Zákupy – Bezmála sto milionů korun na opravu části hospodářského dvora v Zákupech získal Národní památkový ústav z evropských dotací. Obnova prostor, které v současné době nejsou přístupné veřejnosti, by mohla začít už letos na podzim.
Slatiňany – Město Svystupuje ze Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Podle slatiňanského starosty Ivana Jeníka, jehož už zastupitelé pověřili ukončením příslušné smlouvy, členství města v této organizaci nenaplnilo do něj vkládaná očekávání.
Odborníci na architekturu 20. století se shodují na památkových hodnotách plaveckého stadionu v Podolí, ten přitom stále nemá status kulturní památky. Jde přitom o nadčasovou architekturu s technologickými a konstrukčními vymoženostmi.
Velký zájem vzbudila ve středu 7. února premiéra filmového dokumentu Květná zahrada rukama zahradníků: sál v Kině Nadsklepí v Kroměříži byl tak téměř kompletně zaplněn a projekci si nenechali ujít ani olomoucký arcibiskup Jan Graubner, olomoucký biskup Josef Nuzík, starosta Kroměříže Jaroslav Němec i místostarosta města Pavel Motyčka.
Kamenné Mosty /FOTOGALERIE/ - Kompletní rekonstrukcí prochází historický most ve vsi Kamenné Mosty poblíž Žlebů. Původně měly být opravy dokončeny letos v dubnu. Nakonec byl ale termín posunut až na srpen.
Hradec Králové - Dvě vily v jedné ulici se od nynějška mohou pyšnit zapsáním do registru kulturních památek. Po vile Anička, která se v souboru cenných staveb ocitla před osmi lety, se nyní do vybrané společnosti dostala i další stavba v hradecké Střelecké ulici - prvorepubliková vila architekta Oldřicha Lisky.
Pardubice – Ani sedm speciálních prohlídek nestačilo pokrýt zájem veřejnosti o návštěvu výstavy Poklady zbrojnic státních hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu. Východočeské muzeum v Pardubicích proto přichystalo ještě tři další prohlídky. Výstavu od jejího otevření v listopadu už vidělo více než 6000 lidí.
Moravská Třebová – Přestože památková obnova nemovitostí v historickém centru Moravské Třebové, která je jednou ze tří městských památkových rezervací v Pardubickém kraji, podléhá odbornému dohledu Národního památkového ústavu, ne všechny rekonstrukce a opravy proběhly v minulosti zcela korektně.
Beroun – Město Králův Dvůr chce letos pokračovat v restaurování unikátních fresek, které byly objevené v prostorách místního zámku. Jedná se o nástěnné a nástropní renesanční malby nacházející se v přízemí jižního křídla na zámku. Na malířských výzdobách sálů jsou renesanční lovecké motivy z 16. století. Jim podobné lze spatřit na zámcích v Bechyni a Českém Krumlově nebo ve Schwarzenberském paláci v Praze.
Cheb - Krajské kolo soutěže Památka roku 2017 vyhrály unikátní chebské krovy. Půdní prostory měšťanských domů byly loni upraveny, aby mohlo dojít k jejich zpřístupnění v rámci jedinečné prohlídkové trasy. Ta nese výstižný název Pod střechami chebských domů.
Telč – Letopočty končící osmičkou byly v českých dějinách významné a často zlomové. Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči některé důležité mezníky dějin připomene, nyní chystá přednášku Rok 1968 a Slovensko.
Pardubický kraj - Poutní areály Dolní Hedeč u Králík, Chlumek u Luže a Kalvárie v Jaroměřicích se staly novými národními kulturními památkami (NKP). Informovalo o tom Ministerstvo kultury.
Krupka, ČR - Seznam národních kulturních památek (NKP) rozšíří 19 sakrálních staveb a areálů. Z Ústeckého kraje se dobrá zpráva týká baziliky Panny Marie Bolestné v Krupce - Bohosudově.
Pražská Invalidovna, opuštěný barokní komplex, který se stát pokoušel neúspěšně prodat, bude letos převeden na Národní památkový ústav. Uvedl to ministr kultury v demisi Ilja Šmíd. Miliardová rekonstrukce by se podle něj mohla poté rozběhnout v návaznosti na výběrová řízení na zhotovitele opravy.
/FOTOGALERIE/ Náročná rekonstrukce budovy Gymnázia Jana Blahoslava je u konce a Přerovu se díky citlivým úpravám vrátila unikátní funkcionalistická stavba.
Seznam národních kulturních památek (NKP) rozšíří 19 sakrálních staveb a areálů. Je mezi nimi třeba poutní areál s kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře v Praze, poutní areál ve Svatém Janu pod Skalou, Mariánská Týnice na Plzeňsku, Svatý kopeček u Mikulova nebo Svatý Kopeček u Olomouce. Návrh ministerstva kultury na prohlášení těchto staveb za památky požívající nejvyšší možné ochrany státu dnes schválila vláda v demisi.
