Lipnice nad Sázavou – Spatřit na vlastní oči napínavý rytířský turnaj, setkat se s šlechtici, hradní posádkou, zjistit jak je to vlastně s tou opěvovanou rytířskou ctí nebo se podívat, jak probíhá takové dvoření urozené dámě, to vše mohou o víkendu zažít návštěvníci hradu Lipnice nad Sázavou. Proběhne tady totiž ojedinělý experiment, jehož cílem je přiblížit lidem historii atraktivním a nevšedním způsobem. A tak hrad ožije středověkým životem, jehož scénář si budou psát samy postavy.
Celé roky bylo v žalostném stavu, teď se mění doslova před očima. Řeč je o vítkovském kině, které v současné době prochází rekonstrukcí. Částka, za kterou by mělo být kino opraveno, se pohybuje okolo 35 milionů korun.
Aš – Památník Martina Luthera v Aši byl zapsán do rejstříku Ústředního seznamu kulturních památek České republiky. Jde o jedinou sochu tohoto německého reformátora na našem území.
Benešov – Až deset medvědů choval kdysi majitel Konopiště František Ferdinand d´Este v malém výběhu pod věží Václavkou. Dnes na Konopišti žije pouze jediný huňáč, Jirka. A i když v současných vedrech přes den nevychází a chladí se ve svém kotci, pořád tu je a bude se mít ještě lépe.
První letní bobovou dráhu na české straně Krušných hor, otevřenou minulou středu na Klínech, navštívilo už několik tisíc lidí. „Zájem je velký,“ těší šéfa Sport areálu Klíny Josefa Dlouhého. Během necelého týdne provozovatelé zaznamenali 2500 jízd na bobech, v pátek dokonce 750, protože nabídli i večerní bobování.
Prostředkovice – Dochovaný rychtářský špýchar pozdně středověkého typu stojící v Prostředkovicích u přilehlé silnice se dočká první fáze oprav. Ta vyjde na půl milionu korun.
Možná už v polovině srpna začne demolice nepřehlédnutelných budov Transgasu na Vinohradské třídě v Praze. Zastáncům této stavby ze 70. let se nepodařilo přesvědčit ministerstvo kultury ani Národní památkový ústav, aby objekty Transgasu byly prohlášeny kulturní památkou.
Na úřední desce městské části Praha 2 se objevila v pondělí žádost majitele souboru budov Transgas na Vinohradské třídě o jejich demolici. Objekty ze 70. let vystavěné ve stylu brutalismu by mohly jít k zemi už v polovině srpna. Společnost HB Reavis plánuje místo Transgasu několik nových staveb. Tento záměr se nelíbí některým odborníkům z oblasti architektury.
Brno – Kolik povyku mohou vyvolat jedny schody, se před nedávnem přesvědčili noví nájemníci budovy na Jakubském náměstí, kde byla dříve kavárna Savoy. Nynější provozovatel veganského podniku Forkys tam totiž opravil schody.
Kunětická hora - Také sobotní program hudebního festivalu Hrady CZ, který se koná na pastvinách pod hradem Kunětická hora, nabídne spoustu kvalitní muziky.
Překvapivý objev čekal na všechny, kteří se v těchto týdnech věnují rekonstrukci hranické knihovny. Po shození omítky na stropě pod ní totiž vykoukly staré stropní malby. Na určení jejich stáří se pracuje.
Telč – Práce mohou začít. Předseda vlády Andrej Babiš v pátek slavnostně zahájil obnovu státního zámku v Telči. Stavební práce budou trvat několik let a vyžádají si stovky milionů korun.
Střední Čechy – Potřeba není víc, než chuť tvořit – v žádném případě nerozhodují věk ani zkušenosti. To je nejdůležitější zásada, jejíž uplatňování zdůrazňují organizátoři tvořivých dílniček v Sázavském klášteře, které budou fungovat od středy. Letní klášterní dílničky s Aničkou (pojmenované podle lektorky Anny Svobodové z týmu vzdělávacího projektu Národního památkového ústavu nazvaného Památky nás baví) tak zdaleka nejsou určeny jen pro rodiče s dětmi. A naopak – problém nepředstavují ani miminka.
