O televizní archiv nemá Turnov zájem. Autor Brunclík nabídky lituje
Turnov - Budou letité filmové materiály následovat osud Hajflerových fotografií a nenávratně ztracené dokumenty města? Asi ano.
Turnov - Budou letité filmové materiály následovat osud Hajflerových fotografií a nenávratně ztracené dokumenty města? Asi ano.
Turnov - Budou letité filmové materiály následovat osud Hajflerových fotografií a nenávratně ztracené dokumenty města? Asi ano.
Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se odvolal proti pokutě, kterou dostal od Prahy 1 za navržení Andreje Babiše do vlády bez lustračního osvědčení. Úřad odvolání dostal dnes, řekla ČTK mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. K dalšímu šetření ho předá na magistrát. Úředníci Sobotkovi udělili pokutu v přestupkovém řízení minulý týden, její výše je údajně 10.000 korun.
Jičín - Mezinárodní den archivů, který každoročně připadá na 9. června, si připomněl i Státní okresní archiv Jičín.
Jičín – Mezinárodní den archivů, který každoročně připadá na 9. června, si připomněl i Státní okresní archiv Jičín. 10. června od 14 hodin otevřel své depozitáře veřejnosti a pozval občany na besedu se zástupci Archivu bezpečnostních složek a Národního archivu Jitkou Bílkovou a Janem Kahudou. Úvodního slova se ujal ředitel archivu v Jičíně Karel Chutný.
Mostecko - Operací spojenců před 70 lety v Normandii se zúčastnil i třebušický rodák Alois Štanc. V den invaze dostal povolení, že může zase začít létat. Po komunistickém puči v únoru 1948 byl zatčen, vězněn a zbaven občanských práv.
Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dostal v přestupkovém řízení pokutu 10.000 korun za to, že navrhl ministra financí Andreje Babiše (ANO) do vlády bez lustračního osvědčení. Sobotka s pokutou nesouhlasí, rozhodnutí má za politické. V nejbližší době se odvolá, sdělilo tiskové oddělení Úřadu vlády. Babiš napsal, že premiérovi všechny náklady řízení včetně pokuty zaplatí. Rozhodnutí ale označil za nesmyslné.
Během projektových dnů našeho Gymnázia Dr. Václava Šmejkala jsme navštívili i ústeckou galerii Emila Filly.
Olomoucký kraj – Osvědčení účastníka třetího odboje a status veterána, který se uděluje jen výjimečně – například těm, kteří bojovali se zbraní v ruce, získal za své aktivity namířené proti bývalému režimu přerovský disident Vladimír Hučín.
Přerov – Osvědčení účastníka třetího odboje a status veterána, který se uděluje jen výjimečně – například těm, kteří bojovali se zbraní v ruce, získal za své aktivity namířené proti bývalému režimu přerovský disident Vladimír Hučín. Informaci potvrdilo ministerstvo obrany. O vyřízení žádosti usiloval přes dva roky.
Praha – Držitel Nobelovy ceny míru a někdejší prezident Východního Timoru José Ramos Horta byl evidován jako agent československé komunistické rozvědky. Státní bezpečnost (StB) ho vedla jako agenta pod krycím jménem Malvaz, komunistickému režimu v tehdejší ČSSR dodával informace proti USA. Horta však takové obvinění popírá a tvrdí, že nabídku spolupráce odmítl.
Brno-Řeckovice Středověké hrady jsou známé tím, že mají tajné chodby. Jedna taková je i ve funkcionalistické vile bratří Aloise a Viléma Kubových v Gromešově ulici v Brně. O peníze na další opravy kulturní památky v Řečkovicích nyní vedení města požádá ministerstvo kultury.
Praha - Jediným kandidátem na náměstka pro službu kriminální policie a vyšetřování je podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého Zdeněk Laube. Ten už je několik let šéfem policejního Útvaru speciálních činností. Před rokem 1989 však pracoval pro komunistickou Státní bezpečnost (StB).
