600 dobrovolnických projektů se v příštích 72 hodinách zapojí více než 28.000 lidí po celém Česku. Práci dnes dopoledne zahájili vysazováním květin do záhonu v dolní části Václavského náměstí v Praze. Rostlin okrasného zelí a chryzantém bylo symbolicky 72, vysvětlil Ondřej Šejtka z České rady dětí a mládeže.

V ZOO přepsali historii. Odchovali osináka

Dvůr Králové - Poprvé v historii českých a slovenských zahrad se v ZOO Dvůr Králové podařilo odchovat osináka afrického. Středně velký hlodavec zepředu připomíná krysu, zezadu spíš dikobraza.

V ZOO přepsali historii. Odchovali osináka

Dvůr Králové - Poprvé v historii českých a slovenských zahrad se v ZOO Dvůr Králové podařilo odchovat osináka afrického. Středně velký hlodavec zepředu připomíná krysu, zezadu spíš dikobraza.

Katolické gymnázium má bylinkovou zahrádku a naučnou stezku

Třebíč – Anginovník čínský, kopretina řimbaba, srdečník buřina či yzop lékařský. To je jen krátký výčet z pěti desítek rostlin, které mohou návštěvníci vidět v bylinkové zahrádce Katolického gymnázia Třebíč. Tu spolu s naučnou stezkou vedoucí k zahrádce a školní kompostárně otevřeli v úterý v areálu školy.