Kreativ

ŠTÍTEK: Národní památkový ústav

Betonová obluda nepřežila, avšak zámek stále vítá návštěvníky

Slatiňany – Rekonstrukce slatiňanského zámeckého parku pokračovala v uplynulých dnech a týdnech dalšími arboristickými pracemi. V prostoru před hřebčínem bylo rovněž zdemolováno nevzhledné betonové pódium, na kterém se v posledních letech tu a tam odehrávala příležitostná taneční nebo hudební vystoupení.

Podoba nové rozhledny na Třemšíně je již známa

Příbramsko – Rozhledny jsou oblíbená cílová místa turistických výletů, často jsou snadno dostupné, aby se k nim dostaly i rodiny s dětmi. Na Příbramsku je rozhleden poměrně velký počet. Kromě rozhleden na kopcích Veselý vrch, Studený vrch, vyhlídková věž nad Kamýkem nad Vltavou Vrškamýk, Besedná a mnoha dalšími, v loňském roce v červnu na Příbramsku letos vyrostla další nová rozhledna. K nalezení je u obce Přední Chlum u Orlické přehrady. Nechal ji postavit Radek Kessel, který byl i investorem stavby.

Lidé objevují půvab kvetoucí louky

Liberecký kraj – Kopretiny, rdesno – hadí kořen, hvozdík kartouzek nebo obyčejný lučnízvonek. To vše z přírody mizí. Nadšenci tomu chtějí zabránit.

Lidé objevují půvab kvetoucí louky

Liberecký kraj – Kopretiny, rdesno – hadí kořen, hvozdík kartouzek nebo obyčejný lučnízvonek. To vše z přírody mizí. Nadšenci tomu chtějí zabránit.

Lidé objevují půvab kvetoucí louky

Liberecký kraj – Kopretiny, rdesno – hadí kořen, hvozdík kartouzek nebo obyčejný lučnízvonek. To vše z přírody mizí. Nadšenci tomu chtějí zabránit.

Janovický zámek zahajuje sezonu

Na zámku v Janovicích proběhne v sobotu 9. června, oficiální zahájení sezony. Návštěvníci uvidí výstavy, vystoupení dětí, rýmařovské základní umělecké školy, divadelníků i hudebních skupin.

Výstava v knihovně mapuje nejzajímavější stavby první republiky v regionu

Liberecký kraj – Výstava přiblíží nejzajímavější stavby, které v kraji vyrostly v době první republiky. Patřily mezi ně hotel, ozdravovna i krematorium. Stavělo se moderně. Viděli ji už návštěvníci jablonecké radnice. Teď se přestěhovala do Krajské knihovny v Liberci. Potrvá tu do 23. června.

V Telči přednáškou zavzpomínají na Expo 1958

Telč – O bruselské světové výstavě Expo 1958 bude ve středu 6. června v telčském Univerzitním centru Masarykovy univerzity na náměstí Zachariáše z Hradce hovořit Daniela Kramerová. Tato historička umění se na přípravě bruselské výstavy osobně podílela.

Programy muzeí jsou stále pestřejší

Karlovarský kraj - Jak vypadalo Chebsko v pravěku? Které nástroje tehdy lidé používali? Nejen na to odpoví nová exkluzivní výstava Muzea Cheb s názvem Poohří za časů lovců a sběračů. Pracovníci na její přípravě strávili několik měsíců.

Budova gymnázia se už brzy chystá pod lešení

Kolín – Na rozlehlé budově gymnázia se co nevidět objeví lešení. Zhruba v polovině měsíce by už totiž stavební firma chtěla zahájit práce na obnově fasády. Město na druhý pokus vysoutěžilo firmu z pražských Vinohrad, která se do práce pustí ve spolupráci s památkáři. Nejvíc práce se samozřejmě plánuje na letní prázdniny.

Na hořovickém zámku zahájili výstavu ke vzpomínce italských zajatců

Hořovice – Zámek Hořovice zahájil ve středu 30. května novou výstavu na téma Zámek Hořovice jako internační tábor italských válečných zajatců. Slavnostní otevření výstavy proběhlo za přítomnosti starosty města, členů Národního památkového ústavu a pracovníků hořovického zámku.

