Kreativ

ŠTÍTEK: Státní bezpečnost

Antonín Vojtek a dcera Julie Vojtková na premiéře knihy.

Julie napsala knihu o otci - malíři jižní Moravy. Nahlédla i do svazků StB

Nezvyklý dodatečný dárek k loňským devadesátinám dostal malíř Antonín Vojtek. Břeclavská synagoga byla v neděli 29. června místem premiéry monografie o jeho životě a tvorbě. Neobvyklý není jen samotný dárek, ale i okolnosti jeho vzniku. Duchovní matkou — byť je toto označení poněkud nepřesné, ale jde o zavedenou formulaci — je jeho dcera Julie Vojtková.

Z díla Přemysla Šmída

Svou první výstavu v Hradci měl Přemysl Šmíd v 77 letech, druhý den zemřel

Malíř Přemysl Šmíd se narodil v Hradci Králové, v 70. let zdobily průčelí místních kin jeho malované poutače na filmy. Vernisáž jeho druhé samostatné výstavy v Kolíně ukončil zásah STB. Poté se Šmíd odstěhoval do Prahy, kde se stýkal s disidenty včetně Ivana Magora Jirouse i budoucího prezidenta Václava Havla. Vystavoval v cizině, doma byl ale v hledáčku státní bezpečnosti. Pracoval v mlékárně, věnoval se ilustracím knižních obálek a tvořil „do šuplíku“. 

V opavském Klubu Art se ve středu 18. června uskutečnilo promítání dokumentu Buď láska, který zobrazuje cestu českých dobrovolníků s humanitární pomocí na Ukrajinu zmítanou válkou.

Dokument Buď láska zachycuje niterné pocity z války na Ukrajině

V opavském Klubu Art se ve středu 18. června uskutečnilo promítání dokumentu Buď láska, který zobrazuje cestu českých dobrovolníků s humanitární pomocí na Ukrajinu zmítanou válkou. Snímek opavským divákům představila jeho režisérka Amálie Kovářová a koordinátor projektu Pomozte Ukrajině Paměti národa Martin Ocknecht. Deník byl u toho a vše pro čtenáře zaznamenal a zachytil.

Jiří Ch. u Krajského soudu v Plzni.

Vraždil šavlí ukrytou v holi. Bývalý člen StB z Chebska si odsedí 12 let

Banální spor mezi dvěma muži v Českém lese na Tachovsku loni v říjnu skončil vraždou. Pětasedmdesátiletý Jiří Ch. z Chebska šavlí, kterou měl ukrytou ve své holi, probodl 56letého turistu z Plzně. Ve středu si za to u Krajského soudu v Plzni vyslechl trest. Podle zatím nepravomocného rozsudku má příštích 12 let strávit ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Jiří Ch. z Chebska, obžalovaný z vraždy na Tachovsku, u Krajského soudu v Plzni a vražedná zbraň.

Pohraničník v důchodu z Chebska zavraždil na Tachovsku turistu kvůli parkování

S partnerkou a se psem se přijel šestapadesátiletý turista pokochat na Tachovsko krásami Českého lesa. Jenže to, jak zastavili s autem, naštvalo bývalého člena Pohraniční strážce a Státní bezpečnosti a nyní důchodce a zároveň farmáře Jiřího Ch. (75). Ten po krátkém sporu vytáhl čepel ukrytou v holi, měřící více než 60 cm, a muže jediným bodnutím na místě usmrtil. Teď senior z Chebska stanul před Krajským soudem v Plzni. Tvrdil, že šlo o nešťastnou náhodu. „Zabít jsem ho zabil, ale nebyl v tom žádný úmysl,“ prohlásil s tím, že měl z muže strach.

Ostravské sportovní hry opět rozhýbaly tisíce dětí.

