Kreativ

ŠTÍTEK: Národní památkový ústav

Braunův Betlém má reálnou naději na záchranu

Kuks - Záchranu soch Braunova Betléma a jejich restaurování nelze odkládat. Na tom se shodli všichni iniciátoři nové pracovní skupiny. Ta vznikla včera a jejími členy se stali zástupci Královéhradeckého kraje, Národního památkového ústavu a Revitalizace Kuks, o. p. s. Skupina se poprvé sejde už začátkem listopadu.

Sesuv v Mlýnské ulici leží ladem i nadále

Jindřichův Hradec – Může se kdykoliv zhroutit? Už před rokem a půl se zřejmě následky počasí vydrolila skála pod silnicí a chodníkem v Mlýnské ulici – v těsném sousedství zámecké zahrady

Chrám v Litomyšli se vrátil piaristům

Litomyšl – V chrámu Nalezení sv. Kříže se v pátek sešli zástupci Národního památkového ústavu, Řádu zbožných škol – piaristů a města Litomyšle. Zúčastnili se oficiálního předání kostela.

OBRAZEM: Vrchlabí už má strom svobody

Vrchlabí - Lípu srdčitou ke stému výročí obnovení české státnosti v tehdejším Československu společně ve vrchlabském zámeckém parku zasadili, ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch, vrchlabský starosta a senátor Jan Sobotka a ředitel Národního památkového ústavu v Jaroměři-Josefově Jiří Balský.

V depozitáři muzea se našly vzácné portréty

Jihlavsko – Soubor osmnácti obrazů nejvyšších představitelů jezuitského řádu Tovaryšstva Ježíšova je podle všeho ojedinělý v celorepublikovém měřítku. „Soubor obrazů prezentuje všech osmnáct generálů od vzniku řádu Tovaryšstva Ježíšova v šestnáctém století až do roku 1773, kdy byl tento řád zrušen,“ vysvětlila Anna Hamrlová z NPÚ Telč.

Děti čekají dva volné dny nabité pestrými aktivitami

Vysočina – Už za pár dní odstartuje dětem školou povinným nejen na Vysočině dvoudenní volno. Blížící se podzimní prázdniny, které letos připadají na pondělí a úterý 29. a 30. října, mohou děti strávit například v tvůrčí dílně, zábavním parku, u koní, přípravou na halloween, sportem, hraním her, střelbou nebo také na zámku.

Vzorkovníky darovala muzeu v Karnole

Bývalí zaměstnanci Karnoly nabízí městu Krnovu historické dokumenty, aby sloužily jako exponáty v muzeu textilnictví. Například dezénové knihy z let 1909 až 1911 se našly v Rýmařově.

Chtějí pro klášter světové dědictví

Kladruby – Před více než čtyřmi roky se tehdejší poslanec Parlamentu ČR Václav Votava začal angažovat v otázce zařazení kláštera v Kladrubech na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. To se nepodařilo, nicméně podle Votavových slov není tato snaha stále uzavřena a o připsání na seznam se stále hovoří.

Cenný špýchar v Prostředkovicích se opravuje

Prostředkovice – Jedna z nejohroženějších památek na Vysočině se dočkala. V Prostředkovicích se totiž v říjnu rozjely opravy středověkého rychtářského špýcharu. Ten se nachází přímo u frekventované hlavní silnice první třídy, stavební práce se tak v místě neobešly bez dopravního omezení.

V Žebráku objevili časovou schránku s rukopisem z 19. století

Žebrák /FOTOGALERIE/ - Město Žebrák se pyšní ojedinělým případem, vůbec poprvé se Národní památkový ústav uvolil k navrácení sochy, která byla několik desetiletí uložena v lapidáriu barokních soch v Mnichově Hradišti. Město usilovalo o navrácení sochy sv. Jana Nepomuckého již několik měsíců a jeho píle nyní přinesla ovoce.

