
Prázdniny na památkách
Plzeňský kraj - Hledáte tip na prázdninový výlet? Co třeba zkusit nějaký hrad nebo zámek? Nabídka památek v Plzeňském kraji je bohatá.
Plzeňský kraj - Hledáte tip na prázdninový výlet? Co třeba zkusit nějaký hrad nebo zámek? Nabídka památek v Plzeňském kraji je bohatá.
Telč – Národní památkový ústav v Telči má nového ředitele, kterým je archeolog Pavel Macků. Dosavadní ředitelka Martina Indrová po deseti letech ve funkci zakotvila na generálním ředitelství Národního památkového ústavu, tam povede Odbor edukace a dalšího vzdělávání.
Zámek Kynžvart - Na netradiční prohlídky se mohou těšit příznivci zámku Kynžvart. Ti si tentokrát budou moci užít procházku zámeckým parkem.
Krásný Dvůr - Během června se na Novogotický templ s rozhlednou v Krásném Dvoře přišlo podívat 1400 lidí. Od července tedy byla díky velkému zájmu ještě prodloužena návštěvní doba.
Milešov – Celkovou rekonstrukcí prochází barokní altánek v zámecké zahradě v Milešově, jindy označovaný také jako gloriet, letohrádek či casino, který v minulosti sloužil tehdejší šlechtě k hudebním produkcím, odpočinku, hraní karet či konverzaci.
Jindřichův Hradec – Nikdo z farníků netušil, jaký poklad skrývá oltář proboštského kostela Nanebevzetí Panny Marie.
Rakovnicko /FOTOGALERIE/ - Kostely, dřívější dominanty obce, jsou dnes mnohde v žalostném stavu. Jako by se zapomnělo, že jsou to nejen církevní stavby ale také kulturní památky a do obcí zkrátka patří. V posledních několika letech se ale kostely nejen otvírají, ale také postupně opravují.
Náměšť nad Oslavou - Atraktivní program nabídne Hradozámecká noc na zámku v Náměšti nad Oslavou. Návštěvníkům se otevřou jindy nepřístupné prostory, správa zámku také vystaví cennou šestidílnou Bibli Kralickou, kterou ukazuje jen při mimořádných příležitostech.
Pracovníci Metodického centra Valašského muzea v přírodě se letos pustili do opravy nejstarší roubené stavby v České republice stodoly ze Skaličky u Hranic na Moravě. Kam se opravená památka, kterou odborníci datují do 16. století, umístí, zatím ale nikdo neví. Do rožnovského skanzenu se kvůli svému původu z oblasti Hané příliš nehodí.
Vranov nad Dyjí – Jen obvodové zdi zůstaly z části mlýna ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku. Ani tři týdny po ničivém požáru nemají hasiči jasno v tom, proč mlýn shořel. Majitelé hodlají z trosek zbudovat penzion. Památkáři přirovnávají historickou škodu k požáru sýpky na Pernštejně. Mlýn je totiž zapsanou kulturní památkou.
Most /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Tisíce lidí přišly na sobotní oslavu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě.
Doksany – Je to již pět let, kdy byl v depozitáři doksanského kláštera uskutečněn mimořádný objev, který zajistil Doksanům minimálně evropskou pozornost. V klášterním depozitáři Národního památkového ústavu (NPÚ) byla tehdy objevena část sbírky obrazů, kterou vlastnil nacistický vůdce Adolf Hitler.
Brno /FOTOGALERIE/ – Zástupci magistrátu chtějí prodat chráněnou vilu v Hroznové ulici. Zájem o ni mají lidé, kteří v ní dosud žijí v nájmu. Město ale prodej odkládá.
Domažlice – Ministerstvo kultury zahájilo řízení o prohlášení domažlické radnice za nemovitou kulturní památku.
Bývalá Hanácká kasárna na třídě 1. máje v Olomouci po letech neobsazenosti opět najdou využití.
Liberec - „Pojďte si zkusit v tom žít." I to zaznělo z úst obyvatel Liebiegova městečka na projednání záměru nechat vyhlásit v této části města památkovou zónu.
Červená Lhota – Do letošní návštěvnické sezony vstoupil zámek Červená Lhota po zajímavé proměně některých pokojů.
Roští a lebedu nahradí v bývalé prelátské zahradě park a lidé při vycházkách. Obnovit původní areál na Klášterním hradisku chce vedení Vojenské nemocnice Olomouc (VNO), která v kulturně chráněném objektu sídlí.