Brno-Řeckovice Středověké hrady jsou známé tím, že mají tajné chodby. Jedna taková je i ve funkcionalistické vile bratří Aloise a Viléma Kubových v Gromešově ulici v Brně. O peníze na další opravy kulturní památky v Řečkovicích nyní vedení města požádá ministerstvo kultury.
Bratislava – Archivní svazky, které poukazují na údajnou spolupráci současného ministra financí Andreje Babiše s komunistickou tajnou policii StB, byly vedeny v souladu s tehdy platnými předpisy. Před bratislavským soudem to dnes prohlásil Jerguš Sivoš, badatel slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN), který v souvislosti se svazky čelí žalobě ze strany Babiše. Obhajoba se u soudu snaží prokázat, že Babiš je ve dokumentech československé Státní bezpečnosti veden coby její agent neoprávněně a že svazky byly zfalšovány.
Česká Lípa - Na rovinu: není to úplně fér. Starostka Hana Moudrá bude v čele České Lípy ještě dobrý půlrok, a tak se může zdát nelogické už nyní bilancovat její éru ve vedení města.
Děčín - Neustálé zhoršování stavu ovzduší v Děčíně před 25 lety dokázalo radikalizovat odpor obyvatel proti totalitnímu režimu, jehož vinu na tomto stavu si uvědomovali nejen řadoví občané, ale i někteří partajníci.
Praha – Začíná druhý ročník soutěže Příběhy 20. století, v níž lidé zaznamenávají příběhy pamětníků zlomových dějinných okamžiků v Čechách a na Moravě. Nejlepší může vyhrát až 50.000 korun. Informoval o tom Filip Hrubý z pořádajícího sdružení Post Bellum.
Nebřehovice – František Machník byl jeden z nejvýznamnějších ministrů obrany, byl vězněn za nacismu i v poválečných letech a pronásledován téměř až do konce života.
Libice nad Cidlinou - Svatovojtěšská pouť v Libici nad Cidlinou byla ve znamení světských i duchovních myšlenek
Blanensko – Dvě kanonády a dva debakly. Ve druhém kole 1. Italcars ligy v malé kopané se favorité soutěže se soupeři vůbec nemazlili. Obhájci titulu Sadros Boskovice smetli Bedřichov 12:3. Lhota u Lysic zase vypráskala nováčka soutěže StB Jabloňany 13:4. „Zápas se nám vůbec nepovedl. Jsem zklamaný z přístupu hráčů. V poločase jsem kluky seřval, ale za stavu 1:10 už nebylo o co hrát," vrátil se k debaklu vedoucí jabloňanského týmu Jaroslav Fojt.
Bratislava – Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN), který čelí žalobě českého ministra financí Andreje Babiše kvůli archivním svazkům komunistické tajné policie StB, chce na nejbližší soudní líčení předvolat jako svědky odborné pracovníky ústavu. Řekl to mluvčí ÚPN Tibor Ujlacký. Výslech dalších svědků by tak mohl odložit vynesení verdiktu, zda je Babiš veden v dokumentech StB coby její agent neoprávněně.
Jmenuji se Ing. Petr Novák a narodil jsem se 30. září 1964 v Brně, nyní však bydlím v Praze. Můj otec, Karel Novák, narozen 28. února 1941 pracoval jako agent StB, matka, Alžběta Nováková, za svobodna Jáklová, narozena 4. prosince 1943 zastávala vysokou funkci v tehdejší komunistické straně. Oba mají středoškolské vzdělání.
ČR - Události uplynulého týdne očima redaktorů Deníku.
To, co veřejnost sleduje jako soud s Andrejem Babišem, je ve skutečnosti soud se slovenským Ústavem paměti národa. Andrej Babiš se u soudu dožaduje zproštění obvinění, že byl agentem Státní bezpečnosti. Šance, že u soudu uspěje, je po včerejšku opět o něco větší. Bývalý příslušník StB, který ho měl podle archivních dokumentů naverbovat ke spolupráci, toto popřel a podpořil názor, že Babišův svazek byl zfalšovaný.
