Do budovy výtopny „Mazutka“ se včera odpoledne „zakously stroje“. Začala její demolice. Budova v bruselském stylu od architekta Jan Zeleného a statika František Bäumelt už nějakou dobu chátrala. Občanské iniciativy, které bránily její demolici, navrhovaly jiné využití stavby.
Táhnoucí se kauza sporu církve a státu o kroměřížskou Květnou zahradu pokračuje: a čáru přes rozpočet udělal církvi nedávno soud, který zamítl její žádost o to, aby věc posuzovali jinde, než právě v Kroměříži.
Královédvorsko - Memorandum o spolupráci na záchraně Braunova Betléma podepíší 23. března zástupci samospráv, ředitelé Národního památkového ústavu a Revitalizace Kuks společně s hejtmanem Královéhradeckého kraje Jiřím Štěpánem.
Jaroměřice – Barokní kostel Povýšení svatého Kříže z let 1712 až 1713 byl spolu s dalšími stavbami poutního areálu jaroměřické Kalvárie nedávno prohlášen za národní kulturní památku. V souvislosti s tím se znovu objevila informace, že autorem projektu kostela je barokní architekt Jan Blažej Santini-Aichel.
Slavkov u Brna - Žádné bourání nebude. Takový vzkaz vyslalo ministerstvo kultury do Slavkova u Brna na Vyškovsku. Měšťanský dům v tamní Husově ulici prohlásilo za kulturní památku. Město přitom chtělo budovu, která se může každým dnem zřítit, už loni zbourat. Proti rozhodnutí se odvolá.
Horšovský Týn – Velký pátek 30. března. To je termín, kdy na památkách v západních Čechách spravovaných Národním památkovým ústavem (NPÚ) začne letošní turistická sezona. Návštěvníkům přinese nově zpřístupněná místa, mnoho kulturních programů i novou sběratelskou kolekci.
Karlovarský kraj - Rekordní návštěvnickou sezonu z loňského roku chtějí letos zopakovat památky v Karlovarském kraji ve správě Národního památkového ústavu. Zatímco loni se zámek a hrad Bečov, zámek Kynžvart a zámek Valeč věnovaly renesanční šlechtě, letošní rok se ponese ve znamení diplomacie a Století republiky.
Horšovskotýnský hotel Šumava se chystá na svou premiéru. V pátek 16. března se má opravovaná budova na rohu historického náměstí zhostit vyhlášení Sportovce roku.
V rámci včerejší návštěvy premiéra v demisi Andreje Babiše v budově karlínské Invalidovny došlo k dohodě o její budoucnosti. Po 17 měsících vyjednávání získá Invalidovnu Národní památkový ústav (NPÚ), který místní radnice celou dobu podporuje. Budova tak skončí v rukou těch, kteří se nejlépe postarají o její rekonstrukci a smysluplnou budoucnost.
Kolín /INFOGRAFIKA/ - Po dlouhých přípravách, které obsahovaly například průzkumy z dronů nebo chemické rozbory u Národního památkového ústavu, město vyhlašuje výběrové řízení na rekonstrukci fasád budovy gymnázia. Vyjde na 11 milionů korun.
/ROZHOVOR/ V pondělí budou olomoučtí zastupitelé rozhodovat, zda prodají poslední pozemek v lokalitě Šantovka, potřebný ke stavbě nového obchodního komplexu Šantovka 2 a také „mrakodrapu“ Šantovka Tower.
Roky chátrá a jeho současný stav je více než žalostný. Řeč je o zámeckém areálu v Jakartovicích-Deštné. Záchrany v podobě rekonstrukce se však bohužel nedočká.
Stát odkoupí část areálu Sázavského kláštera, která patří benediktinům. Ti objekty nedávno získali v restituci. Celý areál ale má tři vlastníky - stát a dva církevní subjekty, proto je jeho správa náročná. Předpokládána cena zakázky je deset milionů korun bez DPH.
Telč – V sídle telčských památkářů tento týden zazní barokní hudba italských a německých skladatelů. Ve čtvrtek 8. března tam vystoupí skupina Ensemble serpens cantat.
Poměrně kuriózní, ale zároveň unikátní objev se nedávno podařil holešovským historikům. Zjistili totiž, že meč, který byl od 50. let vystaven jako řadový v expozicích tamního muzea, není ve skutečnosti jen tak ledajaký.
Kácení stromů, v Prostějově tradičně ožehavé téma, nastolili na posledním zastupitelstvu někteří jeho členové. Nebylo divu. Jsou to teprve týdny, co zmizel vzrostlý listnáč z Pernštýnského náměstí, další pak před dvěma týdny z náměstí T.G. Masaryka.
Střední Čechy /INFOGRAFIKA, FOTOGALERIE/ - Nová počítačová hra Kingdom Come: Deliverance je obrovskou událostí pro hráče po celém světě. Po letech čekání vyšla v polovině února, ani ne po dvou týdnech dosáhla milníku milionu prodaných kusů a dál se prodává ve velkém. Nejde přitom o žádnou řadovou hru. Unikátní projekt českých tvůrců z Warhorse Studios je svým příběhem zasazen do začátku 15. století a zachycuje skutečné historické události i reálná místa.
/INFOGRAFIKA/ Nová počítačová hra Kingdom Come: Deliverance je obrovskou událostí pro hráče po celém světě. Po letech čekání vyšla v polovině února, ani ne po dvou týdnech dosáhla milníku milionu prodaných kusů a dál se prodává ve velkém. Nejde přitom o žádnou řadovou hru. Unikátní projekt českých tvůrců z Warhorse Studios je svým příběhem zasazen do začátku 15. století a zachycuje skutečné historické události i reálná místa.