Pražští radní: Stavba hotelu Ritz-Carlton má zelenou

První luxusní hotel Ritz-Carlton v Česku, který do konce roku 2022 otevře u Staroměstského náměstí, nabídne zhruba 90 pokojů. Investor chystané proměny osmi historických domů mezi ulicemi Železná, Celetná a Kamzíková přislíbil městu, že zde zároveň vybuduje 26 bytů k pronájmu. Zachování funkce bydlení je totiž jednou z podmínek ochrany památek UNESCO.

Při úklidu kostela objevila vzácnou sochu Panny Marie

Rabštejn nad Střelou - Když čekaly Rozárku trpící vzácnou nemocí operace, modlila se její matka Klára Vaňáková za jejich zdárný výsledek. Jako vyjádření vděčnosti se pak začala starat o poutní kostel v Rabštějně nad Střelou.

Ve městech je zeleň spíše Popelkou

Chrudimsko – S jarem zezelenala krajina, ale s některými městy v okrese to už tak slavné není. Co do celkové plochy je v nich totiž občas zeleň i ve výrazné menšině.

V kraji začalo podrobné zkoumání zvonů

Vysočina – Jihlavské muzeum začalo zkoumat zvony na Vysočině. Rozsáhlý projekt bude trvat pět let a ve třech okresech si klade za cíl zadokumentovat každý zvon.

Unikátní objev: vojenský prostor na Doupově ukrýval neobvyklá tvrziště

Archeologům z památkového ústavu v Lokti se podařil unikátní objev. Ve vojenském výcvikovém prostoru na Doupově našli pozůstatky neobvyklé dvojice středověkých tvrzišť a dosud neznámé středověké osady. Archeologům k nálezu pomohla nejen vstřícnost úřadu vojenského újezdu Hradiště, pod nějž lokalita spadá, ale i moderní technika.

Národní památkový ústav převzal Invalidovnu. O víkendu bude přístupná

Po několika letech Národní památkový ústav (NPÚ) oficiálně převzal od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) do své správy budovu pražské Invalidovny. Svými podpisy to dnes přímo v unikátní barokní památce stvrdily za přítomnosti ministra kultury Ilji Šmída generální ředitelky obou institucí. První návštěvníci se do části Invalidovny mimořádně podívají již o nadcházejícím víkendu.

Zmrzačený orloj. Památkáři chtějí uřezat sochám ruce

Památkáři chtějí uřezat sochám na pražském orloji ruce. Hvězdár, Kronikář a Filosof nemají držet dalekohled, brk ani knihu. Proč? Památkáři argumentují, že opravený orloj se má přiblížit podobě před rokem 1911. Podobu soch určí magistrát, který zatím nerozhodl.

OBRAZEM: Dolínku, nesahej mi na most. Lidé bojují za záchranu Libeňského mostu

/FOTOGALERIE/ Zbourat, opravit, či snad nechat být? O osudu Libeňského mostu pražstí politici nemají jasno, neshodnou se s odborníky, a proto o kubistickém mostu z roku 1928 na čtvrtečním zasedání jednat nebudou. V úterý přímo na Libeňském mostě lidé vystavili transparenty, kterým bojují za jeho zachování.

Kozánkovu vilu opravujeme vkusně, brání se firma kritice

Její obnova ještě ani neskončila, přesto už budí emoce: oprava známé Kozánkovy vily v Kroměříži, kterou soukromá společnost přestavuje na byty, se v posledních týdnech stala terčem kritiky ze strany některých obyvatel města na sociálních sítích.

Invalidovna přejde do rukou památkářů. Chtějí do ní investovat miliardu

Národní památkový ústav (NPÚ) převezme v pátek do své správy pražskou Invalidovnu. Dosud rozsáhlý a dlouhodobě nevyužívaný barokní komplex spravoval Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Dnes to sdělil jeho mluvčí Radek Ležatka. Památkáři budovu dostanou skoro dva roky poté, co se stát neúspěšně pokusil památku prodat. Do oprav chtějí investovat zhruba miliardu korun.

Výstava ukáže unikátní dokumenty z roku 1968 i normalizace

V zahradách pod Pražským hradem bude od neděle přístupná výstava, která na historických dokumentech a dobových fotografiích přibližuje události Pražského jara, invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 a období normalizace 70. a 80. let. Potrvá do 30. září a její návštěvníci uvidí mimo jiné dobové nápisy a vzkazy okupantům na zdech měst, autentické pouliční fotografie účastníků srpnových událostí, tituly legálních i ilegálních československých novin či normalizační rozsudky nad nepřáteli státu.