/FOTOGALERIE/ Dva historické objekty ze středních Čech se stejně jako loni dostaly v letošní sezoně do první desítky celorepublikového žebříčku návštěvnosti hradů a zámků spravovaných Národním památkovým ústavem. Ústav o tom informoval ve středu 23. října s tím, že letošní sezona byla poněkud slabší než ta minulá.
Komentovaná prohlídka výstavy Krása středověkého a renesančního skla se uskuteční ve čtvrtek 24. října 2019 v 16.30 hodin ve výstavním prostoru ostravského pracoviště Národního památkového ústavu. Průvodkyní bude kurátorka Hedvika Sedláčková.
Památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) přilákaly od ledna do konce září více než 4,6 milionu návštěvníků. Novinářům to řekli zástupci NPÚ. Nejsilnějším měsícem byl srpen, v němž na památky zamířilo přes 1,2 milionu lidí. Loni to byl z prázdninových měsíců červenec. Do konce října loni státní památky vidělo 5,3 milionu lidí a za celý loňský rok je navštívilo 5,5 milionu zájemců. Hlavní letošní sezona se chýlí ke konci, desítky hradů a zámků otevřou své brány ještě s adventním programem. Výnosy proti loňsku NPÚ vzrostly o 7,7 procenta na 543 milionů korun.
Před několika dny jsme přinesli zprávu o tom, že Den architektury 2019 - celorepublikový festival zaměřený na architekturu - v Jičíně uspořádal Jičínský spolek pro architekturu a urbanismus.
Kamenný kříž v Hrubčicích na Prostějovsku se stal kulturní památkou. Rozhodlo o tom Ministerstvo kultury ČR na základě dodaných podkladů od správního orgánu památkové péče Magistrátu města Prostějova a doporučení Regionální komise Národního památkového ústavu v Olomouci.
Brno, Brněnsko - Bez střechy a krovů, navíc se zničenou fasádou. Hřbitovní kaple svaté Dobroslavy na bývalém hřbitově v brněnských Černovicích chátrá. Ve špatném stavu jsou i další drobné sakrální památky v Brně a jeho okolí.
Zážitky pro děti i pro dospělé nabídnou o víkendu mimořádné akce, pořádané na památkových objektech Národního památkového ústavu na Berounsku a Benešovsku. Zcela výjimečnou příležitost nechat se v gotických prostorách unášet vokálním přednesem písní o lásce rozmanitého stáří – od 15. století po současnost – nabídne v sobotu vpodvečer Sázavský klášter.
Zážitky pro děti i pro dospělé nabídnou o víkendu mimořádné akce, pořádané na památkových objektech Národního památkového ústavu na Berounsku a Benešovsku. Zcela výjimečnou příležitost nechat se v gotických prostorách unášet vokálním přednesem písní o lásce rozmanitého stáří – od 15. století po současnost – nabídne v sobotu vpodvečer Sázavský klášter.
Zážitky pro děti i pro dospělé nabídnou o víkendu mimořádné akce, pořádané na památkových objektech Národního památkového ústavu na Berounsku a Benešovsku. Zcela výjimečnou příležitost nechat se v gotických prostorách unášet vokálním přednesem písní o lásce rozmanitého stáří – od 15. století po současnost – nabídne v sobotu vpodvečer Sázavský klášter.
Správa zámku ve Stekníku pořádá v sobotu 19. října další akci na obnovu nedalekého hřbitova v Hradišti, kde má hrobku jeden z posledních majitelů zámku.
Všem zájemcům o historii i současnost školních budov v Písku a jeho okolí je určen úvodní blok konference PROPAMÁTKY – obnova a využívání škol. Přednáškový regionální blok proběhne ve středu 6. listopadu od 18 hodin v Městské knihovně v Písku.
Novou nominaci města Žatce na zápis na seznam světového kulturního dědictví UNESCO začíná připravovat pracovní skupina. Oproti té původní se potlačí pivovarnictví, naopak se vyzvedne chmelařská tradice Žatecka a památky, které ji připomínají.
Den otevřených dveří výzkumu kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Starém Městě proběhne v sobotu 19. října. Akce, na níž se zájemci seznámí se zdejšími archeologickými nálezy, se koná u příležitosti Mezinárodního dne archeologie.