Bratislava - Bývalý příslušník československé komunistické tajné policie (StB) Július Šuman dnes před bratislavským soudem popřel informace z archivních dokumentů, že v 80. letech získal nynějšího českého ministra financí Andreje Babiše ke spolupráci s StB jako agenta.
Bratislava - V Bratislavě dnes pokračuje líčení ohledně údajné spolupráce nynějšího českého ministra financí Andreje Babiše s komunistickou Státní bezpečností (StB). K soudu se dostavili jako svědci bývalí příslušníci StB, Babiš naopak nepřišel. Proces se týká Babišovy žaloby proti slovenskému Ústavu paměti národa (ÚPN) v souvislosti s archivními svazky, ve kterých je Babiš veden jako agent komunistické Státní bezpečnosti.
Malá Skála - V neděli 13. dubna uplyne přesně 70 let od výsadku skupiny Clay s vysílačkou Eva.
Český Krumlov – Univerzitní studenti si budou v Českém Krumlově podávat dveře. Už teď má zájem o spolupráci s českokrumlovským Státním hradem a zámkem šest univerzit z domova i zahraničí.
Praha – Praha 1 obdržela žádost o zahájení přestupkového řízení s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Zpovídat se má kvůli navržení Andreje Babiše (ANO) na funkci ministra, aniž si od něj vyžádal lustrační osvědčení. Stejný podnět radnice dostala také proti prezidentu Miloši Zemanovi, s ním ale přestupkové řízení podle zákona vedeno být nemůže.
Tachov – Po filmových festivalech Expediční kamera a PAF se do Tachova chystá další promítání. Tentokrát půjde o krátké soutěžní filmy neprofesionálů z Plzeňského a Karlovarského kraje.
Klatovy - Na budově soudu v Klatovech, kde dříve bývala věznice, se sešli lidé, aby zavzpomínali.
Sezimovo Ústí - Uznávaný fotograf Jára Novotný v příštím týdnu oslaví 75. narozeniny. Poslechnout si ho můžete dnes v Českém rozhlasu České Budějovice.
Příbramsko /ROZHOVOR/ – Novinářská ohlédnutí aneb střípky a klípky (nejen) ze Sedlčanska. Tak se jmenuje kniha Marie Břeňové, kterou autorka spolu s přáteli pokřtí v sobotu v 15 hodin v sedlčanské knihovně. Od roku 1993 do poloviny roku 2007 pracovala jako redaktorka Příbramského deníku, potom nastoupila jako šéfredaktorka do Sedlčanského kraje, odkud odešla k 1. lednu 2013.
Turnov - Do 27. dubna bude ve výstavním sále muzea k vidění výstava s názvem Ještě jsme ve válce Příběhy 20. století. Jedná se o projekt sdružení Post Bellum, které již od roku 2001 zaznamenává svědectví pamětníků 20. století a uveřejňuje je v internetové sbírce Paměti národa.
Turnov - Do 27. dubna bude ve výstavním sále muzea k vidění výstava s názvem Ještě jsme ve válce Příběhy 20. století. Jedná se o projekt sdružení Post Bellum, které již od roku 2001 zaznamenává svědectví pamětníků 20. století a uveřejňuje je v internetové sbírce Paměti národa.
Turnov - Do 27. dubna bude ve výstavním sále muzea k vidění výstava s názvem Ještě jsme ve válce Příběhy 20. století. Jedná se o projekt sdružení Post Bellum, které již od roku 2001 zaznamenává svědectví pamětníků 20. století a uveřejňuje je v internetové sbírce Paměti národa.
Praha - V českém archivu se dochoval další písemný záznam o tom, že nynější místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš (ANO) působil v 80. letech jako agent komunistické Státní bezpečností (StB), píše týdeník Euro ve svém pondělním vydání. Formulář z prosince 1984 zachycuje výpověď agenta s krycím jménem Bureš o podplácení v podniku zahraničního obchodu Petrimex, kde Babiš pracoval. Babiš vědomou spolupráci s StB popírá.
