
Opravené Blažejské schody v Olomouci jsou opět přístupné
Schodiště, které spojuje Blažejské náměstí s Bezručovými sady v Olomouci, je po rekonstrukci opět přístupné.
Schodiště, které spojuje Blažejské náměstí s Bezručovými sady v Olomouci, je po rekonstrukci opět přístupné.
/FOTOGALERIE/ Rekonstrukce Národního muzea v Praze pokračuje podle harmonogramu a veřejnosti by se část prostor měla poprvé otevřít 28. října příštího roku. Z celkových nákladů 2,34 miliardy korun muzeum zatím investovalo přes 600 milionů. Příští rok se lidem zpřístupní dolní část muzea s výstavou k výročí republiky. Opravy mají skončit v polovině roku 2019.
Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.
Rekonstrukce Národního muzea pokračuje podle harmonogramu a veřejnosti by se část prostor měla poprvé otevřít 28. října příštího roku. Na dnešním kontrolním dni to řekl ředitel muzea Michal Lukeš. Z celkových nákladů 2,34 miliardy korun muzeum zatím investovalo přes 600 milionů. Příští rok se lidem zpřístupní dolní část muzea s výstavou k výročí republiky. Opravy mají skončit v polovině roku 2019.
ANKETA, VIZUALIZACE / Představy o tom, jak by mohlo v budoucnu vypadat olomoucké náměstí Republiky, dostaly již jasnější obrys.
Jižní Čechy – Deštivé podzimní dny můžete strávit i na hradech a zámcích.
Most /FOTO, VIDEO/ - Letošní návštěvnost chrámu Nanebevzetí Panny Marie je opět skvělá.
Jindřichův Hradec - Celkem 33 myšlenek na využití vyhořelého komplexu zaslali v létě lidé hradecké radnici.
Krásný Dvůr - V Krásném Dvoře budou připraveni koně, divadlo, stánky, atrakce pro děti a spousta jablek.
Kučerov – Zemědělskou usedlost v Kučerově na Vyškovsku koupili manželé Dvořákovi v roce 2011. Tehdy byl objekt zcela zdevastovaný. Dům opravili podle tradičních postupů. Naučili se práci s hlínou, dřevem i kovářské práce. Jejich pětiletá snaha budovu obnovit a zanechat jí historický ráz jim tento týden vynesla druhé místo mezi nejlépe opravenými památkami jižní Moravy.
Královéhradecko, Ratibořice - Nedávno byla napuštěna první část mlýnského náhonu. Podařilo se opravit všechny mostky od Viktorčina splavu po Rudrův mlýn, výměny a kompletní obnovy se dočkala všechna stavidla.
V regionu pokračuje v první říjnové dny akce nazvaná Týden knihoven: například ta holešovská jej oslaví Pohádkovým čtením a půjčováním v kostýmech. Děti i dospělí se tak mohou těšit na myšku Minnie, Makovou panenku, Červenou karkulku, čarodějnici a další známé pohádkové postavičky.
Telč – Cenu Patrimonium pro futuro sice dům v Palackého ulici v Telči nezískal, ale může se pyšnit zvláštním oceněním generální ředitelky Národního památkového ústavu (NPÚ). Vlastníkem domu a investorem je Pavel Jerie. Soutěž oceňuje organizace či jedince, kteří se pečlivě starají o památky.
Náměšť nad Oslavou - Náměšťský zámek v dosud málo známých či opomíjených souvislostech představuje nová kniha, vydaná Národním památkovým ústavem. Zámek ukazuje jako objekt, který měl významné postavení v dějinách republiky a památkové péče krátce po válce. Seznamuje čtenáře s dobovou představou o letním sídle prezidenta, osobním vkusu Edvarda Beneše a komfortu, který prezidentské sídlo vyžaduje.
Berounsko – Města a obce berounského regionu investovala v letošním roce do modernizace a rozšíření základních a mateřských škol už desítky milionů korun a další je ještě čekají. V Berouně patří k nejzásadnějším investicím rekonstrukce Mateřské školy Pod Homolkou, která si vyžádala 5,2 milionu korun. „Firma, která vyhrála výběrové řízení kompletně vyměnila ve čtyřech třídách rozvody vody, odpadu, topení a elektřiny včetně svítidel,“ uvedl starosta Berouna Ivan Kůs.
Vyškovsko, Blanensko – Zatímco se laik kochá nad jejich krásou, oko odborníka vidí velké nedostatky. Arkády, které ze tří stran obklopují nádvoří zámku v Bučovicích, se mají dočkat zásahu restaurátora. „Sloupy jsou poškozené zejména ve směru do nádvoří. To souvisí s působením vlivů prostředí i se strukturou kamene,“ informovala mluvčí Národního památkového ústavu Dagmar Šnajdarová.