Ostravské sportovní hry opět rozhýbaly tisíce dětí

Statutární město Ostrava letos již popáté rozhýbalo tisíce školáků v rámci největšího školního sportovního projektu ve městě – Ostravských sportovních her. Do aktivity se v roce 2024/2025 zapojilo rekordních 54 základních škol a 3 gymnázia, účast se přehoupla přes 6 tisíc žáků.

Dětské centrum Domeček v Ostravě vzniklo v 50. letech, nyní bude sídlit v nových prostorách.

Ostravské Dětské centrum Domeček bude sídlit v nových prostorách

Dětské centrum Domeček v Ostravě bude poskytovat péči handicapovaným dětem v nových prostorách. Dosud sídlí v téměř stoletých budovách v Jedličkově ulici, jejichž technický stav je nevyhovující. V příštích letech proto pro centrum vznikne zázemí v místě bývalé mateřské školy v Rýparově ulici.

Fotografie z natáčení filmu Jarek.

Do kin míří film s Jarkem Nohavicou. Vrátí se na hezká místa i do vyšetřovny StB

V létě bude mít premiéru nový film s názvem Jarek, který mapuje život a tvorbu nejúspěšnějšího českého písničkáře Jaromíra Nohavici. V kinech se objeví 28. srpna, a to nejen v České republice, ale i na Slovensku. Díky letnímu termínu premiéry se distributoři rozhodli uvolnit film ihned od data premiéry také pro všechna letní kina. A není vyloučeno, že se při některé z projekcí objeví i samotný Jaromír Nohavica.

Olešnická kytka. Festival trampské, folk, country a bluegrassové muziky slaví čtyřicet let.

Olešnickou kytku sledovala StB. V sobotu oslaví čtyřicet let

/FOTO, VIDEO/ Olešnická kytka neuvadá. Je stále barevná, svěží a voní folkem, country, bluegrassem. Známý festival začínal v době, kdy masy lidí cvičily na pražském Strahově na spartakiádě a režim trampům a jejich hudbě zrovna nepřál. Tuto sobotu oslaví na zahradě vedle kulturního domu v Olešnici na Blanensku čtyřicátiny. Ve velkém stylu. A zároveň připomene, kdo zde v minulosti na akci v režii Trampské osady Zmijáci vystupoval.

Eliza Rycembel a Jan Révai jako Julie a Martin - spojenci na nebezpečné cestě za pravdou.

Moloch s Miroslavem Donutilem má švih i mrazivé téma

Napětí, svižné tempo a efektní podívaná, která promlouvá k aktuálním tématům. To je český Moloch, který právě vstoupil na platformu Canal+ a který navzdory jistým šablonám nabízí solidní zábavu. Chce to zdánlivě málo: autorskou odvahu, dobrý tvůrčí tým a důvěru producenta. Což se v tomto případě ideálně propojilo.

Pražské povstání, lidé se zmocňovali zbraní

V květnu 1945 vraždili civilisty. Pak žili normální životy a dělali kariéru

Bez trestu zůstaly temné kapitoly Pražského povstání, ukazují poválečné osudy většiny vypátraných nacistických zločinců. Odhaluje to bádání historika a pedagoga Pavla Kmocha. Vykonavatelé masakrů většinou unikli spravedlnosti – a někteří z bývalých esesáků dokázali po válce vybudovat úspěšné kariéry v obou částech rozděleného Německa. Ostatně i „generál“ Emil Klein prý nebyl odsouzen a vězněn na to, že velel hrdlořezům, ale spíš s nadějí, že by mohl něco prozradit o předpokládané skrýši u Štěchovic.

Genocida duše a půdy. Beseda v Olešnici odhalila zločiny komunistického režimu.

Rozhovor: Uložení ostatků je nedůstojné. Autoři mapují politické popravy

/FOTO, ROZHOVOR/ Patnáct let. Tak dlouho pracoval Petr Mallota s kolegy na knize o popravených z doby komunistického režimu na území bývalého Československa. Jmenuje se Popravení z politických důvodů v komunistickém Československu. Ve čtyřech svazcích a téměř čtyřech tisících stranách popisuje osudy bezmála tří stovek lidí, kteří mezi lety 1948 až 1989 skončili na popravišti. Mallota působí jako historik na Ústavu pro studium totalitních režimů a je hlavním editorem unikátní publikace. Deníku poskytl při jejím představení v Olešnici rozhovor.