Výstavba zahradního zázemí a veřejných toalet na Petříně byla nedávno zahájena. Občané Prahy 1 však dál protestují. Nelíbí se jim hlavně kácení stromů a ničení prostředí pro vzácné živočichy. Vedení magistrátu ve spolupráci s vedením městské části Praha 1 projednalo připomínky petentů. Plán projektu bude podle představitelů hlavního města upraven tak, aby byly splněny požadavky v petici s více než dvěma tisíci podpisy.
Telč - Lannerův dům, náměstí, areál bývalého dvorce. S tím vším se lidé seznámí na archeologické procházce, kterou telčští památkáři připravili při příležitosti Mezinárodního dne archeologie (MDA). Uskuteční se v sobotu 19. října od 14 hodin, sraz je na nádvoří před Lannerovým domem. Zájemce provede Stanislav Vohryzek. Akce je zdarma
Získat zajímavé informace o historii Olomouce na jednom místě budou moci zájemci z řad široké veřejnosti díky nové elektronické encyklopedii. Tu připraví odborníci z olomouckého archivu, památkového ústavu, zdejších knihoven a vlastivědného muzea.
Nedvědice – Přesně za rok se první návštěvníci podívají do opravených vrchnostenských zahrad u hradu Pernštejn na Brněnsku. Podle pernštejnského kastelána Zdeňka Škrabala práce postupují podle plánu. „Už je výrazně vidět budoucí podoba zahrad. V dolní části jsou cesty a chystáme se na výsadbu stromů,“ popsal novinky kastelán.
Přesně za rok se první návštěvníci podívají do opravených vrchnostenských zahrad u hradu Pernštejn na Brněnsku. Podle pernštejnského kastelána Zdeňka Škrabala práce postupují podle plánu. „Už je výrazně vidět budoucí podoba zahrad. V dolní části jsou cesty a chystáme se na výsadbu stromů,“ popsal novinky kastelán.
Telč - Přes osmdesát seniorů se přihlásilo do jednoletého kurzu univerzity třetího věku Středověké etudy II, který v Telči odstartoval minulý pátek. Tamní univerzitní centrum jej připravilo ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v Telči. Kurz nepřímo navazuje na Středověké etudy, ale je určený i pro nové zájemce.
Koncert souboru Tango Quartetto Re Campo s názvem Historia del tango představí vývoj této hudby od počátků přes Astora Piazzollu až po autorské tango Petra Zámečníka.
/FOTOGALERIE/ Národní památkový ústav ocenil nejlepší počiny památkové péče za rok 2018. Stříbrnou plaketu si odnesli zástupci města Úpice za záchranu a obnovu národní kulturní památky Dřevěnka.
Hlavně na děti cílí mimořádné víkendové programy nachystané na středočeských hradech a zámcích, které v pátek představil Tomáš Pospíšil z pražské územní památkové správy Národního památkového ústavu. Výjimkou zřejmě bude pouze nedělní hudební večer na březnickém zámku, určený dospělému publiku.
Restaurovaný mariánský sloup na náměstí v Poličce vyhrál v celorepublikovém internetovém hlasování veřejnosti o nejlépe zachráněnou památku. Cena, kterou uděluje Národní památkový ústav, zároveň poprvé v historii míří do Pardubického kraje.
Lennonova zeď na pražské Kampě opět změní podobu. Jeden ze symbolů odboru vůči komunistickému režimu v Československu čelil přes léto velkému náporu ze strany vandalů. Zájezdy opilých turistů byly často organizované. Řád Maltézských rytířů, který je vlastníkem zdi, se proto rozhodl Lennonovu zeď rekonstruovat a udělat zde venkovní galerii, kde by se měli v budoucnu realizovat pouze předem domluvení umělci.
/FOTOGALERIE/ Národní památkový ústav ocenil ve středu 2. října v zámku Lemberk nejlepší počiny památkové péče za rok 2018. Stříbrnou plaketu si odnesli i zástupci města Úpice za záchranu a obnovu národní kulturní památky Dřevěnka v Úpici a města Jaroměř za obnovu silničního mostu Dr. Miroslava Tyrše v Jaroměři.
Novou kulturní památkou se může pyšnit Uničov. Na seznam zařadilo Ministerstvo kultury Millerův dům na rohu Masarykova náměstí, který je podle památkářů velmi kvalitním příkladem architektury měšťanského domu s výraznými historizujícími architektonickými a řemeslnými prvky z počátku 20. století.