Kreativ

ŠTÍTEK: Národní památkový ústav

Oprava Národního muzea jde podle plánu, otevře se příští rok

/FOTOGALERIE/ Rekonstrukce Národního muzea v Praze pokračuje podle harmonogramu a veřejnosti by se část prostor měla poprvé otevřít 28. října příštího roku. Z celkových nákladů 2,34 miliardy korun muzeum zatím investovalo přes 600 milionů. Příští rok se lidem zpřístupní dolní část muzea s výstavou k výročí republiky. Opravy mají skončit v polovině roku 2019.

Oprava Národního muzea jde podle plánu, otevře se příští rok

Rekonstrukce Národního muzea pokračuje podle harmonogramu a veřejnosti by se část prostor měla poprvé otevřít 28. října příštího roku. Na dnešním kontrolním dni to řekl ředitel muzea Michal Lukeš. Z celkových nákladů 2,34 miliardy korun muzeum zatím investovalo přes 600 milionů. Příští rok se lidem zpřístupní dolní část muzea s výstavou k výročí republiky. Opravy mají skončit v polovině roku 2019.

Na usedlosti pracovali pět let. Teď je druhou nejlépe opravenou památkou v kraji

Kučerov – Zemědělskou usedlost v Kučerově na Vyškovsku koupili manželé Dvořákovi v roce 2011. Tehdy byl objekt zcela zdevastovaný. Dům opravili podle tradičních postupů. Naučili se práci s hlínou, dřevem i kovářské práce. Jejich pětiletá snaha budovu obnovit a zanechat jí historický ráz jim tento týden vynesla druhé místo mezi nejlépe opravenými památkami jižní Moravy.

Týden knihoven v Holešově: pohádkové čtení a půjčování v kostýmech

V regionu pokračuje v první říjnové dny akce nazvaná Týden knihoven: například ta holešovská jej oslaví Pohádkovým čtením a půjčováním v kostýmech. Děti i dospělí se tak mohou těšit na myšku Minnie, Makovou panenku, Červenou karkulku, čarodějnici a další známé pohádkové postavičky.

OBRAZEM: Opravený dům v Telči získal zvláštní ocenění

Telč – Cenu Patrimonium pro futuro sice dům v Palackého ulici v Telči nezískal, ale může se pyšnit zvláštním oceněním generální ředitelky Národního památkového ústavu (NPÚ). Vlastníkem domu a investorem je Pavel Jerie. Soutěž oceňuje organizace či jedince, kteří se pečlivě starají o památky.

Vyšla kniha o náměšťském sídle prezidenta Beneše

Náměšť nad Oslavou - Náměšťský zámek v dosud málo známých či opomíjených souvislostech představuje nová kniha, vydaná Národním památkovým ústavem. Zámek ukazuje jako objekt, který měl významné postavení v dějinách republiky a památkové péče krátce po válce. Seznamuje čtenáře s dobovou představou o letním sídle prezidenta, osobním vkusu Edvarda Beneše a komfortu, který prezidentské sídlo vyžaduje.

Města letos investují do modernizace škol desítky milionů

Berounsko – Města a obce berounského regionu investovala v letošním roce do modernizace a rozšíření základních a mateřských škol už desítky milionů korun a další je ještě čekají. V Berouně patří k nejzásadnějším investicím rekonstrukce Mateřské školy Pod Homolkou, která si vyžádala 5,2 milionu korun. „Firma, která vyhrála výběrové řízení kompletně vyměnila ve čtyřech třídách rozvody vody, odpadu, topení a elektřiny včetně svítidel,“ uvedl starosta Berouna Ivan Kůs.

Priorita památkářů? Arkády bučovického zámku. Oprava potrvá až čtyři roky

Vyškovsko, Blanensko – Zatímco se laik kochá nad jejich krásou, oko odborníka vidí velké nedostatky. Arkády, které ze tří stran obklopují nádvoří zámku v Bučovicích, se mají dočkat zásahu restaurátora. „Sloupy jsou poškozené zejména ve směru do nádvoří. To souvisí s působením vlivů prostředí i se strukturou kamene,“ informovala mluvčí Národního památkového ústavu Dagmar Šnajdarová.