Výstava Falešné hranice bude k vidění v Regionálním muzeu Kladrubska. Vernisáž se koná v pátek 9. května.

Falešné hranice v Kladrubech. Navštivte unikátní výstavu

Regionální muzeum Kladrubska Vás srdečně zve na zahájení výstavy Falešné hranice s komentovanou prohlídkou, které se uskuteční v pátek 9. květnaod 18.00 hodin v Regionálním muzeu Kladrubska za účasti autorky výstavy, Václavy Jandečkové. 

Stále v práci, primář Jaroslav Kraus vede své oddělení už 57 let

Stále v práci, primář Jaroslav Kraus vede své oddělení už 57 let

Rentgenologie zaznamenala za 60 let pokrok, dnešní přístroje jsou bezpečnější a přesnější. To je výhoda pro pacienty i pro personál. Lidé se už nemusí obávat případného vyšetření. Na záření ze starého přístroje doplatil kdysi i Jaroslav Kraus, pozdější primář radiodiagnostického oddělení mariánskolázeňské nemocnice. Nějakou dobu musel působit jako praktický lékař.

Jaroslav Hamberger.

Z katedry do výkopu. Učitele Jaroslava Hambergera STB nezlomila

V seriálu Paměti národa vám dnes přinášíme životní příběh sušického učitele a zpěváka Jaroslava Hambergera. Po vystoupení z KSČ v 70. letech dostal absolutní zákaz práce ve školství. Živil se jako dělník, deset let pracoval v rizikovém prostředí výkopů pro meliorační družstvo.

Švédské šance

Pozadí masakru na Švédských šancích u Přerova odkrývá nová studie a komiks

Pozadí masakru na Švédských šancích u Přerova, kde českoslovenští vojáci v červnu 1945 zavraždili 265 karpatských Němců, odkrývá nová dvojkniha. Tvoří ji komiks s názvem Temné obilí a studie historika Pavla Kreisingera Masakr na Švédských šancích v souvislostech, která mimo jiné přináší nové informace o osudech hlavních pachatelů.

Františkánský klášter v Hostinném na podzim roku 1949.

Násilné ukončení působení františkánů v Hostinném aneb 75 let od Akce K

Rád bych připomněl událost, která se v Hostinném odehrála jedné ponuré dubnové noci přesně před 75 lety. Nešťastný příběh, který časem upadl v zapomnění a své místo si nenašel ani v mé knize o Hostinném. Má-li však býti klenba hostinské historie pevná, nesmí v ní chybět ani jeden kámen!

Petr Novotný, synovec popraveného agenta Františka Votavy

Rodina o něm nemluvila. Synovec pátrá po osudu popraveného strýce, agenta chodce

/FOTO, VIDEO/ Se svým strýcem jsem se nikdy nesetkal, říká Petr Novotný, synovec policejního strážmistra Františka Votavy z Častrova na Pelhřimovsku. Strážmistr Votava byl v padesátých letech popraven na Pankráci jako nepřítel republiky agent chodec. Na dlouhá léta skrytou rodinnou minulost narazil Petr Novotný při sestavování rodokmenu. Nyní ji chce vydat knižně.

Policisté už zloděje dopadli. Ilustrační snímek.

Policie obvinila bývalé důstojníky StB ze šikany mladého studenta

Policie obvinila tři bývalé důstojníky Státní bezpečnosti (StB) z toho, že na přelomu 70. a 80. let zapříčinili vyloučení studenta z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a jeho internaci v psychiatrické léčebně. Kriminalisté je stíhají pro trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby, za který hrozí v případě odsouzení až desetileté vězení. Na webu policie o tom v pátek 28. březen informovala vrchní komisařka Iveta Kořínková.