V Telči oslaví Mezinárodní den archeologie

Telč – Speciální přednášku si u příležitosti Mezinárodního dne archeologie připravilo telčské pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ). O vědeckých a nevědeckých přístupech k rekonstrukci historie bude vyprávět ředitel Pavel Macků. Uskuteční se v sobotu 20. října v Lannerově domě v 10 hodin, a poté ve Slavonicích v Měšťanském domě č. p. 480 ve 14 hodin.

Záchranné práce v kostele ocenili památkáři

Chodov - Zvláštní ocenění generální ředitelky Národního památkového ústavu (NPÚ) získal v těchto dnech Chodov. Uznání se mu dostalo za obnovu a restaurátorské práce v barokním kostele svatého Vavřince.

Hrad Švihov otevřel věž

Švihov - Novou expozici ve vstupní věži nabízí od pátku svým návštěvníkům hrad Švihov. Stavební a restaurátorská obnova hradní věže přišla na zhruba 7,2 milionu korun, dalších 1,2 milionu stála expozice.

Bude z Červeňáku kulturní památka?

Česká Třebová - Nedávná necitlivá oprava městského bytového domu, kterému obyvatelé České Třebové pro nepřehlédnutelnou cihelnou fasádu neřeknou jinak než Červeňák, otevřela diskuzi nad památkovou hodnotou objektu. Jinými slovy, měl by být Červeňák kulturní památkou?

Dědictví pro budoucnost. O památky nejlépe pečují v Třebešicích či Návarově

Restaurovaná zámecká kaple v Návarově na Jablonecku a zámek v Třebešicích na Benešovsku dostaly cenu Národního památkového ústavu (NPÚ) za významný počin v památkové péči. Cena Patrimonium pro futuro (Dědictví pro budoucnost) se udílí ve čtyřech kategoriích, památkáři vyzdvihli také objev hradby středověkého opevnění pod domem v Praze a vytvoření prohlídkové trasy Pod střechami chebských domů.

Koldům Perla: luxus i nádobí ve vaně

České Budějovice - „Kde všichni jsou?“ říkám si ve středu pár minut před šestou před českobudějovickým koldomem Perla, kde mezi sloupy postává několik lidí. V celou tu pokračuje doprovodný program Alšovy jihočeské galerie k výstavě o kolektivním bydlení Bydlet spolu. A už vidím houf lidí. Přichází spolu s autorem výstavy Hubertem Guzikem, který právě v galerii poskytl výklad.

OBRAZEM: Stará pošta je kulturní památkou

Pelhřimov – Bývalý hostinec Stará pošta v pelhřimovské ulici Příkopy se stal kulturní památkou. Návrh na prohlášení Staré pošty čp. 1920 v Pelhřimově kulturní památkou podali vlastníci nemovitosti. Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči jej doporučilo Ministerstvu kultury.

Poliklinika Zahradníkova je na cestě být opět památkou. Město uspělo s žalobou

Brno - Červená nudle, jak se podle tvaru říkalo poliklinice Zahradníkova, zřejmě bude opět památkou. Budovu, jenž se stala jednou z obětí pozdního zápisu asi 1800 objektů v Brně do seznamu památek na konci osmdesátých let, odpamátnilo ministerstvo kultury. Zástupci města proti jeho rozhodnutí loni podali žalobu, u Městského soudu v Praze s ní toto září uspěli.

Pravoslavný kříž neničí zub času, ale vandalové

Žebrák, Točník - Na pomezí mezi obcí Točník a Žebrák, v místě zvaném U Blažeje, stojí už několik dnů nový pravoslavný kříž. Během uplynulých dvaceti let je v pořadí už čtvrtý. Jeho vysvěcení se uskutečnilo 15. září. Kříž nahradil svého předchůdce, který byl vysvěcený letos na svatého Blažeje, což bylo v sobotu 3. února.