Památkáři ocenili záchranu a obnovu kostelů a kaplí

Národní památkový ústav (NPÚ) v úterý ocenil významné loňské počiny v oblasti památkové péče. Ve všech čtyřech kategoriích porota ocenila zásahy a péči spojené se sakrálními stavbami. Cenu Patrimonium pro futuro (Dědictví pro budoucnost) dostaly obnova kostela v Úštěku, objev roubené konstrukce v kapli v Odrách, záchrana kostela v Horním Maršově a zpřístupnění rotundy sv. Václava v Praze.

FOTO: Den architektury nabídl i procházku po Kristiánově

Liberec – Po dvou letech se opět do Liberce vrátil Den architektury, jehož cílem je upozornit na místa zajímavá nejen svou architekturou, ale i historií. Jedním z nich je i Kristiánov, lehce opomíjená liberecká čtvrť téměř v centru města.

O osudu Transgasu asi stát do voleb nestihne rozhodnout

Ministerstvo kultury (MK) asi do voleb nerozhodne o památkové ochraně, a tedy příštím osudu souboru budov Transgas v Praze na Vinohradské třídě. Majitel je chce zbourat a stavět na jejich místě nové domy. Ministerstvo loni odmítlo budovy ze 70. let za památku prohlásit, ministr Daniel Herman (KDU-ČSL) začal na jaře rozhodnutí svých úředníků přezkoumávat. Nedávno v médiích uvedl, že domy se památkami asi stanou. To se investorovi v době, kdy rozhodnutí nepadlo, nelíbí a chce s Hermanem jednat, jak uvedl v otevřeném dopise.

V Ratibořicích už zase teče voda náhonem

Ratibořice - V Babiččině údolí po půl roce zahájili zkušební provoz historického mlýnského náhonu, který před čtyřmi lety poničila velká voda. Od jara byl náhon vypuštěný, čistilo se dno a opravovaly dřevěné části.

Z tvrze vznikne společenský prostor

Plaňany - Prověřit stav objektu bývalé Mírkovské tvrze chtějí Plaňanští. „Na zastupitelstvu jsme odsouhlasili stavebně-technický průzkum,“ prozradil starosta městyse Plaňany Martin S. Charvát. Kloknerův ústav tak v brzké době zkontroluje stav dřevěných a zděných konstrukcí budovy.

Transgas se má stát kulturní památkou. Investor se chce bránit arbitráží

Ministr kultury Daniel Herman dal přezkoumat loňské stanovisko Národního památkového ústavu, který nedoporučil prohlášení komplexu Transgas za národní kulturní památku a vlastně tak dal zelenou investorovi. Komise, která stanovisko přezkoumala, ovšem došla k jinému závěru a firma teď hrozí stamilionovou arbitráží, protože by chráněné budovy nemohla strhnout ani nahradit.

Památkáři: Nástěnné malby a fresky lze zachránit i z demolovaných domů,

Karlovarský kraj – Nutnost demolice zchátralých budov v obcích a městech nemusí vždy znamenat ztrátu hodnotných architektonických či uměleckých prvků, které se v těchto domech nacházejí. Platí to dokonce i o nástěnných malbách a freskách. Poukázal na to Národní památkový ústav v Lokti.

Vyhořelý mlýn ve Vranově chtějí majitelé vyškrtnout ze seznamu památek

Vranov nad Dyjí – Sotva manželé Rössovi bývalý mlýn ve Vranově nad Dyjí koupili, lehl popelem. Nyní cítí únavu i beznaděj nad úředními průtahy. Bezmála čtyři měsíce po ničivém požáru nemá policie jasno, proč mlýn shořel. Jeho majitelé požádali o jeho vynětí ze seznamu kulturních památek. Reagují tak na to, že památkáři nesouhlasí s plánovaným zbudováním penzionu.