Král Šumavy Josef Hasil patřil se zařadil mezi nejvýkonnější a Státní bezpečností nejvíce nenáviděné převaděče a agenty, který z komunistického Československa dostal na svobodu celé rodiny

Dějiny temné i tajemné: Král Šumavy

Převedl 200 lidí. Zabil tucet esenbáků. Je to postrach zákona. Král Šumavy. Dneska zabijeme Josefa Hasila, křičí velitel pohraničníků v nové upoutávce na pokračování minisérie Král Šumavy režiséra Davida Ondříčka, popisující životní osudy slavného českého převaděče – který byl původně také pohraničník.

Soudní jednání. Ilustrační foto.

Soud uložil expříslušníkům StB za vyloučení studenta ze školy podmíněné tresty

Obvodní soud pro Prahu 1 v pondělí 17. března uložil podmíněné tresty dvěma bývalým příslušníkům Státní bezpečnosti (StB), kteří se podle obžaloby na přelomu 70. a 80. let zaměřili na přednáškovou činnost studenta Českého vysokého učení technického (ČVUT) pro signatáře Charty 77 a zařídili jeho vyloučení ze studií. Uznal je vinnými ze zneužití pravomoci úřední osoby. Rozhodnutí není pravomocné, muži si ponechali lhůtu na případné odvolání.

Československá hokejová reprezentace na mistrovství světa v ledním hokeji ve Stockholmu 1949..

Černý den hokeje. Vyhráli Československu zlato, režim je mučil a poslal do dolů

Nejdříve to byli pro stát hrdinové, pak vlastizrádci. V roce 1950 se odehrál politický proces, který vytvořil temnou skvrnu v dějinách českého sportu. Na lavici obžalovaných tehdy usedli muži, které ještě o několik měsíců dříve Československo vnímalo jako miláčky národa. Hokejoví mistři světa z let 1947 a 1949. Státní bezpečnost československé hokejisty zatkla 13. března přesně před 75 lety. Následovalo mučení, ponižování a dřina v lágrech.

Sušický léčitel a kněz František Ferda.

Sušický léčitel a kněz František Ferda získal status účastníka odboje

Katolický kněz a léčitel František Ferda ze Sušice, který pomohl spoustě lidí, vězněný komunistickým režimem získal od ministerstva obrany status účastníka odboje a odporu proti komunismu. Za tím stojí práce klatovského historika Lukáše Kopeckého a Společnosti pro výzkum zločinů komunismu, která podala návrh.

Tým s pamětnicí Marií Hanušovou.

Pamětnice Marie Hanušová zavzpomínala na nepříjemné zážitky v době okupace

Projekt Příběhy našich sousedů se letos vrací do Klatov již pátým rokem. Jde o vzdělávací projekt organizace Post Bellum a je určen pro žáky osmých a devátých tříd ZŠ a tercií a kvart víceletých gymnázií, kteří vyhledávají a zpovídají pamětníky. Tentokrát představujeme tým ZŠ Tolstého, Klatovy, který zpovídal pamětnici Marii Hanušovou.

Sovětský tank při potlačování německého povstání, zvaného povstání 17. června

Kdo nezapadá, je nepřítel. Tajná služba Stasi nežertovala, její praktiky děsily

Je tomu právě tři čtvrtě století, co byla ve východním Německu, z nějž se později stala takzvaná Německá demokratická republika, založena organizace, pro niž se vžila zkratka Stasi. Zpravodajská služba a tajná státní policie v jednom. Její vedení se školilo v Moskvě a největším nepřítelem jí byli občané její vlastní země.