Přerov – Jako by se k tomu už nikdo ani nechtěl vracet. Přestože začal platit zákon o třetím odboji, podle něhož mají nárok na odškodnění ti, kteří bojovali proti totalitní zlovůli, 17. listopadu 2011. Tedy před necelými třemi lety. Mnozí političtí vězni z Přerovska, kteří strávili léta v komunistických kriminálech a byli vystaveni perzekucím ze strany Státní bezpečnosti, čekají na finanční satisfakci státu marně.
Brno – Snímky světoznámých fotografů promítané na filmovém plátně? A s hudebním podkresem či úvodem autora? Toto netradiční propojení nabízí osmý ročník festivalu Fotojatka, který v Brně začne v pátek. Ve dvou a půl hodinách čeká diváky výběr z tvorby třinácti autorů i archivní záběry StB.
Brno – Snímky světoznámých fotografů promítané na filmovém plátně? A s hudebním podkresem či úvodem autora? Toto netradiční propojení nabízí osmý ročník festivalu Fotojatka, který v Brně začne v pátek. Ve dvou a půl hodinách čeká diváky výběr z tvorby třinácti autorů i archivní záběry StB.
Číhošť – Nikdo neprozkoumal život faráře Josefa Toufara a příběh „Číhošťského zázraku" do větší hloubky než spisovatel a publicista Miloš Doležal. Jeho výjimečná kniha Jako bychom dnes zemřít měli, kterou v roce 2012 vydala Stará tiskárna Pelhřimov, se stala okamžitě bestsellerem.
České Budějovice - S ohledem na svůj zdravotní stav nabídl Mons. Jiří Paďour již v říjnu 2013 rezignaci na svůj úřad. Svatý otec František ji k 1. březnu přijal a definitivně potvrdil. Informovalo o tom Tiskové středisko Svatého stolce.
České Budějovice - S ohledem na svůj zdravotní stav nabídl Mons. Jiří Paďour již v říjnu 2013 rezignaci na svůj úřad. Svatý otec František ji k 1. březnu přijal a definitivně potvrdil. Informovalo o tom Tiskové středisko Svatého stolce.
Č. Budějovice/Praha - Biskup Jiří Paďour odchází ze zdravotních důvodů z čela českobudějovické diecéze. Sedmdesátiletý biskup nabídl svou rezignaci papeži Františkovi v říjnu loňského roku. Tiskové středisko Vatikánu dnes informovalo, že papež rezignaci přijal. Řekl to František Jemelka z České biskupské konference.
Číhošť – Byl to zázrak? Nefalšovaný zázrak, v němž měl prsty samotný Bůh? Nebo si jen kdosi – kdo? – na Boha zahrál, a tím způsobil tragédii?
Číhošť – Nikdo neprozkoumal život faráře Josefa Toufara a příběh „Číhošťského zázraku" do větší hloubky než spisovatel a publicista Miloš Doležal. Jeho výjimečná kniha Jako bychom dnes zemřít měli, kterou v roce 2012 vydala Stará tiskárna Pelhřimov, se stala okamžitě bestsellerem.
Číhošť – Byl to zázrak? Nefalšovaný zázrak, v němž měl prsty samotný Bůh? Nebo si jen kdosi – kdo? – na Boha zahrál, a tím způsobil tragédii?
Praha - Ve věku 71 let zemřel dnes nad ránem polistopadový ministr vnitra Richard Sacher. Řekla to mluvčí KDU-ČSL Miriam Farská, na úmrtí Sachra upozornil server Novinky.cz. Sacher byl v roce 1990 zvolen poslancem za KDU-ČSL, ve Federálním shromáždění působil dva roky. V roce 2000 neúspěšně kandidoval jako nestraník za ČSSD do Senátu.
Hradec Králové - Seriál k 60 letům uměleckého školství v Hradci Králové, díl čtvrtý: 1983 – 1993: Již počtvrté za vámi na stránkách Hradeckého deníku přichází seriál z archivů, leckdy dramatický příběh s hrdiny všedního dne, kteří měli sen. Vše začalo v roce 1953, kdy sedmero učitelů zosnovalo plán hudební školy pro všechny.