Nepatrné stopy, které zasvěceným mnohé prozradí

Lesy kolem Andělské Hory a Suché Rudné jsou plné jamek a kopečků. Běžnému turistovi nic neříkají, ale manželé Josef Večeřa a Viera Večeřová v nich vidí těžební jámy, odvaly štol, prospektorské sondy i sedimenty přemístěné rýžováním zlata. Jsou totiž geologové, kteří se zaměřili na báňskou historii.

Hrnčířův mlýn. Kulturní památka, nebo neopravitelná ruina?

České Meziříčí - Budova Hrnčířova mlýna budí velké emoce. Zatímco zastupitelé obce odhlasovali na žádost majitele a zároveň provozovatele tamního cukrovaru společnosti Tereos TTD jeho demolici, vznikla iniciativa na jeho záchranu a zařazení mezi kulturní technické památky.

Z Clam-Gallasovské obory zmizely další sloupky

Liberecko – Liberečtí památkáři usilovně pracují na tom, aby se z Clam-Gallasovské obory stala kulturní památka. Je to jediná možnost, jak ji chránit před zloději, kteří kradou zdejší kamenné sloupky, z nichž si pak bezostyšně postaví třeba plot.

Lidé si mohou adoptovat okno z kostela fařáře Toufara

Ledečsko – Lidé z celé republiky pomáhají zachránit secesní okenní vitráže z kostela svatého Víta v zaniklé obci Zahrádka. Okna nechal kdysi ze skromných zdrojů zdejších lidí a za příslib kvalitní mouky zhotovit páter Josef Toufar. Díky veřejné sbírce se teď vrací zpět na místo, kde vznikla.

Letní škola naučí studenty pečovat o památky

Telč – Jak se správně obnovují venkovská stavení blízko historického centra Telče, to se dozví studenti vybraných vysokých škol z Česka i zahraničí. Ve dnech od 18. do 23. září se v Telči uskuteční mezinárodní letní škola s názvem Scola Telcz 2017.

Obdivujte Krásu hliněných dýmek v Novém Strašecí

Nové Strašecí - Sedmého září začala v Muzeu Nové Strašecí výstava s názvem Krása hliněných dýmek. Výstava s podtitulem „Archeologické nálezy dýmek v Čechách a na Moravě“ Mgr. Martina Vyšohlída ze společnosti Archaia Praha o.p.s. vás seznámí s historií kouření a užívání tabáku v průběhu 17. až 20. století.

O ceně Památky děkují rozhoduje veřejnost

Východní Čechy, Trutnov - Až do 15. září mohou milovníci kulturního dědictví hlasovat pro nominované památky, které se v loňském roce podařilo zrekonstruovat, zušlechtit či zachránit. Laureátů je z celé republiky čtyřiadvacet. Vítěz dostane cenu veřejnosti „Památky děkují“ v podobě křišťálové plakety. Soutěž vyhlásil Národní památkový ústav.

Krása i odpudivost. To kombinuje Zlatá ulice

Kolín /FOTOGALERIE/ – Zlatá ulice, někdy po známé pražské nazývaná i ulička, tedy úzká spojnice mezi Pražskou ulicí a ulicí Karolíny Světlé, je jakoby Bohem zapomenuté místo uprostřed dvou pěkně upravených lokalit.

Vila ve Vranově musí zůstat stát, řekli úředníci

Vranov nad Dyjí – Rozhodování o tom, zda opravovat starou vilu nebo stavět nový společenský dům, čeká zastupitele ve Vranově nad Dyjí. Už vědí, že záměr vilu zbořit a stavět na zelené louce naplnit nemohou kvůli rozhodnutí znojemských památkářů.

Kardinál Dominik Duka: „Kuks ve své době předběhl Karlovy Vary"

Kuks - Bylo to v pondělí 29. září 2008, když tehdejší biskup Královéhradecký Dominik Duka podepisoval v refektáři Hospitálu Kuks trojstrannou dohodu mezi církví, Královéhradeckým krajem a Národním památkovým ústavem o spolupráci na projektu Granátové jablko Kuks.