Vlak svobody: Útěk, který změnil hranice železné opony

Vlak svobody: Útěk, který změnil hranice železné opony

Tajemná zákoutí - Tajemná zákoutí: Zveme vás na cestu za neznámými či zapomenutými příběhy. V rubrice Tajemná zákoutí otevíráme jiné pohledy do historie, ať už se jedná o pověsti, historické záhady či místa opředená tajemstvím. Připomeňte si okolnosti legendárního útěku za kopečky v počátku padesátých let minulého století. Rubrika vznikla ve spolupráci Chebského deníku a internetové televize MVTV.cz.

Prašná brána.

Prague City Tourism opraví zvonici a připraví projekt pro Prašnou bránu

Prague City Tourism (PCT) bude letos pokračovat v opravě svatomikulášské městské zvonice na Malé Straně. Připraví také projektovou dokumentaci ke generální opravě Prašné brány. ČTK to řekla Klára Janderová, tisková mluvčí PCT, což je městská firma, která má na starosti cestovní ruch. Spravuje také řadu památek včetně Staroměstské a Malostranské mostecké věže, Staroměstské radnice nebo Petřínské rozhledny. Práce na zvonici budou stát zhruba 500.000 korun.

Marie Dekastellová je jediným žijícím pamětníkem událostí ve Vonoklasech. Byla neteří zesnulých manželů Marie a Stanislava Jelínkových a sestřenicí jejich syna Stanislava Jelínka mladšího

Případ Studna: Slávek rodiče nezabil, neřekl ale, jak to bylo, vypráví příbuzná

V tomto díle aktuální série Příběhů zla Jiřího Nováčka se pokusíme uvést na pravou míru nejdivočejší domněnky a vyvrátíme fámy a mýty, které tragický osud rodiny Jelínkových doprovázejí. Svůj pohled na zločin a jeho okolnosti zároveň prozradí v exkluzivních rozhovorech policejní historik a ředitel policejního muzea Radek Galaš a jediná žijící neteř mrtvých manželů Marie Dekastellová.

Stanislav Jelínek mladší v laboratoři. Snímek je z rodinného archivu

Kdo tedy vraždil? Zneuznaný inženýr Jelínek se stínu Studny nikdy nezbavil

Slávku, udělal jsi to!? Takhle napřímo se pár let po rodinné tragédii zeptala Marie Dekastellová svého bratrance Stanislava Jelínka na okolnosti úmrtí jeho rodičů. Ti přišli o život v noci na 13. února 1968 za nejasných okolností ve Vonoklasech u Prahy a jejich osudy se inspirovala známá epizoda Studna z československého televizního seriálu Třicet případů majora Zemana. Slávkově odpovědi i tomu, jak žil v letech následujících po tragédii, se věnuje čtvrtý díl nejnovější série Příběhů zla Jiřího Nováčka.

Výstava, ze které mrazí, je k vidění v Dobrušce. Přibližuje jednu ze smutných kapitol minulého režimu, který se neváhal uchýlit k podlým léčkám.

Z výstavy Falešné hranice mrazí. Do Dobrušky ji přivezla soukromá badatelka

Výstavu mimořádnou tématem, okolnostmi vzniku i zpracováním je možné až do 2. února zhlédnout v malém sále Kina 70 v Dobrušce. Autorka Václava Jandečková, spisovatelka, publicistka a soukromá badatelka, ji nazvala Falešné hranice – akce Kámen, tedy stejně jako svoji knihu, z níž detailně vychází.

Fotografie žáků a studentů tří hradišťských škol z věznice vystaví na náměstí

Fotografie žáků a studentů tří hradišťských škol z věznice vystaví na náměstí

Mariánské náměstí v Uherském Hradišti se ve středu 15. ledna stane prostorem vernisáže výstavy Studentské ohlédnutí 2024 jako „přidružené sekce“ už tradiční fotografické přehlídky. Ve třetím roce existence potvrdilo po příslušných oborech hradišťské Základní umělecké školy a Střední uměleckoprůmylové školy svojí opakovanou účastí ustavení jakési základní trojice škol i uherskohradišťské gymnázium.