Telč – Národní památkový ústav v Telči vydal novou publikaci s názvem Telč v průběhu staletí. Ta představuje nejen pohádkové město, ale i jeho okolí.
Národní památkový ústav (NPÚ) v úterý ocenil významné loňské počiny v oblasti památkové péče. Ve všech čtyřech kategoriích porota ocenila zásahy a péči spojené se sakrálními stavbami. Cenu Patrimonium pro futuro (Dědictví pro budoucnost) dostaly obnova kostela v Úštěku, objev roubené konstrukce v kapli v Odrách, záchrana kostela v Horním Maršově a zpřístupnění rotundy sv. Václava v Praze.
Lidmaňka – Okres Pelhřimov se může chlubit další kulturní památkou. Stal se jí Křížův mlýn s pilou v Lidmaňce s číslem popisným 28.
Jižní Morava – Ujede jen necelých deset kilometrů a stojí před dominantou někdejšího honosného sídla rodu Lichtenštejnů. Ačkoli Denis Pospíšil bydlí v Břeclavi, pohled na zámek v Lednici mu zatím nezevšedněl. Naopak.
Liberec – Po dvou letech se opět do Liberce vrátil Den architektury, jehož cílem je upozornit na místa zajímavá nejen svou architekturou, ale i historií. Jedním z nich je i Kristiánov, lehce opomíjená liberecká čtvrť téměř v centru města.
Ministerstvo kultury (MK) asi do voleb nerozhodne o památkové ochraně, a tedy příštím osudu souboru budov Transgas v Praze na Vinohradské třídě. Majitel je chce zbourat a stavět na jejich místě nové domy. Ministerstvo loni odmítlo budovy ze 70. let za památku prohlásit, ministr Daniel Herman (KDU-ČSL) začal na jaře rozhodnutí svých úředníků přezkoumávat. Nedávno v médiích uvedl, že domy se památkami asi stanou. To se investorovi v době, kdy rozhodnutí nepadlo, nelíbí a chce s Hermanem jednat, jak uvedl v otevřeném dopise.
Ratibořice - V Babiččině údolí po půl roce zahájili zkušební provoz historického mlýnského náhonu, který před čtyřmi lety poničila velká voda. Od jara byl náhon vypuštěný, čistilo se dno a opravovaly dřevěné části.
V Babiččině údolí po půl roce zahájili zkušební provoz historického mlýnského náhonu, který před čtyřmi lety poničila velká voda. Od jara byl náhon vypuštěný, čistilo se dno a opravovaly dřevěné části.
Plaňany - Prověřit stav objektu bývalé Mírkovské tvrze chtějí Plaňanští. „Na zastupitelstvu jsme odsouhlasili stavebně-technický průzkum,“ prozradil starosta městyse Plaňany Martin S. Charvát. Kloknerův ústav tak v brzké době zkontroluje stav dřevěných a zděných konstrukcí budovy.
Český Krumlov - Čtvrteční program v Českém Krumlově nabízí prohlídku mnohých zajímavých míst a svatováclavský jarmark i dobroty.
/FOTOGALERIE/ Ostravané se hrozí prací prováděných v industriálním areálu, kde nedávno najela demoliční technika. Bojí se prý zbytečně.
Žatec – Město se chce na prestižní seznam dostat díky památkám spojeným s chmelařstvím.
Ministr kultury Daniel Herman dal přezkoumat loňské stanovisko Národního památkového ústavu, který nedoporučil prohlášení komplexu Transgas za národní kulturní památku a vlastně tak dal zelenou investorovi. Komise, která stanovisko přezkoumala, ovšem došla k jinému závěru a firma teď hrozí stamilionovou arbitráží, protože by chráněné budovy nemohla strhnout ani nahradit.
Ploskovice - Až do čtvrtka potrvá řezbářské sympozium na ploskovickém zámku. Umělci vytvoří lavičky z padlých kaštanů.
Karlovarský kraj – Nutnost demolice zchátralých budov v obcích a městech nemusí vždy znamenat ztrátu hodnotných architektonických či uměleckých prvků, které se v těchto domech nacházejí. Platí to dokonce i o nástěnných malbách a freskách. Poukázal na to Národní památkový ústav v Lokti.
Vranov nad Dyjí – Sotva manželé Rössovi bývalý mlýn ve Vranově nad Dyjí koupili, lehl popelem. Nyní cítí únavu i beznaděj nad úředními průtahy. Bezmála čtyři měsíce po ničivém požáru nemá policie jasno, proč mlýn shořel. Jeho majitelé požádali o jeho vynětí ze seznamu kulturních památek. Reagují tak na to, že památkáři nesouhlasí s plánovaným zbudováním penzionu.