Dvanáctihodinovou šichtu má za sebou záchranářský tým, který se podílel na akci v Mikulandské ulici. V centru Prahy spadla dopoledne část stropní klenby a zavalila tři dělníky, kteří budovu bývalé základní školy opravovali. Ještě před půlnocí hasiči práce ukončili a předali vyšetřování do rukou policie.
Jindřichův Hradec – Historie černínského rodu a jejich politické a kulturně-společenské aktivity od raného novověku do 1. poloviny 20. století. Takové je téma výstavy Dokonalý diplomat. Černínové – vyslanci, cestovatelé, sběratelé.
V Mikulandské ulici v Praze 1 se v úterý dopoledne zřítila klenba v opravované budově. Jednalo se o pád patra o rozměrech asi 5x10 metrů. Na místo vyrazily jednotky Integrovaného záchranného systému. Hasiči původně uvedli, že při neštěstí došlo k zavalení čtyř osob. Tři během krátké doby vyprostili a předali do péče záchranářů, kteří je po ošetření převezli do nemocnice. V sutinách už podle hasičů nikdo není.
Vysočina - Vzpomínkový koncert věnovaný manželce bubeníka kapely Mirai Denise Bílé, mistrovské kurzy pod vedením Pavla Šporcla a dalších hudebních virtuózů z celé Evropy i speciální koncerty ve Ždáře nad Sázavou, Třebíči a Velké Lhotě. Takový je program Francouzsko-české hudební akademie, která se uskuteční od 15. do 25. července v Telči.
Podivín /FOTOGALERIE/– Jindřich Glos se zařadil mezi tisíce turistů, kteří v létě míří na kole k Janohradu v Lednicko-valtickém areálu. Pokud by chtěl jít na toaletu, má problém. V nejbližším okolí umělé zříceniny hradu funguje pouze jedna mobilní. Slouží ale pouze pro zákazníky lodního dopravce. „V případě potřeby si asi odskočím někde za strom,“ konstatoval muž.
Střední Čechy – Sloupů se sochami svatých je ve středních Čechách tolik, že se ani nevejdou do jedné knížky. Publikace nazvaná Mariánské, trojiční a další světecké sloupy a pilíře ve Středočeském kraji, kterou připravuje Národní památkový ústav, bude mít dva svazky. Jedná se již o 18. vydavatelský počin z cyklu soupisů památných sloupů v České republice. Krajští radní rozhodli, že vydání podpoří částkou 200 tisíc korun.
Vranov nad Dyjí /FOTOGALERIE/ – Místo původně zamýšlené demolice se někdejší vila ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku může dočkat obnovy. Představitelé městyse zadali studii, která navrhne, jak nynější sídlo místní knihovny opravit a rozšířit o společenský sál.
Hořice – Restaurování Mariánského sloupu na náměstí Jiřího z Poděbrad začalo. Odborné záchranné práce na památkově chráněném objektu se týkají soch čtyř světců a dokončeny by měly být do konce října letošního roku.
Heřmanův Městec - První červencový koncert XIV. ročníku mezinárodního festivalu „Hudební léto v kostele sv. Bartoloměje“ v Heřmanově Městci nás vrátí ke klasické hudbě.
Třebíč – Židovský městský dům v Třebíči, nazývaný také jako Dům Johela Begla, byl prohlášen za kulturní památku. Oznámilo to v pondělí 2. července telčské pracoviště Národního památkového ústavu. Dům čp. 7 v ulici Leopolda Pokorného v Třebíči-Zámostí je nedílnou součástí židovské čtvrti, která byla v roce 2003 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako výjimečně dochovaný hmotný doklad existence židovského osídlení na Moravě.
Židovský městský dům v Třebíči, nazývaný také jako Dům Johela Begla, byl prohlášen za kulturní památku. Oznámilo to v pondělí 2. července telčské pracoviště Národního památkového ústavu. Dům čp. 7 v ulici Leopolda Pokorného v Třebíči-Zámostí je nedílnou součástí židovské čtvrti, která byla v roce 2003 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako výjimečně dochovaný hmotný doklad existence židovského osídlení na Moravě.
Chodov – Obnova a restaurátorské práce v kostele svatého Vavřince v Chodově, které se uskutečnily převážně v minulém roce, usilují o titul Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro.
Bor – Získat prestižní památkářskou cenu má šanci zámek v boru. Byl totiž nominován na Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro za rok 2017, a to za obnovu a prezentaci zámeckých salonků.
