/FOTO/ Od autíček a náklaďáků až po tradiční hvězdy z drobných foukaných perliček. A k tomu stovky dalších ozdob nevšedních barev i tvarů. To vše nabízí milovníkům Vánoc jablonecké muzeum.
/FOTO/ Od autíček a náklaďáků až po tradiční hvězdy z drobných foukaných perliček. A k tomu stovky dalších ozdob nevšedních barev i tvarů. To vše nabízí milovníkům Vánoc jablonecké muzeum.
České poště se po letech marného snažení podařilo prodat klášter sv. Gabriela na Smíchově. Prodej kláštera probíhal formou elektronické aukce, minimální nabídková cena představovala 353,35 milionu. Za tuto cenu ji nakonec koupila investiční skupina Cimex. Firma podle svého vyjádření „hodlá zrekonstruovat objekt s maximálním respektem k jeho památkové ochraně a citlivě komerčně využít se zachováním statutu budovy jako kulturní památky“.
Nedostatek městských strážníků, chybějící kulturní prostory či špatný zdravotní stav včelstev. To je jen střípek z včerejších programů návštěvy ministra vnitra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka, ministra kultury Lubomíra Zaorálka a ministra zemědělství Miroslava Tomana ve Zlínském kraji.
Malá obec Stekník na Žatecku se dvěma desítkami stálých obyvatel možná bude mít parkovací automat. O jeho umístění na náves uvažuje vedení obce Zálužice, pod kterou vesnička známá svým zámkem a okolními chmelnicemi spadá.
Vystaveny jsou nálezy získané z archeologických výzkumů Opavy téměř za šedesát let. Dozvíte se například, z čeho pili ve středověku a renesanci obyvatelé Opavy i to, jak mohou skleněné střípky z archeologických výzkumů přispět k poznání života našich předků.
Vysočina - Zámky na Vysočině si vychovávají vlastní průvodce. V Telči a Náměšti nad Oslavou i letos pokračovalo řetězové provázení, kdy se role průvodců na několik dní ujali školáci z místních základních škol.
Píše se rok 2017 a arcibiskup Jan Graubner si symbolicky přebírá klíč od Arcibiskupského zámku a přilehlé Podzámecké zahrady v Kroměříži. Dvou ze tří nejvýznamnějších kroměřížských památek. Návštěvníci však změnu nezaznamenali.
Ode dneška až do 22. března 2020 bude v Galerii Tančící dům k vidění největší retrospektivní výstava světoznámého výtvarníka, designéra a architekta Bořka Šípka s názvem Retrospektiva. Návštěvníky čeká na 200 skleněných předmětů a na 60 kousků designového nábytku, který umělec, tvořící až do smrti v roce 2016, vyráběl.
Náměšť nad Oslavou – Je to patrně nejznámější pohled na náměšťský zámek. Někdejší sídlo šlechticů je na něm zachyceno spolu s barokním mostem v popředí. Typický náměšťský obrázek by už v dohledné době mohl být výrazně krásnější, pokud vše dopadne dobře. Hotové jsou plány na opravu fasád náměšťského zámku i na rekonstrukci mostu, označovaného někdy jako „malý moravský Karlův“.
Špičkoví odborníci na castelologii, památkáři, majitelé hradů a představitelé spolků pečující o hrady z České i Slovenské republiky se sjeli do Kurovic na konferenci Od hradu ke hradu (Zlínského kraje). Setkání se zúčastnilo na sedm desítek lidí.
Národního památkový ústav (NPÚ), územní památková správa v Kroměříži spravuje hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži a zámek Vizovice. V letošním roce výše zmíněné památky navštívilo na 371 tisíc osob.
Chvíli poté, co si ostraha zámku všimla podezřelého předmětu, volá kastelán policii a začíná evakuace návštěvníků. Do toho zazní exploze a vyvalí se dým. Poslední skupina nestačila utéct. Na zemi leží ranění, zní volání o pomoc. Hasiči vyvádějí a vynášejí zraněné. Policisté vytyčují nebezpečnou zónu a volají posily. Tak bylo v pondělí ráno rozehráno společné cvičení policie, záchranky, hasičů a památkářů.
Havlíčkův Brod – Intenzivním předběžným průzkumem za pomoci štěrbinové kamery projdou ještě letos podzemní prostory pod hlavní lodí Klášterního kostela sv. Rodiny v Havlíčkově Brodě, které dosud nikdo nespatřil. Iniciátorem akce je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v Havlíčkově Brodě (ÚZSVM).
Sezona na jihočeských památkách ve správě Národního památkového ústavu České Budějovice (NPÚ) s koncem října skončila. Dosud je navštívilo 1 097 551 lidí. Některé objekty ale návštěvníkům v zimě své brány nezavřou.
Sezona na jihočeských památkách ve správě Národního památkového ústavu České Budějovice (NPÚ) s koncem října skončila. Dosud je navštívilo přes milion lidí. Některé objekty ale návštěvníkům v zimě své brány nezavřou.