České Budějovice - Ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku Plavecký stadion v Českých Budějovicích včetně sochy Odpočívajícího plavce.
Kadaň – Ministerstvo památku nezapsalo na národní indikativní seznam, doporučilo ale dopracování.
Lesy kolem Andělské Hory a Suché Rudné jsou plné jamek a kopečků. Běžnému turistovi nic neříkají, ale manželé Josef Večeřa a Viera Večeřová v nich vidí těžební jámy, odvaly štol, prospektorské sondy i sedimenty přemístěné rýžováním zlata. Jsou totiž geologové, kteří se zaměřili na báňskou historii.
České Meziříčí - Budova Hrnčířova mlýna budí velké emoce. Zatímco zastupitelé obce odhlasovali na žádost majitele a zároveň provozovatele tamního cukrovaru společnosti Tereos TTD jeho demolici, vznikla iniciativa na jeho záchranu a zařazení mezi kulturní technické památky.
Liberecko – Liberečtí památkáři usilovně pracují na tom, aby se z Clam-Gallasovské obory stala kulturní památka. Je to jediná možnost, jak ji chránit před zloději, kteří kradou zdejší kamenné sloupky, z nichž si pak bezostyšně postaví třeba plot.
Ledečsko – Lidé z celé republiky pomáhají zachránit secesní okenní vitráže z kostela svatého Víta v zaniklé obci Zahrádka. Okna nechal kdysi ze skromných zdrojů zdejších lidí a za příslib kvalitní mouky zhotovit páter Josef Toufar. Díky veřejné sbírce se teď vrací zpět na místo, kde vznikla.
Liberecký kraj - Porota vybírala z rekordně nízkého počtu přihlášek. Jediná soutěžní stavba z Českolipska si odnesla Cenu sympatie veřejnosti.
Telč – Jak se správně obnovují venkovská stavení blízko historického centra Telče, to se dozví studenti vybraných vysokých škol z Česka i zahraničí. Ve dnech od 18. do 23. září se v Telči uskuteční mezinárodní letní škola s názvem Scola Telcz 2017.
Krásná Lípa - O získání unikátní Dittrichovy hrobky se snaží Krásná Lípa.
Hned dvojici zástupců má letos Holešov v aktuálním ročníku soutěže Patrominium pro futuro. Cenu Národního památkového ústavu (NPÚ) instituce od roku 2014 uděluje za úspěchy v oblasti památkové péče, letos o ni bojuje celkem 24 památek ve čtyřech kategoriích.
Jimlín, Krásný Dvůr, Stekník – V Krásném Dvoře chystají Jablečný den, v Jimlíně Zámecké strašení, ve Stekníku sraz historických aut.
Pardubický kraj – Milovníci knih mají od začátku září možnost si vypůjčit na pardubickém Příhrádku knihy z knihobudky. Tu sem umístila odborná knihovna pardubického pracoviště Národního památkového ústavu.
Nové Strašecí - Sedmého září začala v Muzeu Nové Strašecí výstava s názvem Krása hliněných dýmek. Výstava s podtitulem „Archeologické nálezy dýmek v Čechách a na Moravě“ Mgr. Martina Vyšohlída ze společnosti Archaia Praha o.p.s. vás seznámí s historií kouření a užívání tabáku v průběhu 17. až 20. století.
Horšovský Týn – Na hradě a zámku Horšovský Týn je od úterý otevřena nová výstava Zlatý věk obor – historie obornictví v Čechách.
Východní Čechy, Trutnov - Až do 15. září mohou milovníci kulturního dědictví hlasovat pro nominované památky, které se v loňském roce podařilo zrekonstruovat, zušlechtit či zachránit. Laureátů je z celé republiky čtyřiadvacet. Vítěz dostane cenu veřejnosti „Památky děkují“ v podobě křišťálové plakety. Soutěž vyhlásil Národní památkový ústav.
Kolín /FOTOGALERIE/ – Zlatá ulice, někdy po známé pražské nazývaná i ulička, tedy úzká spojnice mezi Pražskou ulicí a ulicí Karolíny Světlé, je jakoby Bohem zapomenuté místo uprostřed dvou pěkně upravených lokalit.
Vranov nad Dyjí – Rozhodování o tom, zda opravovat starou vilu nebo stavět nový společenský dům, čeká zastupitele ve Vranově nad Dyjí. Už vědí, že záměr vilu zbořit a stavět na zelené louce naplnit nemohou kvůli rozhodnutí znojemských památkářů.
Kuks - Bylo to v pondělí 29. září 2008, když tehdejší biskup Královéhradecký Dominik Duka podepisoval v refektáři Hospitálu Kuks trojstrannou dohodu mezi církví, Královéhradeckým krajem a Národním památkovým ústavem o spolupráci na projektu Granátové jablko Kuks.