/INFOGRAFIKA/ Libeňák je opravitelný, shodují se znalci v oboru dopravních staveb i památkáři. Kloknerův ústav ČVUT vypracoval návrh rekonstrukce mostu, finančně i časově má vyjít obdobně jako stavba nového.
Žďár nad Sázavou – Pro všechny zájemce o historii, architekturu, umění a spiritualitu cisterciáků připravila žďárská farnost Nanebevzetí Panny Marie cyklus přednášek. Konat se budou na faře (bývalá křížová chodba) v areálu bývalého žďárského kláštera, vždy v sobotu v 18 hodin.
Za pozůstatky člověka pohřbeného někdy před dvěma stovkami let na zdejším špitálním hřbitově označili archeologové nález lidských kostí, k němuž došlo v sobotu v Pionýrské ulici v olomoucké části Nová Ulice.
Místostarosta MČ Praha 8 Petr Vilgus dlouhodobě usiluje o vyřešení neutěšené situace okolo karlínské Invalidovny. Řešením je podle něj předat budovu do rukou Národního památkového ústavu (NPÚ), který nejlépe ví, jak se postarat o tak významnou a cennou stavbu. Žádá ministryni financí Alenu Schillerovou o intervenci v záležitosti jejího předání do správy NPÚ, který o převod požádal již v roce 2016. Od té doby uběhl už rok a půl. Invalidovna už nemůže déle čekat.
Teplice /ROZHOVOR/ – Na knižní trh zamířila nedávno nová publikace, která poprvé v České republice mapuje formování obrazu nejpozoruhodnějšího francouzského císaře a vojevůdce Napoleona I. a jeho odraz ve fondech českých hradů a zámků. Kniha dostala příznačný název Třináctá komnata Napoleonova. Jejími autory jsou bývalý kastelán duchcovského zámku Marian Hochel a Marta Pavlíková z ústeckého pracoviště Národního památkového ústavu. „Napoleonské války dodnes připomínají němí svědkové doby, umělecká díla, produkty uměleckých řemesel, užité předměty či jakékoliv otisky lidské kreativity, tzv. napoleonika, a my si díky bohaté ikonografii, jejímiž jsou nositeli, můžeme vytvořit představu o událostech a osobnostech, které na přelomu 18. a 19. století hýbaly osudem Evropy,“ říká v rozhovoru pro Směr spoluautor knihy Marian Hochel.
Výměna střechy, ucpání spár či přezdění komína. Městská část Praha 1 má s menší Malostranskou mosteckou věží, tzv. Juditinou, velké plány. Podle radnice je totiž v havarijním stavu, sužuje ji řada nedostatků, jako jsou i dřevokazné houby. „Je potřeba opravit trhliny ve zdivu, které pravděpodobně vznikly špatnou rekonstrukcí z roku 1969,“ popsala další nezbytné úpravy mluvčí městské části Veronika Blažková. Jenže s navrženým projektem nesouhlasí řada odborníků ani současný nájemce.
Výstava kamélií ve Velkém i Palmovém skleníku kroměřížské Květné zahrady oficiálně začíná v pátek 23. února, vernisáž je však na programu už ve čtvrtek od 15:30 hodin.
Staronový majitel kroměřížského zámku a přilehlé Podzámecké zahrady, kterým je od loňského roku Arcibiskupství olomoucké, nezahálí. Už letos totiž hodlá zahájit stamilionový projekt rekonstrukce obou nově nabytých objektů.
Hradec Králové - Červená budova na břehu Labe jako vystřižená ze sci-fi se dočká opravy. Tranzitní telefonní ústředna z dílny pražských architektů Václava Aulického a Jindřicha Malátka má za sebou jen dílčí úpravy. Charakteristickou sytě červenou barvu zatím dostala jen část fasády.
Cheb - Vidět unikátní krovy na půdách kupeckých domů na náměstí Krále Jiřího z Chebu chce stále více lidí. Není také divu, podle odborníků minimálně ve střední Evropě není tolik domů pohromadě, kde by byla k vidění taková unikátní rarita.
Karlovarsko - Jakým aktivitám se věnovala v loňském roce a co připravuje pro rok letošní. To byly hlavní body programu valné hromady oblastní České komory autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT).
Tuklaty /FOTOGALERIE/ – Po devíti měsících výstavby byla slavnostně otevřena nová budova základní školy. V současné době ji bude navštěvovat 80 žáků prvního stupně. Původní škola, která tuklatským dětem sloužila už od roku 1730, ustoupila nové stavbě, druhá část školní budovy z 19. století prošla zásadní rekonstrukcí. Děti mají k dispozici čtyři moderně vybavené třídy, učebnu počítačů a jídelnu.
Moravská Třebová - Nově zprovozněné zázemí s kavárnou pro návštěvníky areálu na Knížecí louce vyvolalo bezprostředně po otevření bouřlivou diskuzi. Kromě šesti a půl milionových nákladů, které stavba kavárny spolykala, se povětšinou kritická slova snáší na vizuální podobu budovy a její zasazení do panoramatu Moravské Třebové.
„V tomto roce slavíme sto let od založení Československa. Myslím, že není lepšího dárku pro naše významné památky než pořádná finanční injekce, která jim umožní získat opět příjemnou tvář,“ okomentovala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová výsledky právě vyhodnoceného dotačního řízení na revitalizaci vybraných památek. Litomyšlský renesanční zámek, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, ministerstvo možná za až tak významnou památku nepovažuje.
Litomyšl – „V tomto roce slavíme sto let od založení Československa. Myslím, že není lepšího dárku pro naše významné památky než pořádná finanční injekce, která jim umožní získat opět příjemnou tvář,“ okomentovala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová výsledky právě vyhodnoceného dotačního řízení na revitalizaci vybraných památek.