Dolní Věstonice – Barevné výjevy z historie objevili na vzácných freskách památkáři při opravách kostela archanděla Michaela v Dolních Věstonicích. Nálezy potvrdila Zoja Matulíková z Národního památkového ústavu v Brně. „Stupeň poznání je zatím minimální, fresky jsou nyní předmětem průzkumu. Očekáváme ale, že nepůjde jen o nálezy maleb,“ nechtěla zatím událost více komentovat.
Ve výstavním prostoru ostravského pracoviště Národního památkového ústavu v ulici Odboje v Moravské Ostravě jsou pod názvem Krása středověkého a renesančního skla umístěny archeologické nálezy z opavských ulic.
Přednášku Za tajemstvím hradu Melice pořádá ve středu 30. října Muzeum Vyškovska. Návštěvníci se na ní dozví o výsledcích průzkumu jednoho z nejvýstavnějších hradů středověku. Kromě archeologie bude obsahem přednášky také stavební podoba hradu a jeho bohatá architektonická výzdoba.
Vysočina - Památky, které na Vysočině spravuje Národní památkový ústav (NPÚ), si během letošní sezony prohlédlo o něco méně lidí, než vloni. Nižší návštěvnost ovlivnilo uzavření jednoho z prohlídkových okruhů na zámku v Telči, kde začaly přípravy na zahájení stavební obnovy zámeckého areálu.
Středověký deskový obraz s námětem Zvěstování Panně Marii, který odborníci připisují Mistru vyšebrodského oltáře, půjde do aukce. Měla by se konat ještě letos, kdo dílo bude dražit, zatím není jasné. Sdělila to Pavlína Stránská, mluvčí Nadačního fondu Richarda Fuxy, který nedávno objevené středověké dílo vlastní. O získání díla do svých sbírek projevovala zájem Národní galerie Praha (NGP) pod vedením Jiřího Fajta i jeho nástupce.
Výpravní budova vlakového nádraží v Českých Budějovicích již léta nelichotí krajskému městu. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) však do konce roku očekává vydání stavebního povolení, po němž začnou opravy. Mluvčí SŽDC Nela Friebová uvedla, že tendr na zhotovitele stavby by rádi vypsali ještě letos. „A se zahájením realizace stavby pak počítáme v první polovině příštího roku,“ sdělila.
„Jak pečovat o památky v historických jádrech měst – fasády objektů v historickém prostředí.“ V úterý od 18 hodin se koná v Gotickém sálu krumlovské Městské knihovny přednáška o tom, co všechno můžeme na historických fasádách a fasádách objektů v památkovém prostředí vnímat jako hodnotné.
Jižní Morava – Italská Pisa má šikmou věž, jižní Morava zámek Lednice. Podle statistik Národního památkového ústavu se stavba stala letos už poněkolikáté nejnavštěvovanější památkou nejen kraje, ale celé republiky. Do září ji navštívilo téměř 350 tisíc lidí.
/FOTOGALERIE/ Bruntál ve 13. století patřil k nejvýznamnějším českým městům. Archeologové hlásí pozoruhodné objevy také z okolí. Ve Starém Městě u Bruntálu našli základy nečekaně velké románské baziliky.
Brno – Hladkou bílou a především moderní fasádu nyní vídají lidé na jednom z historických domů na nároží Vlhké a Křenové ulice v centru Brna. Mnozí vzhled dvoupatrové přístavby kritizují.
Březnický zámek nabídne v sobotu hudební výlet do renesanční atmosféry shakespearovské Anglie / a další mimořádné programy na vybraných státních zámcích, na něž před prodlouženým víkendem upozorňuje Tomáš Pospíšil z pražské územní správy Národního památkového ústavu, pak přivítají návštěvníky od soboty až do svátečního pondělka.
Kouzelný anglický park z 19. století, rozkládající se kolem zámku Doksy na Českolipsku, dýchne na návštěvníky dobovou atmosférou rodu Valdštejnů, kteří ho dokončili na počátku 18. století. Dnes již chráněnou kulturní památku České republiky začal stavět v roce 1553 Jan z Vartemberka. V současné době je zámecký areál s více než půlhektarovou rozlohou ve vlastnictví města Doksy, na které ho převedl před pěti roky Liberecký kraj.
Roky chátrající ruina v majetku města Prostějova. Řeč je o zámku ve Ptení, jehož historie sahá do 16. století, kdy býval obrannou tvrzí. Zámek potom nejspíš vznikl jako rodové sídlo pánů Šárovců ze Šarova. Samotná budova však patrně neprošla zásadní přestavbou, proto si dodnes uchovala renesanční charakter. Zámek je dnes nevyužitý a je jen minimálně udržován.
/FOTOGALERIE/ Dva historické objekty ze středních Čech se stejně jako loni dostaly v letošní sezoně do první desítky celorepublikového žebříčku návštěvnosti hradů a zámků spravovaných Národním památkovým ústavem. Ústav o tom informoval ve středu 23. října s tím, že letošní sezona byla poněkud slabší než ta minulá.