Práce na obnově památkově chráněného objektu z roku 1563 potrvají do konce prázdnin a „spolknou" téměř tři miliony korun.
O osudu a vyhlídkách bývalého lázeňského areálu debatovali památkáři i představitelé Starých Těchanovic v opavském Klubu Art.
Rakovník /FOTOGALERIE/ - Jedna z nejstarších dochovaných staveb v Rakovníku, renesanční dům U Samsona, který dnes slouží jako galerie a kavárna, se dočká alespoň částečné opravy. Sgrafitovou omítkou se začne brzy zabývat akademický sochař a zkušený restaurátor Jan Turský. Město do opravy cenné výzdoby domu investuje přes 195 tisíc korun.
Karlovy Vary - Je vítězem soutěže Stavba roku, přesto vyvolává rozpaky, ba dokonce vztek. Přestavbu restaurace Malé Versailles považují památkáři za nevydařenou. Ale ne všichni.
Grabštejn - Pískovcová stezka smíření musí z Grabštejna zmizet do konce června.
Zahrádka – Přispět na záchranu významné středověké památky a dozvědět se něco o její historii mohou lidé v sobotu 17. června v kostele svatého Víta v Zahrádce. K vidění tu bude také socha jednoho z nejvýznamnějších českých sochařů Olbrama Zoubka, který ve čtvrtek zemřel. Svou sochu věnoval umučenému knězi Josefu Toufarovi, který v Zahrádce působil.
Plzeňsko – Některé se už opravy dočkaly, jiné se dočkají. Památkám Plzeňska, které potřebovaly zásah restaurátorů či stavařů, se v poslední době docela daří.
Brtnice, Telč - Historický dům v Palackého ulici v Telči, který je v těsné blízkosti pohádkového náměstí, prošel v posledních letech celkovou rekonstrukcí. Jde o rozlehlý objekt v těsné blízkosti kostela a věže svatého Ducha. Dům vlastní Pavel Jerie, památkář, který se o obnovu domu velkou měrou zasadil.
Rožmberk nad Vltavou - Na lešení, které se šnekovitě vine kolem věže Jakobínka hradu Rožmberk se budou moci ve čtvrtek 15. 6. vydat zvídaví odvážlivci.
Grabštejn – Pískovcová stezka smíření musí z Grabštejna zmizet do konce června.
Jižní Morava /PANEL DENÍKU/ - Zámky, kapličky, vodní mlýny nebo venkovské usedlosti i stavby z dvacátého století se dají najít v seznamu ohrožených památek, který vydává Národní památkový ústav. Na jižní Moravě je takových památek téměř devadesát. „Vlastníci těchto objektů jsou různí, ve správě ústavu, tedy jako státní majetek, mezi sedmaosmdesáti ohroženými památkami vystupuje třeba zámek Uherčice na Znojemsku, který je dlouhodobě podfinancovaný," zmínil ředitel územného odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Brně Zdeněk Vácha.
Ústecký kraj /HLASUJTE/ - Kostel svatého Floriána v Krásném Březně získal nový lesk, vrátil se do něj komunitní život. Mnoho cenných staveb ale takové štěstí nemá.
Česká Skalice - V neděli 11. června se zahrada Vily Čerych již počtvrté zapojila do celorepublikové akce s názvem „Víkend otevřených zahrad" a ukázala se veřejnosti. Tuto možnost si nenechalo ujít přes sto třicet návštěvníků.
/ANKETA, FOTOGALERIE/ Národní památkový ústav vždy vítá snahu a oceňuje příkladnou péči vlastníků památek. Každoročně uděluje ocenění s názvem Patrimonium pro futuro, kterým upozorňuje na výjimečné počiny památkové péče v předchozím roce.
Střední Čechy - Kraj dlouhodobě trpí množstvím chátrajících památek. Národní památkový ústav jich momentálně eviduje 78. Objekty jsou ve vlastnictví obcí, kraje, ale i soukromníků. Vedení kraje v letošním roce plánuje investovat do chátrajících budov miliony korun.
Praha - Metropole si v letošním roce připomíná 25. výročí od zapsání na seznam světového dědictví UNESCO. To nejhodnotnější skrývá v centru města, do Pražské památkové rezervace totiž patří Pražský hrad a Hradčany, Malá Strana, včetně Karlova mostu, Staré i Nové Město a Vyšehrad. Před deseti lety na seznam přibyl ještě Průhonický park a zámek.