Vrcholí přípravy na druhý ročník Festivalu ostravských knihoven

Po úspěšném prvním ročníku je tady druhý. Organizátoři v těchto dnech finišují s přípravami Festivalu ostravských knihoven. Zábavné putování po knihovnách v centru Ostravy a okolí za poznáním se zajímavým programem se uskuteční v úterý 2. října 2018.

Na zámku můžete bydlet také vy

Boršov nad Vltavou - Životu nebezpečná ruina byl ještě před nedávnem zámeček v Boršově nad Vltavou nazývaný též jako zámeček Poříčí. Před půl rokem se však začala rekonstruovat.

Červená Lhota bude do jara bez vody

Červená Lhota - Oblíbený zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku posmutněl. Romantický rybník, který ho obklopuje, je bez vody. Důvod je prozaický. Rybník se bude bagrovat.

Na sychrovském zámku otevřeli nový okruh zasvěcený pokladu

Sychrov – Sezona na hradech a zámcích se sice chýlí k závěru, ale na zámku Sychrov dali přesto návštěvníkům do užívání nový, respektive obnovený prohlídkový okruh. Nese název Zlatý poklad. Jeho základ tvoří kolekce 16 děl klenotníka a turnovského rodáka Františka Khynla, význačného šperkaře a zlatníka, který um českých rukou proslavil doslova v celém světě. Narodil se v Turnově v roce 1907 a v roce 2003 zemřel v USA.

Na sychrovském zámku otevřeli nový okruh zasvěcený pokladu

Sychrov – Sezona na hradech a zámcích se sice chýlí k závěru, ale na zámku Sychrov dali přesto návštěvníkům do užívání nový, respektive obnovený prohlídkový okruh. Nese název Zlatý poklad. Jeho základ tvoří kolekce 16 děl klenotníka a turnovského rodáka Františka Khynla, význačného šperkaře a zlatníka, který um českých rukou proslavil doslova v celém světě. Narodil se v Turnově v roce 1907 a v roce 2003 zemřel v USA.

Na sychrovském zámku otevřeli nový okruh zasvěcený pokladu

Sychrov – Sezona na hradech a zámcích se sice chýlí k závěru, ale na zámku Sychrov dali přesto návštěvníkům do užívání nový, respektive obnovený prohlídkový okruh. Nese název Zlatý poklad. Jeho základ tvoří kolekce 16 děl klenotníka a turnovského rodáka Františka Khynla, význačného šperkaře a zlatníka, který um českých rukou proslavil doslova v celém světě. Narodil se v Turnově v roce 1907 a v roce 2003 zemřel v USA.

Milovníci památek mohou ušetřit na vstupném

Střední Čechy – Levnější cestování za zážitky slibuje milovníkům památek nová dohoda mezi Národním památkovým ústavem a Středočeským krajem. Podle smlouvy o spolupráci a vzájemné pomoci, kterou v pondělí schválili středočeští radní, lidé, kteří se dopoledne vypraví na vybrané státní hrady či zámky, mohou pro odpolední návštěvu získat volnou vstupenku do blízkého (nebo alespoň ne příliš vzdáleného) krajského muzea.

Oslavy výročí republiky se rozbíhají v plném proudu

Přesně za 45 dní oslaví naše republika 100 let od svého vzniku. Není proto překvapením, že k takovému významnému jubileu chystají města a obce nejednu kulturní událost. Někde pořádají akce po celý rok, jinde zase sázejí na hodnotu 28. října a připravili si program na jeden den. Nebo se netradičně kulturní referenti rozhodli jít zcela jinou cestou. Co bude tím nejzajímavějším?

Výstavu Varnsdorfské kostely ukončí v pátek derniéra

Varnsdorf - Na varnsdorfském Hrádku je od prázdnin k vidění ojedinělá výstava o církevních památkách Varnsdorfu. V pátek 14. září výstava končí a v 10 hodin se odehraje její derniéra, a to přímo v kostele svatého Petra a Pavla.