Město Albrechtice - Kaple na Malém Valštejně je jedinou dochovanou sakrální stavbou z obce Valštejn. Zdejší kostel sv. Františka Xaverského byl zbořený už v roce 1984.
V areálu zámku v Hradci nad Moravicí bude ve čtvrtek od šestnácti hodin otevřená výstava s názvem S knížaty u stolu. Její součástí bude mimo jiné také ochutnávka specialit ve středověkém stylu.
Střední Čechy – Desetinu ze třiceti milionů korun vyčleněných středočeskými zastupiteli z rozpočtové rezervy na obnovu památek si kraj nechá pro zvelebení vlastních objektů, zbývajících 27 milionů rozdělí v rámci dotací pro objekty určené ke společenskému využití. Peníze jsou tedy určeny pro vlastníky, kteří své objekty chtějí po rekonstrukci otevřít širší veřejnosti.
Jindřichův Hradec - Pokud vás v pondělí ráno zarazil velký černý kočár, který se řítil městem, vězte, že se vám nezdál. V Hradci se natáčí pozvánka na černínskou výstavu Dokonalý diplomat.
Třebíč – Žádné větrání obytných místností směrem na náměstí, a pak na něm může být dlažba i na silnici. Tak se vyvíjí jednání úředníků a radnice kolem revitalizace Karlova náměstí v Třebíči – pokud má být komplet dlážděné kamennou dlažbou, a to včetně silnice na dolní straně, kde je nejvyšší provoz. Dostálo by se tak požadavkům památkářů i nárokům hygieniků, kteří nepřipustí, aby rachot kol na dlažbě obtěžoval lidi, co tam bydlí.
Památková péče v okrajových částech Prahy selhává. Tuto alarmující zprávu přinesl před nedávnem Pražský deník. Památkáři nově upozorňují, že pražské vilové čtvrti a jejich noblesní genius loci zažívají nebývale radikální útok ze strany developerů. V Praze 6, 5, 4 i v dalších částech Prahy mizí jedna modernistická vila za druhou.
Most Legií, spojující Národní divadlo a Újezd, by měl projít velkou rekonstrukcí v roce 2022. Ve hře je i posunutí tramvajových kolejí na mostě. Veřejnou soutěž Technické správy komunikací (TSK) vyhrála společnost Pontex.
/FOTOGALERIE/ Po letech chátrání zůstaly z téměř osm set let starého chotěbuzského zámku prakticky jen obvodové zdi. Obec do údržby místa každoročně vkládá desítky tisíc korun, výraznější investici si však s ohledem k napjatému rozpočtu nemůže dovolit. Proto se rozhodla na rekonstrukci stavby najít soukromého investora. Za poslední roky už poněkolikáté.
Po letech chátrání zůstaly z téměř osm set let starého chotěbuzského zámku prakticky jen obvodové zdi. Obec do údržby místa každoročně vkládá desítky tisíc korun, výraznější investici si však s ohledem k napjatému rozpočtu nemůže dovolit. Proto se rozhodla na rekonstrukci stavby najít soukromého investora. Za poslední roky už poněkolikáté.
Berounsko - Osudy křížů mezi Točníkem a Žebrákem jsou už přes dvacet let stejné, vždy je někdo porazí, resp. nenávratně poškodí. Není to tak dlouho, co se na cyklostezce mezi Žebrákem a Točníkem světil nový pravoslavný kříž k uctění památky ruských vojáků, kteří zde byli za Napoleonských válek pochováni.
Světlá nad Sázavou – Jihlavské muzeum začalo zkoumat zvony na Vysočině. Rozsáhlý projekt Kampanologické památky Vysočiny ve třech okresech kraje (Havlíčkův Brod, Jihlava a Žďár nad Sázavou) probíhá za podpory Národního památkového ústavu. Jeho úkolem je průzkum a dokumentace všech zvonů a zvonových cimbálů ve zmíněných okresech.
Lázně Bělohrad - Přednáška Jan Blažej Santini – Aichel a východní Čechy proběhen ve čtvrtek od 18 hodin na nádvoří bělohradského zámku. Přednášet bude ředitel Národního památkového ústavu, územní pracoviště Josefov Jiří Balský.