Liberecký kraj - Na jednu stranu nedovolí památkáři lidem vyměnit původní okna či střešní krytinu, nebo zbourat ruinu na jejich pozemku. Na druhou stranu to, co veřejnost za stavební historické památky považuje, například Vratislavickou kyselku, nechají chátrat. Proč tomu tak je? Dotaz pro Miloše Krčmáře, ředitele územního pracoviště Národního památkového ústavu v Liberci.
Přibyslav – Každý rok most na historickém mostě v Ronově nad Sázavou znova omítali, každý rok omítka zase opadala. Nyní již památkáři možná odhalili viníka a znají důvod, proč omítka opadává. Rozbory ukázaly, že je v omítce je portlandský cement, který tam ale neměl být.
Ani deset měsíců po nezdařeném prodeji pražské Invalidovny není tato barokní památka převedena na Národní památkový ústav. O převodu na tuto instituci se přitom začalo jednat hned po dražbě, do níž se nikdo nepřihlásil. Budovu mezitím vláda prohlásila za národní kulturní památku. Objekt spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Podle něj památkáři nemají na opravu zajištěné peníze a úřad odmítá Invalidovnu převést.
/POZVÁNKA/ Chátrající areál bude tématem debaty památkářů v opavském Klubu Art dnes, v úterý 13. června, od 18 hodin.
/FOTOGALERIE/ Kromě galerií a muzeí se do devátého ročníku Ostravské muzejní noc zapojily opět zapojily také knihovny, umělecké školy, technické památky a další subjekty.
Plzeň - Dlouhá léta byl osud hotelu CD na Karlovarské třídě nejasný. V roce 2014 odkoupil areál nový majitel.
Valtice – Obžalobě čelí někdejší kastelán zámku ve Valticích na Břeclavsku Michal Tlusták za to, že nechal své podřízené zlikvidovat téměř šedesátku obrazů v celkové hodnotě 4,6 milionu korun. Díla vznikla v minulých letech při výtvarných sympóziích. V případě odsouzení hrozí Tlustákovi až tříleté vězení.
Českokrumlovsko – Pátek bude zasvěcen Noci kostelů. Na některých místech si dali organizátoři s její přípravou značně záležet.
Stav olomouckého barokního skvostu zařazeného mezi světové dědictví UNESCO zkoumají v těchto dnech památkáři.
Valtice - Valtice na Břeclavsku si připomínají dvacetileté výročí zapsání na seznam UNESCO. Přínos vidí především v přílivu turistů. Památková ochrana však také přináší řadu problémů a komplikací.
Pardubice – Poradní tým architektů zvučných jmen, jehož cílem je usměrňovat rozvoj areálu pardubického zámku, má za sebou první schůzku. Tým tvoří význačné osobnosti architektonické scény u nás – Ladislav Lábus, Josef Pleskot a Petr Všetečka.
Rožmberk nad Vltavou – Novinku o víkendu vyzkoušeli návštěvníci hradu Rožmberk. Na starou kamennou věž Jakobínku, kolem které se v současnosti spirálovitě vine dřevěné lešení, nemuseli jenom hledět, ale mohli si také vyzkoušet, co to ve středověku obnášelo, pracovat na stavbě hradu.
Telč - Krytina a střešní latě začaly minulý čtvrtek 1. června mizet z objektu někdejšího Hotelu U nádraží v Telči, který místní znají spíše jako restauraci Na Růžku. Střechu začal majitel rozebírat den poté, co Ministerstvo kultury České republiky (ČR) zahájilo řízení o prohlášení nemovitého objektu za nemovitou kulturní památku.
Telč – Známé i neznámé podoby československé armády a osudy jejích hrdinů v době, kdy slova vlast a čest byla hodnotami, pro které má smysl obětovat život. O tom bude ve středu 7. června vyprávět Eduard Stehlík. Přednáška s názvem Vlast a čest se uskuteční od 18 hodin v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči na náměstí Zachariáše z Hradce. Vstup je zdarma.
Upozornit na pozitivní příklady památkové péče: přesně to je smyslem Ceny Patrimonium pro futuro vyhlašované už čtvrtým rokem Národním památkovým ústavem (NPÚ). A kroměřížský region může těšit, že letos získaly nominaci hned dva příběhy z Holešova: obnova průčelí tamního zámku a také nález gotického sklepa s trámovým stropem v domě čp. 26 na náměstí Edvarda Beneše.
Karlovy Vary – Za účelový a načasovaný krok považují karlovarští radní podnět pro to, aby Ministerstvo kultury prohlásilo Chebský most kulturní památkou.