Brtnice, Polná – V Kraji Vysočina je pouze jedno město, které se pyšní titulem Historické město roku. O získání tohoto celorepublikového titulu teď usiluje i Brtnice na Jihlavsku. Ta koncem ledna zvítězila v krajském kole a postoupila do celonárodního, kde na ní čeká třináct soupeřů.
Žebrák, Točník – Na pomezí mezi obcí Točník a Žebrák, v místě zvaném U Blažeje, stojí už několik dnů nový pravoslavný kříž. Jeho vysvěcení se uskuteční ve 12 hodin na svátek sv. Blažeje, což je v sobotu 3. února. „Kříž by měl připomínat vojáky generála Suvorova, kteří zde byli pohřbeni na konci 18 století,“ uvedl kastelán hradu Točník a Žebrák Petr Zemánek s tím, že zde kdysi u ústí Dvorské cesty od točnického dvora na silnici stávala také kaple sv. Blažeje. Je uvedena i v katastrálních mapách a pozemkových knihách.
Terezín – Hodnotící komise složená ze zástupců Národního památkového ústavu, Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska určila pořadí v soutěži Historické město roku v Ústeckém kraji.
Polička – Národní památkový ústav a Národní galerie v Praze pořádají výstavy Podoby a příběhy – portréty renesanční šlechty a Arcivévoda Ferdinand Tyrolský, kde jsou mimo jiné zastoupeny i obrazy z obrazárny poličského muzea.
Jednání o rekonstrukci Velkého kina, které je od března 2016 kvůli havarijnímu stavu uzavřené, stále probíhají. V první polovině letošního roku se očekává vydání odborného stanoviska Národním památkovým úřadem. Podle něj bude následně definováno zadání architektonické soutěže, ze které vzejde návrh na rekonstrukci objektu.
Královéhradecko /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Stíhací závod dvoučlenných týmů na rohačkách, doplněný o speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy a jejími prvními osadníky (svážení seny, řezání dřeva), se koná v neděli od 10 hodin v Malé Úpě U Kostela.
Kraslice – Bývalá radnice v centru Kraslic zatím k zemi nepůjde. Jedná se o jeden ze tří objektů, které město koupilo v havarijním stavu od soukromých vlastníků.
Rokytnice v Orlických horách - Národní památkový ústav v Josefově ve středu zveřejnil statistiku nových prohlášených kulturních památek v loňském roce. Těch bylo v rámci celého kraje vyhlášeno jedenáct.
Havlíčkův Brod – Náročnou obnovu má za sebou severní fasáda historické budovy brodského gymnázia ve Štáflově ulici. Její náročná rekonstrukce patří podle památkářů k příkladným počinům uplynulého roku na Vysočině. Zdařilá obnova budově navrátila původní vzhled, na kterém se negativně podepsaly necitlivé zásahy v druhé polovině 20. století.
Střední Čechy – Stvrzeno je to od úterka podpisy: spolupráce středočeského hejtmanství s památkáři nebude nahodilá, ale stane se mnohem těsnější. Vyplývá to z memoranda, které v úterý na krajském úřadu podepsali hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) a ředitel pražské územní správy Národního památkového ústavu Dušan Michelfeit.
Stekník - Veřejnosti se otevře další část zámku. Restaurátoři pracují na nástěnných malbách, opravují se kachlová kamna i vitráže. Chystá se i výstava.
Jaroměřice – Poutní areál Povýšení svatého Kříže v Jaroměřicích, který je v současné době zapsán v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky, směřuje mezi národní kulturní památky.
Havlíčkův Brod – Kdo zatím nestihl navštívit výstavu věnovanou nizozemské barokní malbě v brodské Galerii výtvarného umění, má ve středu 10. ledna jedinečnou možnost prohlédnout si ji se zasvěceným komentářem kurátora Aleše Veselého. Komentovaná prohlídka proběhne od 17 hodin.
Cílem projektu za 120 milionů korun je přeměna bývalé Karnoly na textilní muzeum. Město na něj získalo velkorysou dotaci. Bude možné v něm pokračovat i po požáru?
Telč, Vysočina – Poutní místo Křemešník, Sedlická přehrada nebo vila Marie Karas v Jihlavě. Nejen o těchto místech se zájemci dočtou v nové publikaci Památky Vysočiny 2016, kterou nedávno vydalo telčské pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ).
Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně od architekta Josipa Plečnika, který patří k dominantám pražských Vinohrad, dostane letos nový oltář. Farnost pro jeho zhotovení oslovila architekta Josefa Pleskota, známého svými obecně přijímanými intervencemi do historického prostředí.